Zwierzęcy front / Air, Land & Sea / Air, Land & Sea: Critters at War (Jon Perry)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
TOMEQ
Posty: 253
Rejestracja: 08 sty 2019, 09:19
Has thanked: 147 times
Been thanked: 85 times

Zwierzęcy front / Air, Land & Sea / Air, Land & Sea: Critters at War (Jon Perry)

Post autor: TOMEQ »

Obrazek

UPDATE 2021-08-20

Obrazek


Autor: Jon Perry
Grafik: Valerio Buonfantino, Stephen Gibson
Wydawca: Arcane Wonders https://www.arcanewonders.com/
BGG: https://www.boardgamegeek.com/boardgame ... r-land-sea
https://boardgamegeek.com/boardgame/342 ... itters-war
Recenzja: https://www.gamesfanatic.pl/2022/07/09/ ... o-poranku/

Opis: Air, Land, & Sea. Szybka,sprytna bitewna gra dla dwóch osób. Gra planszowa dla 2 graczy w wieku od 14 lat.
Spoiler:
Ostatnio zmieniony 20 sie 2021, 18:57 przez TOMEQ, łącznie zmieniany 1 raz.
* Sic parvis magna *

Let's do some PnP... BUY COFFEE
Awatar użytkownika
TOMEQ
Posty: 253
Rejestracja: 08 sty 2019, 09:19
Has thanked: 147 times
Been thanked: 85 times

Re: Air, Land & Sea (Jon Perry)

Post autor: TOMEQ »

hejo
Gra u nas trochę ciężko dostępna, ale wydawca gry udostępnił wersję print and play.
Nie są to jednak te grafiki, które można dostać w wersji sklepowej, tylko "trochę" uproszczone. Ale lepsze jednak to niż nic.
hej
https://www.boardgamegeek.com/thread/24 ... ock-coming

Spoiler:
* Sic parvis magna *

Let's do some PnP... BUY COFFEE
j_g
Posty: 1981
Rejestracja: 17 sty 2016, 18:08
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 503 times
Been thanked: 240 times

Re: Air, Land & Sea (Jon Perry)

Post autor: j_g »

Sama gra to bardzo fajne maleństwo. Trochę blefu, zabezpieczania się, zaskakującej interakcji. Losowość rozdania niwelowana przez możliwość poddania danej potyczki, kosztem utraty punktów - im szybciej poddamy tym mniej punktów tracimy. Po kilku partiach, po poznaniu kart, gra się bardzo przyjemnie. Tylko drukować. Polecam, jeśli ktoś szuka szybkiej i dobrze działającej dwuosobówki. Syndrom drugiej i trzeciej partii obecny.
Awatar użytkownika
AnimusAleonis
Posty: 1775
Rejestracja: 17 paź 2018, 17:03
Been thanked: 251 times

Re: Air, Land & Sea (Jon Perry)

Post autor: AnimusAleonis »

My naszą kopię kupiliśmy zanim jeszcze zrobił się wokół tytułu szum dzięki SUSD, i zdecydowanie również polecam, bardzo fajna lekka dwu-osobwa karcianka, i jak j_g pisze zdecydowanie syndrom "jeszcze jednej partii".

Wyróżniającym elementem i dużym plusem jest mechanizm "wycofywania się", powoduje że nawet "przegrywając" osoba może czuć satysfakcję i w pewnym sensie czuć że w swojej sytuacji "wygrała" rundę - bo dobrze zblefowała, albo unikneła porażki itd -

Można drukować, jeśli ktoś ma smykałkę i możliwości, ale jeśli ktoś jak my nie ma ani jednego ani drugiego, to z tego co słyszałem niedługo znów pojawi się u dystrybutorów w Europie, i pewnie w polskich sklepach też.

W sumie jak już o drukowaniu, to mam jeden mały minus, a jest nim tematyka.
Oczywiście tematyka wojny - bliżej nie okreslonej ale współczesnej - bardzo dobrze pasuje do mechaniki... jednak osobiście myślę że trochę sobie zawężyli tym grupę odbiorców, nie każdego kręcą czołgi i okręty wojenne, ani nie każdy rodzic chce taką tematykę dla swoich szczególnie młodszych, i myślę że więcej osób by sięgało po ten tytuł jeśli miałby tematykę bardziej przystępną (? jeśli to dobre słowo)... nawet coś w stylu "generic fantasy" byłoby lepsze myślę, a jakby pogłówkować pewnie by można wymyśleć coś jeszcze lepszego.... ale tak tylko gdybam bo łatwiej byłoby mi wtedy lepszą połówkę namówićć na partyjkę :P
Expat który przeprowadził się do Polski rok temu, uczy się polskiego od trochę ponad roku - z góry przepraszam za jakiekolwiek gafy ortograficzne i gramatyczne i proszę o wyrozumiałość :D
Awatar użytkownika
TOMEQ
Posty: 253
Rejestracja: 08 sty 2019, 09:19
Has thanked: 147 times
Been thanked: 85 times

Re: Air, Land & Sea (Jon Perry)

Post autor: TOMEQ »

Czyli dokładnie jaki temat życzyłbyś sobie? Może coś podłubię...
Potrzebowałbym tylko przetłumaczenia kart na PL i można byłoby zrobić dużo radości dla rodaków. ;-)
Przyznam, że pomimo, że ładnie to wygląda to fakt II WŚ chyba nie bardzo.
* Sic parvis magna *

Let's do some PnP... BUY COFFEE
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4514
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1669 times
Been thanked: 2088 times

Re: Air, Land & Sea (Jon Perry)

Post autor: PytonZCatanu »

Udało mi się zdobyć kopię P&P dzięki uprzejmości mojego kolegi. Teraz mam już parę partii za sobą i muszę powiedzieć....

Fantastyczna mikrogra! Bardzo ciekawe zależności na tylko 18 kartach, a system pasowania jest genialny. Jeśli mam wolne 15 minut, zaproponuję Żelazna kurtynę, ale jeśli mam wolne 30 minut to AL&S jest zdecydowanie lepsze i głębsze.

Ode mnie 9/10
Awatar użytkownika
Ryber
Posty: 109
Rejestracja: 30 lis 2015, 11:37
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 16 times
Been thanked: 8 times

Re: Air, Land & Sea (Jon Perry)

Post autor: Ryber »

Cześć,
znajomy zrobił re-theme ze zwierzaczkami. Macie i bierzcie.
https://mega.nz/folder/xMoAhb6b#ykHjmU5RLICxVw4vKGVQ2g
Moja kolekcja
Sprzedam
Kupię
Omnia cacas praeter urinam.
imssah
Posty: 182
Rejestracja: 11 paź 2013, 23:49
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 17 times

Re: Air, Land & Sea (Jon Perry)

Post autor: imssah »

Właśnie to miałem na myśli zwłaszcza że powstał re-theme ze zwierzaczkami ;)
Tradycję znam :)
Awatar użytkownika
Chizu
Posty: 106
Rejestracja: 28 kwie 2007, 18:44
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 40 times
Been thanked: 24 times

Re: Air, Land & Sea (Jon Perry)

Post autor: Chizu »

Na boardgamegeeku znajduje się polska wersja zasad (wraz z tłumaczeniem kart) https://boardgamegeek.com/filepage/1997 ... -po-polsku
Awatar użytkownika
vnzk
Posty: 489
Rejestracja: 10 cze 2018, 11:39
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 250 times
Been thanked: 441 times

Re: Air, Land & Sea (Jon Perry)

Post autor: vnzk »

Jakiś czas temu popełniłem swoje tłumaczenie kart. "Teatr działań wojennych" jest bardzo elegancki, ale zjadał dostępne miejsce, zatem u mnie stanęło na "strefie". Poniżej wrzucam moją wersję nagłówków kart (dla ewentualnej inspiracji). Tło, czcionki i symbole dobierałem od zera, niestety przy pozostałej części skorzystałem ze skanów oryginalnych grafik, więc nie mogę wrzucić tu pdfów do wydruku.
W opisach kart pozwoliłem sobie doprecyzować niektóre działania, z którymi sam miewałem wątpliwości. Dorzuciłem też oddzielne doprecyzowania pozostałej części kart, bazujące na angielskim pliku z bgg (mieszczące się na formacie karty z gry).
Spoiler:
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10922
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3356 times
Been thanked: 3217 times

Re: Air, Land & Sea (Jon Perry)

Post autor: japanczyk »

Cały wątek nt retheme przeniosłem do wątku: viewtopic.php?f=61&t=70761

PS. Naprawde dobra robota, ale można było to od razu wrzucić w "Zrób to sam" czy inne pomysły i idee - to bez mała 15-20 minut mojego czasu na czytaniu i przerzucaniu postów
Awatar użytkownika
TOMEQ
Posty: 253
Rejestracja: 08 sty 2019, 09:19
Has thanked: 147 times
Been thanked: 85 times

Re: Air, Land & Sea (Jon Perry)

Post autor: TOMEQ »

szykuje się dodatek...


Obrazek
* Sic parvis magna *

Let's do some PnP... BUY COFFEE
Awatar użytkownika
Grzdyll
Posty: 813
Rejestracja: 14 lip 2013, 22:06
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 74 times
Been thanked: 297 times
Kontakt:

Re: Air, Land & Sea (Jon Perry)

Post autor: Grzdyll »

Tak mnie zaciekawiła ta szybka gierka, że też wydłubałem sobie swoją wersję. A co! ;) Jakby ktoś wolał tę niż tę TOMEQ to się mogę podzielić (priv).

PS. Dzięki za podpowiedzi od vnzk :)
Awatar użytkownika
kurdzio
Posty: 798
Rejestracja: 26 paź 2019, 13:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 122 times
Been thanked: 378 times

Re: Air, Land & Sea (Jon Perry)

Post autor: kurdzio »

Zagraliśmy w nową wersję od Lucky Duck, Zwierzęcy Front:
https://boardgamegeek.com/boardgame/342 ... itters-war

Bardzo przyjemna 2-osobówka. Jest przeciąganie liny, odpowiadanie na zagrania przeciwnika, ciekawy mechanizm odwrotu, proste ale niebanalne efekty na kartach, niewiadoma o wygranej do końca rundy - są emocje :) Bawię się chyba nawet lepiej niż przy Sporze o Bór. Polecam spróbować.
Gramy głównie w 2 osoby, służę radą :)
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4636
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1945 times

Re: Air, Land & Sea (Jon Perry)

Post autor: warlock »

Obrazek:
(reszta zdjęć w spojlerze):
Spoiler:
Ponieważ posiadam zarówno pierwszą edycje Air, Land & Sea, jak i jej "przetematowioną" odmianę Critters At War (czyli nasz Zwierzęcy Front), pokusiłem się o małą sesję porównawczą ;). W skrócie:

- Zwierzęcy Front nie ma żadnych żetonów ani różnej wielkości kart, całość to jedna zgrabna talia w standardowym formacie CCG (koszulki Ultra Pro Inner Sleves mieszczą się idealnie w kartonowej wyprasce). To ciekawe, bo nawet zagramaniczna edycja Critters At War ma duże karty obszarów i żetony punktów :). Moim zdaniem to fantastyczna zmiana dla tych, którzy cenią sobie przenośność takich małych karcianek i chcą grać np. w plenerze - jest tu mniej drobnych elementów do pogubienia ;). Pudełko polskiej wersji jest identyczne jak to z Pionierów czy Urbanisty.

- dwie karty mają troszkę inną treść w stosunku do oryginału, ale Air... doczekało się tzw. revised edition i nie wiem czy przypadkiem i tam nie doszło do korekt (np. treść jednej karty mówi, że to my zaczynamy ruch, a po nas rywal - a było odwrotnie)

- w pudle są trzy karty pomocy z podsumowaniem działania wszystkich kart (nie wiem, czy taki zabieg nie pojawił się też w wersji revised Aira, tylko tam zdecydowano się to dodać na odwrocie kart obszarów - jeśli dobrze pamiętam)

Słowem - polska wersja to kompaktowa karcianka w świetnej cenie. I jak dla mnie to jedna z najfajniejszych dwuosobówek z rodziny gier pokroju Głębi, Gejsz, Schotten Totten czy Zaginionych Miast ;). W sumie to grzech nie mieć na półce :D.
Awatar użytkownika
Namurenai
Posty: 566
Rejestracja: 03 sty 2017, 12:17
Lokalizacja: Warszawa (Mokotów)
Has thanked: 378 times
Been thanked: 214 times

Re: Air, Land & Sea (Jon Perry)

Post autor: Namurenai »

warlock pisze: 24 cze 2022, 18:19- dwie karty mają troszkę inną treść w stosunku do oryginału, ale Air... doczekało się tzw. revised edition i nie wiem czy przypadkiem i tam nie doszło do korekt (np. treść jednej karty mówi, że to my zaczynamy ruch, a po nas rywal - a było odwrotnie)
Potwierdzam, ALS: revised edition jest mechanicznie identyczny z CaW (dwie drobne zmiany w stosunku do pierdycji).

Bardzo cieszy, że CaW w PL da się skondensować do deckboxa i wrzucić w plecak - to coś, czego mi brakuje (te duże karty teatrów wojny... Tak bardzo niepotrzebne...) :)

Sam jednak nie kupię, bo przy oryginale ta wersja jest dla mnie zbyt oczo..uderzająca (ALS jest dużo bardziej stonowany w barwach + skoro mam ang podstawkę i promkę, to pójdę w angielski dodatek), ale potwierdzam- w tym segmencie czasowym to jedna z najfajniejszych 2os gier w jakie grałem :)
j_g
Posty: 1981
Rejestracja: 17 sty 2016, 18:08
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 503 times
Been thanked: 240 times

Re: Air, Land & Sea (Jon Perry)

Post autor: j_g »

U mnie to jedno z dwóch pierwszych miejsc dwuosobówek, na równi z Jekyll vs Hyde. Mogę sobie wyobrazić sytuację, że nie wszystkie partie będą obfitować w emocjonujące zwroty akcji, ale polecam nie zniechęcać się po pierwszych dwóch partyjkach. Większość moich potyczek była bardzo ciekawa (dzięki, Bartek), a jak już gracze, po kilku partyjkach pod rząd, zaczną czuć karty, wtedy jest miód.
Awatar użytkownika
playerator
Posty: 2873
Rejestracja: 01 lis 2015, 21:11
Has thanked: 904 times
Been thanked: 310 times

Re: Air, Land & Sea (Jon Perry)

Post autor: playerator »

warlock pisze: 24 cze 2022, 18:19 (...) dwie karty mają troszkę inną treść w stosunku do oryginału (...) np. treść jednej karty mówi, że to my zaczynamy ruch, a po nas rywal - a było odwrotnie (...)
Mam prośbę - może dałoby radę wrzucić tutaj rodzinną fotkę tych czterech kart? Zrobiłbym sobie od ręki revised edyszyn :)
tak że = w takim razie, więc
także = też, również
Piszmy po polsku :)
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4636
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1945 times

Re: Air, Land & Sea (Jon Perry)

Post autor: warlock »

playerator pisze: 24 cze 2022, 20:47
warlock pisze: 24 cze 2022, 18:19 (...) dwie karty mają troszkę inną treść w stosunku do oryginału (...) np. treść jednej karty mówi, że to my zaczynamy ruch, a po nas rywal - a było odwrotnie (...)
Mam prośbę - może dałoby radę wrzucić tutaj rodzinną fotkę tych czterech kart? Zrobiłbym sobie od ręki revised edyszyn :)
Jasne, wrzucam w spojlerze ;).
Spoiler:
Zmiana w Rozbiciu jest jasna (inna kolejność). Jeśli chodzi o Wzmocnienie:
- zniknęła dobrowolność tego zagrania
- zastanawiam się, czy w obecna zdolność karty wciąż pozwala na zapoznanie się z treścią karty dobranej z talii, jeszcze przed zagraniem jej jako zakrytą. Skłaniam się raczej ku interpretacji, że dobieram na rękę, a potem zagrywam (inaczej ta zdolność brzmiałaby np. "Zagraj na sąsiedni obszar zakrytą kartę z wierzchu talii" albo coś w ten deseń). Zapytałem na BGG, choć forum Zwierzęcego Frontu nie jest zbyt aktywne :D.
ponika
Posty: 531
Rejestracja: 01 sty 2019, 17:25
Lokalizacja: Zagranica
Has thanked: 232 times
Been thanked: 444 times

Re: Air, Land & Sea (Jon Perry)

Post autor: ponika »

Tworzy się tłumaczenie dodatku, proszę o uwagi jak przetłumaczyć, żeby było najzgrabniej językowo.
Awatar użytkownika
kurdzio
Posty: 798
Rejestracja: 26 paź 2019, 13:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 122 times
Been thanked: 378 times

Re: Air, Land & Sea (Jon Perry)

Post autor: kurdzio »

warlock pisze: 25 cze 2022, 10:15 - zastanawiam się, czy w obecna zdolność karty wciąż pozwala na zapoznanie się z treścią karty dobranej z talii, jeszcze przed zagraniem jej jako zakrytą. Skłaniam się raczej ku interpretacji, że dobieram na rękę, a potem zagrywam (inaczej ta zdolność brzmiałaby np. "Zagraj na sąsiedni obszar zakrytą kartę z wierzchu talii" albo coś w ten deseń). Zapytałem na BGG, choć forum Zwierzęcego Frontu nie jest zbyt aktywne :D.
Też mnie zastanawiała ta karta, przyjęliśmy wersję że można się z nią zapoznać (dobieramy -> zagrywamy z ręki), jednak może mądre głowy z BGG stwierdzą inaczej :)
Gramy głównie w 2 osoby, służę radą :)
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4636
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1945 times

Re: Air, Land & Sea (Jon Perry)

Post autor: warlock »

kurdzio pisze: 25 cze 2022, 13:28
warlock pisze: 25 cze 2022, 10:15 - zastanawiam się, czy w obecna zdolność karty wciąż pozwala na zapoznanie się z treścią karty dobranej z talii, jeszcze przed zagraniem jej jako zakrytą. Skłaniam się raczej ku interpretacji, że dobieram na rękę, a potem zagrywam (inaczej ta zdolność brzmiałaby np. "Zagraj na sąsiedni obszar zakrytą kartę z wierzchu talii" albo coś w ten deseń). Zapytałem na BGG, choć forum Zwierzęcego Frontu nie jest zbyt aktywne :D.
Też mnie zastanawiała ta karta, przyjęliśmy wersję że można się z nią zapoznać (dobieramy -> zagrywamy z ręki), jednak może mądre głowy z BGG stwierdzą inaczej :)
Tym bardziej, że przecież można odwracać takie zakryte karty innymi zdolnościami - bez sensu byłoby nie wiedzieć, co się tam kryje i jaką zdolność odpalimy ).
ponika
Posty: 531
Rejestracja: 01 sty 2019, 17:25
Lokalizacja: Zagranica
Has thanked: 232 times
Been thanked: 444 times

Re: Air, Land & Sea (Jon Perry)

Post autor: ponika »

DODATEK GOTOWY! - w wersji beta, oczywiście, czyli bez grafik, bo nie umiem :) Jak ktoś umie to możemy dodać, jak nie to trzeba sobie samemu narysować szpiegów i fabryki.
Jak złapiecie głupie literówki, błędy czy niejasności i macie pomysł jak poprawić, to dajcie znać, poprawię.
Wymiary kart i układ tekstu są takie same jak u TOMEQ, więc można od niego wydrukować rewersy (tutaj link do oryginalnego retheme)
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4636
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1945 times

Re: Air, Land & Sea (Jon Perry)

Post autor: warlock »

Zauważyłem jeszcze jedną zmianę w zasadach pomiędzy Zwierzęcym Frontem a pierwszą edycją Air, Land & Sea (zakładam, że w Revised jest tak jak w ZW) - na przykładzie karty Desantu:
- w ZF, jeśli zagrany Desant zostanie odwrócony zanim tura wróci do gracza który go zagrał, ten gracz nadal go rozpatruje jego efekt.
- w ALS, jeśli zagrany Desant zostanie odwrócony zanim tura wróci do gracza który go zagrał, jego efekt przepada ;).
dannte
Posty: 727
Rejestracja: 15 paź 2018, 21:52
Lokalizacja: Elbląg
Has thanked: 103 times
Been thanked: 422 times

Re: Air, Land & Sea (Jon Perry)

Post autor: dannte »

warlock pisze: 25 cze 2022, 17:54 (zakładam, że w Revised jest tak jak w ZW) - na przykładzie karty Desantu
Tak właśnie jest, tutaj potwierdzenie autora: https://boardgamegeek.com/thread/268086 ... 5#37956945
ODPOWIEDZ