Marco Polo II - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
xawerka
Posty: 158
Rejestracja: 27 wrz 2008, 08:51

Marco Polo II - pytania i wątpliwości

Post autor: xawerka »

Mam dwa pytania:
1) wykorzystanie jadeitu, w instrukcji jest: Jade is a good like pepper, gold, and silk. You need it for contracts, city cards, and travel costs. However, jade can also count
as 1 coin or 1 camel. Whenever you need to pay coins and/or camels, you can pay some or all of the cost with jade.

Czyli jest zamiennikiem na wszystko. W trzeciej księdze jest do wyboru: 2 jadeity + 2 wielbłądy LUB : złoto + 2 wielbłądy. I tu ta druga opcja wydaje mi się zupełnie nieopłacalna skoro jadeit jest jak złoto i tym bardziej, że w pierwszej opcji otrzymam dwa jadeity. Nikt z nas 4 graczy nie brał złota i wielbłądów, tylko jadeity i wielbłądy

2) jak rozpatrywać remisy w ilości kontraktów? My graliśmy, że niezależnie ile osób miało najwięcej to dostają po 8 punktów i tak samo z drugim miejscem.
Awatar użytkownika
crazygandalf
Posty: 436
Rejestracja: 14 lut 2016, 16:25
Has thanked: 79 times
Been thanked: 519 times
Kontakt:

Re: Marco Polo II

Post autor: crazygandalf »

1. Jadeit zastępuje tylko monety i wielbłądy. Nie zastępuje innych towarów. Natomiast jest traktowany jako towar np. na potrzeby punktowania końcowego.
2. Instrukcja mówi, że wszyscy gracze mający najwięcej zrealizowanych kontraktów dostają punkty. To samo opisane jest z drugim miejscem. Więc wg mnie dobrze rozegraliście.
mozart
Posty: 14
Rejestracja: 09 sty 2019, 23:19

Marco Polo 2

Post autor: mozart »

Witam Mam pytanie dotyczące pól akcji Books Czy na polach gdzie wymagana jest kość 3 lub 5 drugi gracz może położyć kostkę o niższej wartości Mam wątpliwości, ale na dwóch filmach na you tube tak uczyniono czy to zgodne z zasadami ?
Drugie pytanie dotyczy jadeitu Zastępuje on kasę tylko podczas podróży czy również na polach akcji gdzie wymagane są pieniądze ?
Awatar użytkownika
Koziełło
Posty: 905
Rejestracja: 13 cze 2018, 13:11
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 234 times
Been thanked: 315 times

Re: Marco Polo 2

Post autor: Koziełło »

mozart pisze: 05 maja 2020, 22:32 Witam Mam pytanie dotyczące pól akcji Books Czy na polach gdzie wymagana jest kość 3 lub 5 drugi gracz może położyć kostkę o niższej wartości Mam wątpliwości, ale na dwóch filmach na you tube tak uczyniono czy to zgodne z zasadami ?
Drugie pytanie dotyczy jadeitu Zastępuje on kasę tylko podczas podróży czy również na polach akcji gdzie wymagane są pieniądze ?
1. Zawsze musi być minimum 3/5
2. Zgodnie z niemiecką instrukcją "Du darfst immer statt mit Geld oder mit Kamelen zu bezahlen auch teilweise oder komplett mit Jade bezahlen.", czyli zawsze możesz jadeitem zastąpić pieniądz lub wielbłąda.
Awatar użytkownika
Arachion
Posty: 413
Rejestracja: 18 wrz 2016, 15:33
Has thanked: 409 times
Been thanked: 205 times

Re: Marco Polo 2

Post autor: Arachion »

mozart pisze: 05 maja 2020, 22:32 Witam Mam pytanie dotyczące pól akcji Books Czy na polach gdzie wymagana jest kość 3 lub 5 drugi gracz może położyć kostkę o niższej wartości Mam wątpliwości, ale na dwóch filmach na you tube tak uczyniono czy to zgodne z zasadami ?
Drugie pytanie dotyczy jadeitu Zastępuje on kasę tylko podczas podróży czy również na polach akcji gdzie wymagane są pieniądze ?
A jak jest w Polskiej instrukcji? Patrzyłes?
Sucharzysta
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3414
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Marco Polo 2

Post autor: Lothrain »

Nie ma polskiej wersji tej gry, ciężko raczej sprawdzić...
Awatar użytkownika
Arachion
Posty: 413
Rejestracja: 18 wrz 2016, 15:33
Has thanked: 409 times
Been thanked: 205 times

Re: Marco Polo 2

Post autor: Arachion »

Lothrain pisze: 06 maja 2020, 15:44 Nie ma polskiej wersji tej gry, ciężko raczej sprawdzić...
Jak to?
https://drive.google.com/open?id=1u1ism ... yiT0Zu7i_a
Sucharzysta
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3414
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Marco Polo 2

Post autor: Lothrain »

Fanowskie tłumaczenie, to nie oficjałka. Ale oczywiście można sprawdzić, jeśli ktoś wie, gdzie szukać.
Awatar użytkownika
Arachion
Posty: 413
Rejestracja: 18 wrz 2016, 15:33
Has thanked: 409 times
Been thanked: 205 times

Re: Marco Polo 2

Post autor: Arachion »

Lothrain pisze: 06 maja 2020, 20:09 Fanowskie tłumaczenie, to nie oficjałka. Ale oczywiście można sprawdzić, jeśli ktoś wie, gdzie szukać.
Czasami, fanowskie ma mniej błędów albo ich nie posiada w porównaniu do oficjalnych - przykładowo czacha

Szukać trzeba zapewne w tym samym miejscu jak jest w innym języku.
Sucharzysta
Wakabayashi
Posty: 132
Rejestracja: 03 lut 2021, 17:57
Has thanked: 138 times
Been thanked: 18 times

Re: Marco Polo II

Post autor: Wakabayashi »

Mam pytanie odnośnie odnośnie akcji KSIĘGI.

Gdy kłade kostkę np o wartości 4 na pierwsze pole z surowcami gdzie należy użyć kostki od 1 oczka w górę to czy mogę wykonać tą akcję 4 razy zgodnie z wartością kostki, którą tam umieściłem? Tzn . czy moge pobrać 4 razy surowce które wybrałem spośród możliwych opcji?

Czy wartość kostki nie ma znaczenia i wykonuję tą akcję tylko raz?
Awatar użytkownika
Koziełło
Posty: 905
Rejestracja: 13 cze 2018, 13:11
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 234 times
Been thanked: 315 times

Re: Marco Polo II

Post autor: Koziełło »

Wakabayashi pisze: 04 mar 2021, 11:34 Czy wartość kostki nie ma znaczenia i wykonuję tą akcję tylko raz?
To jest prawidłowa odpowiedź
ODPOWIEDZ