Jakie gry z kategorii "storytelling" polecacie?

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
Vel O' Sevens
Posty: 62
Rejestracja: 25 maja 2014, 17:04
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 1 time

Jakie gry z kategorii "storytelling" polecacie?

Post autor: Vel O' Sevens »

Ostatnio rozwijam swoją imprezowo/kreatywną kolekcję planszówek i szukam jakiejś dobrej "opowiadanki", która by wciągała i dawała dużo ataków śmiechu dla grona dorosłych.

Póki co wyszukałem takie tytuly jak:

- Story Cubes (cały czas nie jestem co do nich do końca przekonany)
- Aye, Dark Overlord (ta jest obecnie najbardziej przekonywująca aczkolwiek motyw roleplayingu może być problemem)
- Once Upon a Time (zapowiada się ciekawie, ale nie wiem czy warto)

Z góry dziękuje za porady.
"The best fantasy is written in the language of dreams. It is alive as dreams are alive, more real than real … for a moment at least … that long magic moment before we wake. [...]"

- George R.R. Martin
Perpetka
Posty: 1124
Rejestracja: 06 sty 2009, 22:24
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Jakie gry z kategorii "storytelling" polecacie?

Post autor: Perpetka »

Story Cubes mnie nie przekonało, grywam w to z przedszkolakami.

Z opowiadanek zachwyciła mnie instrukcja do Winter Tales (Zimowe opowieści), ale nie bardzo jest to imprezówka.
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8779
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2686 times
Been thanked: 2365 times

Re: Jakie gry z kategorii "storytelling" polecacie?

Post autor: Curiosity »

Vel O' Sevens pisze:- Once Upon a Time (zapowiada się ciekawie, ale nie wiem czy warto)
Once Upon a Time (jest też polska wersja), to chyba jedna z najfajniejszych tego typu gier. Ma tylko moim zdaniem jedną podstawową wadę: najlepiej się w nią gra z ludźmi, którzy nie chcą koniecznie wygrać, tylko bawić się opowieścią. Bo jeśli do gry dorwą się ludzie chcący jak najszybciej pozbyć się kart, to historia jest miałka, płytka i pełna beznadziejnych zwrotów akcji. Poza tym zdarza się zagrywanie kart "z dupy", żeby się ich po prostu pozbyć.

Ale z odpowiednią ekipą to jest cud, miód i orzeszki.
Vel O' Sevens pisze:- Aye, Dark Overlord (ta jest obecnie najbardziej przekonywująca aczkolwiek motyw roleplayingu może być problemem)
Też mamy polską wersję. Gra sprawdza się w prawie każdym towarzystwie. Tu jest o tyle łatwiej, że gra posiada swojego "Mistrza Gry" w postaci Mrocznego Władcy, który może dowolnie zmieniać temat i karcić w zarodku wszelkie ściemnianie. Poza tym zagrywanie kart nie jest tu kluczowe, można po prostu snuć historię z głowy. No i wygrywają wszyscy oprócz jednego pechowca :) Aha, ja tam żadnego RPG nie czuję, zwykłe snucie opowieści.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
SaszaPL
Posty: 361
Rejestracja: 06 maja 2014, 15:41
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jakie gry z kategorii "storytelling" polecacie?

Post autor: SaszaPL »

Sprawdź jeszcze grę o karczemnym przechwalaniu się epickimi osiągnięciami: Braggart.
Moje gry: Board Game Geek.
Poszukuję Kilku tytułów - sprawdź!
S/W:CampRoskilde i inne (chętniej wymienię)

If you don't know where you're going, any road will get you there.
Awatar użytkownika
Vel O' Sevens
Posty: 62
Rejestracja: 25 maja 2014, 17:04
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 1 time

Re: Jakie gry z kategorii "storytelling" polecacie?

Post autor: Vel O' Sevens »

Super, dzięki za porady ... Teraz tylko na jakąś się zdecydować :)
"The best fantasy is written in the language of dreams. It is alive as dreams are alive, more real than real … for a moment at least … that long magic moment before we wake. [...]"

- George R.R. Martin
Awatar użytkownika
Munchhausen
Posty: 729
Rejestracja: 01 sty 2013, 22:29
Lokalizacja: Poznań/ Wągrowiec
Has thanked: 148 times
Been thanked: 129 times
Kontakt:

Re: Jakie gry z kategorii "storytelling" polecacie?

Post autor: Munchhausen »

Wiem, że nie jest to ściśle planszówkowa polecajka, ale wypróbuj "Fiasco". To niezależna gra fabularna o minimalnej ilości zasad, w której reżyserujemy kolejne scenki rodem z filmów braci Coen. W kreatywnej grupie potrafi zapewnić sporo śmiechu, a do grania wymaga jedynie kilku kostek, paru kartek papieru oraz wydrukowania ciekawego playsetu (zarysu scenariusza, z którego - za pomocą kostek - losujemy powiązania między naszymi bohaterami, ich ambicje etc.). Polecam, bo to prawdziwa perełka - miało nawet wyjść polskie wydanie, ale projekt chyba ostatecznie umarł.
ODPOWIEDZ