Małe wielkie gry

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
szyimon
Posty: 59
Rejestracja: 20 wrz 2016, 11:14
Has thanked: 4 times
Been thanked: 9 times

Małe wielkie gry

Post autor: szyimon »

W ostatnim czasie na naszych spotkaniach planszówkowych pojawiają się osoby z małymi pociechami, które w naturalny sposób odciągają graczy od stołu. Z tego też powodu częściej decydujemy się wyciągnąć na stół mniejsze gry, które pozwalają rozegrać partie błyskawicznie, a w razie czego rozegrać ją jeszcze raz.
Zaczęliśmy dostrzegać, że w tych niewielkich grach często można znaleźć sporo głębi i/lub dobrej zabawy. Niektóre szturmem wdarły się do naszego topu i nie ma spotkania, żebyśmy nie zagrali przynajmniej w jedną z nich. Niewątpliwą zaletą tych tytułów poza niewielkim opakowaniem jest również bardzo atrakcyjna cena, która nie zaburza domowego budżetu.
Z tego powodu zacząłem przeglądać internet w poszukiwaniu takich małych perełek, które często znajdują się daleko w rankingach bgg, ale ceną, prostotą reguł, niewielkim czasem rozgrywki i możliwościami, zapewniają graczom sporo frajdy. W naszym gronie ugruntowaną pozycję mają takie tytuły jak: Amazonki, 6 bierze, Tichu, Załoga, Na sprzedaż.
A jaka gra Wam, choć niewielka sprawia nieproporcjonalnie wiele radości w stosunku do jej rozmiaru i ceny?
Pozdrawiam
KamilDG
Posty: 17
Rejestracja: 22 lut 2011, 21:18
Has thanked: 3 times
Been thanked: 5 times

Re: Małe WIELKIE gry

Post autor: KamilDG »

Od siebie dodam kameleona, sabotażystę, zaginione dziedzictwo, list miłosny, coup, sushi go, deep sea adventure.
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4514
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1669 times
Been thanked: 2090 times

Re: Małe WIELKIE gry

Post autor: PytonZCatanu »

Żelazna Kurtyna
Watergate
Air, Land & Sea
Fantastyczne Światy
Na Sprzedaż
Zamek
Wyprawa do Eldorado
High Society


Sprawdź te tytuły :) Cena poniżej 100 zł, czas gry ok. 30 minut (w niektóre krócej), mała lub wręcz minimalna liczba elementów.
Ostatnio zmieniony 15 paź 2020, 10:28 przez PytonZCatanu, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
kurdzio
Posty: 798
Rejestracja: 26 paź 2019, 13:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 122 times
Been thanked: 378 times

Re: Małe WIELKIE gry

Post autor: kurdzio »

Dla nas tego typu tytułem są Gejsze. Szybka walka o przechytrzenie przeciwnika, zwykle gramy na zakończenie posiedzenia z planszówkami. Próbowaliśmy też Kruki, ale okazały się za proste. Więcej głębi odnaleźliśmy właśnie w Gejszach.
Gramy głównie w 2 osoby, służę radą :)
mecenas
Posty: 762
Rejestracja: 08 gru 2012, 01:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 58 times
Been thanked: 157 times

Re: Małe WIELKIE gry

Post autor: mecenas »

Sushi Go oraz Prezencik - super fillerki na 15 - 20 minut, więc pójdzie szybko zwłaszcza że sushi go ma jeszcze 3 rundy.
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8740
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2651 times
Been thanked: 2332 times

Re: Małe WIELKIE gry

Post autor: Curiosity »

Marvel: Rękawica Nieskończoności
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
karp
Posty: 184
Rejestracja: 28 maja 2019, 18:34
Has thanked: 27 times
Been thanked: 70 times

Re: Małe WIELKIE gry

Post autor: karp »

Mint works. Fenomenalnie sie przy niej bawilem. https://boardgamegeek.com/boardgame/200077/mint-works
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4476
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1425 times
Been thanked: 1100 times

Re: Małe WIELKIE gry

Post autor: garg »

Sprawlopolis
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Awatar użytkownika
roadrunner
Posty: 536
Rejestracja: 22 sie 2013, 12:30
Has thanked: 261 times
Been thanked: 274 times

Re: Małe WIELKIE gry

Post autor: roadrunner »

Na sprzedaz
Fantastyczne swiaty
Diamenty
Nine tiles panic
Star realms > Hero realms
Wizards of the Wild KS edition
Niezle ziolka
Mam | Mogę zagrać | Udane transakcje: 100+ na forum, 6 na FB
Hejtowałem Kaskadię przed tym, jak się opamiętaliście. ;)
Sprzedam: dobre gry @Dział Handlu | Kupię: Tokaido: Rozdroża i inne @Kupię
100P |> Moje top
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4130
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 311 times
Been thanked: 343 times

Re: Małe WIELKIE gry

Post autor: tomb »

Filary Ziemi. Gra karciana
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4105
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 2547 times

Re: Małe WIELKIE gry

Post autor: Gizmoo »

tomb pisze: 15 paź 2020, 12:03 Filary Ziemi. Gra karciana
+milion. Najlepsza kompaktowa karcianka w mojej kolekcji i najlepsza gra o zbieraniu lew w jaką gralem (aczkolwiek nie grałem jeszcze w Załogę :lol: ). Jedyna wada - gra dla 3 do 4 graczy, ale działa poprawnie w zasadzie wyłącznie w komplecie.

A poza tym polecam:

Fantastyczne Światy - genialny filerek o budowaniu kombosików.

Tybor The Builder - pudełeczko trochę większe od karcianych Filarów Ziemi, gra trochę mniej emocjonująca, ale to bardzo dobry drafcik. No i to Pfister!

Eight Minute Empire: Legends - najbardziej kompaktowe area control napędzane kartami. Z dodatkiem robi się z tego pełnoprawna duża planszówka, którą nadal można rozegrać w 30 min.

Paper Tales - Znajomym nie podeszło, ale mi się bardzo podoba. Nieco bardziej "agresywne" 7 cudów Świata i to gra która łatwiej tłumaczy się niż 7 Cudów, ale ma dużo większy próg wejścia. Dobry draft, który zamyka się w 30 minutach.

The Mind - Wiem, sporo osób nie uważa, że jest to "gra" i poniekąd mogę się zgodzić. To bardziej towarzyska zabawa imprezowa. Ale u mnie wielokrotnie się doskonale sprawdziła. Obecnie jedyna gra, którą zabieram na nieplanszówkowe wyjazdy.

Kakao - Znakomita gra kafelkowa. Z wszystkimi dodatkami robi się niezły mózgożer. We dwójkę, jak gracze są sprawni, można rozegrać partyjkę w 15-20 min.

Wodny Szlak - No dobra. Dla mnie największym skandalem jest to, że ta gra nie jest hitem. Bo to jest arcymistrzowsko skrojony tytuł. Draft + budowanie z kafelków. Partia na 15-20 minut, za każdym razem dostarcza mi wielkiej radochy.

Karciane Zamki Burgundii - Lubię dużo bardziej niż planszowe ZB. No dobra, gra jest "mała" wyłącznie w pudełku, bo później niestety "żre stół". Nie jest to też krótki tytuł, ale można się zmieścić w godzinie. Uwielbiam i gram zdecydowanie za rzadko.
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: Małe WIELKIE gry

Post autor: rattkin »

Sprawlopolis
Mandala
The Crew
Hanamikoji
Arboretum
wszystko z Oniverse

7W: Duel
Paris: Cite de la Lumiere

Res Arcana
Battle for Rokugan
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4514
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1669 times
Been thanked: 2090 times

Re: Małe WIELKIE gry

Post autor: PytonZCatanu »

Gizmoo pisze: 15 paź 2020, 12:36 Karciane Zamki Burgundii - Lubię dużo bardziej niż planszowe ZB.
Matko, ludzie, heretyk! :mrgreen:
rattkin pisze: 15 paź 2020, 12:57 Battle for Rokugan
Może to jest mała Gra o Tron, ale nadal duża gra :)
Bohr
Posty: 160
Rejestracja: 16 maja 2009, 00:52
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 30 times
Been thanked: 42 times

Re: Małe WIELKIE gry

Post autor: Bohr »

U mnie z małych karcianych ostatnio święci sukcesy:
  • Konwój Portalu
- banalne zasady a ile kombinowania i zabawy
  • Elekt
- droższy, większy i trudniejszy ale też można wyrwać w dobrej cenie i pasuję mi do kategorii takich niespodzianek
Awatar użytkownika
VivoBrezo
Posty: 781
Rejestracja: 11 sie 2019, 10:56
Has thanked: 155 times
Been thanked: 528 times
Kontakt:

Re: Małe WIELKIE gry

Post autor: VivoBrezo »

List Miłosny - była wymieniona rękawica nieskończoności, ale i LM to mega dobra, szybka gra. Jestem pod mega wrażeniem prostoty mechaniki i złożoności decyzji. Absolutny top.

Wybuchajace Kotki - nie wiem co mnie przyciąga w tej grze, ale zawsze się dobrze w nią bawimy. Rosyjska ruletka na sterydach.

Szarlatani z Pasikurowic - gra która nie powinna działać, totalnie losowa, ale daje tyle frajdy i emocji że spokojnie rozdzililaby to między kilka gier.
Cześć! Nie widzicie nas, ale możecie nas usłyszeć w podcaście Kości, Piony i Bastiony. Rozmawiamy o grach, które lubimy, bo życie jest za krótkie, na te słabe.
Kości, Piony i Bastiony Youtube
Kości, Piony i Bastiony Spotify
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4105
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 2547 times

Re: Małe WIELKIE gry

Post autor: Gizmoo »

Zapomniałem jeszcze moich dwóch ostatnich nabytkach:

Roam - Pięknie wydane majority control Laukata. Szybkie, ciekawe, pomysłowe, śliczne.

Valknut - Genialna dwuosobówka Brueha. Asymetryczny karciany skirmish. Teoretycznie można grać i w 3 i 4 osoby, ale o ile drużynowe, czteroosobowe zmagania jestem sobie w stanie wyobrazić, tak FFA nie bardzo. W każdym razie to jest świetna, szybka (15-20min) i głęboka gra, która z każdą partią mocno zyskuje w moich oczach.

Oraz wyleciały mi z głowy:

Niemal wszystko od Oink Games! Czyli firmie, która do najmniejszych pudełek potrafi upchnąć wielkie gry (szkoda, że cenowo nie są tanie, bo pewnie miałbym już wszystko na półce. A tak to mam blokadę, żeby za kieszonkową grę płacić tyle co za pełnoprawną planszówkę. :lol: ) A przede wszystkim:

Nine Tiles Panic - Świetnej, dynamicznej zabawie w układanie kafelków na czas.

Startups - Bardzo sprytna i dość oryginalna karcianka o inwestowaniu w początkujące przedsiębiorstwa.
feniks_ciapek
Posty: 2290
Rejestracja: 09 lut 2018, 11:14
Has thanked: 1596 times
Been thanked: 931 times

Re: Małe WIELKIE gry

Post autor: feniks_ciapek »

Dorzucę do tego co wyżej Small Star Empires. Na pierwszy rzut oka prosty abstrakt, ale po dołożeniu dodatku z technologiami robi się nawet zabawna namiastka 4x w kosmosie.

Wiarusi jako bardzo ciekawa i nadspodziewanie tematyczna kooperacja - koniecznie z dodatkiem.

Oraz Rock, Paper, Wizard dla radosnego chaosu wzajemnego rzucania na siebie czarów. Tylko musi być minimum 4 osoby, a najlepiej 6 :)

Bo Pax Renaissance pewnie się nie kwalifikuje? :lol:
Awatar użytkownika
bajbaj
Posty: 1116
Rejestracja: 11 sie 2019, 11:39
Has thanked: 860 times
Been thanked: 631 times

Re: Małe WIELKIE gry

Post autor: bajbaj »

Głos na Gejsze. Z różnych małych gier u mnie wychodzą najczęściej - kilkanaście kart a masa gry!
Awatar użytkownika
mauserem
Posty: 1817
Rejestracja: 26 lis 2014, 09:37
Has thanked: 253 times
Been thanked: 165 times
Kontakt:

Re: Małe WIELKIE gry

Post autor: mauserem »

Małe WIELKIE giereczki - to moja ulubiona kategoria

Takie nasze nieodłączne towarzyszki wyjazdów, delegacji, spontanicznych wypadów - mają swoją półkę jakiś metr od sieni - można już w zasadzie, będąc ubranym do wyjścia sięgnąć i wsadzić do kieszeni płaszcza.

Qwirkle (w wersji pocket)
Rój (w wersji pocket)
Tiny Epic Gallaxy (wiadomo, bo tiny)
Sen (gra, której kupiłem już w sumie ponad 10 egzemplarzy - najlepsze prezenty)
no i last but not least - Condottiere - "najgrubsza" z tutaj wymienionych - wredna, losowa gra :mrgreen:
Ta pólka z maluchami jest większa - ale też w większości, są to tytuły już wspomniane powyżej
Pieter1989
Posty: 145
Rejestracja: 20 sty 2017, 09:29
Lokalizacja: Cieszyn
Has thanked: 20 times
Been thanked: 12 times

Re: Małe WIELKIE gry

Post autor: Pieter1989 »

Podpisuję się pod przedmówcami: Gejsze oraz Mandala. A jeśli wydłużyć czas gry, to nieśmiertelne w gronie moich znajomych Fasolki:)
Awatar użytkownika
piechotak
Posty: 399
Rejestracja: 17 gru 2007, 21:56
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 18 times
Been thanked: 24 times

Re: Małe WIELKIE gry

Post autor: piechotak »

PytonZCatanu pisze: 15 paź 2020, 10:26 Wyprawa do Eldorado
(...) mała lub wręcz minimalna liczba elementów.
To zdacydowanie nie jest mała gra. Po rozłożeniu zajmuje tyle miejsca co Wysokie napięcie albo Wsiąść do pociągu

Dorzucam:

- Kingdomino
- Trucizna
- Zbuduj swoje miasto
- Wsiąść do pociągu: Nowy Jork (ewentualnie Londyn lub Amsterdam, ale w te nie grałem)
tommyray
Posty: 1306
Rejestracja: 11 mar 2017, 14:51
Lokalizacja: Gliwice/Katowice
Has thanked: 406 times
Been thanked: 547 times
Kontakt:

Re: Małe WIELKIE gry

Post autor: tommyray »

Każda z innej parafii, małe - tak, czy wielkie hmm... ale przyzwoite na pewno:
Solar Storm - mikro Pierwsi Marsjanie ;), tu: naprawianie stacji kosmicznej, aż się wszystko nie rozpadnie albo nie uruchomisz silnika.
Spire's End - karciane choose-your-own-adventure, wyśmienite grafiki, duże karty, kości, 14 zakończeń.
Space Hulk: Anioł Śmierci - co tu pisać, mała i mordercza wariacja na temat SH.
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3358
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1115 times
Been thanked: 1282 times

Re: Małe WIELKIE gry

Post autor: seki »

To ja dorzucę:

Kartografowie rysujemy mapy. Gra mała, szybka, satysfakcjonująca, ładna.

List miłosny polowanie na Księżniczkę... Wróóć. Sprytna szybka, kieszonkowa gra karciana, coś w deseń Coup ale dużo.lepsza ;) ciekawe zależności między kartami, bywa śmiesznie.

Tajniacy duet znów błyskawiczna i mała gra. Wymyślamy skojarzenia.

Iron curtain naprawdę dobra, ale odczuwalnie trudniejsza tematyka, wiem że nie każdemu może podejść po męczącym dniu.

Dolina kupców talia kart, deckbuiling, nietypowe rozwiązanie związane z zasadami zwycięstwa. Warto sprawdzić. Ja zachwycony nie byłem ale ma wielu fanów.

Time line serio podałem ten tytuł? No dobra. Mega prosta mechanika ale sprytna, szybka, ma kilka wersji tematycznych z dużym walorem edukacyjnym.

Pośród gwiazd - zamyka się w coś około pół godziny. Powinno dać satysfakcję. Budowanie stacji kosmicznej jeśli dobrze pamiętam, ciekawe zależności między zbudowanymi modułami.

Onitama takie szachy ale mniejsze, imho ciekawsze.

Capital to jest petarda. Sprawdź koniecznie. Z wymienionych tu małych gier to będzie chyba moja największa polecajka.

Szalona misja może coś z rysowaniem z pamięci? Bardzo oryginalny tytuł, bywa zabawnie.

Res arcana pojedynek magów, w teorii. Sprytna gra z 8 kartami na ręce.

Patchwork czy ja dobrze widzę, że nikt nie polecił?

obóz ninja hej to moja ryba tylko lepsze. Potrafi być mega ostro, blokowanie ruchów, planowanie kilku ruchów do przódu. Pozornie kolorowa gra dziecięca. To absolutnie może być ostra walka na noże.

Ubongo 3d gdy chcesz ostro pomyśleć, wymaga wyobraźni przestrzennej.

Splendor do relaksacyjnej gry się nada.

Pandemic lekarstwo mały szybki kooperacyjny tytuł kościany

Onirim sprawdzić trzeba

Jaipur klasyk

Blueprints uwielbiam budować domy z tych dużych kostek, uwielbiam obserwować rywali i ich przechytrzyć w zgarnięciu nagrody. Bardzo polecam.

Azul wiadomo

Zamek smoków wiadomo? Zdejmowanie cegiełek ala mahjong

Dominion prawdopodobnie jedyna tu wymieniona gra z mojego topu. Zagracie zwykle w max 30 min. Deckbuiling.

7 cudów pojedynek na dowód, że w powyższym komentarzu się myliłem. Również top.

Quadopolis budowa miasta

Carcassonne małe area control, potrafi być zaciekłe

Łowcy kryształów oryginalna gra o fedrowaniu kryształów

Co się nie sprawdziło z gier małych i szybkich na tyle bym zrobił im negatywną reklamę? Nie lubię Gejszy, Targi (na wypadek gdyby ktoś wymienił, to jest zbyt długie), San Juan zwane karcianym Puerto Rico, Karmaka, Inbetween, Festiwal lampionów, Poprzez wieki.
Awatar użytkownika
EsperanzaDMV
Posty: 1521
Rejestracja: 17 lut 2017, 14:40
Has thanked: 301 times
Been thanked: 639 times

Re: Małe WIELKIE gry

Post autor: EsperanzaDMV »

+1 dla:
- Na sprzedaż
- List miłosny
- Jaipur
- Sabotazysta
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5216
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 1682 times
Kontakt:

Re: Małe WIELKIE gry

Post autor: BOLLO »

-Karciane Podziemia
-Większość gier z serii Tiny Epic
-Sztuka Wojny
ODPOWIEDZ