Paranormalni Detektywi (Marcin Łączyński, Szymon Maliński, Adrian Orzechowski)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Kisinto
Posty: 14
Rejestracja: 26 sie 2020, 07:30
Has thanked: 2 times
Been thanked: 5 times

Paranormalni Detektywi (Marcin Łączyński, Szymon Maliński, Adrian Orzechowski)

Post autor: Kisinto »

Obrazek

Wiek graczy: od 12 lat
Liczba graczy: 2-6
Czas rozgrywki: 30-50 minut
Waga: 1,15 kg
Wymiary opakowania: 30 x 30 x 6 cm
EAN: 752830298781
Tryb SOLO: Nie

Paranormalni Detektywi to gra imprezowa z elementami dedukcji. Jeden z graczy odgrywa rolę Ducha niedawno zmarłej osoby, podczas gdy pozostali gracze wcielają się w Paranormalnych Detektywów, którzy starają się odkryć, w jaki sposób ofiara zmarła. Używając swych zdolności medium, Detektywi będą komunikować się z Duchem, zadając pytania dotyczące szczegółów zbrodni. Duch odpowiada na różne dostępne dla zjawy sposoby, między innymi układając Sznury Wisielca, zagrywając Karty Tarota, układając na Tabliczce słowne zagadki czy też kierując ręką rysującego Detektywa!

ZAWARTOŚĆ PUDEŁKA:
1 Planszę Główną
35 Kart Interakcji
17 Kart Tarota
3 Karty Interakcji Ducha
28 Kart Historii
5 Zasłonek Detektywów
5 Arkuszy Detektywów
1 Arkusz Ducha
1 Pergamin
6 Markerów
2 Sznury Wisielca
5 Wskaźników Rozmów
10 Wskaźników Obrażeń
3 Wskaźniki Duchomierza

No dobra, to teraz moje pytanie, gra miała swoją polską premierę jakieś dwa dni temu, grał ktoś? Jakie macie wrażenia? Szukam ciekawej gry imprezowej i w sumie zastanawiam się pomiędzy tym tytułem a Szeryfem z Nottingham, możecie coś poradzić?
Awatar użytkownika
Leviathan
Posty: 2271
Rejestracja: 01 wrz 2009, 13:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 397 times
Been thanked: 1053 times
Kontakt:

Re: Paranormalni Detektywi (Marcin Łączyński, Szymon Maliński, Adrian Orzechowski)

Post autor: Leviathan »

Recenzja Paranormalnych Detektywów jest już online:

Ostatnio zmieniony 09 kwie 2023, 14:12 przez Leviathan, łącznie zmieniany 1 raz.
Jools
Posty: 640
Rejestracja: 13 sty 2019, 18:11
Has thanked: 55 times
Been thanked: 205 times

Re: Paranormalni Detektywi (Marcin Łączyński, Szymon Maliński, Adrian Orzechowski)

Post autor: Jools »

Ktoś grał z dziećmi?
U mnie 10 i 16 lat, i się zastanawiam :)
nanautzin
Posty: 283
Rejestracja: 02 wrz 2011, 09:48
Lokalizacja: Koszalin
Has thanked: 19 times
Been thanked: 23 times

Re: Paranormalni Detektywi (Marcin Łączyński, Szymon Maliński, Adrian Orzechowski)

Post autor: nanautzin »

Jools pisze: 29 paź 2021, 15:55 Ktoś grał z dziećmi?
U mnie 10 i 16 lat, i się zastanawiam :)
Jeśli tematyka śmierci nie jest im straszna to spokojnie zagrasz 🙂 same podpowiedzi w trakcie gry nie są wprost powiązane ze śmiercią, a z kategoriami, które trzeba odgadnąć. Te bardziej "dorosłe" historie są oznaczone i po prostu ich nie używasz przy grze z dziećmi 😉
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4487
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa/Zielonka
Has thanked: 1449 times
Been thanked: 1104 times

Re: Paranormalni Detektywi (Marcin Łączyński, Szymon Maliński, Adrian Orzechowski)

Post autor: garg »

nanautzin pisze: 29 paź 2021, 16:19
Jools pisze: 29 paź 2021, 15:55 Ktoś grał z dziećmi?
U mnie 10 i 16 lat, i się zastanawiam :)
Jeśli tematyka śmierci nie jest im straszna to spokojnie zagrasz 🙂 same podpowiedzi w trakcie gry nie są wprost powiązane ze śmiercią, a z kategoriami, które trzeba odgadnąć. Te bardziej "dorosłe" historie są oznaczone i po prostu ich nie używasz przy grze z dziećmi 😉
Grałem z moimi (prawie jedenastolatki) i szybko grę odłożyłem. Niby nie jest to jakieś specjalnie krwawe, czy epatujące okrucieństwem, ale ponieważ każdą sprawę dość dokładnie rozbierasz na czynniki pierwsze, analizujesz motywacje bohaterów, zastanawiasz się nad możliwymi wariantami itd., to dzieci w tym wieku ograniczają możliwość swobodnego rozmawiania.

Oczywiście jest tutaj indywidualna wrażliwość, dojrzałość i obycie z takimi tematami, ale z dziećmi poniżej 12 lat (a nawet poniżej 14 lat) nie siadałbym do tej gry. To zdecydowanie - mimo wesołej szaty graficznej - nie jest gra rodzinna.
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Awatar użytkownika
mikeyoski
Posty: 1524
Rejestracja: 08 lut 2015, 00:32
Has thanked: 278 times
Been thanked: 172 times
Kontakt:

Re: Paranormalni Detektywi (Marcin Łączyński, Szymon Maliński, Adrian Orzechowski)

Post autor: mikeyoski »

To nie jest gra dla dzieci. Mam rozegranych większość spraw i w życiu bym nie podsunął tej gry 10-latkowi. Jak już chce się bawić w detektywa, to niech wybierze Tajemnicze domostwo/Mysterium (Park).
Awatar użytkownika
Beskid
Posty: 1023
Rejestracja: 29 sie 2021, 21:52
Has thanked: 758 times
Been thanked: 238 times

Re: Paranormalni Detektywi (Marcin Łączyński, Szymon Maliński, Adrian Orzechowski)

Post autor: Beskid »

autorami są rodacy, a tutaj tak ubogo w temacie opinii o wydaje się ciekawej grze...

czyżby gra nie znalazła uznania na rodzimym rynku?
ktoś poleca? odradza?
Awatar użytkownika
Ardel12
Posty: 3379
Rejestracja: 24 maja 2006, 16:26
Lokalizacja: Milicz/Wrocław
Has thanked: 1053 times
Been thanked: 2056 times

Re: Paranormalni Detektywi (Marcin Łączyński, Szymon Maliński, Adrian Orzechowski)

Post autor: Ardel12 »

Beskid pisze: 31 paź 2021, 13:29 autorami są rodacy, a tutaj tak ubogo w temacie opinii o wydaje się ciekawej grze...

czyżby gra nie znalazła uznania na rodzimym rynku?
ktoś poleca? odradza?
Ogralem 5 scenariuszy. Większość w 4 os. Jedna w 2os. Wcześniej mialem Tajemnicze Domostwo, więc z tą grą będę porównywał.

Dla 2os gra chodzi podobnie czyli w mojej ocenie słabo a nawet gorzej od Tajemniczego Domostwa. Zagadki w PD są złożone i potrzeba jednak kilku głów zadających odpowiednich pytań by dociec do finalnego rozwiązania. Samemu niestety łatwo wpaść w pętlę, a gra niestety nie oferuje systemu pozwalającego duchowi wskazać dokładnie gdzie leży nasza pomyłka. W TD mieliśmy planszę ducha, która to załatwiała.

W 4os moim zdaniem jest idealnie. Akurat trzech graczy jest w stanie swoimi pytaniami naprowadzać innych na niektóre tematy i przeważnie walka była dość wyrównana. Finalnie różnice w znanych odp były na poziomie 1-2. Możliwe, że po większej liczbie partii gracze zaczęliby zadawać pytania podchwytliwe i dające mniej danych przeciwnikom. Same morderstwa są ciekawe i na razie nie trafiłem na oczywista zagadkę jak w Czarnych Historiach. Same opcje przekazywania odpowiedzi przez ducha są świetne, ale już mam kilka, które dają znacznie więcej danych niż reszta. Dla znienawidzonych i najgorszych zaliczam wymówienie jednego słowa niemo przez ducha. Z kolei na drugim krańcu stawiam tablice ouija. Na plus względem TD zaliczam też to, że odpowiedzi ducha są szybkie i tury przebiegają błyskawicznie. W TD zwykle trwało to długo i powodowało spory Downtime.

Mi PD siadło. Jak mam luźny wieczór i drugą parę do rozgrywki to jest to obecnie najchętniej przeze mnie wyciągany tytuł. Zasady są banalne. Gra oferuje poczucie wyścigu z innymi graczami o rozwiązanie sprawy albo wskazanie największej liczby poprawnych odpowiedzi. Jest też dość zabawnie, gdy widzi się marsowe miny u przeciwników na odpowiedź ducha albo załamanie ducha, gdy ma odpowiedzieć na pytanie w dany sposób.

W skali BGG dam z 7.5 i dam znać jak rozwinie się ta znajomość po kolejnych partiach :)
nanautzin
Posty: 283
Rejestracja: 02 wrz 2011, 09:48
Lokalizacja: Koszalin
Has thanked: 19 times
Been thanked: 23 times

Re: Paranormalni Detektywi (Marcin Łączyński, Szymon Maliński, Adrian Orzechowski)

Post autor: nanautzin »

Ardel12 pisze: 31 paź 2021, 17:10 Mi PD siadło. Jak mam luźny wieczór i drugą parę do rozgrywki to jest to obecnie najchętniej przeze mnie wyciągany tytuł.
Dla utrudnienia tabliczki można wprowadzić dwie zasady. Pierwsza to uniemożliwienie kładzenia znaczników ponownie w tym samym zestawie liter, a druga to po prostu zmniejszenie ilości znaczników, które możemy wykładać :)
ODPOWIEDZ