Planszowe Gram Prix - wydawcy bez wstydu?

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
citmod
Posty: 715
Rejestracja: 11 gru 2014, 15:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 103 times
Been thanked: 103 times

Planszowe Gram Prix - wydawcy bez wstydu?

Post autor: citmod »

Chciałem właśnie zagłosować w Planszowym Gram Prix i przeklikując się przez kolejne kategorie, zacząłem się zastanawiać, czy wydawnictwa nie mają wstydu wystawiać pewnych gier do danej kategorii. Oczywiste jest, że pewne "nominacje" mają być tylko i wyłącznie formą reklamy danej gry. Dziwię się też, że organizatorzy zgadzają się na wszystko co im się podeśle.

Przykłady wydawnictw które ewidentnie traktują to w pewnych przypadkach tylko jako formę reklamy:
-Black Monk Games: Gra roku: Fluxx Rick i Morty, Lochy i Kwoki
-Granna: Gra roku: Jungle Boogie, Loch Ness, Super Farmer The Card Game
-Hobbity: Gra roku: Kimono
(same "hity" mające szanse na tytuł gry roku)
-Phalanx: Najlepsza gra edukacyjna: Brass: Birmingham (nawet nie wiem jak to mogło trafić do tej kategorii, ale może czegoś nie wiem)
-FoxGames: Najlepsze ilustracje: Dziennik 29, Dziennik: Wyprawa 1907, Reef (Wszystkie te "gry" (o ile Dzienniki można w ogóle nazwać grami) są przepełnione pięknymi ilustracjami...)
-Ogry Games: Najlepsza gra imprezowa: Kartografowie (roll and write to oczywiste imprezówki...)
-Rebel: Najlepsza gra imprezowa: Sushi Go Party (no tak, ma w nazwie Party, więc jest imprezówką...)

Jest tego dużo więcej, ale to są dla mnie takie najbardziej skrajne przykłady. Wątpię, że jakiekolwiek z powyższych wydawnictw wypowie się w temacie i będzie próbowało uzasadnić swoją świetną nominację, ale może chociaż usłyszę "dziękuję" bo w końcu tym sposobem promuję tak samo dane gry jak oni w plebiscycie. xD "Żarty" na bok: głosowałoby się przyjemniej, gdyby jednak nie trzeba było przeglądać kilkadziesiąt (łącznie we wszystkich kategoriach) zbędnych okładek, które i tak nie mają nawet cienia szansy wygrać.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9433
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1444 times
Kontakt:

Re: Planszowe Gram Prix - wydawcy bez wstydu?

Post autor: MichalStajszczak »

citmod pisze: 02 lut 2020, 02:47 głosowałoby się przyjemniej, gdyby jednak nie trzeba było przeglądać kilkadziesiąt (łącznie we wszystkich kategoriach) zbędnych okładek, które i tak nie mają nawet cienia szansy wygrać.
A skąd wiesz, że nie mają? Nie jesteś chyba jedynym głosującym.
Awatar użytkownika
sin
Posty: 672
Rejestracja: 24 mar 2019, 14:59
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 175 times
Been thanked: 300 times
Kontakt:

Re: Planszowe Gram Prix - wydawcy bez wstydu?

Post autor: sin »

Duży wybór akurat jest w porządku, dajmy szansę czarnym koniom. ;-) Natomiast faktycznie dobrze byłoby, gdyby gry pasowały bardziej do swojej kategorii, mnie mocno zdziwił wybór Brassa Lancashire zamiast Birmingham w grach dla 2 osób.
Great things are possible when one man's wisdom and an hour's effort are combined.
A sound offense has the power of roaring water, it fills every hole in an opponent's defenses.
Awatar użytkownika
EVOCATVS
Posty: 687
Rejestracja: 16 lis 2018, 22:20
Has thanked: 498 times
Been thanked: 155 times

Re: Planszowe Gram Prix - wydawcy bez wstydu?

Post autor: EVOCATVS »

Mi trochę przeszkadzało dawanie tylko po jednym Brassie w kategorii. Np w Grze Roku na Lancashire bym zagłosował, a tak to TI4 się u mnie załapało. Chociaż pewnie nie chcą rozbijać sobie głosów na dwie gry, tylko dają tego popularniejszego.
Awatar użytkownika
Gosiek
Posty: 440
Rejestracja: 15 gru 2017, 13:28
Lokalizacja: W-wa
Has thanked: 417 times
Been thanked: 87 times
Kontakt:

Re: Planszowe Gram Prix - wydawcy bez wstydu?

Post autor: Gosiek »

Ze sporą częścią zarzutów się zgadzam (zwłaszcza tymi dotyczącymi wrzucania wszystkiego co się da do kategorii "gra roku"), ale czemu akurat Sushi go party koledze nie pasuje do gier imprezowych? Przecież to jest lekki tytuł, który się fajnie sprawdza przy piwie czy wśród osób nieogranych.
A może ten zły Rebel przekupił też BGG, żeby wrzuciło Sushi kategorii party games? :wink:
Awatar użytkownika
AnimusAleonis
Posty: 1775
Rejestracja: 17 paź 2018, 17:03
Been thanked: 251 times

Re: Planszowe Gram Prix - wydawcy bez wstydu?

Post autor: AnimusAleonis »

Gosiek pisze: 02 lut 2020, 15:53 A może ten zły Rebel przekupił też BGG, żeby wrzuciło Sushi kategorii party games? :wink:
Klasyfikacje na BGG w dużej mierze działają jak wpisy na wikipedii... więc, tak jak wikipedię, nie brałbym tego co tam jest napisane jako absolutną prawdę ;)
Gosiek pisze: 02 lut 2020, 15:53 ... ale czemu akurat Sushi go party koledze nie pasuje do gier imprezowych? Przecież to jest lekki tytuł, który się fajnie sprawdza przy piwie czy wśród osób nieogranych.
Zależy jak definiuje się "grę imprezową"... dla mnie Sushi Go Party (tak jak Sushi Go) nie jest grą imprezową, tak jest to lekki filler, absolutnie, ale to nie to samo, co najmniej dla mnie, co gra imprezowa. Tak samo Point Salad czy Splendor czy nawet Azul nie są grami imprezowymi - wszystkie trzy równie lekkie, z drafting i set collection jako główne mechanizmy -
Dla mnie gra imprezowa to coś jak Two Rooms and a Boom, lub Telestrations, lub Don't Get Got, lub Time's Up, lub Wavelength, lub Wits&Wagers, lub Monikers, może Deception: Murder Hong Kong itd itp.
No ale to już zależy od osoby/grupy... i jak jej imprezy wyglądają :mrgreen:
citmod pisze: 02 lut 2020, 02:47 ... głosowałoby się przyjemniej, gdyby jednak nie trzeba było przeglądać kilkadziesiąt (łącznie we wszystkich kategoriach) zbędnych okładek, które i tak nie mają nawet cienia szansy wygrać.
Ogólnie zgoda, tylko to raczej nie wina wydawnictw per se - bo oczywista oczywistość że będą upychać jak najwięcej swoich tytułów jak się da, bo może coś wygra - tylko organizatorów, którzy powinni raczej sprawdzać i weryfikować co jest na danych listach... jeśli jest wyścig na 100m dla dziewczynek do lat 12, a zjawa się na linii startu 30 latek z brodą no to raczej do organizatorów należy bo go wyprosić... co oczywiście nie znaczy że jego decyzja by się zjawić sensowną jest :P
Expat który przeprowadził się do Polski rok temu, uczy się polskiego od trochę ponad roku - z góry przepraszam za jakiekolwiek gafy ortograficzne i gramatyczne i proszę o wyrozumiałość :D
Petr
Posty: 110
Rejestracja: 31 sie 2015, 18:36
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 56 times
Been thanked: 10 times

Re: Planszowe Gram Prix - wydawcy bez wstydu?

Post autor: Petr »

MichalStajszczak pisze: 02 lut 2020, 11:52
citmod pisze: 02 lut 2020, 02:47 głosowałoby się przyjemniej, gdyby jednak nie trzeba było przeglądać kilkadziesiąt (łącznie we wszystkich kategoriach) zbędnych okładek, które i tak nie mają nawet cienia szansy wygrać.
A skąd wiesz, że nie mają? Nie jesteś chyba jedynym głosującym.
O, właśnie! W świecie, w którym "Szarlatani" dostają Kennerspiel des Jahres nie ma rzeczy niemożliwych.
krecony1
Posty: 369
Rejestracja: 29 sie 2014, 00:05
Lokalizacja: Siedlce
Has thanked: 48 times
Been thanked: 49 times

Re: Planszowe Gram Prix - wydawcy bez wstydu?

Post autor: krecony1 »

citmod pisze: 02 lut 2020, 02:47 Chciałem właśnie zagłosować w Planszowym Gram Prix i przeklikując się przez kolejne kategorie, zacząłem się zastanawiać, czy wydawnictwa nie mają wstydu wystawiać pewnych gier do danej kategorii. Oczywiste jest, że pewne "nominacje" mają być tylko i wyłącznie formą reklamy danej gry. Dziwię się też, że organizatorzy zgadzają się na wszystko co im się podeśle.
Spoiler:
Hm, zgadzam się z Tobą, ale... nie zgadzam. :mrgreen:
Choć nie mogę odmówić Ci racji (sam czasem szeroko otwierałem oczy widząc jakie gry trafiały do konkretnej kategorii), ale zarzuty bardziej pasowałyby do np. Planszowej Gry Roku, gdzie to jurorzy mają wpływ na zwycięstwa w konkretnych kategoriach. A czymże jest Planszowe Gram Prix? Po prostu zabawą dla czytelników konkretnego portalu, a jednocześnie sposobem na promocję hobby. W tego typu konkursach wybiera się - moim zdaniem - najpopularniejsze, a nie "najlepsze" gry.

Uważam, że właśnie dobrze, że organizatorzy nie wnikają w decyzje wydawnictw odnośnie zgłaszanych gier. Oczywiście możemy dyskutować, że "obiektywnie" gra X jest gorsza od Y i nie ma szans na zwycięstwo, tylko co z tego? Podałeś np. przykład Black Monk Games. To akurat wydawnictwo, które jest całkowicie poza np. moją strefą zainteresowania. Wydaje mi się, że nie wydają też gier, które na trwale odcisną się w historii planszowego hobby. I co w związku z tym, nie mogą zgłosić swoich gier w konkursie?
Poza tym - jak podpowiada historia - można się nieźle zdziwić. A jeśli zagrałem tylko w jedną grę z 2019 r. i właśnie na nią zagłosuję, bo nie mam porównania? No chyba że głosować mogą jedynie ci, co zagrali co najmniej w kilkanaście gier z danego roku, żeby siary nie było. ;)

Oczywiście masz rację, że - jak się wydaje - wydawnictwa zgłaszają gry, które po prostu promują. Ale czyż nie mają do tego prawa? Najwyżej głosujący ze zdziwieniem wzruszą ramionami i zagłosują na inną grę.

Ja akurat zawsze mam problemy z grami solo i dwuosobowymi. Na pierwsze nie głosuję, bo nie gram solo :wink: , a w drugiej kategorii zawsze staram się głosować na gry typowo dwuosobowe, ewentualnie te, w których ten wariant wydaje się podstawowy.

I tak można krok po kroku przejść po wszystkich "zarzutach". Np. gry imprezowe. Wszystko zależy od definicji. W takich konkursach, przeprowadzanych bez spiny, myślę, że należy interpretować rozszerzająco. Wg mnie imprezówki to lekkie gry, w które można zagrać w więcej osób. Wtedy wszelkie roll&write-y jak najbardziej pasują.

Najlepsze ilustracje? Tu, moim zdaniem, mamy do czynienia z kiepską kategorią. Ja bym ją nazwał: Najlepsza oprawa lub coś w tym stylu, tak by móc ocenić całość wydania, a nie tylko np. ładną okładkę.

Najlepsza gra edukacyjna? Większość gier w jakimś stopniu edukują. Ja osobiście mam alergię na to określenie. Jak widzę "edukacyjne" puzzle, "edukacyjne" kolorowanki etc, to mnie odrzuca. Jeśli chodzi o planszówki, to dla mnie w ich "edukacyjności" mieści się to, że sprawią, że jakiś temat nas zaciekawi i zechcemy dowiedzieć się czegoś więcej. I znów: Brass będzie tu pasował - dlaczego takie przedsiębiorstwa, takie towary, dlaczego kolej i kanały itp, itd.

Ale najważniejsze - pamiętajmy, że to tylko zabawa. :D
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4514
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1669 times
Been thanked: 2091 times

Re: Planszowe Gram Prix - wydawcy bez wstydu?

Post autor: PytonZCatanu »

Najważniejsze, żeby zagłosować na Planszowe Suchary 😉😉
Awatar użytkownika
Skryty Planszoholik
Posty: 119
Rejestracja: 09 mar 2016, 15:37
Has thanked: 4 times
Been thanked: 3 times

Re: Planszowe Gram Prix - wydawcy bez wstydu?

Post autor: Skryty Planszoholik »

a ja się pożalę w drugą stronę - dlaczego w żadnej kategorii nie ma Paladynów od Portalu ? Portal nie zgłosil czy o co chodzi ? Przecież to było 2020 prawda? Gierka zgarnia raczej pozytywne opinie (u nas jak i za granicą - u nas dużo lepsze niż Architekci z tego co widzę). Najbardziej brakuje mi jej w kategorii 2osobówek i ilustracji ale myślę że też jako najlepsza gra i gra solo mogłaby sobie nieźle poradzić...

może jest więcej takich gier, których wam brakuje ?

edit: jeszcze kompletny brak: Karczmy pod Pękatym Kuflem też mnie mocno dziwi - WTF?
kelvar
Posty: 327
Rejestracja: 04 lut 2017, 18:11
Has thanked: 16 times
Been thanked: 24 times

Re: Planszowe Gram Prix - wydawcy bez wstydu?

Post autor: kelvar »

Najlepsza kampania... Imagine Realm z Junktech: duel i Guardians od Xobos 8) ...więc nie czepiajmy się :)
Dużo kategorii jest od czapy (np. 2 graczy i Kolejowy Szlak... Owszem można, ale ma to jakichś wpływ? Jest Nemesis itp. jako najlepsza na dwóch, a nie ma Pojedynku Superbohaterów... Za to np. Nemesis mający pełnoprawny tryb solo nie jest kategorii "solo" itp.
Ja zagłosowałem (2-3 kategorie opuściłem bo uważam, że nie ma tam najlepszych pozycji albo za mało ograłem, a nie chce głosować bo akurat "w to grałem". Gra roku stawiam jednak na Nemesis - chociaż z tej listy 3 tytuły mi często wracają na stół (...a że są innego kalibru - Nemesis, Manty Narking i Pojedynek... - to dla wszystkich jest miejsce:)).
Awatar użytkownika
mikeyoski
Posty: 1523
Rejestracja: 08 lut 2015, 00:32
Has thanked: 278 times
Been thanked: 172 times
Kontakt:

Re: Planszowe Gram Prix - wydawcy bez wstydu?

Post autor: mikeyoski »

G3 nie wzięło udziału w zabawie
Awatar użytkownika
konrad.rymczak
Posty: 998
Rejestracja: 26 cze 2016, 14:09
Has thanked: 173 times
Been thanked: 48 times

Re: Planszowe Gram Prix - wydawcy bez wstydu?

Post autor: konrad.rymczak »

Proponuję zignorować głosowanie :) Sam tak zrobiłem.
Kupię: Eclipse 2nd - Galactic Counselor
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3035
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 573 times
Been thanked: 239 times

Re: Planszowe Gram Prix - wydawcy bez wstydu?

Post autor: DarkSide »

Warto też wspomnieć, że wg. regulaminu tejże zabawy do każdej kategorii wydawca można zgłosić do 5 gier wydanych w języku polskim w roku 2019 oraz że dany tytuł może być nominowany w maksymalnie 3 kategoriach. Co, gdzie, który jest zgłoszony zależy już tylko od wydawcy.
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
Awatar użytkownika
AnimusAleonis
Posty: 1775
Rejestracja: 17 paź 2018, 17:03
Been thanked: 251 times

Re: Planszowe Gram Prix - wydawcy bez wstydu?

Post autor: AnimusAleonis »

DarkSide pisze: 04 lut 2020, 00:52 ... Co, gdzie, który jest zgłoszony zależy już tylko od wydawcy.
Jednak wydawałoby się że powinien być jeszcze jeden etap przed sfinalizowaniem list: weryfikacja nominacji/zgłoszeń przez jakiś niezależny panel organizatorów.

Tutaj chyba tego po prostu nie ma.

Było dobrych kilka przykładów co najmniej "dziwnych" zgłoszeń do danych kategorii, bardziej podyktowanych chyba chęcią wygrania plakietki i strategicznych decyzji wydawcy co gdzie nominować by owe zdobyć niż faktyczną przynależnością tytułu do kategorii... nie chce mi się teraz szukać ale nawet ten wspomniany powyżej Nemesis jako gra dla dwóch jest raczej tego przykładem.

No ale tak organizatorzy zdecydowali i taki jest format i albo się akceptuje albo można ewentualnie po prostu nie brać udziału w głosowaniu :D

Osobiście mam odczucie że to i tak małe ma znaczenie, te "dziwne" zgłoszenia do danych kategorii, bo i tak większość osób, jak ktoś wcześniej wspomniał, głosuje "na to w co akurat grali/grają" więc wyniki i tak mało miarodajne, szczególnie w kategoriach gdzie są bardzo duże gry, z których większość osób głosujących siłą rzeczy nie spróbowało wszystkich a nawet większości.
Expat który przeprowadził się do Polski rok temu, uczy się polskiego od trochę ponad roku - z góry przepraszam za jakiekolwiek gafy ortograficzne i gramatyczne i proszę o wyrozumiałość :D
Awatar użytkownika
polwac
Posty: 2575
Rejestracja: 09 mar 2017, 19:50
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 1167 times
Been thanked: 461 times

Re: Planszowe Gram Prix - wydawcy bez wstydu?

Post autor: polwac »

Ja jak widzę takie kwiatki to daje sobie spokój z udziałem w głosowaniu.
Mam nadzieję, że w przyszłym roku wyciągną wnioski i poprawią organizację tego plebiscytu.

Junktech:Duel na tej liście to splunięcie wspierającym w twarz.
Kto to w ogóle wpisał na listę bo chyba nie wydawca? :shock:
Paweł
"Jedyny sposób, aby zwyciężyć w kłótni, to unikać jej." - Dale Carnegie
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10923
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3356 times
Been thanked: 3217 times

Re: Planszowe Gram Prix - wydawcy bez wstydu?

Post autor: japanczyk »

polwac pisze: 04 lut 2020, 14:58 Ja jak widzę takie kwiatki to daje sobie spokój z udziałem w głosowaniu.
Mam nadzieję, że w przyszłym roku wyciągną wnioski i poprawią organizację tego plebiscytu.

Junktech:Duel na tej liście to splunięcie wspierającym w twarz.
Kto to w ogóle wpisał na listę bo chyba nie wydawca? :shock:
Cała lista jest chyba ogarniana przez Krzysztofa Pilcha z Board Times
Na facebooku wrzucał kampanie crowdfundingowe i pytał czy czegos nie brakuje, wiec obstawiam, ze pozostale kategorie działały podobnie
Awatar użytkownika
polwac
Posty: 2575
Rejestracja: 09 mar 2017, 19:50
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 1167 times
Been thanked: 461 times

Re: Planszowe Gram Prix - wydawcy bez wstydu?

Post autor: polwac »

Fantastyczna weryfikacja jest widzę prowadzona :roll:
Paweł
"Jedyny sposób, aby zwyciężyć w kłótni, to unikać jej." - Dale Carnegie
Awatar użytkownika
ShapooBah
Posty: 1284
Rejestracja: 18 lip 2018, 13:56
Lokalizacja: Katowice/Gliwice
Has thanked: 360 times
Been thanked: 214 times

Re: Planszowe Gram Prix - wydawcy bez wstydu?

Post autor: ShapooBah »

polwac pisze: 04 lut 2020, 14:58 Junktech:Duel na tej liście to splunięcie wspierającym w twarz.
Kto to w ogóle wpisał na listę bo chyba nie wydawca? :shock:
Zróbmy Happening, żeby Junktech wygrał :U
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8740
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2652 times
Been thanked: 2332 times

Re: Planszowe Gram Prix - wydawcy bez wstydu?

Post autor: Curiosity »

ShapooBah pisze: 05 lut 2020, 08:42 Zróbmy Happening, żeby Junktech wygrał :U
W pewnych kręgach to się nazywa "wykop efekt" :wink:
Spoiler:
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
polwac
Posty: 2575
Rejestracja: 09 mar 2017, 19:50
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 1167 times
Been thanked: 461 times

Re: Planszowe Gram Prix - wydawcy bez wstydu?

Post autor: polwac »

Curiosity pisze: 05 lut 2020, 09:57 W pewnych kręgach to się nazywa "wykop efekt" :wink:
Spoiler:
Za tysiąc łapek w górę pod tym postem usuwam konto :wink:
Paweł
"Jedyny sposób, aby zwyciężyć w kłótni, to unikać jej." - Dale Carnegie
kelvar
Posty: 327
Rejestracja: 04 lut 2017, 18:11
Has thanked: 16 times
Been thanked: 24 times

Re: Planszowe Gram Prix - wydawcy bez wstydu?

Post autor: kelvar »

ShapooBah pisze: 05 lut 2020, 08:42
polwac pisze: 04 lut 2020, 14:58 Junktech:Duel na tej liście to splunięcie wspierającym w twarz.
Kto to w ogóle wpisał na listę bo chyba nie wydawca? :shock:
Zróbmy Happening, żeby Junktech wygrał :U
...ja się wahałem między Junktech:Duel i Guardians od Xobos (na kickstaterze kampania!).
Awatar użytkownika
polwac
Posty: 2575
Rejestracja: 09 mar 2017, 19:50
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 1167 times
Been thanked: 461 times

Re: Planszowe Gram Prix - wydawcy bez wstydu?

Post autor: polwac »

Definitywnie Guardians od Xobos. W końcu przecież dwa razy startowali.
Paweł
"Jedyny sposób, aby zwyciężyć w kłótni, to unikać jej." - Dale Carnegie
Miszon
Posty: 2515
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1015 times
Been thanked: 492 times

Re: Planszowe Gram Prix - wydawcy bez wstydu?

Post autor: Miszon »

Dobrze by było, gdyby kategoria "ilustracje" została zmieniona na "oprawa graficzna". Wszak chyba nie chodzi tylko o ilustracje, ale też o żetony, itp.?
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Śliwka
Posty: 59
Rejestracja: 31 gru 2012, 16:52
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 23 times
Been thanked: 2 times
Kontakt:

Re: Planszowe Gram Prix - wydawcy bez wstydu?

Post autor: Śliwka »

Loch Ness jest akurat fajną dla dzieci, nie wiem dlaczego Wydawca nie umieścił ją w kategorii "Najlepsza gra dla dzieci". Miałaby tam szanse na zwycięstwo :) Z drugiej strony jest to ponowne, nieco poprawione wydanie gry z 2011.
Fundacja Kraina Nadziei - Projekty "Przygoda z grami" i "Gry plenerowe na Ratajach"
https://www.facebook.com/fundacjakrainanadziei
https://www.facebook.com/groups/gryplenerowenaratajach
ODPOWIEDZ