Wyprawa do El Dorado - zasady, pytania

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9433
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1444 times
Kontakt:

Re: Wyprawa do El Dorado - zasady, pytania

Post autor: MichalStajszczak »

Fojtu pisze: 25 sty 2022, 13:41 Michał, możesz się wypowiedzieć czy to błąd czy coś się zmieniło w stosunku do angielskiej wersji?
W moim tłumaczeniu wyglądało to tak:
Uwaga: Aby eksplorować ponownie tę samą jaskinię, gracz musi odejść figurką i zatrzymać ją na polu, które z jaskinią nie sąsiaduje. Dopiero wtedy może ponownie podejść do jaskini. Nie można chodzić wokół jaskini, by zdobyć od razu kilka żetonów.
Wygląda na to, że była to kolejna rzecz, która została "poprawiona" przy redagowaniu tekstu.
Awatar użytkownika
ozon
Posty: 258
Rejestracja: 13 gru 2016, 21:15
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 48 times
Been thanked: 22 times

Re: Wyprawa do El Dorado - zasady, pytania

Post autor: ozon »

W dodatku (Demony Dżunglii) napisano dodatkowe wyjaśnienie do jaskiń zgodne z tym co napisał powyżej MichalStajszczak.
Awatar użytkownika
esubotowicz
Posty: 339
Rejestracja: 31 paź 2015, 10:59
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 441 times
Been thanked: 135 times

Re: The Quest for El Dorado / Wyprawa do El Dorado (Reiner Knizia)

Post autor: esubotowicz »

Fojtu pisze: 25 sty 2022, 13:41
IMO jest to błąd w tłumaczeniu i powinno być "w kolejnym zagraniu karty". W angielskiej wersji takiego zapisu nie ma.
Obrazek
Nie chcę się czepiać, ale słowo "stopping" nie wskazuje wprost ani tego, że można użyć kolejnej karty w tym samym ruchu, ani też tego, że można podejść do jaskini dopiero w kolejnym ruchu. "Stopping" bym zrozumiała raczej jako zakończenie ruchu, bo skoro ruszamy się dalej - na podstawie tej samej karty bądź innej, to przecież się nie zatrzymaliśmy.

Może jest gdzieś wyjaśnione w innym miejscu instrukcji, że "stop" oznacza wyczerpanie symboli jednej karty?
A jak swoją drogą jest w dodatku?
Ewa
Fojtu
Posty: 3379
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 557 times
Been thanked: 1263 times

Re: The Quest for El Dorado / Wyprawa do El Dorado (Reiner Knizia)

Post autor: Fojtu »

esubotowicz pisze: 25 sty 2022, 15:33 Nie chcę się czepiać, ale słowo "stopping" nie wskazuje wprost ani tego, że można użyć kolejnej karty w tym samym ruchu, ani też tego, że można podejść do jaskini dopiero w kolejnym ruchu. "Stopping" bym zrozumiała raczej jako zakończenie ruchu, bo skoro ruszamy się dalej - na podstawie tej samej karty bądź innej, to przecież się nie zatrzymaliśmy.

Może jest gdzieś wyjaśnione w innym miejscu instrukcji, że "stop" oznacza wyczerpanie symboli jednej karty?
A jak swoją drogą jest w dodatku?
Każdy ruch z karty jest rozpatrywany osobno, po każdym się zatrzymujesz, każdy możesz skrócić.

W dodatku jest to nawet doprecyzowane jako FAQ, że możesz w ten sposób zrobić 2 żetony z jednej jaskini, jest nawet przykład.
andrzej233
Posty: 20
Rejestracja: 24 lis 2021, 22:52
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times

Re: The Quest for El Dorado / Wyprawa do El Dorado (Reiner Knizia)

Post autor: andrzej233 »

Fojtu pisze: 25 sty 2022, 11:30
andrzej233 pisze: 25 sty 2022, 11:25
andrzej233 pisze: 22 sty 2022, 23:24 Mam pytanie co do trzech zasad w El dorado.

1. Czy po wejściu drugim pionkiem na płytkę końcową odrazu wygrywa się? Bo dotychczas tak grałem, że jeśli osoba, która zaczęła grę jako pierwsza, to druga może wykonać jeszcze po nim ruch.

2. Czy dozwolone jest zablokowanie przejścia przeciwnika i wyrzucanie kart, tak że jeśli nie może przejąć przez ciebie to jest "wieczny remis"?

3. Nie rozumiem brania żetonów jaskini z jaskiń. W dodatku jest napisane, że mogę wziąć dwa żetony w jednej turze. W podstawce jest napisane, że nie mogę odchodzić po wzięciu?
ktoś coś? :?:
1. Dogrywasz rundę do końca, tak żeby każdy miał równą ilość tur. Jak ktoś inny dojdzie w tej samej rundzie to bariery są tiebreakerem, jest to opisane w instrukcji, str 8
2. Nie może być takiej sytuacji, ponieważ nie ma miejsca na mapie, gdzie jest tylko jedno miejsce. Ale ogólnie stanie w miejscu nie jest zabronione.
3. Możesz wziąć 2 bez problemu. W podstawce ten fragment tyczy się tego, że musisz stanąć przy jaskini na koniec karty. Nie możesz kartą np. 2 maczet podejść i odejść i wziąć żetonu. Możesz za to podejść jedną kartą, wziąć żeton, odejść drugą kartą, podejść trzecią kartą i wziąć żeton.
2. Grając 1vs1 ma się dwa pionki. Wiedząc, że przegrasz (bo masz mniej blokad), blokujesz przeciwnika. Poza tym są sytuację, gdy jednym pionkiem możesz zablokować przejście, a gdy przeciwnik chciałby iść na około wtedy przegra, bo ty tym momencie ruszysz, a on jest w plecy z odległością, bo odszedł.

Dzięki za odpowiedzi.
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4513
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1669 times
Been thanked: 2088 times

Re: Wyprawa do El Dorado - zasady, pytania

Post autor: PytonZCatanu »

MichalStajszczak pisze: 25 sty 2022, 14:10
Fojtu pisze: 25 sty 2022, 13:41 Michał, możesz się wypowiedzieć czy to błąd czy coś się zmieniło w stosunku do angielskiej wersji?
W moim tłumaczeniu wyglądało to tak:
Uwaga: Aby eksplorować ponownie tę samą jaskinię, gracz musi odejść figurką i zatrzymać ją na polu, które z jaskinią nie sąsiaduje. Dopiero wtedy może ponownie podejść do jaskini. Nie można chodzić wokół jaskini, by zdobyć od razu kilka żetonów.
Wygląda na to, że była to kolejna rzecz, która została "poprawiona" przy redagowaniu tekstu.
Swoją droga, co ich podkusiło, żeby tyle zmieniać? To już kolejna różnica między twoim tłumaczeniem a tym co finalnie trafiło do intrukcji. I to kolejna na minus.
Fojtu
Posty: 3379
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 557 times
Been thanked: 1263 times

Re: The Quest for El Dorado / Wyprawa do El Dorado (Reiner Knizia)

Post autor: Fojtu »

andrzej233 pisze: 25 sty 2022, 22:23 2. Grając 1vs1 ma się dwa pionki. Wiedząc, że przegrasz (bo masz mniej blokad), blokujesz przeciwnika. Poza tym są sytuację, gdy jednym pionkiem możesz zablokować przejście, a gdy przeciwnik chciałby iść na około wtedy przegra, bo ty tym momencie ruszysz, a on jest w plecy z odległością, bo odszedł.

Dzięki za odpowiedzi.
Faktycznie, można na 2 pionki, na 1 można próbować, ale pytanie czy to da dobry efekt. Na pewno możesz stanąć w połowie gry i ulepszyć deck na przykład, ale to wymaga, żeby oba Twoje pionki były przed przeciwnikiem w dobrym miejscu. Ja ogólnie nie przepadam za graniem na 2 pionki, ale to inna kwestia.
agt
Posty: 1180
Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
Has thanked: 628 times
Been thanked: 320 times

Re: Wyprawa do El Dorado - zasady, pytania

Post autor: agt »

Dzień dobry :-)
1. Czy żeby wejść na rumowisko (szare pola lub szara blokada) z np. symbolem dwóch kart, to mogę odrzucić kartę plus żeton jaskini lub 2 żetony jaskini, czy muszą to być dwie karty?
2. Czy żetony jaskini z symbolem maczety/wiosła/ monety stanowią zamiennik kart z taką samą ilością tych symboli, czy czym innym jest karta a czym innym żeton i tylko część ich zastosowań się pokrywa?
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Wyprawa do El Dorado - zasady, pytania

Post autor: Lothrain »

agt pisze: 27 sty 2022, 00:20 Dzień dobry :-)
1. Czy żeby wejść na rumowisko (szare pola lub szara blokada) z np. symbolem dwóch kart, to mogę odrzucić kartę plus żeton jaskini lub 2 żetony jaskini, czy muszą to być dwie karty?
2. Czy żetony jaskini z symbolem maczety/wiosła/ monety stanowią zamiennik kart z taką samą ilością tych symboli, czy czym innym jest karta a czym innym żeton i tylko część ich zastosowań się pokrywa?
1. Jak masz odrzucić karty, to odrzucasz karty, nie żetony jaskini.
2. Żetony nie stanowią zamienników kart - mają podobne akcje, ale nie są kartami.
andrzej233
Posty: 20
Rejestracja: 24 lis 2021, 22:52
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times

Re: Wyprawa do El Dorado - zasady, pytania

Post autor: andrzej233 »

Czy karty demona liczą wie jako karty do odrzucenia dla klątwy lub wejścia na rumowisko? Myślałem, że nie, ale jest warta w sklepie 0,5g więc może też tak działa?
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4513
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1669 times
Been thanked: 2088 times

Re: Wyprawa do El Dorado - zasady, pytania

Post autor: PytonZCatanu »

andrzej233 pisze: 04 lut 2022, 11:47 Czy karty demona liczą wie jako karty do odrzucenia dla klątwy lub wejścia na rumowisko? Myślałem, że nie, ale jest warta w sklepie 0,5g więc może też tak działa?
Można wejść na rumowisko odrzucając klątwy. Co do klątwy - jeśli tam masz odrzucenie kart określonego rodzaju - wtedy nie.
andrzej233
Posty: 20
Rejestracja: 24 lis 2021, 22:52
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times

Re: Wyprawa do El Dorado - zasady, pytania

Post autor: andrzej233 »

PytonZCatanu pisze: 04 lut 2022, 12:07
andrzej233 pisze: 04 lut 2022, 11:47 Czy karty demona liczą wie jako karty do odrzucenia dla klątwy lub wejścia na rumowisko? Myślałem, że nie, ale jest warta w sklepie 0,5g więc może też tak działa?
Można wejść na rumowisko odrzucając klątwy. Co do klątwy - jeśli tam masz odrzucenie kart określonego rodzaju - wtedy nie.
Oczywiście chodziło mi o klątwę, w której tr, eba odrzucić dwie dowolne karty, aby móc używać kart. Dzięki za odpowiedź.
kets
Posty: 2
Rejestracja: 26 sie 2020, 21:16
Been thanked: 1 time

Re: Wyprawa do El Dorado - zasady, pytania

Post autor: kets »

Witam wszystkich chciałem zapytac o jedną rzecz. Wydaje mi się , że dokładnie zrozumiałem co muszę zrobić kiedy trafiam na rumowisko, czyli wyrzucić do stosu kart użytych jedną lub dwie lub 3 karty podczas tej tury. Nie uważacie , że to rumowisko jest polem łatwym do zdobycia, w sumie najłatwiejszym, bo możemy posłużyć się tutaj dowolna kartą i zdobyć to pole. Czy nie powinno być trochę trudniej, w końcu to pole kojarzy mi się zagrożeniem. Czy taka opcja, ze np ktoś po lewej od gracza losuje kartę z Twojej ręki, nie byłaby lepsza , niż wybór dokonywany samemu ? :)
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4513
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1669 times
Been thanked: 2088 times

Re: Wyprawa do El Dorado - zasady, pytania

Post autor: PytonZCatanu »

kets pisze: 20 lut 2022, 13:04 Witam wszystkich chciałem zapytac o jedną rzecz. Wydaje mi się , że dokładnie zrozumiałem co muszę zrobić kiedy trafiam na rumowisko, czyli wyrzucić do stosu kart użytych jedną lub dwie lub 3 karty podczas tej tury. Nie uważacie , że to rumowisko jest polem łatwym do zdobycia, w sumie najłatwiejszym, bo możemy posłużyć się tutaj dowolna kartą i zdobyć to pole. Czy nie powinno być trochę trudniej, w końcu to pole kojarzy mi się zagrożeniem. Czy taka opcja, ze np ktoś po lewej od gracza losuje kartę z Twojej ręki, nie byłaby lepsza , niż wybór dokonywany samemu ? :)
Mi ten home rule się nie podoba. Zauważ, że rumowiska nie da się ulepszyć. To znaczy że na początku łatwo zrzucić 1/2/3 słabe karty. Potem jednak mas zna ręku np. zielona 3, żółta 4, niebieską 3 i tubylca. I zrzucenie części takiej ręki na rumowisku to trochę smutek i wcale nie komfort 🙂
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9433
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1444 times
Kontakt:

Re: Wyprawa do El Dorado - zasady, pytania

Post autor: MichalStajszczak »

kets pisze: 20 lut 2022, 13:04 Nie uważacie , że to rumowisko jest polem łatwym do zdobycia, w sumie najłatwiejszym, bo możemy posłużyć się tutaj dowolna kartą i zdobyć to pole.
Nie wiem, czy w przypadku rumowiska właściwe jest analizowanie go pod kątem, czy łatwo czy trudno na nie wejść. Celem rumowiska jest właśnie pozbywanie się kart i często gracze nawet celowo zbaczają z trasy, by na rumowisko wejść.

EDIT: Pomyliłem szare pole z czerwonym.
Faktycznie szare pole jest najłatwiejsze do zdobycia ale z kolei zagrywając jedną kartę z trzema maczetami można przesunąć się o jedno szare pole zamiast trzech zielonych pól z jedną maczetą. Tak więc pod koniec gry, gdy gracz ma mocne karty, zagrywanie ich na szare pola jest mało efektywne.
Ostatnio zmieniony 20 lut 2022, 19:27 przez MichalStajszczak, łącznie zmieniany 1 raz.
kets
Posty: 2
Rejestracja: 26 sie 2020, 21:16
Been thanked: 1 time

Re: Wyprawa do El Dorado - zasady, pytania

Post autor: kets »

MichalStajszczak pisze: 20 lut 2022, 15:15
kets pisze: 20 lut 2022, 13:04 Nie uważacie , że to rumowisko jest polem łatwym do zdobycia, w sumie najłatwiejszym, bo możemy posłużyć się tutaj dowolna kartą i zdobyć to pole.
Nie wiem, czy w przypadku rumowiska właściwe jest analizowanie go pod kątem, czy łatwo czy trudno na nie wejść. Celem rumowiska jest właśnie pozbywanie się kart i często gracze nawet celowo zbaczają z trasy, by na rumowisko wejść.

ale przecież pozbywasz się kart w danej turze tylko , równie dobrze możesz sam je odrzucić bez wchodzenia na rumowisko.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9433
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1444 times
Kontakt:

Re: Wyprawa do El Dorado - zasady, pytania

Post autor: MichalStajszczak »

kets pisze: 20 lut 2022, 16:01
MichalStajszczak pisze: 20 lut 2022, 15:15
kets pisze: 20 lut 2022, 13:04 Nie uważacie , że to rumowisko jest polem łatwym do zdobycia, w sumie najłatwiejszym, bo możemy posłużyć się tutaj dowolna kartą i zdobyć to pole.
Nie wiem, czy w przypadku rumowiska właściwe jest analizowanie go pod kątem, czy łatwo czy trudno na nie wejść. Celem rumowiska jest właśnie pozbywanie się kart i często gracze nawet celowo zbaczają z trasy, by na rumowisko wejść.

ale przecież pozbywasz się kart w danej turze tylko , równie dobrze możesz sam je odrzucić bez wchodzenia na rumowisko.
Mój błąd - pomyliłem pola czerwone z szarymi
andrzej233
Posty: 20
Rejestracja: 24 lis 2021, 22:52
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times

Re: Wyprawa do El Dorado - zasady, pytania

Post autor: andrzej233 »

Czy klątwa, która pozwala cofnąć przeciwnika, pozwala także cofnąć go przez teleport?
Awatar użytkownika
Fyei
Posty: 393
Rejestracja: 13 lut 2018, 11:49
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 56 times
Been thanked: 165 times

Re: Wyprawa do El Dorado - zasady, pytania

Post autor: Fyei »

andrzej233 pisze: 13 kwie 2022, 00:48 Czy klątwa, która pozwala cofnąć przeciwnika, pozwala także cofnąć go przez teleport?
Używając klątwy Voodoo nie możesz zmusić przeciwnika do przejścia przez tunel, wszystko jest w instrukcji ;).
Spoiler:
"Jego zdaniem fakt, że osoba nieznająca ani jednej reguły gry zawsze wygrywa, oznaczał, że same te zasady zawierają jakiś poważny błąd"
andrzej233
Posty: 20
Rejestracja: 24 lis 2021, 22:52
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times

Re: Wyprawa do El Dorado - zasady, pytania

Post autor: andrzej233 »

Tak myślałem, zmylił mnie ostatnio filmik z yt, gdzie ktoś mówił, że tak zrobił.
andrzej233
Posty: 20
Rejestracja: 24 lis 2021, 22:52
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times

Re: Wyprawa do El Dorado - zasady, pytania

Post autor: andrzej233 »

A co w sytuacji, gdy grają 2 osoby. Pozostały dwa piionki. Jeden z graczy wchodzi do eldorado, ale następny ma jeszcze ruch i go blokuje, żeby wszedł? Czy po wejściu na pole eldorado automatycznie pionek zwalnia pole?
mluckner
Posty: 341
Rejestracja: 13 lip 2015, 10:07
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 96 times
Been thanked: 97 times

Re: Wyprawa do El Dorado - zasady, pytania

Post autor: mluckner »

andrzej233 pisze: 13 kwie 2022, 23:12 A co w sytuacji, gdy grają 2 osoby. Pozostały dwa piionki. Jeden z graczy wchodzi do eldorado, ale następny ma jeszcze ruch i go blokuje, żeby wszedł? Czy po wejściu na pole eldorado automatycznie pionek zwalnia pole?
Tak.
Po dotarciu na jedno z trzech pól znajdujących się na płytce końcowej, gracz przesuwa pionek na złotą bramę El Dorado (aby zwolnić pole końcowe).
Awatar użytkownika
Abizaas
Posty: 1046
Rejestracja: 13 wrz 2020, 14:03
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 615 times
Been thanked: 757 times

Re: Wyprawa do El Dorado - zasady, pytania

Post autor: Abizaas »

Mam pytanko o poniższy żeton jaskini, czy dobrze rozumiem, że pozwala on po otrzymaniu żetonu skarbu, użyć go natychmiastowo jako dwóch symboli maczet/wioseł/pieniążków poza darmowymi dwoma ruchami?
Obrazek

Kolekcja


ninety-percent of everything is crud
agt
Posty: 1180
Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
Has thanked: 628 times
Been thanked: 320 times

Re: Wyprawa do El Dorado - zasady, pytania

Post autor: agt »

Abizaas pisze: 30 lip 2023, 20:02 Mam pytanko o poniższy żeton jaskini, czy dobrze rozumiem, że pozwala on po otrzymaniu żetonu skarbu, użyć go natychmiastowo jako dwóch symboli maczet/wioseł/pieniążków poza darmowymi dwoma ruchami?
Obrazek
Ja nie czytałam instrukcji, jednak z tego co zamieściłeś wnioskowałabym raczej, że możesz użyć tego żetonu w celu zdobycia skarbu jako jokera o sile równej 2 (czyli 2 dowolnego rodzaju).
Awatar użytkownika
Abizaas
Posty: 1046
Rejestracja: 13 wrz 2020, 14:03
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 615 times
Been thanked: 757 times

Re: Wyprawa do El Dorado - zasady, pytania

Post autor: Abizaas »

agt pisze: 30 lip 2023, 21:24
Abizaas pisze: 30 lip 2023, 20:02 Mam pytanko o poniższy żeton jaskini, czy dobrze rozumiem, że pozwala on po otrzymaniu żetonu skarbu, użyć go natychmiastowo jako dwóch symboli maczet/wioseł/pieniążków poza darmowymi dwoma ruchami?
Obrazek
Ja nie czytałam instrukcji, jednak z tego co zamieściłeś wnioskowałabym raczej, że możesz użyć tego żetonu w celu zdobycia skarbu jako jokera o sile równej 2 (czyli 2 dowolnego rodzaju).
To bedzie to, ten żeton odnosi sie wlasnie do tego zetonu jaskini a ja wnioskowalem ze chodzi o zeton skarbu z pierwszej czesci zdania.

Kolekcja


ninety-percent of everything is crud
ODPOWIEDZ