Nietypowe gry z oryginalną mechaniką

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
Zefireq
Posty: 297
Rejestracja: 20 lut 2016, 08:15
Has thanked: 7 times
Been thanked: 4 times

Nietypowe gry z oryginalną mechaniką

Post autor: Zefireq »

Siemka! Jako że powoli zaczynam czuć zmęczenie wszelkiego rodzaju eurosucharami, budowaniem silniczków, zamienianiem zboża na chleb i wszelkiego rodzaju ciułaniem punktów, a zaczynam czuć pociąg w kierunku gier bardziej klimatycznych, proszę Was o pomoc w znalezieniu gry, która zaskoczy mnie swoją mechaniką albo jej połączeniem z klimatem. Niekoniecznie chodzi mi o ameri czy dungeon crawlery. Poratujecie? ;)
Wiem, że to bardzo ogólne pytanie, więc jako przykład podam tu Obecność czy Galaxy Trucker.

Gram przede wszystkim w 2 osoby, szukam gry raczej z niższej półki cenowej, a na pewno nieprzekraczającej 150zł.
Al_Dente
Posty: 478
Rejestracja: 12 sie 2013, 14:53
Has thanked: 10 times
Been thanked: 4 times

Re: Nietypowe gry z oryginalną mechaniką

Post autor: Al_Dente »

Jest bardzo wiele gier które można zaproponować, od imprezówek po przygodówki. Rzucę kilka tytułów, żeby zacząć dyskusję ;) Każda z innej beczki.

Horror w Arkham gra karciana (podstawka wyjdzie taniej, ale jak się wciągniecie to budżet cierpi)
Ghost Stories
Ucieczka: Świątynia zagłady
Martwa Zima (2 osoby słabiej)
Hanabi
Znak Starszych Bogów
Brawl
Awatar użytkownika
gregos
Posty: 1032
Rejestracja: 20 gru 2014, 02:21
Lokalizacja: Tych(y)
Been thanked: 12 times

Re: Nietypowe gry z oryginalną mechaniką

Post autor: gregos »

Five Tribes.
Awatar użytkownika
Zefireq
Posty: 297
Rejestracja: 20 lut 2016, 08:15
Has thanked: 7 times
Been thanked: 4 times

Re: Nietypowe gry z oryginalną mechaniką

Post autor: Zefireq »

gregos pisze: 25 lis 2018, 23:06Five Tribes.
Mamy, gramy, lubimy, ale jakkolwiek unikalna mechanika by to nie była - to wciąż ciułanie punktów i wymienianie jedych rzeczy na drugie.

Arkham/Eldrich też mi chodziły po głowie, ale tyle jest tego opcji i wersji że mam klasyczną obawę o wybraniu nie tej najlepszej.

Nie mam w tej prośbie koniecznie wymagań co do ciężkości gier, byle to nie były gry trywialne ;) Jak już kupować to coś satysfakcjonującego.
Awatar użytkownika
kaszkiet
Posty: 2810
Rejestracja: 03 maja 2013, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 312 times
Been thanked: 528 times

Re: Nietypowe gry z oryginalną mechaniką

Post autor: kaszkiet »

Znam dwie, a w zasadzie trzy gry, które są niepodobne do innych.
Pierwsza to Kosmiczne Spotkania, mnóstwo interakcji, negocjacji, przesadzonych specjalnych zdolności i sytuacja co chwilę zmieniająca się jak w kalejdoskopie. Gra jest jednak mocno zależna od grupy i w złej może siąść.

Druga to Tygrys i Eufrat, oraz wydana właśnie po 21 latach swego rodzaju kontynuacja, czyli Yellow and Yangtze.
Przez te dwie dekady nikt nie zrobił jakkolwiek znaczącej gry podobnej do Tygrysa, który za pomocą kilku prostych akcji do wykonania daje ogromne możliwości graczom do wsadzania noża w plecy, ale i prosto między oczy.
Yellow and Yangtze jest ciut bardziej przystępne z inaczej rozłożonymi akcentami. Obie bardzo polecam.
Fuser.exe
Posty: 741
Rejestracja: 11 lip 2014, 13:11
Lokalizacja: Chiang Mai
Has thanked: 28 times
Been thanked: 18 times

Re: Nietypowe gry z oryginalną mechaniką

Post autor: Fuser.exe »

Innowacje (szczególnie fajne na 2 osoby).
shod
Posty: 574
Rejestracja: 01 sie 2017, 10:07
Lokalizacja: Wielkopolska
Has thanked: 268 times
Been thanked: 178 times

Re: Nietypowe gry z oryginalną mechaniką

Post autor: shod »

skoro szukasz gier, w których niekoniecznie zbiera się punkty, to warto byłoby zerknąć na Listy z Whitechapel. niestety cena w okolicach 160 PLN. za to klimat niesamowity :). mnie zaskoczyła ostatnio pozytywnie gra Manhattan od Foxgames. Jest lekka i niby zdobywasz punkty, ale mechanika ciekawa. Z odmiennych mechanicznie to moim fajne jest jeszcze: Colt Express, Decrypto, Harry Potter: Hogwarts Battle, Odlotowy Wyścig.
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5612
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 803 times
Been thanked: 1253 times
Kontakt:

Re: Nietypowe gry z oryginalną mechaniką

Post autor: mat_eyo »

Kilka gier, które są naprawdę inne i dają powiew świeżości:

-Millennium Blades - karcianka o graniu w karciankę ccg. Kupujemy boostery lub konkretne karty, wymieniamy się nimi, tworzymy kolekcje i oczywiście chodzimy na turnieje. Świetna zabawa.
-BattleCON - również karcianka, tym razem dwuosobowa konfrontacja, ale jakże różna od gier w stylu Magica. Mamy tutaj bowiem karcianą adaptację bijatyk video typu Street Fighter. Każdy z graczy ma swoją postać, która posiada pewną pulę kart i co rundę składa z nich jeden atak. Sprawdzamy zasięg, obrażenia i ewentualny blok. Sporo kombinowania i konieczność dobrego poznania postaci, ale przez to ogromna regrywalność.
-Android: Netrunner - Kolejna dwuosobowa, konfrontacyjna karcianka. Gracze wcielają się w hakera i prezesa korporacji. Pierwszy chce wykraść dane z serwerów, na których ukrywa je ten drugi. Rozgrywka jest mocno asymetryczna, granie runnerem i korpem to niemal dwie różne gry. Do tego dochodzi niesamowity rdzeń rozgrywki. Nie ma żadnych kreaturek, punktów życia i tego typu banałów. Korporacja instaluje oprogramowanie na swoich serwerach, a runner chcąc się na nie dostać, musi te programy złamać lub w inny sposób obejść. W dużej mierze gra blefu, dla mnie najlepsza karcianka, w jaką grałem.
-Pax Renaissance - ogrom zasad, ale po ich przyswojeniu i swobodnej grze niesamowite doświadczenie. Koncept podobny do Imperiala, czyli gracze chwilowo kontrolują poszczególne mocarstwa i wzmacniają je bądź osłabiają tak, aby służyło to ich prywatnym interesom. Bardzo wysoki próg wejścia, ale moim zdaniem warto.
-Grand Prix/Thunder Alley - gry wyścigowe, symulujące odpowiednio F1 i NASCAR, jednak robiące to w stylu wydawnictwa GMT, czyli napędzane kartami. Dobre odwzorowanie zasad, świetna rozgrywka. Jeśli tylko lubisz którąś z tych serii wyścigowych, to koniecznie sprawdź.
-Paperback - Dominion spotyka Scrabble.
Awatar użytkownika
josiu
Posty: 290
Rejestracja: 06 sty 2012, 22:34
Been thanked: 2 times

Re: Nietypowe gry z oryginalną mechaniką

Post autor: josiu »

Myślę, że Escape Tales: Rytuał Przebudzenia albo This War of Mine byłoby dobre w tym przypadku.
Awatar użytkownika
gregos
Posty: 1032
Rejestracja: 20 gru 2014, 02:21
Lokalizacja: Tych(y)
Been thanked: 12 times

Re: Nietypowe gry z oryginalną mechaniką

Post autor: gregos »

Jest sporo gier do zaproponowania, ale autor wątku wyznaczył nieprzekraczalną granicę wydatku 150 zł, więc to jest powód drastycznego ograniczenia.
Golfang
Posty: 1987
Rejestracja: 10 wrz 2018, 21:47
Lokalizacja: Będzin
Has thanked: 230 times
Been thanked: 314 times

Re: Nietypowe gry z oryginalną mechaniką

Post autor: Golfang »

Ja polecę Sid Meier Civilization - nie wiem jak się skaluje na więcej osób grałem na razie jedynie we 2. Bardzo fajna. Każda nacja wymaga innego podejścia. Niestety dość długa -zwłaszcza gdy gram z kolegą, który ma bardzo długie myślenie :).
Poza tym v_commandos - niestety wydanie ENG.
No i Horror w Arkham LCG - tutaj nie ma obawy o wybranie czegoś nie tak. Wystarczy kupić za 120 zł nową wersję gry lub szukać używki (podstawkę). Jak wam gra spasuje to trzeba będzie niestety dokupić za pareset złotych dodatki... (ja kupiłem podstawkę i dokupiłem całość cyklu Carcosy. Jeszcze nie skończyłem tego cyklu a już wydałem znowu ponad 400 na kolejny cykl Zapomnianej Ery. Nie żałuję, bo wiem że na pewno w końcu zagram! Gra jest bardzo fajna. Mega klimat.)

To są ostatnio moje topki.
Mogę jeszcze dodać Splendor - gram dużo bo to jest topka mojej córki. Dokupiłem dodatek Miasta - ale czekam na mikołaja, żeby córci go dać w prezencie - więc nie wiem czy jest dobry czy nie.
----------------
10% flamberg.com.pl
blyskotliwiedobra
Posty: 21
Rejestracja: 15 sty 2014, 19:40
Lokalizacja: Końskie
Has thanked: 5 times

Re: Nietypowe gry z oryginalną mechaniką

Post autor: blyskotliwiedobra »

Zefireq, jeśli lubisz kooperacyjne gry to zerknij sobie na Robinson Crusoe: Przygoda na przeklętej wyspie. Mechanika gry bardzo fajnie łączy się z jej tematem (chociaż nie wiem, na ile będzie ona dla Ciebie nietypowa). No i spokojnie kupisz do 150 zł.
Czasem jedno ziarnko może zepsuć symetrię kawowej górki.
pike
Posty: 270
Rejestracja: 13 wrz 2014, 00:24
Lokalizacja: Gdzieś pomiędzy
Has thanked: 4 times
Been thanked: 14 times

Re: Nietypowe gry z oryginalną mechaniką

Post autor: pike »

Aktualnie w mega promocjach możesz kupić za ok 60 pln-ów niezwykle klimaryczną grę przygodową dla dwóch osób, z dodatkiem dla trzech, opartą na serialu: Stawka większa niż życie.
ODPOWIEDZ