Food Chain Magnate (Jeroen Doumen, Joris Wiersinga)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Chudej
Posty: 399
Rejestracja: 18 sty 2020, 13:52
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 339 times
Been thanked: 309 times

Re: Food Chain Magnate (Jeroen Doumen, Joris Wiersinga)

Post autor: Chudej »

Abizaas pisze: 23 wrz 2023, 16:01 Czy ktoś z Was drukował i laminował milestony? Jeżeli tak, to z jakiego pliku korzystaliście i jaki był format druku?
Drukowałem na a4 razem z trackerami i miejscami na wypłaty, a4 w zupełności wystarcza. Konkretnego pliku nie mam, bo sam sobie go posklejałem w paincie i na dysku też już nie mam. Polecam szczególnie ten track, bo wygodniejsze to niż obracanie sliskimi żetonami.
Awatar użytkownika
Abizaas
Posty: 1046
Rejestracja: 13 wrz 2020, 14:03
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 615 times
Been thanked: 757 times

Re: Food Chain Magnate (Jeroen Doumen, Joris Wiersinga)

Post autor: Abizaas »

pwoloszun pisze: 22 wrz 2023, 14:42
Spoiler:
A jak to wyglada u Was?
Graliśmy na 2, 4 i 5 osób i zawsze jest ostra walka o milestone od lemoniady. Jest wręcz najważniejszym milestonem poza tymi z samego otwarcia. Osoby otwierające marketerem mają przewagę w uzyskiwaniu tego milestone, przez co u nas większość woli grać marketerami. Na razie mamy poniżej 10 partii na nowych milestonach a w aktualnej rozgrywce online mamy 3 rekruterki i dwóch marketerów więc kto wie, musimy jeszcze to solidniej ograć.

Kolekcja


ninety-percent of everything is crud
inny_89
Posty: 159
Rejestracja: 03 cze 2022, 21:35
Has thanked: 214 times
Been thanked: 89 times

Re: Food Chain Magnate (Jeroen Doumen, Joris Wiersinga)

Post autor: inny_89 »

Siema kochani zarządcy sieci gastro!
Uwielbiam FCM ale mam z nim problem, że jest dosyć "czasozerny".

Takiego Horseless Carriage na 4 graczy to sobie ogrywam w 2,5h.

FCM niestety schodzi się znacznie dłużej :p może to wina moja, może ogólnie ekipy.

Ale! Słyszałem, że mechanizmy w "Kechupie" skracają rozgrywkę.
Które z nich najbardziej i jak to ocenianiacie?

Tylko ze względu na krótszy czas gry mógłbym rozważyć zakup kechupu jak już wyjdzie po polsku.
____________________________________
Z wyrazami największego szacunku,
Miłosz
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4516
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1669 times
Been thanked: 2093 times

Re: Food Chain Magnate (Jeroen Doumen, Joris Wiersinga)

Post autor: PytonZCatanu »

U mnie średni czas gry na 4 graczy (obojętnie czy z dodatkiem czy bez) to 2h42.
Awatar użytkownika
Apos
Posty: 973
Rejestracja: 12 sie 2007, 14:42
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 352 times
Been thanked: 756 times
Kontakt:

Re: Food Chain Magnate (Jeroen Doumen, Joris Wiersinga)

Post autor: Apos »

inny_89 pisze: 26 gru 2023, 14:55
Spoiler:
Pomijając czynnik jak szybko gracze wykonują swoje tury, to czas rozgrywki w FCM jest zależny od wielkości banku oraz wojen cenowych. W podstawce dość często rozgrywka zmierza ku obniżeniu cen i bank pustoszeje powoli, a to przedłuża rozgrywkę.
Milestony oraz moduły z Ketchupa są moim zdaniem mocne, wywracają rozgrywkę podstawki w pozytywnym tego słowa znaczeniu.

Na spotkaniach gramy tylko w podstawkę z Hard Choices oraz bez bonusów za milestony z kampanii radiowej oraz CFO. Z jednej strony balansuje to rozgrywkę, niweluje efekt kuli śnieżnej i end-game jest ciekawszy, a z drugiej zabieg ten przedłuża rozgrywkę o ~1/4. W praktyce, czas gry na 4-5 graczy oscyluje od 2,5 do 3,5h.

Online gramy tylko z nowymi milestonami z Ketchupa oraz wrzucamy różne moduły - jest ciekawiej, dynamiczniej i można grać pod różne strategie. Rozgrywki są w moim odczuciu krótsze, bo wojny cenowe nie są głównym wyborem graczy.

Jak tylko pojawi się Ketchup w PL, to od razu kupuję i zapewne nie wrócimy już do podstawki.

ps. HC jest podatny na paraliż decyzyjny. Kolega grając online stwierdził, że ta gra to zło, bo może spędzić godzinę układając kafelki w swojej fabryce :lol:. Grając "live" przy stole, na szczęście aż tak źle nie jest :D Świetna gra swoją drogą i niektórym bardziej przypada do gustu niż FCM :)
Ostatnio zmieniony 26 gru 2023, 15:57 przez Apos, łącznie zmieniany 1 raz.
inny_89
Posty: 159
Rejestracja: 03 cze 2022, 21:35
Has thanked: 214 times
Been thanked: 89 times

Re: Food Chain Magnate (Jeroen Doumen, Joris Wiersinga)

Post autor: inny_89 »

No w HC na początku czułem czasami paraliż ale teraz już się nauczyłem co i jak i osobiście wolę HC niż FCM.

Dzięki Apos czyli jednak wychodzi, że coś dzięki tym modułom udałoby się się skrócić.

Także też będę polować na keczupa. Wiadomo coś kiedy będzie?
____________________________________
Z wyrazami największego szacunku,
Miłosz
ODPOWIEDZ