Rallyman GT (Jean-Christophe Bouvier)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Dwntn
Posty: 1151
Rejestracja: 15 cze 2013, 22:23
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 14 times
Been thanked: 36 times

Rallyman GT (Jean-Christophe Bouvier)

Post autor: Dwntn »

Obrazek

W tym tygodniu zaczęła docierać do graczy długo wyczekiwana, nowa edycja gry Rallyman autorstwa Jean-Christophe Bouviera. Jako, że obecna wersja gry skupia się na wyścigach typu Gran Tourismo, a nie WRC, a także w związku ze zmianami w mechanice, zasadnym jest chyba, aby Rallyman GT doczekał się własnego tematu :)

W chwili obecnej mam za sobą dwie rozgrywki w trzy i cztery osoby plus jedną solo w celu nauczenia się zasad. Te ostatnie pomimo obszernej instrukcji są stosunkowo proste do opanowania, a sama grę można wyjaśnić w nie więcej niż 5 minut. Dużą zaletą jest dobrze zredagowana instrukcja. Zasady sa objasnione dosyć dokładnie i nie pozostawiaja zbyt wielu wątpliwości. Występuje także garść zasad zaawansowanych, które warto wprowadzić do zabawy już przy pierwszym kontakcie z grą, bowiem w późniejszym czasie granie bez nich i tak będzie sprawiać wrażenie, że gra staje się zbyt uproszczona.

Ogółem, Rallyman GT sprawia wrażenie dopracowanego produktu. Dużym plusem jest ogromna ilość dodatkowych kafli do tworze ia wielu różnych torow wyscigowych i samochody typu GT4 i GT5 dostępne w dodatkach. Wydawca zadbał nawet o uwzględnienie występujących w rzeczywistosci zasad Balance of Performance, ktore pozwalają na jednoczesną rozgrywkę samochodów w tych różnych klasach.

Warto tez wspomnieć, ze wydawca postanowił wypuscic z gra aplikację na tablet/telefon, ale o niej sanej jeszcze się nie wypowiem, ponieważ nie bylo okazji by z niej skorzystać. Niewątpliwie będzie ona przydatna przy śledzeniu wyników w rozgrywkach typu Championship oraz solo.

Ze swojej strony martwię się tylko o regrywalność, gdyż pomimo sporej liczby tras (z dodatkami z KS jest łącznie 37 torów plus masa dodatkowych fanowskich, dostępnych na BGG), nie różnią się one od siebie zbyt wiele. Nie wystepuje na trasach tyle utrudnień co no. w Formule D, Formula 90, a zasady są o wiele prostsze od gier tj. Thunder Alley. Podejrzewam jednak, że siłą tego tytułu będą rozgrywki ligowe. Na tym polu zdaje sie dziać dosyć sporo i już formuje się wiele grup, m.in. na Facebooku czy BGG. Sam z resztą czekam na okazję by wziąć udział w czymś na wzór ligi Rallymana ;)

Zapraszam do dyskusji :)

- K.
Awatar użytkownika
Coen
Posty: 2492
Rejestracja: 14 wrz 2011, 11:38
Lokalizacja: Warszawa, Sulejówek
Has thanked: 423 times
Been thanked: 126 times

Re: Rallyman GT (Jean-Christophe Bouvier)

Post autor: Coen »

A jak porównasz tę nową wersję gry do pierwowzoru.
Mam podstawkę właśnie tej starej gry, zastanawiałem się na zakupem/dorobieniem sobie dodatku Dirt. Ale może teraz warto przerzucić się całkiem na GT?
Mam takie gry,
a zastanawiam się jeszcze nad tymi
ⓘ 𝗢𝗳𝗳𝗶𝗰𝗶𝗮𝗹 𝘀𝗼𝘂𝗿𝗰𝗲𝘀 𝘀𝘁𝗮𝘁𝗲𝗱 𝘁𝗵𝗮𝘁 𝘁𝗵𝗶𝘀 𝗶𝘀 𝗳𝗮𝗹𝘀𝗲 𝗮𝗻𝗱 𝗺𝗶𝘀𝗹𝗲𝗮𝗱𝗶𝗻𝗴
Awatar użytkownika
Dwntn
Posty: 1151
Rejestracja: 15 cze 2013, 22:23
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 14 times
Been thanked: 36 times

Re: Rallyman GT (Jean-Christophe Bouvier)

Post autor: Dwntn »

Coen,

Rallyman i Rallyman Dirt traktowały o rajdach, podczas gdy nowa edycja skupia się na wyścigach typu GT. Pomimo użycia tej samej mechaniki zwiazanej z rzutem kościami, „Rallyman” w tytule IMO występuje tu wyłącznie w charakterze nazwy serii gier.

Jeśli chodzi o same sporty; Rajd to zawody na czas na wiejskiej, pagórkowatej drodze, gdzie nawierzchnię często gęsto pokrywa żwir, kurz etc, i występują zdradliwe zakręty wymagające driftowania. Wyścigi GT to bezpośrednia konkurencja samochodów sportowych, ścigających się na asfaltowych torach wyścigowych. Chodzi w nich o siłę maszyn i prędkość. Nie ma tu odcinków - jest jeden tor; dochodzi też bezpośrednia konkurencja o pozycję na torze, a zwycięstwo odnosi nie ten, kto skończył z najkrótszym czasem, a ten kto pierwszy dojechał do mety. Jest to bardzo widoczne w Rallyman GT, ponieważ gracze walczą tu ostro o pozycję, a umiejscowienie pojazdu na planszy ma kluczowe znaczenie. Można bowiem wykorzystać umiejscowienie na konkretnym torze, przed, a nawet na wyjeździe z zakrętu aby utrudnić manewrowanie przeciwnikom. Ponadto, chodzi o to, aby w trakcie każdej tury przejechać jak największy odcinek trasy. W odróżnieniu od wyścigów rajdowych, nie występuje tu driftowanie, aczkolwiek osobiście brakuje mi też zasad dotyczących slipstreamingu. Te ostatnie miałyby sporo sensu zwłaszcza w grze drużynowej z dodatkiem Team Challenge, ale z drugiej strony slipstreaming nie jest stosowany i nie odgrywa tak ważnej roli w wyścigach typu GT co np. w NASCAR.

Obie gry używają więc tej samej mechaniki, ale każda na nieco inne sposoby. Główną różnicą są tory i mechanika gry wieloosobowej wbudowane w GT. Nie występują tu także karty, a samo liczenie czasu ma miejsce w grze solo (można wygodnie zapisywać wyniki w aplikacji lub tradycyjnie dołączonych do gry kartach wyników).

W myśl tego co powyżej, nie sprzedawał bym starej edycji, bowiem obie stanowią dla mnie dwie zupełnie różne gry. W GT bardzo dobrze działa doświadcze gry multiplayer (z dodatkiem można grać drużynowo nawet w 12 osób). Solo będzie tu niewatpliwie mniej emocjonujące niz w poprzedniej edycji, a siła tego trybu może sie uwidocznić glownie za sprawa rozgrywek ligowych i porównywania wzajemnych wynikow z innymi graczami.

- K.
Ostatnio zmieniony 12 lut 2020, 10:55 przez Dwntn, łącznie zmieniany 1 raz.
mement0
Posty: 94
Rejestracja: 18 paź 2017, 19:53
Been thanked: 3 times

Re: Rallyman GT (Jean-Christophe Bouvier)

Post autor: mement0 »

A czy komuś wiadomo kiedy będzie można dokupić dodatki do rallyman :)?
Awatar użytkownika
pabula
Posty: 2106
Rejestracja: 10 cze 2008, 14:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 2 times
Been thanked: 69 times

Re: Rallyman GT (Jean-Christophe Bouvier)

Post autor: pabula »

Dwntn pisze: 09 lut 2020, 00:32 ...Sam z resztą czekam na okazję by wziąć udział w czymś na wzór ligi Rallymana ;)
Jest na baj coś takiego.
Nie dotyczy to tej gry co w tytule więc trochę off topic, ale postanowiłem się podzielić info:
http://www.boiteajeux.net/forum/viewtop ... 93&t=26783
Całkiem miło mi się jeździło.
Właśnie rusza 2020 więc zapraszam.
Awatar użytkownika
kaszkiet
Posty: 2807
Rejestracja: 03 maja 2013, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 308 times
Been thanked: 525 times

Re: Rallyman GT (Jean-Christophe Bouvier)

Post autor: kaszkiet »

Uprzejmie prostuję, że wyścigi to wyścigi, a rajdy to rajdy. Nie ma czegoś takiego jak wyścigi rajdowe.
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3356
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 104 times
Been thanked: 129 times

Re: Rallyman GT (Jean-Christophe Bouvier)

Post autor: maciejo »

Coen pisze: 09 lut 2020, 01:37 A jak porównasz tę nową wersję gry do pierwowzoru.
Mam podstawkę właśnie tej starej gry, zastanawiałem się na zakupem/dorobieniem sobie dodatku Dirt. Ale może teraz warto przerzucić się całkiem na GT?
Jeśli masz pierwszą edycję to pewnie lepiej dokupić Dirt tylko gdzie go znaleźć :D
Powiem szczerze mam wszystko co wyszło do pierwszej edycji a i tak kupiłem GT na KS.
Niestety jak to wszystko przyszło to zastanawiam się po co.
Nawet nie rozpakowałem :(
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Awatar użytkownika
kaszkiet
Posty: 2807
Rejestracja: 03 maja 2013, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 308 times
Been thanked: 525 times

Re: Rallyman GT (Jean-Christophe Bouvier)

Post autor: kaszkiet »

Czy ktoś może kupił Rallymana z pięcioma dodatkowymi zestawami kości i chciałby jeden z nich mi sprzedać?
gregoff
Posty: 792
Rejestracja: 02 maja 2006, 22:55
Lokalizacja: Świecie nad Wisłą
Has thanked: 519 times
Been thanked: 153 times

Re: Rallyman GT (Jean-Christophe Bouvier)

Post autor: gregoff »

Mam pytanie off top. Czy ktoś to ma z rejonu Bydgoszczy? Najlepiej jak by bywał na nocach planszówkowych z centrum gier pegaz (najblizsza 7 Marca). Z chęcią bym spróbował w to zagrać!!!
Jestem tak stary, że pamiętam internet do którego sie dzwoniło...
mement0
Posty: 94
Rejestracja: 18 paź 2017, 19:53
Been thanked: 3 times

Re: Rallyman GT (Jean-Christophe Bouvier)

Post autor: mement0 »

hejo

a jak wasze wrazenia po grze ;) ? w mojej grze jakos mało wypadało wykrzykników przez co mało aut wypadało z drogi przez co mało było obrazeń - i wszyscy prawie jechali na równi ;)
może to kwestia pierwszej gry - a może tak po prostu jest ze jednak obrazenia - wykrzykniki wypadaja sporadycznie bo pozniej mozemy sie bronić przed nimi żółtymi znacznikami hmm.
No i pierwsze samochody które zaczeły wyscig miały jednak przewagę.
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4514
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1669 times
Been thanked: 2090 times

Re: Rallyman GT (Jean-Christophe Bouvier)

Post autor: PytonZCatanu »

Jestem po pierwszych dwóch partiach. Na ten moment dałem jej 8/10 BGG.

Choć ocena jest wysoka, to mam mieszane uczucia. W trakcie partii rozbawiłem kolegów porównaniem do słynnej Zimnej Wojny. I tu i tam bowiem mamy rozbudowaną i głęboką grę taktyczną i strategiczną. I tu i tam jednak na koniec dnia rzucamy kością i albo wejdzie, albo nie wejdzie….

W Rallyman GT mamy z jednej strony fantastyczną mechanikę. Oddaje w ciekawy sposób jazdę po torze i walkę pomiędzy bolidami. Planujemy, wchodzimy w interakcje, próbujemy przechytrzyć przeciwnika. Mamy przy tym mały minus, bo jednak jest tu nieco więcej downtimu niż w Formule D, kiedy inny gracz chce dopieścić swoje posunięcie. Ale są emocje, można spróbować zaplanować strategię, jest klimat.

Z drugiej strony…rzucamy kością czy nam wyjdzie… O ile w bardziej „przygodowej” Formule D to mi nie przeszkadza, to tutaj już bardziej. OK, żeby nie było, to jest kontrolowany push your luck. Mogę ryzykować mniej, bardziej, mogę czasem wykupić bezpieczny przejazd, mogę spasować. Jest całkiem zmyślna mechanika administrowania ryzykiem. Niemniej w obu partiach (a w szczególnie pierwszej, gdzie wypadłem z toru 3 razy, w tym 2 razy w 3 pierwszych turach…) miałem poczucie, ze od tej kostki zależy zbyt wiele. Niemniej, teraz wydaje mi się, że może to być efektem kilku elementów: źle gracze zarządzali ryzykiem (wraz doświadczeniem być może jest lepiej), graliśmy zbyt krótkie wyścigi (nie było czasu na korekcję błędów). Tutaj widzę jednak słabszy punkt: i tak potrzebuje focus tokenów, więc chociaż raz muszę zaryzykować bardziej. I jeśli akurat wtedy mi nie pójdzie…no to przerąbane. Podobnie jak kolega wyżej, też zauważyłem, że (szczególnie jeśli gramy tory medium lub short) kolejność na starcie może mieć baaardzo duże znaczenie. Jeśli potwierdzi się to w kolejnych wyścigach, to byłby duży minus.

Tak czy inaczej, na razie jestem optymistą i zalety przeważają w ocenie. Chętnie przetestuję swoje teorie w kolejnych wyścigach. Dajcie znać, jak wy zarządzacie ryzykiem :)
Awatar użytkownika
jnowaczy
Posty: 503
Rejestracja: 15 wrz 2005, 20:43
Has thanked: 27 times
Been thanked: 126 times

Re: Rallyman GT (Jean-Christophe Bouvier)

Post autor: jnowaczy »

A ja się cieszę, ze kolega wyżej nie jest recenzentem, bo dowiedziałem się o wadach, zalet w zasadzie nie ma lub są być może a na końcu a w zasadzie na początku ocena 8. Zastanawiam się od dłuższego czasu nad ta gra bo jeszcze wyścigów/rajdów nie mam w kolekcji. Proszę o jeszcze więcej opinii bo albo Rallyman albo grand prix od Gmt
Every single fucking day I get closer to the grave
I am terrified, I fell asleep at the wheel again
Crashed my car just to feel again
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4514
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1669 times
Been thanked: 2090 times

Re: Rallyman GT (Jean-Christophe Bouvier)

Post autor: PytonZCatanu »

jnowaczy pisze: 28 lut 2020, 13:03 A ja się cieszę, ze kolega wyżej nie jest recenzentem, bo dowiedziałem się o wadach, zalet w zasadzie nie ma lub są być może a na końcu a w zasadzie na początku ocena 8.
Mój post składa się (w oddzielnych akapitach) ze wstępu, przedstawienia zalet, przedstawienia wad i podsumowania.

Może pożyczyć okulary? Doślę razem z dodatkowymi znakami przystankowymi (dzięki nim czytelnik szybciej odszyfruje twoje posty).

A najlepiej po prostu napisz posta o grze.
ENDryu
Posty: 815
Rejestracja: 18 lut 2012, 11:20
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 138 times
Been thanked: 28 times

Re: Rallyman GT (Jean-Christophe Bouvier)

Post autor: ENDryu »

jnowaczy pisze: 28 lut 2020, 13:03 A ja się cieszę, ze kolega wyżej nie jest recenzentem, bo dowiedziałem się o wadach, zalet w zasadzie nie ma lub są być może a na końcu a w zasadzie na początku ocena 8. Zastanawiam się od dłuższego czasu nad ta gra bo jeszcze wyścigów/rajdów nie mam w kolekcji. Proszę o jeszcze więcej opinii bo albo Rallyman albo grand prix od Gmt
Ocena to rzecz subiektywna. Jak nie chcesz, to nie patrz na cyferke, tylko przeczytaj tekst i sam oceń. Poza tym, kolega wyzej zapytał o odczucia, więc dostał odczucia po 2 partiach jednego z graczy. Nie rozumiem komentarza o byciu recenzentem. Forum to miejsce, gdzie gracze dziela sie swoimi odczuciami do gry, a nie piszą profesjonalne recenzje gier :roll:
Awatar użytkownika
polwac
Posty: 2575
Rejestracja: 09 mar 2017, 19:50
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 1167 times
Been thanked: 461 times

Re: Rallyman GT (Jean-Christophe Bouvier)

Post autor: polwac »

Czy ktoś ma pomysł gdzie tę grę można dorwać? Ona była tylko na KS, czy w sklepach też miała się pojawić w normalnej dystrybucji?
Paweł
"Jedyny sposób, aby zwyciężyć w kłótni, to unikać jej." - Dale Carnegie
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4514
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1669 times
Been thanked: 2090 times

Re: Rallyman GT (Jean-Christophe Bouvier)

Post autor: PytonZCatanu »

polwac pisze: 28 lut 2020, 16:21 Czy ktoś ma pomysł gdzie tę grę można dorwać? Ona była tylko na KS, czy w sklepach też miała się pojawić w normalnej dystrybucji?
Na mepelu jest, ale z informacją że już niedostępny
Awatar użytkownika
polwac
Posty: 2575
Rejestracja: 09 mar 2017, 19:50
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 1167 times
Been thanked: 461 times

Re: Rallyman GT (Jean-Christophe Bouvier)

Post autor: polwac »

Widziałem, na planszostrefie też była ale teraz jest niedostępna.
Paweł
"Jedyny sposób, aby zwyciężyć w kłótni, to unikać jej." - Dale Carnegie
Bartas_
Posty: 88
Rejestracja: 02 gru 2014, 14:52
Lokalizacja: Bydgoszcz / Fordon
Has thanked: 5 times
Been thanked: 5 times

Re: Rallyman GT (Jean-Christophe Bouvier)

Post autor: Bartas_ »

polwac pisze: 28 lut 2020, 16:21 Czy ktoś ma pomysł gdzie tę grę można dorwać? Ona była tylko na KS, czy w sklepach też miała się pojawić w normalnej dystrybucji?
Widziałem na amerykańskich sklepach za ok 35$ + wysyłka do. Polski jakieś 20$
Rozwazam taki krok.
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3356
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 104 times
Been thanked: 129 times

Re: Rallyman GT (Jean-Christophe Bouvier)

Post autor: maciejo »

Bartas_ pisze: 28 lut 2020, 18:09
polwac pisze: 28 lut 2020, 16:21 Czy ktoś ma pomysł gdzie tę grę można dorwać? Ona była tylko na KS, czy w sklepach też miała się pojawić w normalnej dystrybucji?
Widziałem na amerykańskich sklepach za ok 35$ + wysyłka do. Polski jakieś 20$
Rozwazam taki krok.
Można też i tu:
Bez cła wysyłka z Francji i nie trza długo czekać.


Obrazek
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Bartas_
Posty: 88
Rejestracja: 02 gru 2014, 14:52
Lokalizacja: Bydgoszcz / Fordon
Has thanked: 5 times
Been thanked: 5 times

Re: Rallyman GT (Jean-Christophe Bouvier)

Post autor: Bartas_ »

Jeśli można zamówić 2szt i wysyłka wyjdzie za 10€ to wchodze w to :)
opulentus
Posty: 519
Rejestracja: 11 wrz 2016, 15:55
Lokalizacja: Toruń
Has thanked: 94 times
Been thanked: 29 times

Re: Rallyman GT (Jean-Christophe Bouvier)

Post autor: opulentus »

maciejo pisze: 29 lut 2020, 00:26
Bartas_ pisze: 28 lut 2020, 18:09
polwac pisze: 28 lut 2020, 16:21 Czy ktoś ma pomysł gdzie tę grę można dorwać? Ona była tylko na KS, czy w sklepach też miała się pojawić w normalnej dystrybucji?
Widziałem na amerykańskich sklepach za ok 35$ + wysyłka do. Polski jakieś 20$
Rozwazam taki krok.
Można też i tu:
Bez cła wysyłka z Francji i nie trza długo czekać.


Obrazek
Co to za sklep?
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3356
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 104 times
Been thanked: 129 times

Re: Rallyman GT (Jean-Christophe Bouvier)

Post autor: maciejo »

A sorki, myślałem że widać :oops:
eBay
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Om nom nom
Posty: 114
Rejestracja: 29 wrz 2012, 15:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Rallyman GT (Jean-Christophe Bouvier)

Post autor: Om nom nom »

Niedawno weszła na BGA, więc można przetestować. https://boardgamearena.com
.
Awatar użytkownika
polwac
Posty: 2575
Rejestracja: 09 mar 2017, 19:50
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 1167 times
Been thanked: 461 times

Re: Rallyman GT (Jean-Christophe Bouvier)

Post autor: polwac »

Także tego...będzie polska edycja :D

Obrazek
Paweł
"Jedyny sposób, aby zwyciężyć w kłótni, to unikać jej." - Dale Carnegie
opulentus
Posty: 519
Rejestracja: 11 wrz 2016, 15:55
Lokalizacja: Toruń
Has thanked: 94 times
Been thanked: 29 times

Re: Rallyman GT (Jean-Christophe Bouvier)

Post autor: opulentus »

Co za nieszczęście...
Mam nadzieję, że czacha polegnie na Rallymanie.
Angielska instrukcja jest tak prosta, że każdy jako tako obyty z tym językiem sobie spokojnie poradzi.
Co oczywiście nie zmienia faktu, że tłumaczenie instrukcji czacha z dużą dozą prawdopodobieństwa jest w stanie spartaczyć.
Ostatnio zmieniony 14 cze 2020, 15:26 przez opulentus, łącznie zmieniany 2 razy.
ODPOWIEDZ