Mölkky - gra plenerowa

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Mölkky - gra plenerowa

Post autor: rastula »

Mölkky

Gra niezbyt planszowa - skandynawska odmiana kręgli :)...u nas produkuje to Tactic w serii gier plenerowych

http://www.tactic.net/products.php?lang ... ategory=13


mam pytanie do posiadaczy i graczy... są dwie wersje - w skrzynce i kartonie ( wg. opisu 15% mniejsza) -

czy warto dopłacić ok 50pln do wersji "większej", czy ta w kartonie jest zupełnie wystarczająca do zabawy...( a może nawet lepsza, biorąc pod uwagę, że będę grał z dzieciakami 7-9 lat).



Obrazek
windziarz44
Posty: 828
Rejestracja: 17 lip 2012, 12:49
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 32 times
Been thanked: 88 times

Re: Mölkky - gra plenerowa

Post autor: windziarz44 »

http://www.tactic.net/product.php?lang= ... &k3=0&k4=0

Brać to. Łatwiej się przechowuje. Jest lżejsze i zajmuje mniej miejsca.
Bebechy są takie same jak w wersji ze skrzyneczką
Awatar użytkownika
everan
Posty: 364
Rejestracja: 19 wrz 2007, 13:33
Has thanked: 90 times
Been thanked: 117 times

Re: Mölkky - gra plenerowa

Post autor: everan »

Parę lat temu kupiłem wersję w kartonie i gra się bardzo dobrze - zwykle na spotkaniach rodzinnych. Nikt nie narzekał na rozmiar kołków, zbijak do rzucania dobrze leży w ręce, nawet samo kartonowe pudło jeszcze się trzyma. Czy warto dopłacać 50zł? Dyplomatycznie powiem, że zależy, ile dla Ciebie jest warte 50zł :P
Moje sekretne imię voodoo to Papa Shango. Błogosławię każdy wątek, w którym się pojawię... ale jeden błogosławię najbardziej.
shod
Posty: 574
Rejestracja: 01 sie 2017, 10:07
Lokalizacja: Wielkopolska
Has thanked: 268 times
Been thanked: 178 times

Re: Mölkky - gra plenerowa

Post autor: shod »

Mollky to świetna forma spędzenia czasu na powietrzu :). też miałem dylemat, która wersje kupić, zwłaszcza biorąc pod uwagę to, że chcieliśmy je zabierać na wszelkie wyjazdy. wydawało się, że mniejsza będzie bardziej kompaktowa i praktyczniejsza. Ostatecznie kupiliśmy dużą, bo po pierwsze ta mała nie dawała takiej przyjemności z gry jak duża, a po drugie ta większa ma praktyczną skrzynkę do przenoszenia gry.
w Twoim przypadku kryterium uczestnictwa dzieci, wcale nie oznacza, że mniejsza będzie lepsza. gramy z dzieciakami w różnym wieku i nie było jak dotąd problemów. Ja polecam tą pełnowymiarową wersję.
Awatar użytkownika
AnimusAleonis
Posty: 1775
Rejestracja: 17 paź 2018, 17:03
Been thanked: 251 times

Re: Mölkky - gra plenerowa

Post autor: AnimusAleonis »

rastula pisze: 12 maja 2020, 09:39 mam pytanie do posiadaczy i graczy... są dwie wersje - w skrzynce i kartonie ( wg. opisu 15% mniejsza) -

czy warto dopłacić ok 50pln do wersji "większej", czy ta w kartonie jest zupełnie wystarczająca do zabawy...( a może nawet lepsza, biorąc pod uwagę, że będę grał z dzieciakami 7-9 lat).
Osobiście bym powiedział że zdecydowanie i nezaprzeczalnie lepiej wziąć większą wersję.

Ta większa ma wymiary zgodne ze standardami i regułami gry w ligach i associaciach światowych - tak tak są owe, słyszałem że nawet są mistrzostwa świata urządzane przez jakąś miedzynarodową federacje molkky :D - ... ale bardziej, to myśląc Twoim torpem, w zeszłe lato zamówiliśmy tą mniejszą wersję dla "dzieciaków"... tego samego dnia co dostaliśmy to odesłaliśmy. Te mniejsze są zdecydowanie za lekkie dla dorosłych i dla nastolatków, a dwójka dzieci około 10 lat powiedziała że i w te i w te podobnie im grać. Weź pod uwagę że te zestawy od Tactic, i mneijsze i większe, nie są robione z litego dębu czy coś, tylko raczej z "lekkiego" drewna, i elementy są lżejsze niż by się wydawało.

Oczywiście to wszystko subiektywne, ale jeśli miałbym polecać to zdecydowanie polecam zestaw "regulaminowy" :D

A co do przechowywania itd:
W ogóle nie sugerowałbym się opakowaniem przy zakupie, czy w kartonie czy w tej skrzynce, i te i te opakwanie nie jest idealne i po krótkim czasie pewnie i tak wymienisz na coś co będzie bardziej pasowało, szczgeólnie jeśli dokupicie dodatki...
Od razu polecam dokupić kilka dodatkowych zbijaków - i tu też przewaga większego zestawu, bo do większych są zbijaki osobno do kupienia, do tego mniejszego nie - tak by byłko kilka do wyboru/rozdania, bo tak można obyć się jednym, ale to tak jak obywać się jedną kostką w planszówce w której każdy w swojej turze musi rzucać :P
Poza tym jest frajda dla dzieciaków gdy każdy ma "swój ulubiony/szczęsliwy" zbijak, a i dorośli szybko robią się dziwnie przesądni w tym temacie :lol:
Można też kupić tą drewniną linję rzutu, oczywiście nie jest niezbędna ale ułatwia i zdecydowanie się ją używa, i oczywiście można zrobić własną w domu jak ma się pod ręką elementy, ale jak się nie ma elemntów lub czasu/weny to można kupić bo często jest mocno przeceniona, ja chyba kupiłem za 11 pln czy nawet mniej może...

Aha, i jeszcze, jeśli masz czas i ochotę, też polecam kupić od razu drobny papier ścierny i jakiś impregnat czy tym podobne do drewna, i sobie oszlifować delikatnie by byłu mniej "surowe" i zaimpregnować wszystkie elementy. Jak wspominałem drewno używane w produkcji nie jest najwyższych lotów - nie to że jest złe, tylko takie OK, a wszystko robione hurtowo na frezarkach - a to dosłownie kilkanaście minut pracy, nawet może być to fajny projekt do zrobienia z dzieciakami - my tak zrobiliśmy - a i będą ładniej elementy wyglądały, nie będą się tak "strzępić", ani nie będą podatne na wodę/wilgoć, o którą nie trudno jak gracie w ogrodzie a tym bardziej na wyjezdzie, ani tak się brudzić od ziemi/blota itd.


Dobrej zabawy :D
Expat który przeprowadził się do Polski rok temu, uczy się polskiego od trochę ponad roku - z góry przepraszam za jakiekolwiek gafy ortograficzne i gramatyczne i proszę o wyrozumiałość :D
shod
Posty: 574
Rejestracja: 01 sie 2017, 10:07
Lokalizacja: Wielkopolska
Has thanked: 268 times
Been thanked: 178 times

Re: Mölkky - gra plenerowa

Post autor: shod »

co do mistrzostw...to z zeszłym roku były właśnie Mistrzostwa Polski w Molkky tuż pod Poznaniem, bo w Puszczykowie :). były to otwarte mistrzostwa i grały zarówno dzieci jak i dziadkowie. była to naprawdę udana, dwudniowa impreza współorganizowana przez Stowarzyszenie Miłośników Gier Planszowych Kości, podczas której poza grą w Molkky można było pograć w planszówki.

co do przedłużenia żywotności drewna...dobrze jest je polakierować, bo od zbijania mogą się krawędzie odłupać.
Awatar użytkownika
lukaszkuch
Posty: 243
Rejestracja: 09 gru 2006, 23:02
Lokalizacja: Rybnik
Has thanked: 2 times
Been thanked: 9 times

Re: Mölkky - gra plenerowa

Post autor: lukaszkuch »

Ja w zeszłym roku za 30 zł zrobiłem własną wersję. Działa całkiem fajnie + dodatkowo miałem sporą frajdę przy robieniu jej ;)


Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3362
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1120 times
Been thanked: 1288 times

Re: Mölkky - gra plenerowa

Post autor: seki »

Zdecydowanie kup wersję większą w skrzynce. Używam od 3-4 lat i przenoszenie w skrzynce jest bardzo wygodne, warto dopłacić. Skrzynka przydaje się też do wyznaczenia miejsca rzutu. Całość jest ciężka i nie wyobrażam sobie trzymanie tego w kartonie, który z uwagi na ciężar szybko się rozleci. U mnie dziecko gra bez problemu od 5 roku życia.
Kin@a
Posty: 1272
Rejestracja: 27 lip 2015, 16:22
Has thanked: 16 times
Been thanked: 138 times

Re: Mölkky - gra plenerowa

Post autor: Kin@a »

Mam dwie wersje (Tactic):
mniejszą w kartonie z Muminkami oraz większą w drewnianej skrzyni.
Mniejszą zabieramy na wyjazdy bo bardziej poręczna (przełożyliśmy kołki do woreczka), większą gramy w ogrodzie.
monia_kamyk
Posty: 16
Rejestracja: 22 paź 2015, 21:39
Lokalizacja: Konstantynów Łódzki
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Mölkky - gra plenerowa

Post autor: monia_kamyk »

Mamy większą wersje, gramy z dziećmi od 5 do 10 lat, wszystkim gra się bardzo dobrze, skrzynka jest świetna do przenoszenia gry, nie wiem czy karton wytrzyma tyle co ta skrzynka. O dodatkach nie słyszałam, ale fajnie byłoby mieć więcej zbijaków. Ja polecam ze swej strony
ODPOWIEDZ