Gra planszowa a'la The Settlers

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Acaraje
Posty: 146
Rejestracja: 21 lip 2012, 14:04
Lokalizacja: Kraków

Gra planszowa a'la The Settlers

Post autor: Acaraje »

Część z Was może kojarzy grę na kompa zatytułowaną : "The Settlers", w grze tej prowadziliśmy nacje: czy to rzymian, wikingów, chińczyków...
Strasznie w tej grze podobała mi się zależność pomiędzy wybudowanymi budynkami, czyli żeby na przykład wyprodukować broń, czy narzędzia potrzebowaliśmy metal, który z kolei był wytapiany z rud żelaza, która z kolei była wydobywana przez górników.
Mam nadzieję że rozumiecie o co chodzi mi z tą zależnością...

I teraz moje pytanie: czy jest jakaś gra planszowa, której mechanika bardzo fajnie by odzwierciedlała taką zależność? Do tego w fajnej otoczce, zarówno graficznej jak i fabularnej?
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4077
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 286 times
Been thanked: 171 times

Re: Gra planszowa a'la The Settlers

Post autor: lacki2000 »

Hmm, mi się kojarzy nasz rodzimy Craftsmen ale to tylko z opowieści bo nie miałem okazji zbadać zawartości pudełka.
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4485
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa/Zielonka
Has thanked: 1443 times
Been thanked: 1102 times

Re: Gra planszowa a'la The Settlers

Post autor: garg »

Przyjrzyj się Anno 1701 - jest tam w ograniczonym stopniu ten element i nawet fajnie wykonany. Trochę podobnie do karcianych Osadników z Catanu.

A z poważniejszych, to na pewno Neuland, ale gra jest niemiłosiernie dłuuuuga.
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Awatar użytkownika
_Berenice_
Posty: 764
Rejestracja: 17 lis 2012, 14:36
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 62 times
Been thanked: 479 times

Re: Gra planszowa a'la The Settlers

Post autor: _Berenice_ »

Neuland idealnie odzwierciedla ten mechanizm. Jednak jest to wybitnie mozgozerna pozycja, oprawa graficzna tez nie jest pozwalająca. Nie zgodzę się, ze jest niemiłosiernie długa- przynajmniej na dwie osoby, uwijamy się w dwie h.
Moja kolekcja

Planszówkowy PKS - gdzie planszówki kupujemy sami, a wy decydujecie, czy również chcecie wydać na nie swoje pieniądze!

ZnadPlanszy.pl - zapraszamy też do naszego bloga, gdzie także dzieją się różniste rzeczy :>
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4485
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa/Zielonka
Has thanked: 1443 times
Been thanked: 1102 times

Re: Gra planszowa a'la The Settlers

Post autor: garg »

_Berenice_ pisze:Neuland idealnie odzwierciedla ten mechanizm. Jednak jest to wybitnie mozgozerna pozycja, oprawa graficzna tez nie jest pozwalająca. Nie zgodzę się, ze jest niemiłosiernie długa- przynajmniej na dwie osoby, uwijamy się w dwie h.
Dwie osoby w dwie godziny to w moim pojęciu długo :) . Szczególnie, że jest to raczej dolna granica :wink: .
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Awatar użytkownika
bart8111
Posty: 691
Rejestracja: 28 wrz 2008, 22:25
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Gra planszowa a'la The Settlers

Post autor: bart8111 »

W Le Havre występuje coś takiego ale w bardzo ograniczonym stopniu - początkowe budynki buduje się z podstawowych materiałów jak glina, żelazo, ale do postawienia późniejszych, bardziej zaawansowanych budynków będzie potrzebne przerobienie gliny w cegły a żelaza w stal, a przerobić będzie można jak ktoś postawi odpowiedni budynek, no ale to w zasadzie tyle. Na nieco wyższym poziomie coś takiego chyba występuje też w Roads & Boats, ale nie grałem.
Awatar użytkownika
_Berenice_
Posty: 764
Rejestracja: 17 lis 2012, 14:36
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 62 times
Been thanked: 479 times

Re: Gra planszowa a'la The Settlers

Post autor: _Berenice_ »

garg pisze:
_Berenice_ pisze:Neuland idealnie odzwierciedla ten mechanizm. Jednak jest to wybitnie mozgozerna pozycja, oprawa graficzna tez nie jest pozwalająca. Nie zgodzę się, ze jest niemiłosiernie długa- przynajmniej na dwie osoby, uwijamy się w dwie h.
Dwie osoby w dwie godziny to w moim pojęciu długo :) . Szczególnie, że jest to raczej dolna granica :wink: .
Niestety, bestialsko zniszczylam sens mojej wypowiedzi :wink: Chciałam napisać, ze w dwie osoby uwijamy się w 1h, a w wiecej osób to już bedzie 2h. Ale podtrzymuje to, ze wykonanie nie pozwala na kolana;)
Moja kolekcja

Planszówkowy PKS - gdzie planszówki kupujemy sami, a wy decydujecie, czy również chcecie wydać na nie swoje pieniądze!

ZnadPlanszy.pl - zapraszamy też do naszego bloga, gdzie także dzieją się różniste rzeczy :>
Perpetka
Posty: 1124
Rejestracja: 06 sty 2009, 22:24
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Gra planszowa a'la The Settlers

Post autor: Perpetka »

To właśnie uwiodło mnie w instrukcji do Craftsmen, mam, ale jeszcze nie grane. Poczytaj recenzje.
Acaraje
Posty: 146
Rejestracja: 21 lip 2012, 14:04
Lokalizacja: Kraków

Re: Gra planszowa a'la The Settlers

Post autor: Acaraje »

Poczytam sobie na temat Craftsmen, dzięki za odpowiedzi ;)

Poczytałem sobie o Craftsmen i chyba właśnie to jest to!!

No to chyba już mam kolejny zakup!
ODPOWIEDZ