Parę gier dla dwojga i nie tylko.

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Khag
Posty: 261
Rejestracja: 05 sty 2014, 23:06
Has thanked: 22 times
Been thanked: 21 times

Parę gier dla dwojga i nie tylko.

Post autor: Khag »

Cześć,
Zwracam sie z prośba o doradzenie co kupić. Dużo gram z żoną, ale zwykle są to gry abstrakcyjne, a ja mam ich juz dość. Szukam jakiegoś deckbuildera, albo worker placementa do pokazania żonie z czym to się je. Gra najlepiej gdyby trwała 60 min - przy trójce malych dzieci, zostają nam tylko wieczory.

Mamy i gramy:
# japiur
# abalone
# rój
# azul
# gejsze
# patchwork
# potwory w tokio
# Listy z Whitechapel

Żona nie daje sie namówić, a ja bardzo lubie:
# Keyflower
# Aeons end

Jedna z gier które mam w planach kupic to Everdell, ale znajac moje szczescie to bedzie dopioero dostępna w grudniu, dlatego chciałbym coś na już. Dobrze gdyby gra nie miała wysokiego progu wejścia. Kiedyś graliśmy w HeroRealms, terraformacje i sie jej podobało. Jednak dla mnie terraformacja jest za dluga jak na taki pasjans. Chcialbym cos z rozbudowywaniem silniczka, moze jakis set collection.

Z moich własnych typów to:
# Ex libris
# Epoka kamienia
# Reykhold
# Brzdęk!

Czy mozecie pomóć coś wybrać, albo doradzić coś innego?
Poznań i okolice.
Awatar użytkownika
trance-atlantic
Posty: 686
Rejestracja: 02 sty 2012, 11:41
Lokalizacja: Wlkp
Has thanked: 47 times
Been thanked: 225 times
Kontakt:

Re: Parę gier dla dwojga i nie tylko.

Post autor: trance-atlantic »

7 Cudów Świata Pojedynek - całkiem przyjemna gra dla pary; jak się spodoba, to w kolejce czeka dodatek, który dokłada trochę opcji. Nie jest to wbrew pozorom takie proste zbieranie kart, bo mocno trzeba uważać na rywala i w odpowiednim momencie jemu przeszkodzić, nierzadko kosztem zyskania czegoś dla siebie.

Mnie niezmiennie zachwyca też W Roku Smoka - Feld stworzył sporo gier, ale ta ma dla mnie "to coś". Widać po niej niestety upływ czasu, bo nie jest taka "wypaśna" jak współczesne tytuły, ale mechanicznie się broni. W obiegu jest teraz wersja z dwoma mini-dodatkami, chyba wciąż jeszcze w ostrej wyprzedaży, więc może warto się jej bliżej przyjrzeć.

SIlniczek można fajnie budować w Lorenzo Il Magnifico, nieźle wychodzi to także w Odlotowym Wyścigu (kapitalna zabawa kostkami), choć przy tej drugiej mam wrażenie jeszcze większej pasjansowatości niż we wspomnianej przez Ciebie Terraformacji. Równie dobrze mógłbyś grać w to solo, gdyby nie faktycznie ów wyścig, więc siłą rzeczy musi być przy stole minimum dwóch graczy.

Zamiast Reykholt zerknij może na Szklany Szlak - Uwe "na szybko" (tak przygotowanie do gry, jak i sama rozgrywka), ale kombinowania co niemiara. Działa dobrze w każdym składzie osobowym.
Around The Board - videoinstrukcje i przykładowe rozgrywki :)

Planszostrefa - 10%, Planszomania - 10%, 3trolle - 7%.|
Awatar użytkownika
Ardel12
Posty: 3372
Rejestracja: 24 maja 2006, 16:26
Lokalizacja: Milicz/Wrocław
Has thanked: 1047 times
Been thanked: 2041 times

Re: Parę gier dla dwojga i nie tylko.

Post autor: Ardel12 »

Deckbuildery: Legendary Marvel lub Alien, w zależności od klimatu jaki preferujecie.
Worker placement: Troyes - zarządzanie kośćmi z ogromną ilością interakcji między graczami. Agricola: Chłopi i ich zwierzyniec - lekko euro suchar, tylko na dwóch graczy. Szybszy niż oryginalna Agricola, a moim zdaniem znacznie przyjemniejsza.
Morgon
Posty: 626
Rejestracja: 13 lis 2006, 15:57
Lokalizacja: Nowa Sól, Lubuskie
Has thanked: 31 times
Been thanked: 56 times

Re: Parę gier dla dwojga i nie tylko.

Post autor: Morgon »

Deckbuildery mogą być ryzykownym posunięciem. Jest tam dużo decyzji do podjęcia i buduje się raczej długofalową strategię bo w końcu ulepszamy talię tak aby dobrze działała. Do tego widzę, że Twoja Żona nie lubi negatywnej interakcji. Spróbuj bezpieczniej:
- Zamki Burgundii - przyjemne budowanie z podbieraniem sobie żetonów;
- 51 stan Master Set - tutaj może być lekki problem z przetrawieniem zdobywania "strzałek" - do tego jest setting postapo, więc można wziąć Osadnicy Narodziny Imperium - bardziej rodzinny setting i łatwiejsze budowanie bo nie ma "strzałek". To tyle w kwestii szybkiego pasjansa - tylko nie atakuj! ;)

Obie gry po ograniu dacie radę zagrać partyjkę w 45 minut.
Jeśli chodzi o worker placement to Epoka Kamienia jest dosyć lekka więc ma największe szanse zaskoczyć, więc to dobry wybór!
Set Collection jest w pewnym sensie w Zamkach Burgundii właśnie, bo musisz zebrać odpowiednie żetony do zapełnienia konkretnych obszarów i za skończenie obszaru są punkty.
Pięć Klanów również ma Set Collection, bo zbierasz różne towary i im więcej różnych uzbierasz tym więcej punktów dostaniesz (możesz zbierać kilka zestawów) ale to tylko jedna z wielu opcji punktowania, jednak potrafiąca zapewnić nawet połowę wszystkich punktów.
Awatar użytkownika
matten
Posty: 265
Rejestracja: 27 gru 2015, 20:36
Has thanked: 12 times
Been thanked: 7 times

Re: Parę gier dla dwojga i nie tylko.

Post autor: matten »

Polecam 7 Cudów Świata: Pojedynek i Osadnicy: Narodziny Imperium. Obie gierki są ładnie wydane, stwarzają pole do główkowania, nie są zbyt skomplikowane i da się rozegrać partię poniżej godzinki.
Jeśli lubicie Patchwork to warto rzucić okiem na Ogródek. Zasady podobne, ale inny design i tematyka. Gierka jest bardzo tania, więc warto dać szansę.
Top 3 moich ulubionych gier dla dwóch osób: 1. Patchwork // 2. Splendor // 3. 7 Cudów Świata: Pojedynek

Moja kolekcja: https://boardgamegeek.com/collection/user/matten
Khag
Posty: 261
Rejestracja: 05 sty 2014, 23:06
Has thanked: 22 times
Been thanked: 21 times

Re: Parę gier dla dwojga i nie tylko.

Post autor: Khag »

Ardel12 pisze: 01 wrz 2019, 22:31 Deckbuildery: Legendary Marvel lub Alien, w zależności od klimatu jaki preferujecie.
Worker placement: Troyes - zarządzanie kośćmi z ogromną ilością interakcji między graczami. Agricola: Chłopi i ich zwierzyniec - lekko euro suchar, tylko na dwóch graczy. Szybszy niż oryginalna Agricola, a moim zdaniem znacznie przyjemniejsza.
# Marvel i Alien niestety odpadają, jakoś tematycznie mi marvel nie podchodzi, Alien jest mało regrywalny.
# Troyes - gra prezentuje się dobrze, ilość akcji nie jest niesamowita co gwarantuje niski próg wejścia - przemyślę.
# Agricola: chłopi i zwierzyniec - obejrzę jakiś gameplay, bo zwykła agricola mnie nie chwyciła (karmienie itp. to za dużo dla małżonki)
trance-atlantic pisze: 01 wrz 2019, 21:40 SIlniczek można fajnie budować w Lorenzo Il Magnifico, nieźle wychodzi to także w Odlotowym Wyścigu (kapitalna zabawa kostkami).

Zamiast Reykholt zerknij może na Szklany Szlak - Uwe "na szybko" (tak przygotowanie do gry, jak i sama rozgrywka), ale kombinowania co niemiara. Działa dobrze w każdym składzie osobowym.
# 7 cudów świata - wszystko ładnie pięknie, tylko przez te małe karty nie da się w to grać. Miałem i sprzedałem, drażniło mnie to wykonanie.
# Lorenzo Magnifico - wygląda na to, że trzeba rozwijać jakaś strategie od początku, nie mylę sie? Może być to problem dla współgraczki, która póki co nie umie myśleć strategicznie, ale gra mi się podoba - przemyślę.
# Odlotowy wyścig - bardzo mi się podoba, szczególnie brak downtime przy większej ilości graczy, a przy 2 ciekawym mechanizmem wydaje się draft. Kupie na pewno bo brakuje mi takiej gry na 6,7 graczy. Poszukam tylko wersji wspieram.to.
# Szklany szlak - po obejrzeniu rozgrywek na YT jakoś mnie nie kupiło.
Morgon pisze: 01 wrz 2019, 23:58 Jeśli chodzi o worker placement to Epoka Kamienia jest dosyć lekka więc ma największe szanse zaskoczyć, więc to dobry wybór!
Set Collection jest w pewnym sensie w Zamkach Burgundii właśnie, bo musisz zebrać odpowiednie żetony do zapełnienia konkretnych obszarów i za skończenie obszaru są punkty.
# 5 klanów - za długi setup + downtime mojej żony może mnie tu zabić.
# Epoka Kamienia - Kupie na pewno, szczególnie, że chce ją tym prowadzić w budowanie jakiś strategi, a dzięki losowości będzie miała większe szanse ze mną wygrać.
# Zamki Burgundii - Mechanika jest dobra, bo już w to grałem ,ale chyba poczekam na wersje jubileuszową.
matten pisze: 02 wrz 2019, 07:26 Polecam 7 Cudów Świata: Pojedynek i Osadnicy: Narodziny Imperium.
# O:NI - miałem, sprzedałem, sam nie wiem teraz dlaczego. Zastanowię się nad tym.


Czyli co kupuje?
- Epoka kamienia (wprowadzenie do budowania strategii długofalowej)
- Odlotowy wyścig ( zarządzanie kośćmi + dobra gra gdy przyjdzie więcej znajomych)
- Everdell (Bo można grać familijne i geekowo)

Pieniędzy jeszcze trochę mam, wiec można proponować dalej ;) Interakcja jak najbardziej mile widziana - Hero realms się jej podobało, do mnie znowu nie przemawia brak możliwości budowania jakieś strategi. Gdyby było coś podobnego (własna talia) bardziej rozbudowane z możliwością kupowania kart "z rynku" i na tym oparta rozgrywka to byłym zachwycony. Za wsparcie oczywiście dziękuję ;)
Poznań i okolice.
Awatar użytkownika
Ardel12
Posty: 3372
Rejestracja: 24 maja 2006, 16:26
Lokalizacja: Milicz/Wrocław
Has thanked: 1047 times
Been thanked: 2041 times

Re: Parę gier dla dwojga i nie tylko.

Post autor: Ardel12 »

Khag pisze: 03 wrz 2019, 19:55 Czyli co kupuje?
- Epoka kamienia (wprowadzenie do budowania strategii długofalowej)
- Odlotowy wyścig ( zarządzanie kośćmi + dobra gra gdy przyjdzie więcej znajomych)
- Everdell (Bo można grać familijne i geekowo)
Świetnie, że dałeś znać na co się zdecydowałeś, może to ułtawić innym forumowiczom wybór w przyszłości.
Pumar
Posty: 77
Rejestracja: 06 wrz 2018, 16:17
Has thanked: 3 times
Been thanked: 7 times

Re: Parę gier dla dwojga i nie tylko.

Post autor: Pumar »

Może Pory Roku? Bardzo fajnie gra się we 2 i dobrze skaluje się na większą ilosc osób.
Brzdęk jak najbardziej polecam, ew. niedługo wychodzące El dorado też jest bardzo polecane (jeszcze nie grałem)
Awatar użytkownika
trance-atlantic
Posty: 686
Rejestracja: 02 sty 2012, 11:41
Lokalizacja: Wlkp
Has thanked: 47 times
Been thanked: 225 times
Kontakt:

Re: Parę gier dla dwojga i nie tylko.

Post autor: trance-atlantic »

Khag pisze: 03 wrz 2019, 19:55
# 7 cudów świata - wszystko ładnie pięknie, tylko przez te małe karty nie da się w to grać. Miałem i sprzedałem, drażniło mnie to wykonanie.
# Lorenzo Magnifico - wygląda na to, że trzeba rozwijać jakaś strategie od początku, nie mylę sie? Może być to problem dla współgraczki, która póki co nie umie myśleć strategicznie, ale gra mi się podoba - przemyślę.
# Odlotowy wyścig - bardzo mi się podoba, szczególnie brak downtime przy większej ilości graczy, a przy 2 ciekawym mechanizmem wydaje się draft. Kupie na pewno bo brakuje mi takiej gry na 6,7 graczy. Poszukam tylko wersji wspieram.to.
# Szklany szlak - po obejrzeniu rozgrywek na YT jakoś mnie nie kupiło.
Pojedynek odpadł? To weź "normalne" 7CŚ, bo i na więcej osób w to zagrasz, i na dwie dobrze działa. Karty są aż za duże jak dla mnie, te w Pojedynku poręczniejsze, symbole są wyraźne (a przecież tylko one się liczą), lepiej oznaczono budynki, które można wznieść za darmo mając wcześniej inną kartę... ale jak kto lubi :) Na pewno jednak o wykonaniu pomyślałbym gdzieś na samym końcu, gdybym miał szukać w niej minusów.

Z Lorenzo masz pewnie rację z tym rozwijaniem, tzn. ja siadałem i w nią grałem, natomiast dla początkującej osoby może być to faktycznie trochę za dużo. Bynajmniej nie z powodu nadmiaru zasad, ale właśnie żeby załapać pewne zależności i w miarę sprawnie się miedzy nimi poruszać. Aczkolwiek myślę, że jest to taka gra, która po jakimś czasie się wypali; u mnie od jakiegoś czasu zawsze znajduje się coś, co chętniej wyciągnę na stół i Lorenzo się kurzy a pewnie ostatecznie pójdzie też na sprzedaż.

Szklany Szlak wypada moim zdaniem lepiej na żywo niż na filmikach. Na dwie osoby chyba nawet najlepiej się w to gra, przy tym jest stosunkowo łatwy do wytłumaczenia, no i całkiem zmyślnie daje graczom możliwość wyprzedzania czy przewidywania ruchów pozostałych.
Around The Board - videoinstrukcje i przykładowe rozgrywki :)

Planszostrefa - 10%, Planszomania - 10%, 3trolle - 7%.|
ODPOWIEDZ