Unconditional Surrender! World War 2 in Europe

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Christoforos
Posty: 437
Rejestracja: 22 lut 2009, 22:51
Lokalizacja: Lublin / Czerniejów
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Unconditional Surrender! World War 2 in Europe

Post autor: Christoforos »

Wątku nie znalazłem więc zakładam.
Jakiś czas temu ukazał się unboxing
http://boardtime.pl/2015/02/uncondition ... oxing.html

Następnie relacja z rozgrywki
W pierwszej kolejności, aby lepiej poznać podstawowe mechanizmy partii, rozegrałem dwa pierwsze scenariusze – kampanię wrześniową i inwazję Danii oraz Norwegii. Oba scenariusze są jednostronnymi akcjami, ale pozwoliły mi na lepsze okiełznanie podstaw rozgrywki. Scenariusz nr 3 (Atak Niemiec na Francję i kraje Beneluksu) także wydawał się być grą do jednej bramki, ale uznałem, że z racji większej skali, to będzie świetny materiał poglądowy, którym będzie można się z Wami podzielić i pokazać jak USE działa w praktyce. Zapraszam do obejrzenia relacji z rozegranej przeze mnie partii!
http://boardtime.pl/2015/03/uncondition ... rywki.html

A wczoraj recenzja
Unconditional Surrender! World War 2 in Europe to gra, która zaskoczyła mnie elegancją zasad i klimatem. Grając w nią nie prowadzimy suchej gry sztabowej, ograniczającej się do przemieszczania żetonów i okazjonalnego rzucania kostkami. Musimy skoncentrować się na kilku różnych płaszczyznach, a podejmowane przez nas decyzje nie są oczywiste. Grę cechuje duża dbałość o detale, przy jednoczesnym małym stopniu komplikacji i świetnie przemyślanych, dobrze zazębiających się mechanizmach. Jeżeli szukacie przystępnej, a jednocześnie wciągającej i nieoczywistej gry o II wojnie światowej i macie w domu dużo miejsca na rozłożenie dwóch wielkich map, to ten tytuł może okazać się dla Was świetnym wyborem. Polecam!
http://boardtime.pl/2015/04/uncondition ... enzja.html
Awatar użytkownika
niepooczach
Posty: 169
Rejestracja: 26 lip 2008, 09:17
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 22 times

Re: Unconditional Surrender! World War 2 in Europe

Post autor: niepooczach »

Bardzo fajna recenzja. Można ją gdzieś kupić w ogóle?
Awatar użytkownika
zbajszek
Posty: 530
Rejestracja: 18 sie 2012, 19:18
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 7 times
Been thanked: 17 times

Re: Unconditional Surrender! World War 2 in Europe

Post autor: zbajszek »

niepooczach pisze:Bardzo fajna recenzja. Można ją gdzieś kupić w ogóle?
W tym momencie w PL chyba nie. Kolega zamawiał jak jeszcze Planszomania miała bodaj "do 14 dni" ale dostał po jakimś czasie odpowiedź że niestety nie mają jednak możliwości sprowadzenia tego. Mi się udało kupić jedną z ostatnich sztuk w Rebelu, a teraz widzę że nie ma jej nigdzie dostępnej, więc pewnie na dodruk trzeba będzie poczekać.
--------------------Zbajchu Plays--------------------
---Moja Planszoteczka --- Sprzedam/Wymienię Topic ---
Awatar użytkownika
Leviathan
Posty: 2267
Rejestracja: 01 wrz 2009, 13:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 396 times
Been thanked: 1044 times
Kontakt:

Re: Unconditional Surrender! World War 2 in Europe

Post autor: Leviathan »

Nakład gry został wyczerpany i została ponownie dodana do P500.
Będzie dodruk i bardzo dobrze bo to interesująca gra!
lerhit
Posty: 145
Rejestracja: 02 lut 2014, 07:45
Has thanked: 22 times
Been thanked: 2 times

Re: Unconditional Surrender! World War 2 in Europe

Post autor: lerhit »

Czy znajdzie się jakiś uprzejmy człowiek, który w kilku prostych żołnierskich słowach wyjaśni w jaki sposób mogę zapewnić ciągłość aprowizacji prowadząc zamorskie operacje w Afryce. Gram na BGA i cały czas tracę jednostki z powodu braku zaopatrzenia.
Probe9
Posty: 2455
Rejestracja: 24 sie 2018, 10:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 153 times
Been thanked: 649 times

Re: Unconditional Surrender! World War 2 in Europe

Post autor: Probe9 »

Chwilę już nie grałem, ale postarm się pomóc. Jakby co to mam nadzieję, że mnie ktoś poprawi :) No i zaznaczam, że na BGA niegrałem, więc opiszę od strony teoretycznej. Jeżeli to wiesz, a nie wiesz jak to przeklikać w ich interfejsie to nie musisz czytać moich wypocin :)

Są trzy "stany" zaopatrzenia - pełne, niskie i jego brak :) Aby zaopatrzyć jednostkę musisz być w stanie wyznaczyć nieprzerwaną trasę do źródła zaopatrzenia. Wyjątkami są knowoje i garnizony w fortach (możliwe, że coś jeszcze - je uważa się za zawsze zaopatrzone).

Źródła zaopatrzenia są dwa - nieograniczone oraz ograniczone. Jak się można domyślić - jak wyznaczasz trasę do tego nieograniczonego to jednostka jest w pełni zaopatrzona, jak do tego ograniczona - to ma niskie zaopatrzenie.

Z tego co piszesz to wyznaczanie linii zaopatrzenia na lądzie nie stanowi dla Ciebie problemu, więc przechodzimy do wyznaczania linii morskiej (wybacz przydługi wstęp ;p). Zacznijmy od tego, że jednostka dla której chcesz wytyczyć zamorską linię zaopatrzenia musi znajdować się w odległości do 2 hexów od drogi transportowej lub też portu, w którym znajduje się sojuszniczy knwój. Następnie dla tego konwoju wyznaczasz trasę do najbliższego źródła zaopatrzenia (wykorzystując 1 sortie). Cały ten proces odbywa się niejako w w chmurze bo fizycznie nic się nie przesuwa (należy pamiętać jednak, że taki knwój może być celem wrogiego przechwycenia).
Rabaty: Rebel = 10%, 3trolle = 7%, planszomania = 10%, planszostrefa = 11%.

Moje gry
lerhit
Posty: 145
Rejestracja: 02 lut 2014, 07:45
Has thanked: 22 times
Been thanked: 2 times

Re: Unconditional Surrender! World War 2 in Europe

Post autor: lerhit »

Teorię w miarę kojarzę, ale nie wiem jak w praktyce (na BGA) wyznaczyć dla konwoju trasę do najbliższego źródła zaopatrzenia. Dla przykładu gram Włochami i prowadzę operację w Północnej Afryce. Wprowadzam jednostkę konwoju do portu w Afryce, ale nie wiem w jaki sposób mam jej wyznaczyć tzw. "trasę za sortie". Jedynie co udaje mi się wyklikać to okrojone dostawy z 1 fabryki w Afryce. Niestety dla skutecznych działań na większą skalę muszę ustanowić połączenie dostaw z Europą :)
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4518
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1670 times
Been thanked: 2096 times

Re: Unconditional Surrender! World War 2 in Europe

Post autor: PytonZCatanu »

Chętnie bym zagrał na BGA, ale boje się progu wejścia. Jak najłatwiej wejść w to ustrojstwo? Jakiś filmik? Ile trwa partia? Tylko turowo?

lerhit pisze: 03 mar 2021, 13:00 Czy znajdzie się jakiś uprzejmy człowiek, który w kilku prostych żołnierskich słowach wyjaśni w jaki sposób mogę zapewnić ciągłość aprowizacji prowadząc zamorskie operacje w Afryce. Gram na BGA i cały czas tracę jednostki z powodu braku zaopatrzenia.
Gdyby Rommel znał odpowiedzi na to pytanie to dziś mowilibysmy po niemiecku 😁😁😁
lerhit
Posty: 145
Rejestracja: 02 lut 2014, 07:45
Has thanked: 22 times
Been thanked: 2 times

Re: Unconditional Surrender! World War 2 in Europe

Post autor: lerhit »

Niestety brakuje tutoriala z prawdziwego zdarzenia, który wyjaśniłby bardziej złożone kwestie związane z zaopatrzeniem, czy desantem. Zagranie pierwszych scenariuszy szkoleniowych jest proste niczym Panzer General. :) Schody zaczynają się później.
Awatar użytkownika
baldar
Posty: 578
Rejestracja: 13 lip 2014, 13:26
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 26 times
Kontakt:

Re: Unconditional Surrender! World War 2 in Europe

Post autor: baldar »

A jak gra się sprawdza solo.? Na BGA?
kolosm
Posty: 306
Rejestracja: 28 lip 2017, 20:27
Lokalizacja: Rybnik
Has thanked: 460 times
Been thanked: 53 times

Re: Unconditional Surrender! World War 2 in Europe

Post autor: kolosm »

Bardzo dobre pytanie powyżej!
Na BGA widać dodali mnóstwo scenariuszy....grywa ktoś?
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5179
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 265 times
Been thanked: 875 times
Kontakt:

Re: Unconditional Surrender! World War 2 in Europe

Post autor: raj »

Ja muszę w końcu ją odpalić...
Tylko sceptycznie podchodzę do grania na kompie w planszówki, na kompie mam inne gry, w planszówki chcę cisnąć na planszy...
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
ODPOWIEDZ