(Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

... czyli zloty miłośników planszówek! Tu możesz także umawiać się na granie w Twoim mieście.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6455
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 586 times
Been thanked: 942 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Odi »

Mógłbym pograć w sobotę, od godz. 13.30-14. Raczej w Gdyni.

Ktoś, coś?
Awatar użytkownika
Muad
Posty: 700
Rejestracja: 07 sty 2016, 21:57
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 110 times
Been thanked: 64 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Muad »

Ja odpadam, od soboty mam gości także dopiero w następny piątek/weekend. Później wrzucę jeszcze parę zdjęć odnośnie Semper Fidelis
wytłumaczę i zagram: seria COIN, seria Next War, Labyrinth (War on Terror + Awakening), Churchill, Pericles, Diuna. Paxy: Emancipation + Pamir
=============
Moja kolekcja | Oczekujące | Na oku | Mam LotR TCG (Decipher) PL
Awatar użytkownika
Jan_1980
Posty: 2513
Rejestracja: 18 maja 2016, 18:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 25 times
Been thanked: 75 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Jan_1980 »

Ja zagrał bym bardziej w niedziele.
Czy gracze wojenni śnią o drewnianych owieczkach? TAK!
Moja kolekcja:
https://boardgamegeek.com/collection/user/Janek1980
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1634
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 100 times
Been thanked: 150 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Highlander »

Możliwe że też bym się mógł wyrwać w niedzielę.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6455
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 586 times
Been thanked: 942 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Odi »

A ja w niedzielę średnio.... :/
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1634
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 100 times
Been thanked: 150 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Highlander »

Ktoś wie kiedy "wstanie" forum strategie? Jakoś nie mogą się podnieść po upgrade.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6455
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 586 times
Been thanked: 942 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Odi »

Drodzy,

niniejszym składam Wam wszystkim - zarówno regularnym uczestnikom spotkań, jak i tym, którzy przychodzą rzadziej, albo po prostu czytają ten wątek - najlepsze życzenia świąteczne!
Obyście w czasie świąt zdołali oderwać się od stresów i problemów codzienności, i znaleźli czas na spędzanie czasu z najbliższymi.
A w nowym roku życzę - i Wam i sobie zresztą - wielu świetnych rozgrywek, no i zakupowego rozsądku ;)
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2390
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1297 times
Been thanked: 789 times
Kontakt:

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: vinnichi »

Dziękuję jako ten tylko przeglądający ten wątek :). Dużo spokoju i radości w gronie najbliższych w te wyjątkowe a także miło spędzonych chwil nad planszą przez cały rok
kręcimy wąsem na dobre gry
you tube
discord
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4061
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 279 times
Been thanked: 164 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: lacki2000 »

To aż w Lublinie nas czytają?! :) Ja również dołączam się do życzeń świątecznych. Polecam przygotować 2x mniej jedzenia, niż się planuje :P A w nowym roku niechaj frekwencja dopisuje na każdym spotkaniu nad planszą!
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2390
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1297 times
Been thanked: 789 times
Kontakt:

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: vinnichi »

Oglądają i zazdroszczą, w Lublinie tylko Domek, dixit i pedzące żółwie :)
kręcimy wąsem na dobre gry
you tube
discord
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2447
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 555 times
Been thanked: 271 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Markus »

Zdrowych i pogodnych Świąt Bożego Narodzenia.
Najlepszego dla was i waszych najbliższych


****************

Pytanie do Odiego:
Czy dasz pozwolenie na rozgrywkę w Dominant Species?
To prawie gra wojenna (autor cc:e) i jak bardzo historyczna (100 000 lat temu akcja)
Powiem tak. Ta gra jest tak dobra że grzech nie grać
Druga sprawa to pewnie Janek by nas odwiedził :-). Niedługo J zapomni jak wyglądamy , a na to nie możemy pozwolić :-)
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6455
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 586 times
Been thanked: 942 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Odi »

Nie róbcie ze mnie takiego Cerbera.

"Czy dam pozwolenie..."

Wolałbym, żebyśmy się wspólnie zastanowili, czy to już jest ten moment, kiedy mniej nam zależy na graniu konkretnie w gry wojenne lub historyczne, a bardziej zależy po prostu na grze ze sobą, w tym konkretnym gronie.
Teraz Dominant Species ("prawie gra wojenna"), a za chwilę Star Wars Rebelia ("prawie gra wojenna w kosmosie), albo Tygrys i Eufrat ("prawie gra historyczna").
Awatar użytkownika
Jan_1980
Posty: 2513
Rejestracja: 18 maja 2016, 18:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 25 times
Been thanked: 75 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Jan_1980 »

Wesołych Świąt Moi Drodzy!!!
Spoiler:
Czy gracze wojenni śnią o drewnianych owieczkach? TAK!
Moja kolekcja:
https://boardgamegeek.com/collection/user/Janek1980
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2447
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 555 times
Been thanked: 271 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Markus »

@Odi:
Ok
To jeszcze nie jest ten moment. Nie było pytania
Na następnym graniu ktoś chętny na Vir Sinda?
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4061
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 279 times
Been thanked: 164 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: lacki2000 »

Markus pisze: 23 gru 2018, 21:05 @Odi:
Ok
To jeszcze nie jest ten moment. Nie było pytania
Ja DS chętnie poznam, jak nie w wojenne wtorki, to kiedyś tam w AleBrowarze, jak będzie okazja.
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6455
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 586 times
Been thanked: 942 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Odi »

Wolałbym, żebyśmy się wspólnie zastanowili, czy to już jest ten moment
Ale ja poważnie mówię, że powinniśmy się zastanowić nad tym. Może czujecie przesyt i znużenie grami wojennymi/historycznymi?

Osobiście BARDZO chętnie pograłbym z Wami w Rebelię, Wojnę o Pierścień, nie mówiąc już np. o grupowym wariancie w Legendary Encounters: Alien. Tylko cały czas też czuję, że chce jeszcze więcej grać w Combat Commandera, Hannibala, Marię, Wir Sinda, T&T, Holdfasta, Pacfic Victory etc. W SW, WoP czy Aliena mam z kim grać, a w te powyższe tylko z Wami. Ale to mój głos. Wy możecie mieć inne odczucia. Napiszcie o tym.
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4061
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 279 times
Been thanked: 164 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: lacki2000 »

Odi pisze: 23 gru 2018, 22:43Ale ja poważnie mówię, że powinniśmy się zastanowić nad tym. Może czujecie przesyt i znużenie grami wojennymi/historycznymi?
Ja chyba wolałbym, żeby wtorki w Krolmie pozostały wojenne, nie mam przesytu i znużenia (no może nieco T&T mi się przejadło, ale nie odmówię, jak zabraknie trzeciego do bicia, w CC:E też mogę zagrać tak dla śmiechu, skoro pozwalamy na grę fantasy adventure rpg w klimacie wwII :P)
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2447
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 555 times
Been thanked: 271 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Markus »

@ Maciej

https://boardgamegeek.com/image/1331738 ... nt-species

tu masz linka porównującego wygląd kart pierwszej edycji i 3 edycji DS

Teraz już wiesz dlaczego się zdziwiłem jak ty się zdziwiłeś gdy mówiłem że moja edycja to już ta ładniejsza :D

a poniżej link do pierwszej edycji planszy wyglądającej jak z Auto Cada

https://boardgamegeek.com/image/1052358 ... nt-species
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1634
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 100 times
Been thanked: 150 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Highlander »

Markus pisze: 23 gru 2018, 21:05 Na następnym graniu ktoś chętny na Vir Sinda?
Ja mam na pewno na radarze gry w których zainwestowałem czas w lekturę instrukcji lub chcę zagrać drugi raz świadomie:
- Semper Fidelis
- Wir Sind das Volk
- Hands in the Sea
- 1989
plus z ogranych grupowych: Time of Crisis, QG14

Jeśli chodzi o moje odczucia, to ja bym się skupił na graniu w tytuły które dają nam "fun" i uważnie selekcjonował nowości. Janek mądrze rzekł że jednak gry mainstreamowe (nawet jeśli to ciężkie euracze) są zwykle lepiej testowane, masowo ograne i zrecenzowane i często w ciemno wiadomo która gra nam podpasuje. Wojenna nisza jest pod tym kątem znacznie większą niewiadomą. Wiele tytułów jest klimatycznych ale kuleją balansem lub mechaniką. Ja sam zaliczyłem kilka wpadek, Janek się w ogóle zraził chyba "East Front" przelał czarę goryczy.
Możemy sobie zrobić głosowanie co kto ma na radarze i wybierać wg popularności, ustawiać się na konkretne tytuły wcześniej?
I jeśli akurat będzie grupowa chęć na zagranie w coś konfliktowego (ale nie wojennego) to bym to dopuścił. Dla mnie od tego czy zagram w legendarną grę o froncie wschodnim albo kampanii zimowej w Finlandii ważniejszy jest "fun" ze wspólnej gry w Waszym gronie.
Awatar użytkownika
Jan_1980
Posty: 2513
Rejestracja: 18 maja 2016, 18:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 25 times
Been thanked: 75 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Jan_1980 »

Wasze top 5 gier, które poznaliście ad 2018 na spotkaniach wojennych to????
Czy gracze wojenni śnią o drewnianych owieczkach? TAK!
Moja kolekcja:
https://boardgamegeek.com/collection/user/Janek1980
Awatar użytkownika
Wolf
Posty: 1517
Rejestracja: 12 lut 2012, 16:33
Lokalizacja: Gdynia / Gdańsk
Has thanked: 43 times
Been thanked: 194 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Wolf »

Chętnie zagram:
- Wir sind das Volk (jak będzie już kilka osób ogranych to wróciłbym do dodatku)
- Maria

Nowość w kolekcji:
- Pax Emancipation

Chętnie poznam (m.in.):
- Lincoln
- Sekigahara
- Quartermaster General: 1914

Zapewne coś jeszcze też, ale najchętniej wolałbym uniknąć gier z dużą ilością tekstu na kartach (nie cierpię tego i jest to dla mnie symbol złego projektowania, im więcej ikonografii tym lepiej) - dlatego chociaż bardzo zachęca mnie tematyka np. serii COIN to wiem, że będę kręcił nosem jak zobaczę te ściany tekstu na każdej karcie :P (tu nie chodzi tylko o tekst vs ikonografia, ale wpływ danego rozwiązania na całość mechaniki, wymuszanie spójności i przejrzystości zasad). No, ale nie przekreślam zupełnie i pewnie z ciekawości i tak bym spróbował.
Awatar użytkownika
Muad
Posty: 700
Rejestracja: 07 sty 2016, 21:57
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 110 times
Been thanked: 64 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Muad »

*COINy nie mają ścian tekstu :)
wytłumaczę i zagram: seria COIN, seria Next War, Labyrinth (War on Terror + Awakening), Churchill, Pericles, Diuna. Paxy: Emancipation + Pamir
=============
Moja kolekcja | Oczekujące | Na oku | Mam LotR TCG (Decipher) PL
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6455
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 586 times
Been thanked: 942 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Odi »

Nie wiem czy poznałem wiecej niż 5 gier, więc w top mam chyba wszystkie poznane ;)

Najwięcej zabawy i radości miałem z Time of Crisis. Reszta porównywalnie fajna (Pacific victory, 1914, Maria). Dwa duże rozczarowania, to EotS i Wing Leader.
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2447
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 555 times
Been thanked: 271 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Markus »

Małe podsumowanie roku 2018:
Chciałbym napisać że jestem wilkiem w owczej skórze ale prawda jest boleśniejsza. Jestem owcą pośród wilków. Jakim cudem eurogracz przez tyle spotkań nie został zdemaskowany przez wasz kontrwywiad, to nie mam pojęcia. ;-)
Jednym słowem nie ciągnie mnie do heksa&żetonu!
Z chęcią zagram w gry dryfujące w kierunku euro typu HitS, Lincoln, Time of crisis, QG itp. Ale przy żetonach mnie nie zobaczycie.

A teraz hity i kity roku 2018:

Zaczniemy od rozczarowań
Nr 1 przypada reedycji Hannibal: Rome vs. Carthage. Za totalnie spieprzony moduł Hamiclar. Nie było w 2018 roku innej gry przy której bym bardziej cierpiał podczas rozgrywki.

Nr 2 to Wiarusi. Niestety to nie jest gra. Zamiast niej można grać w "piotrusia", filing będzie podobny.

Nr 2.5 to rozczarowanie Combat Commanderem. Znienawidziłem tę grę po kilku rozgrywkach w scenariusze turniejowe. Szczerze, są podłe i nie dające przyjemności. Gra została sprzedana.

Nr 3 to Semper Fidelis. Niby w tej grze wszystko "trybi", ale kompletnie nie mam ciśnienia aby w to ponownie zagrać.

Nr 4 to skaszanione reguły do Lincolna (out of the box). Szkoda się nad tym rozwodzić.

Nr 5 to szybkie rozczarowanie Żelazną Kurtyną. Jednak losowoś może w tej grze naprawdę zaboleć.


Hity:
Złoty medal wędruje do "Hands in the Sea" (a tak naprawdę do Bios Megafauna 2ed ale w to nie graliśmy w Krolmie :-))
Jest to gra która dostarczyła mi najwięcej przyjemności w 2018 roku. Emocje, ilość opcji, czas rozgrywki = idealny mix jak na mój gust planszowy.

Do pewnego momentu bardzo dobrze bawiłem się przy Time of Crisis. Jednak w pewnym momencie przyszło znużenie i wkradło się podejrzenie o schematyczność.
Ostatnia rozgrywka jaką widziałem (ZENOBiA rulez!) przywróciła wiarę w ten tytuł.

Hitem napewno jest Vir Sind das Volk. Małe pudełko wielkich możliwości. Kto jeszcze w to nie grał ten powinien jak najszybciej nadrobić zaległości.

Edit:

Pozostałe wolne wnioski :-) :

KROLM zainwestował w nowy system ogrzewania i to jest dla mnie wydarzenie roku 2018. Naprawdę przyjemnie spędza się czas w tym lokalu.

"QG 1914" - niby fajne rozwinięcie systemu QM itp ale.... to ciągłe zaglądanie w zakryte karty to jakiś koszmar mechaniczny (powinny być jakieś podstawki trzymające karty w pionie). Zaczynam odczuwać oskryptowanie serii QG. Czyli wszyscy bardzo dobrze się bawimy, ale za każdym razem w taki sam sposób.
Z sympatią wspominam pierwszego QM.

"Maria" - obserwowałem rozgrywki z boku i nie widziałem emocji na twarzach graczy. (raczej grymas bólu). Nie zachęciło to do poznania tej gry.

"T&T" - koledzy narzekają że mają tę grę ograną do bólu a ja w swoich statystykach mam tylko 1 rozgrywkę w 2018. Jeszcze bym w to pograł.

Podsumowując, chyba doszedłem do końca drogi "wojennej". Nie ukrywam że większą przyjemność dają mi euracze/gry osadzone w realiach historycznych ale mające mechanikę bardziej euro.

W tym roku Odi, Janek i Maciej bardzo zawiedli się na "pewniakach" typu "Empire of the Sun", East Front, Wing "cośtam". Czyżby w tym wojennym światku coś zgrzytało. Dlaczego te gry obrosły aż takim kultem skoro okazały się niegrywalnymi kobyłami. EotS to już przekroczył wszelkie granice dobrego smaku. "Książka" jako instrukcja (Odi poświęcił duuużo czasu na jej czytanie) i zero przyjemności z rozgrywki.

Więc może to już TEN CZAS aby wyjść z bunkra i pograć w tym zacnym gronie w gry dające większą frajdę z rozgrywki?
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1634
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 100 times
Been thanked: 150 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Highlander »

Odi pisze: 23 gru 2018, 22:43 Osobiście BARDZO chętnie pograłbym z Wami w Rebelię, Wojnę o Pierścień, nie mówiąc już np. o grupowym wariancie w Legendary Encounters: Alien.
Ja bym chętnie z Wami zagrał sobie w jakąś rasową konfliktową strategię, fajnie żeby gra miała aspekt ekonomiczno-zbrojeniowy, aby mieć możliwość wyboru ścieżki pokojowej/militarnej i momentu jej zmiany. Czyli w ogólności coś w stylu T&T. Fajnie jakby się opierała o rozkazy wykładane na obszary (ciekawi mnie ta mechanika - znana z Gry o Tron albo Peryklesa).

Które z tych gier znacie/polecacie? Ktoś je ma? Jak one się mają do Star Wars: Rebellion?
https://boardgamegeek.com/boardgame/187 ... -rebellion
https://boardgamegeek.com/boardgame/233 ... th-edition
https://boardgamegeek.com/boardgame/72125/eclipse
https://boardgamegeek.com/boardgame/28143/race-galaxy
ODPOWIEDZ