Potrzebuje pomocy w zaprojektowaniu gry planszowej

Masz pomysł na grę planszową? Chciałbyś go kiedyś zrealizować? Chcesz się nim podzielić albo pomóc w realizacji jakiegoś pomysłu? Do dzieła!
czarna140
Posty: 4
Rejestracja: 27 gru 2014, 15:25

Potrzebuje pomocy w zaprojektowaniu gry planszowej

Post autor: czarna140 »

Witam serdecznie :)
Jestem tutaj nowa i chciałabym prosić o pomoc doświadczone osoby w tej branży.
Otóż chciałabym robić swoje własne gry planszowe (głównie chodzi mi o gry dla dzieci)

Mam już kilka pomysłów, jednak chciałabym to zaprojektowac konkretnie a nie w wordzie.
Czy możecie mi polecic jakis program do projektowania??

Z góry dziękuje za pomoc :)
Silverful
Posty: 15
Rejestracja: 30 lis 2014, 14:00
Lokalizacja: Gdynia/Sopot
Been thanked: 1 time

Re: Potrzebuje pomocy w zaprojektowaniu gry planszowej

Post autor: Silverful »

Wg mnie najlepiej na początku wydrukowac prototyp gry w wordzie właśnie :P albo w jakimś innym prostym programie. GIMP darmowy, prosty program graficzny też dosyć przydatny do takich rzeczy :)

Piszę tak, bo kiedy gra okaże się niegrywalna lub będzie miała rażące błędy będzie znacznie łatwiej i szybciej je poprawić, a utrata materiałów nie będzie tak odczuwalna :)

Najpierw "słaby" prototyp, testowanie gry, a potem wydruk w lepszej jakości. ja przynajkniej trzymam się takiej zasady :)
czarna140
Posty: 4
Rejestracja: 27 gru 2014, 15:25

Re: Potrzebuje pomocy w zaprojektowaniu gry planszowej

Post autor: czarna140 »

Prototyp już jeden został przetestowany i chcialabym go wydrukowac w drukarni, ale brakuje mi takiej kropki nad "i". Myslałam że jest moze program zeby tą grafikę podrasowac :(
xilk
Posty: 912
Rejestracja: 15 paź 2014, 19:16
Has thanked: 1074 times
Been thanked: 103 times

Re: Potrzebuje pomocy w zaprojektowaniu gry planszowej

Post autor: xilk »

No to GIMP. Na bardziej zaawansowane programy nie ma sensu wydawać kasy ;)
czarna140
Posty: 4
Rejestracja: 27 gru 2014, 15:25

Re: Potrzebuje pomocy w zaprojektowaniu gry planszowej

Post autor: czarna140 »

A czy cos łatwiejszego od gimpa możecie Polecić :)
Awatar użytkownika
sqb1978
Posty: 2623
Rejestracja: 18 gru 2013, 16:54
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 41 times
Been thanked: 142 times

Re: Potrzebuje pomocy w zaprojektowaniu gry planszowej

Post autor: sqb1978 »

Łatwiejszy od Gimpa będzie jakiś grafik.
Nie wyobrażam sobie aby osoba bez doświadczenia przygotowywała grafikę i generalnie wykonywała projekt do profesjonalnego druku.

Zresztą Gimp nadaje się tylko do zrobienia bitmap (grafiki rastrowej). Wszelkie teksty powinny zostać wykonane w programie do grafiki wektorowej. Generalnie gruby temat i lata praktyki.
Awatar użytkownika
Grzdyll
Posty: 819
Rejestracja: 14 lip 2013, 22:06
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 74 times
Been thanked: 298 times
Kontakt:

Re: Potrzebuje pomocy w zaprojektowaniu gry planszowej

Post autor: Grzdyll »

Bardzo dobry program freeware do wektorowych grafik to Inkscape ale w temacie to zdecydowanie +1 dla grafika jeśli to ma jakkolwiek wyglądać (chyba że to jakaś gra logiczna i te "grafiki" to maja być np. kwadraty czy owale o różnych kolorach)
Awatar użytkownika
Odokar
Posty: 659
Rejestracja: 05 maja 2010, 11:36
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 10 times
Kontakt:

Re: Potrzebuje pomocy w zaprojektowaniu gry planszowej

Post autor: Odokar »

Ja osobiście polecam Adobe Ilustratora
wiem jest drogi :-)
ale testowałem rożne programy darmowe i darmowe (Inkscape ) i płatne (Corel) i niestety żaden inny nie jest tak dobry.

A obejść koszty można instalując wersje próbną. Wiem tylko 30 dni ale na początek wystarczy :-)
Awatar użytkownika
Monk
Posty: 227
Rejestracja: 16 lip 2006, 16:42
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Potrzebuje pomocy w zaprojektowaniu gry planszowej

Post autor: Monk »

Inkscape to jakieś nieporozumienie, jeśli chodzi o obsługę. Odpowiednik pod tym względem dla mnie GIMPA z grafiki rastrowej, czyli coś wybitnie nieintuicyjnego do nauki IMO. Dlatego odradzam.
mbork
Posty: 1144
Rejestracja: 20 cze 2009, 01:05
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Potrzebuje pomocy w zaprojektowaniu gry planszowej

Post autor: mbork »

No ja bym użył LaTeXa (ewentualnie z tikz-em) albo ConTeXta (ewentualnie z MetaPostem), ale jeśli GIMP czy Inkscape są za trudne, to tu łatwiej nie będzie. Z drugiej strony dostajemy darmowy produkt, z bardzo dobrym wsparciem społeczności i jakością dokumentów mogącą konkurować z InDesignem.

Shameless plug: jeżeli ktoś chce się trochę nauczyć LaTeXa, to będę szukał betatesterów powstającego właśnie podręcznika mojego współautorstwa.
Awatar użytkownika
Grzdyll
Posty: 819
Rejestracja: 14 lip 2013, 22:06
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 74 times
Been thanked: 298 times
Kontakt:

Re: Potrzebuje pomocy w zaprojektowaniu gry planszowej

Post autor: Grzdyll »

Monk pisze:Inkscape to jakieś nieporozumienie, jeśli chodzi o obsługę. Odpowiednik pod tym względem dla mnie GIMPA z grafiki rastrowej, czyli coś wybitnie nieintuicyjnego do nauki IMO. Dlatego odradzam.
A znasz lepszą darmową alternatywę? Pytam serio bo ja prawie wszystko w nim robie mimo że mnie też czasem trochę irytuje. Tylko nie wyjeżdżaj proszę z Corelem lub Illustratorem za które nikt nornalny nie pracujący stale z grafiką nie wyda sporej kasy. A ich piracenie dla mnie nie jest wyjściem.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Potrzebuje pomocy w zaprojektowaniu gry planszowej

Post autor: rastula »

dla młodych i pedagogów adobe oferuje korzystne pakiety


to wciąż ok 20 euro miesięcznie (wycwanili się i sprzedają "usługę" nie pudełko) ale jeśli ktoś traktuje poważnie grafikę / fotografię komputerową to można to rozważyć...


http://www.adobe.com/pl/creativecloud/buy/students.html
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 930 times

Re: Potrzebuje pomocy w zaprojektowaniu gry planszowej

Post autor: rattkin »

Dzieciaki, autorka nie prosiła o wojnę nerdów, który program graficzny lepszy, tylko ogólnie o jakieś narzędzie pomocne w projektowaniu. Przecież to oczywiste, że gdyby umiała dobrze rysować na komputerze, to już by takowe programy znała.

W tej materii proponowałbym natomiast jakies programy typu "stencil" lub "clipart", czyli tzw. pieczątkowe. Są to programy, które mają wiele wzorów i z nich jak z klocków czy pieczątek właśnie, można składać nasze grafiki. Pod Windows - Microsoft Visio (do tego najwięcej w internecie znajdzie się pieczątek), SmartDraw, LucidChart. Ja do testów i wizualizacji używam świetnego Tabletop Simulator. Na Maku - zdecydowanie OmniGraffle. Niestety programów "typowo" dla designerów planszówek raczej nie ma.
mbork
Posty: 1144
Rejestracja: 20 cze 2009, 01:05
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Potrzebuje pomocy w zaprojektowaniu gry planszowej

Post autor: mbork »

rattkin pisze:Dzieciaki, autorka nie prosiła o wojnę nerdów, który program graficzny lepszy, tylko ogólnie o jakieś narzędzie pomocne w projektowaniu. Przecież to oczywiste, że gdyby umiała dobrze rysować na komputerze, to już by takowe programy znała.

W tej materii proponowałbym natomiast jakies programy typu "stencil" lub "clipart", czyli tzw. pieczątkowe. Są to programy, które mają wiele wzorów i z nich jak z klocków czy pieczątek właśnie, można składać nasze grafiki. Pod Windows - Microsoft Visio (do tego najwięcej w internecie znajdzie się pieczątek), SmartDraw, LucidChart. Ja do testów i wizualizacji używam świetnego Tabletop Simulator. Na Maku - zdecydowanie OmniGraffle. Niestety programów "typowo" dla designerów planszówek raczej nie ma.
W zasadzie +1.

Ale: po pierwsze, wątek może być potencjalnie przydatny dla innych osób w przyszłości (choć przyznać trzeba, że jest kiepsko zatytułowany - sugerowałbym autorce zmianę tytułu np. na "poszukuję narzędzia do projektowania elementów graficznych gier" czy coś takiego, jako pomoc dla potomnych borykających się z podobnym problemem).

Po drugie, skoro autorka nie zna takich narzędzi, może chce się nauczyć? Dlaczego w takim razie nie pokazać kilku sensownych wariantów? Zgodnie z zasadą "jak się nauczysz obsługi młotka, wszystko zaczyna wyglądać jak gwoździe", z uporem maniaka polecałbym LaTeXa i dobry edytor tekstu (choćby dlatego, że pozwala na banalne - w minutkę - rozwiązanie problemu "hm, a może zwiększyć koszt każdej karty o 2 punkty, i powiększyć font na każdej karcie o 1 punkt"), ale obojętnie, czy będzie to LaTeX, GIMP, Inkscape, InDesign czy Ilustrator, powiedzmy sobie szczerze, każde z tych narzędzi pozwala wiele zrobić.

(Chociaż trio Emacs + LaTeX + wprawny user przy tego typu projektach pobić jest raczej ciężko.)
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 930 times

Re: Potrzebuje pomocy w zaprojektowaniu gry planszowej

Post autor: rattkin »

Jeśli chodzi o templaty kart, to jest dobry program do tego - Nandeck, LaTeX będzie zbyt trudny dla "przeciętnego zjadacza chleba".
mbork
Posty: 1144
Rejestracja: 20 cze 2009, 01:05
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Potrzebuje pomocy w zaprojektowaniu gry planszowej

Post autor: mbork »

O, wygląda interesująco, i (na pierwszy rzut oka) da się skryptować (a przynajmniej zjada jedyny sensowny format pliku, czyli plain text).

Przed Wordem natomiast ostrzegam. Ten program nadaje się do zrobienia kartki ze strzałką i napisem "Tędy do WC", i w zasadzie poza tym do niczego. A już najmniej do pisania dłuższych dokumentów, szczególnie wymagających formalnej struktury (jak np. książki, prace dyplomowe (szczególnie zawierające bibliografie i takie tam), instrukcje do gier i tym podobne). Jeżeli goły LaTeX jest za trudny (choć dyskutowałbym), to może LyX? Wiem o co najmniej jednym projektancie gier, który go używa i bardzo sobie chwali.

Jest jeszcze Emacs + Org-mode - to akurat nie projektowanie graficzne, ale do instrukcji jak znalazł. (To coś jak Scrivener, tylko za darmo i potrafi dużo więcej.

A, i jak już się zacznie używać programów trzymających dane w plain tekście, a nie w wielkich binarnych blobach (patrzę na ciebie, Majkrosoft W Mordę!), to naturalną koleją rzeczy jest nauczenie się Gita (dla hardkorów) lub Mercuriala (dla ludzi).
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Potrzebuje pomocy w zaprojektowaniu gry planszowej

Post autor: rastula »

mbork

proszę, zejdź na ziemię :)
mbork
Posty: 1144
Rejestracja: 20 cze 2009, 01:05
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Potrzebuje pomocy w zaprojektowaniu gry planszowej

Post autor: mbork »

rastula pisze:mbork

proszę, zejdź na ziemię :)
Ej, no wyluzuj. Sugerujesz, że kobieta nie może się nauczyć Gita? :-P
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Potrzebuje pomocy w zaprojektowaniu gry planszowej

Post autor: rastula »

Raczej, że większość z nas nie "myśli matematycznie" - jesteśmy prostymi WYSIWYG'ami, którzy nie widzą i nie rozumieją formuł i wzorów kryjących się za postrzeganymi obrazami.


Autorka wątku właściwie nie powiedziała o co jej chodzi ponad:

"Chciałabym zaprojektować grę - czy jest do tego program?"

czy chce stworzyć planszę, ilustrację, instrukcję , tekst, a może połączyć to razem (???)

z formy pytania można (bez złośliwości) wnioskować, że szuka "trochę lepszego paint'a z fajnymi czcionkami"...


a tu już programy "do podboju galaktyki" są proponowane ...

chociaż dzięki za poszerzenie horyzontów, bo człowiek nawet nie zdaje sobie sprawy jak można sobie "ułatwić" napisanie kartki na WC ;)
mbork
Posty: 1144
Rejestracja: 20 cze 2009, 01:05
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Potrzebuje pomocy w zaprojektowaniu gry planszowej

Post autor: mbork »

Nie trzeba myśleć matematycznie, żeby używać rozsądnych narzędzi.

Oczywiście, zgadzam się, że 95% populacji (co najmniej) nie nauczy się (podstaw obsługi), ani nie doceni Gita, Emacsa czy LaTeXa. Ale nie dlatego, że nie jest w stanie, tylko dlatego, że (a) im się nie chce, (b) nie mają świadomości, jak bardzo mogą sobie ułatwić życie, (c) "wszyscy" używają Worda (oczywiście nie wszyscy) i (d) nie mają świadomości, że używanie Worda (czy LibreOffice) do pisania instrukcji do gier jest jak wiązanie lewego buta prawą ręką przez plecy z zamkniętymi oczami.

Przykład: parę tygodni temu współorganizowałem konkurs matematyczny dla licealistów. Pytania były w prezentacji w PowerPoincie. Pierwszy raz używałem tego narzędzia. Za pierwszym razem zepsułem plik od razu, za drugim dopiero po jakimś czasie. (To akurat nie świadczy, że PP jest zły - jest, ale nie z tego powodu, że ja nie umiem go obsługiwać. To co najwyżej świadczy, że nie jest ani trochę "intuicyjny".)

Szablon, który dostałem od głównego organizatora, wymagał wklejenia każdego pytania trzykrotnie: na slajdzie z pytaniem, na następnym slajdzie (z pytaniem i licznikiem czasu), i na kolejnym (z pytaniem i odpowiedzią). A gdzie zasada DRY? A co, jak będę chciał poprawić pytanie, i na którymś slajdzie tego zapomnę zrobić? A dlaczego właściwie mam wykonywać trzykrotnie więcej bezmyślnej pracy, którą mogłaby wykonać maszyna? Problem z użytkownikami Wordów, PowerPointów itp. WYSIWYG-ów polega nie na tym, że WYSIWYG jest zły, czy że Word jest zły, bo kosztuje pieniądze i zrobił go brzydki Micro$oft. Word jest zły, ale z innych powodów. Pozwala wprawdzie na automatyzację, ale nie wymusza jej (czy choćby nie nakłania). Masz w nim style - tylko ile osób ich używa? Drugi problem: nie widzisz, co jest w dokumencie. Czy dany kawałek jest kursywą dlatego, że zastosowano tam styl, który ma kursywę, czy po prostu ktoś zaznaczył i wcisnął Ctrl+I? Czy numer na liście jest wpisany ręcznie, czy automatycznie? Takich rzeczy w Wordzie nie widać, i nie jest zawsze oczywiste, co zrobić, żeby je zobaczyć. (Tzn. da się, ale ilu userów to wie?) Na marginesie: ile osób czytało manuala do Worda czy PowerPointa, nie wspominając o Excelu? A wbrew obiegowej opinii, te narzędzia wcale nie są "łatwe w obsłudze". Nie są, bo nie mogą być: mają na to zbyt wiele funkcjonalności. With great power comes great electricity bill, jak mówią.

Kolejny problem z MS Office jest taki, że MS Office nie pozwala na efektywną pracę. Przykład: wypełniam (w Excelu) tabelę z wynikami kolokwiów studentów, przepisując je z pliku kartek. Dojeżdżam do dołu ekranu i co? Po każdym wciśnięciu Entera arkusz przewija mi się o jeden wiersz. Debilizm: w ten sposób nigdy nie widzę kolejnego nazwiska na liście, co bardzo by mi się przydało. Nie da się w Excelu przewinąć arkusza w dół, nie zmieniając bieżącej komórki. (Rozwiązania z myszką nie liczę, bo myszka zabija efektywność pracy jako narzędzie skrajnie powolne: żeby jej użyć, muszę zdjąć rękę z klawiatury, znaleźć myszkę, wycelować i kliknąć/scrollnąć, wrócić ręką na klawiaturę i trafić z powrotem na właściwy klawisz. Produktywność zabita od razu. Pomijam zabójstwo dla nadgarstków.) Tzn. da się, ale w chory sposób: wciska się ScrollLock, z włączonym ScrollLockiem klawisze PgUp/PgDn przewijają, ale bez zmiany bieżącej komórki, i znów wyłączamy ScrollLocka. (Być może można go zostawić włączonego i tak pisać, nie sprawdzałem, a nie mam pod ręką ani Excela, ani komputera, który miałby ScrollLock/PgUp/PgDn - moja główna maszyna produkcyjna to netbook - jeżeli tak, częściowo zwracam honor, ale tylko częściowo, bo ile osób wie o takim działaniu ScrollLocka w Excelu? I gdzie jest, do jasnej, instrukcja do tego narzędzia? Czy jeśli kupię komputer z preinstalowanym Office'm, dostanę manuala - może być elektroniczny? Jeżeli tak, odszczekuję.)

Przykład drugi, trywialny: jak poprawić czeski błąd? Czy Word ma odpowiednią funkcję, podpiętą pod jakiś skrót klawiszowy? Nie wiem, pytam. Jak zamienić miejscami dwa słowa? Jak zamienić słowo na pisane wielką/małą literą, oczywiście skrótem klawiszowym? Jest taka możliwość? Znów nie wiem, pytam ekspertów od Worda. Jak skasować za jednym zamachem nie tylko całe słowo (to akurat umiem), ale np. całe zdanie? Jak tam szukanie i zamiana z użyciem wyrażeń regularnych? Będąc rozpuszczonym przez porządne narzędzie, nie wyobrażam sobie edycji dokumentu dłuższego niż kartka "tędy do WC" nie mając takich (i innych) funkcji. (A w mojej pracy spędzam czasem nawet kilka godzin dziennie edytując teksty.)

Dodajmy kwestie, które np. dla autora instrukcji do gier powinny być oczywiste: wstawianie i powoływanie się na rysunki/schematy, automatyczna numeracja elementów tekstu (rozdziały, paragrafy itp.), zmiana kolejności rozdziałów, wersjonowanie i tym podobne. O ile wiem, większość z tych rzeczy da się zrobić w Wordzie - no to czemu mało kto to robi?

Powiedzmy więc wprost: jeśli ktoś nie może/nie chce się nauczyć obsługi Emacsa (albo Vima, niech będzie - to też dobre narzędzie, w końcu drugi istniejący prawdziwy edytor tekstu w zalewie zabawek i produktów edytoropodobnych), to i Worda nie będzie dobrze obsługiwał. Bo edycja tekstów (a jeszcze bardziej skład tekstów) po prostu nie jest czymś, czego się można nauczyć w dwa dni czy nawet dwa miesiące. Skoro zatem, żeby się nauczyć Worda (ale tak naprawdę), trzeba włożyć sporo wysiłku (bo trzeba), czemu od razu nie nauczyć się czegoś sensownego?
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Potrzebuje pomocy w zaprojektowaniu gry planszowej

Post autor: rastula »

chyba źle odebrałeś moją wypowiedź, jako obronę pakietów typu ms office czy open office, których nie bronię, bo sam pracując na nich dość często, dostrzegam ich wady (choć pewnie inne niż ty)...

z czasów kiedy musiałem pracować na większych tekstach pamiętam, że przynajmniej część z problemów, na które zwróciłeś uwagę da się w Wordzie zrobić ( np. zaznaczanie, kasowanie zdań, zmiany "czeskich błędów" czy wielkości znaków) ale nie w tym rzecz...

większość z tych rzeczy nigdy nie dotknie "zwykłego użytkownika", któremu do szczęścia na prawdę wystarczy "edytor" na poziomie systemowego "write" w windowsie.

uczmy się narzędzi, które wymieniasz, nikt nie broni - ale po 25 latach pracy przed komputerem mogę stwierdzić, że i tak cię posadzą w końcu przed pakietem ms office lub jego kopią... a w przypadku grafiki będziesz zmuszony do pracy na produktach Adobe. Podobnie z systemami opeacyjnymi - są inne niż winda i mac os? są - i co z tego? :)

oczywiście 2% specjalistów będzie żyć w świecie specjalistycznych aplikacji ... ale czy to jest opcja dla autorki pytania?

ja się z tobą generalnie zgadzam - tyle, że niewiele z tego wynika :D
Ostatnio zmieniony 31 gru 2014, 01:08 przez rastula, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 930 times

Re: Potrzebuje pomocy w zaprojektowaniu gry planszowej

Post autor: rattkin »

mbork, ja to może dosadniej przetłumaczę: odpowiadasz, jakbyś się po prostu chwalił świeżo nabytą "wiedzą". Coś jak nastolatek po pierwszej instalacji Linuxa i zachłyśnięciu tymi trudno i magicznie brzmiącymi terminami. Dobra rada, to taka, która trafia w zakres przyswajalności odbiorcy. Nie każdy ma chęć i ochotę mordować się z wymysłami (często durnowato zaprojektowanymi) przeróżnych aplikacji komputerowych, tylko chce po prostu zrealizować prosty cel - czasem jednorazowo - i do danej aplikacji być może już nigdy nie wrócić. Warto o tym pamiętać.
Awatar użytkownika
sqb1978
Posty: 2623
Rejestracja: 18 gru 2013, 16:54
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 41 times
Been thanked: 142 times

Re: Potrzebuje pomocy w zaprojektowaniu gry planszowej

Post autor: sqb1978 »

Gdyby chodziło o wydruk w domu to możnaby polecać programy, ale z tego co czarna140 napisała to raczej chodzi o produkcję gier i profesjonalny wydruk w drukarni.

Już samo wspomnienie word'a w kontekście projektowania gry świadczy o niewielkiej wiedzy w tym temacie, dlatego poleciłem poszukać specjalistów i zlecic im to.
Alternatywą jest spędzenie co najmniej kilku miesięcy na nauce obsługi oprogramowania, i to zakładając, że posiada się jakieś zdolności w kierunku artystycznym.
Kolejna istotna rzecz to przygotowanie materiałów do druku - tutaj również trzeba sporo się nauczyć.
Zresztą program nie jest tak bardzo istotny, grafiki nie robi program tylko człowiek.

W ostateczności polecam zrobić rysunki ręcznie, zeskanować, poddać lekkiej obróbce "a la instagram" i na pewno będzie to lepsze niż projektowanie z marszu w nieznanym sofcie przez nowicjusza.
mbork
Posty: 1144
Rejestracja: 20 cze 2009, 01:05
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Potrzebuje pomocy w zaprojektowaniu gry planszowej

Post autor: mbork »

rastula pisze:chyba źle odebrałeś moją wypowiedź, jako obronę pakietów typu ms office czy open office, których nie bronię, bo sam pracując na nich dość często, dostrzegam ich wady (choć pewnie inne niż ty)...
[...]
ja się z tobą generalnie zgadzam - tyle, że niewiele z tego wynika :D
Ja też generalnie się zgadzam. ;-)
A pisałem dlatego, że (a) czasem mi się frustracja głupimi narzędziami wylewa i (b) zawsze jest szansa, że informacja o *dobrych* narzędziach trafi na podatny grunt. (Już dwie osoby "nawróciłem" ;-) na Emacsa.)
rattkin pisze:mbork, ja to może dosadniej przetłumaczę: odpowiadasz, jakbyś się po prostu chwalił świeżo nabytą "wiedzą". Coś jak nastolatek po pierwszej instalacji Linuxa i zachłyśnięciu tymi trudno i magicznie brzmiącymi terminami. Dobra rada, to taka, która trafia w zakres przyswajalności odbiorcy. Nie każdy ma chęć i ochotę mordować się z wymysłami (często durnowato zaprojektowanymi) przeróżnych aplikacji komputerowych, tylko chce po prostu zrealizować prosty cel - czasem jednorazowo - i do danej aplikacji być może już nigdy nie wrócić. Warto o tym pamiętać.
Oj, oj, pojechałeś mi. A ja przecież właśnie pisałem o tym, żeby się nie mordować z wymysłami durnych aplikacji.
Powtarzam: na jakiej podstawie oceniasz zakres przyswajalności odbiorcy, po pierwsze autorki wątku (która bardzo niewiele napisała o sobie, wykazała się natomiast bardzo słuszną intuicją, że Word z konkretną pracą ma niewiele wspólnego), po drugie, ewentualnych przyszłych czytelników zainteresowanych softem jakoś tam wspomagającym proces twórczy?
Zgadzam się natomiast, że jeśli ktoś chce coś zrobić raz (autorka chyba chce robić więcej razy), narzędzia power-userowe nie są opłacalne czasowo.
Co do "zachłyśniętego nastolatka": no trochę wody w Warcie już upłynęło od czasów, gdy byłem nastolatkiem, choć nie czuję się jeszcze bardzo staro. ;-) Pierwszą instalację Linuksa też już mam dawno za sobą. (Drugą, trzecią, ... dziesiątą też...) Przykro mi, że tak zabrzmiałem. Należę do tych paru procent użytkowników, którzy zwracają dużą uwagę na narzędzia, których używają, i lubią przy nich grzebać, optymalizować itp. TeXa używam od około 20 lat, Emacsa od około 15, obu używam bardzo intensywnie, choć jednego i drugiego cały czas się uczę - ale akurat w tym, co pisałem, żadnej świeżo nabytej wiedzy nie ma, to raczej klasyczne sprawy znane każdemu świadomemu użytkownikowi tych narzędzi. A terminów trudnych chyba za dużo nie użyłem.
sqb1978 pisze:Już samo wspomnienie word'a w kontekście projektowania gry świadczy o niewielkiej wiedzy w tym temacie, dlatego poleciłem poszukać specjalistów i zlecic im to.
+1 (pomijając kwestię apostrof'u ;-) )
sqb1978 pisze:Kolejna istotna rzecz to przygotowanie materiałów do druku - tutaj również trzeba sporo się nauczyć.
Zresztą program nie jest tak bardzo istotny, grafiki nie robi program tylko człowiek.
+1 (tak samo jak ze zdjęciami: fotograf jest istotniejszy od sprzętu)
sqb1978 pisze:W ostateczności polecam zrobić rysunki ręcznie, zeskanować, poddać lekkiej obróbce "a la instagram" i na pewno będzie to lepsze niż projektowanie z marszu w nieznanym sofcie przez nowicjusza.
+1. I w dodatku będzie klimacik.
Awatar użytkownika
Koshiash
Posty: 957
Rejestracja: 01 sty 2010, 17:45
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 42 times
Been thanked: 133 times

Potrzebuje pomocy w zaprojektowaniu gry planszowej

Post autor: Koshiash »

Mbork: alternatywnych programów graficznych jest sporo. Edytory tekstu też się znajdą, chociaż w przypadku prostych struktur dokumentu Word spisuje się na medal. Ciekawi mnie natomiast Twoja alternatywa dla Excela. Znasz coś sensownego, czy tylko wytykasz niedociągnięcia?
ODPOWIEDZ