Gry których nikt nie chciał a teraz są warte "miliony"

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Kisinto
Posty: 14
Rejestracja: 26 sie 2020, 07:30
Has thanked: 2 times
Been thanked: 5 times

Gry których nikt nie chciał a teraz są warte "miliony"

Post autor: Kisinto »

Cześć,

szukałem w lupce, ale nie natknąłem się na temat, który w jakiś sposób nawiązywałby do tego typu rozmowy. Mianowicie chodzi mi o gry, które przez lata zalegały na magazynach wydawnictw po to, by nagle coś ruszyło i ich cena wzrosła o sto i więcej procent! :D

Jestem w stanie podać w zasadzie dwa takie przypadki, oba od Galakty.
Kosmiczne spotkania - gra, która swojego czasu lądowała u nich na wszelkich obniżkach i promocjach. Często można było dorwać ją w cenie 40 złotych i zawsze była dostępna w magazynie. Zaliczała chyba wszystkie eventy i wyprzedaże a teraz, żeby móc ją sobie kupić trzeba wydać przynajmniej 180 PLNów :/
Ostatni Piątek - ta co prawda na promocjach nie lądowała, ale też podniosłą swoją wartość z 60 zł, które kiedyś mi mignęły na ceneo, do 120. Kilka dni temu byłem w Auchan na przedświątecznych zakupach i nie byłym sobą, gdybym nie uderzył w dział planszówek :D Widziałem, że mieli ten tytuł na półce za 130-140 zł, teraz dokładnie już nie pamiętam.

A jakie Wy macie tytuły, których nikt nie chciał aż w końcu stały się dość pożądanym i chodliwym towarem? :D
Awatar użytkownika
Munchhausen
Posty: 728
Rejestracja: 01 sty 2013, 22:29
Lokalizacja: Poznań/ Wągrowiec
Has thanked: 146 times
Been thanked: 129 times
Kontakt:

Re: Gry których nikt nie chciał a teraz są warte "miliony"

Post autor: Munchhausen »

Kosmiczne Spotkania za 40 zł? Jesteś pewien? 180 zł to cena premierowa, czasami widziałem obniżki do okolic 140 zł, ale o takiej cenie jak Ty podajesz, to chyba nigdy nie słyszałem.

Co do tematu, to na pewno "Ankh Morpork" - nówkę dawało się dorwać po 80 zł, a dzisiaj trzeba dać pięć razy tyle za używkę.
Kisinto
Posty: 14
Rejestracja: 26 sie 2020, 07:30
Has thanked: 2 times
Been thanked: 5 times

Re: Gry których nikt nie chciał a teraz są warte "miliony"

Post autor: Kisinto »

Munchhausen pisze: 24 lis 2020, 09:13 Kosmiczne Spotkania za 40 zł? Jesteś pewien? 180 zł to cena premierowa, czasami widziałem obniżki do okolic 140 zł, ale o takiej cenie jak Ty podajesz, to chyba nigdy nie słyszałem.
Nie dalej jak dwa lata temu (patrząc na dwa lata do półtorej roku wstecz) Galakta miała mega event na którym był jakieś chore obniżki. Był tam choćby Władca Pierścieni Konfrontacja, Kosmiczne Spotkania i jakaś jeszcze duża gierka, która kompletnie mnie nie interesowała. Trzeba było kupić chyba trzy gry, gdzie wybierało się spośród ograniczonej oferty i wtedy naliczała się cena promocyjna. Ale teraz jak tak o tym myślę to tam chyba za komplet nie było 120 złotych tylko coś koło 180. Na pewno nie więcej jak dwie stówy! :D
Awatar użytkownika
kaszkiet
Posty: 2807
Rejestracja: 03 maja 2013, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 308 times
Been thanked: 525 times

Re: Gry których nikt nie chciał a teraz są warte "miliony"

Post autor: kaszkiet »

Kojarzę, że Kosmiczne Spotkania tylko raz i to krótko były w dobrej promocji, a tak to zawsze trzymały cenę.

Gry bardziej psujące do tematu to np. Troyes i Grand Austria Hotel.
Awatar użytkownika
Nidav
Posty: 704
Rejestracja: 14 sty 2016, 19:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 91 times
Been thanked: 338 times

Re: Gry których nikt nie chciał a teraz są warte "miliony"

Post autor: Nidav »

Mombasa również wydaje się pasować do tematu. Sam swój egzemplarz kupiłem na promocji w muve bodajże za mniej niż 100 zł. A z tego co widzę, to na rynku wtórnym cena już jest w okolicach 200 zł. Przy czym Mombasę mimo wszystko ludzie chcieli, a nie, że nikt nie chciał ;)
mecenas
Posty: 762
Rejestracja: 08 gru 2012, 01:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 58 times
Been thanked: 157 times

Re: Gry których nikt nie chciał a teraz są warte "miliony"

Post autor: mecenas »

Mi idealnie pasuje tutaj Pięć Klanów, Projekt Gaja i Uczta dla Odyna, których nakład leżał sobie w sklepach i powolutku spadał, a idealnie z momentem informacji o wyczerpaniu nakładu, cena gier +50% w górę :)
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1401
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 455 times
Been thanked: 303 times

Re: Gry których nikt nie chciał a teraz są warte "miliony"

Post autor: kdsz »

Wspomnienia sprzed dekady - polską edycję Galaxy Truckera (edycja Albi) sprzedawano w cenie ok. 40 zł. Za podobną kwotę byli do kupienia Wikingowie Michaela Kieslinga. Obie gry, o ile dobrze pamiętam, dosyć długo się wyprzedawały. Pamiętam też, że niemiecką edycję Brassa (Kohle) kupiłem za jakieś 70-80 zł z milan-spiele.de dzięki zbiórce organizowanej przez kolegę. To była przecena rzędu 60%. Ze współczesnych wyprzedaży najbardziej kojarzę Troyes, Lorenzo i Teby. Czyli uznane gry oferowane za pół darmo.
Awatar użytkownika
trixon
Posty: 629
Rejestracja: 24 sie 2020, 10:08
Has thanked: 256 times
Been thanked: 288 times

Re: Gry których nikt nie chciał a teraz są warte "miliony"

Post autor: trixon »

Grand Austria Hotel - kupiłem za niecałe 60zł
Troyes - nie pokusiłem się jak sprzedawali za kilka dyszek, teraz żałuję
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Gry których nikt nie chciał a teraz są warte "miliony"

Post autor: kwiatosz »

Wiedzmin kupowany po 58 zlotych teraz na aukcjach 300 osiaga.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Tuminure
Posty: 556
Rejestracja: 08 mar 2013, 12:07
Lokalizacja: Milewo
Has thanked: 2 times
Been thanked: 47 times

Re: Gry których nikt nie chciał a teraz są warte "miliony"

Post autor: Tuminure »

New Angeles kupiłem za 40-50zł i przez jakiś czas gra była w tego typu promocjach. Gra potem kosztowała około 100zł. Obecnie są jakieś resztki nakładu na allegro za 120zł, a w i-szopie najniższa cena to 170zł.
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5217
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 1682 times
Kontakt:

Re: Gry których nikt nie chciał a teraz są warte "miliony"

Post autor: BOLLO »

Zaliczyłbym raczej WSZYSTKIE które się wyprzedały a teraz ludzie płaczą bo ich nie ma.
Nie kojarzę takiej gry coby była w sklepach normalnie dostępna i od tak kosztuje nagle X razy więcej.
Gry które są" warte" to tylko te które są wyprzedane lub ich dodruk raczej się nie zrealizuje a nadal są bardzo grywalne i poszukiwane przez kolekcjonerów.
Awatar użytkownika
Irr3versible
Posty: 985
Rejestracja: 09 cze 2019, 01:03
Lokalizacja: Kraków/Zabierzów
Has thanked: 619 times
Been thanked: 541 times

Re: Gry których nikt nie chciał a teraz są warte "miliony"

Post autor: Irr3versible »

To 'wyprzedanie' chyba coraz częściej wiąże się z zabawa w spekulację. Nie pisze, że dotyczy to znacznej części gier, ot luźna obserwacja zachowań geeków. Tak jak mamy pęd po nowe (często w fazie dewelopmentu), tak samo można zaobserwować pęd po ostatnie sztuki - nakręcone mniej lub bardziej informacjami od wydawców czy wpisami na forum.
Np taki Descent na pewno leży na półkach wielu forumowiczów (mowa o dodatkach), wiele z tych pozycji zostało kupionych li tylko i wyłącznie na sprzedaż z zyskiem. Gdyby nie zapowiedź Descenta 3 (nazwa uproszczona), pewnie nadal część małych dodatków byłaby dostępna w sklepie.
Gdy teraz widzę, że ktoś płaci 400 PLN za dodatek czy 150 plus za poplecznika... włosy stają dęba ;) Czy Descent to gra, której nikt nie chciał? Naturalnie nie, ale chciałem tylko wskazać że czasem my sami nakręcamy tę szajbę ;)

PS. Re Wiedźmin, świetny przykład średniej gry która zyskała status kultowej po serialu (jakże słabym sezonie...). Karty gwinta sprzedałem za jakieś 400 PLN (drożej niż same dodatki kupione na płytach do ps4) ... Hajp był niesamowity.
Elemenek
Posty: 375
Rejestracja: 27 wrz 2016, 16:29
Lokalizacja: Cracovia
Has thanked: 31 times
Been thanked: 107 times

Re: Gry których nikt nie chciał a teraz są warte "miliony"

Post autor: Elemenek »

To jest bardzo ciekawy mechanizm. Gra wychodzi i jest w sprzedazy, ta jest marna wiec trafia na promocje. Czesto z promocji trafia na wyprzedaz i w ten sposob cena spada znaczaco od SCD. Naklad sie konczy, a dodruku nie bedzie bo wydrukowali 2-3k nakladu, ktory sprzedawali kilka lat, wiec de facto nie jest to oplacalny biznes. Gra jest wyprzedana (rynek sie nasycil po jakims czasie dluzszym). W tym momencie gra staje sie "bialym krukiem" (bo nie ma dodruku) i tym samym jej elitarnosc podnosi cene. W mojej ocenie jest to troszke patologiczne zjawisko. Nie zawsze, lecz w wielu przypadkach.

Ja stawiam ze taka gra moze byc za pare lat ULM.
Awatar użytkownika
Niewodnik
Posty: 384
Rejestracja: 01 lut 2016, 13:08
Has thanked: 59 times
Been thanked: 150 times

Re: Gry których nikt nie chciał a teraz są warte "miliony"

Post autor: Niewodnik »

Może nie do końca nikt nie chciał, ale dodatki do Munchkina 1.6 i 3.5 sprzedawały się bardzo bardzo powoli po jakieś 30-40zł za szt.

Wczoraj zakończyły się dwie licytacje na allegro lokalnie:

https://allegrolokalnie.pl/oferta/munch ... oAzMufkVhs

https://allegrolokalnie.pl/oferta/munch ... T197yloFYU
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 574 times
Been thanked: 1027 times

Re: Gry których nikt nie chciał a teraz są warte "miliony"

Post autor: RUNner »

Dobre gry praktycznie zawsze wracają na rynek, bo zawsze znajdzie się ktoś, kto będzie chciał je wydać (o ile nie ma problemu z licencją). Patrząc na polskie wydania, przykładem mogą być takie gry jak Mage Knight, Race for the Galaxy czy Kemet.
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
Golfang
Posty: 1982
Rejestracja: 10 wrz 2018, 21:47
Lokalizacja: Będzin
Has thanked: 228 times
Been thanked: 311 times

Re: Gry których nikt nie chciał a teraz są warte "miliony"

Post autor: Golfang »

RUNner pisze: 26 lis 2020, 07:46 Dobre gry praktycznie zawsze wracają na rynek, bo zawsze znajdzie się ktoś, kto będzie chciał je wydać (o ile nie ma problemu z licencją). Patrząc na polskie wydania, przykładem mogą być takie gry jak Mage Knight, Race for the Galaxy czy Kemet.
Nie znam Kemeta ale jego ceny mocno poleciały w dół - była mega promka na Urwis - wiec ciężko dopasować ją do tego wątku "... a teraz są warte". Obecnie Kemet nie jest dużo warty wg mnie (nie mówię o jakości gry, tylko o jego cenach).

Natomiast nie wiem czy ZAWSZE znajdzie się wydawca gry - jest sporo tytułów dobrych, które jednak nie wrócą, proste przykłady:
1. Ankh-Morpork, Chaos w Starym Świecie - problemy z licencją
2. Descent 2 - bo wydali/wydadzą 3kę (według mnie nie będzie dodruków 2ki) i ją będą wspierać
3. Kupcy i Korsarze - wg mnie fajna gra - może nie TOP ale fajna - i też jakoś nie wraca
----------------
10% flamberg.com.pl
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 574 times
Been thanked: 1027 times

Re: Gry których nikt nie chciał a teraz są warte "miliony"

Post autor: RUNner »

Funiverse nie jest pierwszym wydawcą Kemeta w Polsce. Wcześniej zrobił to Rebel. Kemet nie zdążył podrożeć, ale gdyby po Rebelu była dłuższa przerwa, to z pewnością cena by skoczyła na absurdalny puap. W każdym razie Kemeta zawsze ktoś wyda, dlatego go tutaj wymieniłem.
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 574 times
Been thanked: 1027 times

Re: Gry których nikt nie chciał a teraz są warte "miliony"

Post autor: RUNner »

Golfang pisze: 26 lis 2020, 07:52
RUNner pisze: 26 lis 2020, 07:46
Natomiast nie wiem czy ZAWSZE znajdzie się wydawca gry - jest sporo tytułów dobrych, które jednak nie wrócą, proste przykłady:
1. Ankh-Morpork, Chaos w Starym Świecie - problemy z licencją
2. Descent 2 - bo wydali/wydadzą 3kę (według mnie nie będzie dodruków 2ki) i ją będą wspierać
3. Kupcy i Korsarze - wg mnie fajna gra - może nie TOP ale fajna - i też jakoś nie wraca
Nie zawsze a PRAKTYCZNIE zawsze. ;) Sporym ogranicznikiem są prawa do licencji o czym napisałem wcześniej.
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
Awatar użytkownika
roadrunner
Posty: 536
Rejestracja: 22 sie 2013, 12:30
Has thanked: 261 times
Been thanked: 274 times

Re: Gry których nikt nie chciał a teraz są warte "miliony"

Post autor: roadrunner »

Pory roku (wydanie PL) i Pan Lodowego Ogrodu (wydanie każde), oczywiście.
Polskie dodatki 1,5/1,6 i 3,5 do munchkina tez sluszny trop. Obecne przebitki rzedu 600% za pierwszy z nich spokojnie moga rywalizowac na przebitki z Ankh-Morpork, taliami Gwinta i dodatkami PL do Abyssa przed reedycją.

Na tym tle przebitki Troyes, Lewisa i Clarka przez wznowieniem, KiK czy Chaosu (marniutkie 200% SCD), Trickeriona 1ed KS, Anachrony Leader Box 1ed, Lisboy deluxe - to są groszowe historie.
Mam | Mogę zagrać | Udane transakcje: 100+ na forum, 6 na FB
Hejtowałem Kaskadię przed tym, jak się opamiętaliście. ;)
Sprzedam: dobre gry @Dział Handlu | Kupię: Tokaido: Rozdroża i inne @Kupię
100P |> Moje top
Uncle_Grga
Posty: 560
Rejestracja: 30 lis 2019, 12:07
Has thanked: 86 times
Been thanked: 284 times

Re: Gry których nikt nie chciał a teraz są warte "miliony"

Post autor: Uncle_Grga »

Nidav pisze: 24 lis 2020, 09:54 Mombasa również wydaje się pasować do tematu. Sam swój egzemplarz kupiłem na promocji w muve bodajże za mniej niż 100 zł. A z tego co widzę, to na rynku wtórnym cena już jest w okolicach 200 zł. Przy czym Mombasę mimo wszystko ludzie chcieli, a nie, że nikt nie chciał ;)
Ostatnie egzemplarze Mombassy.. za 53 lub 58 PLN.. były bodajże na Merlin.pl.. przed świętami Bożego Narodzenia 2018.. Ale ludzie rzeczywiście chcieli.. nie zdązylem.. :(

Coś co kupiłem najtaniej.. przy czym chyba ludzie raczej nie chcieli.. I do dziś można znaleźć pewnie bez płacenia fortuny, a to zupełnie dobra gra jest.. To Lorenzo il Magnifico.. zapłaciłem cały 1 PLN..
Awatar użytkownika
Propi
Posty: 1151
Rejestracja: 04 sty 2019, 19:06
Has thanked: 504 times
Been thanked: 333 times

Re: Gry których nikt nie chciał a teraz są warte "miliony"

Post autor: Propi »

Uncle_Grga pisze: 01 gru 2020, 16:56 I do dziś można znaleźć pewnie bez płacenia fortuny, a to zupełnie dobra gra jest.. To Lorenzo il Magnifico.. zapłaciłem cały 1 PLN..
Myślę, że wszyscy czekamy na dłuższą opowieść! :-)
Gatzky
Posty: 217
Rejestracja: 31 sie 2017, 11:47
Has thanked: 14 times
Been thanked: 35 times

Re: Gry których nikt nie chciał a teraz są warte "miliony"

Post autor: Gatzky »

Propi pisze: 01 gru 2020, 17:12
Uncle_Grga pisze: 01 gru 2020, 16:56 I do dziś można znaleźć pewnie bez płacenia fortuny, a to zupełnie dobra gra jest.. To Lorenzo il Magnifico.. zapłaciłem cały 1 PLN..
Myślę, że wszyscy czekamy na dłuższą opowieść! :-)

Albo chociaż o uzupełnienie posta o wycięte frazy, które znajdowały się między kropkamii ..


:) (Żeby był podkreślony żartobliwy ton mojej wypowiedzi, gdyż sam jestem ciekaw tej historii)
Uncle_Grga
Posty: 560
Rejestracja: 30 lis 2019, 12:07
Has thanked: 86 times
Been thanked: 284 times

Re: Gry których nikt nie chciał a teraz są warte "miliony"

Post autor: Uncle_Grga »

A Panowie to życzą, żeby mnie admini za offtopa wyp.. chnęli z foruma? Przecież to jest temat o grach wartych miliony, a Lorenzo na Ceneo stoi raptem po 109 PLN. :roll:


Ps. A historia prawdziwa całkiem. Stacjonarny sklep. Nie wiedziałem wtedy, że istnieją planszówki w sieci. Marco Polo za 129 PLN. Albo 139. Albo 149. Bez znaczenia. Potrzebny był - poszedłem, kupilem. Zapłaciłem. Ale nie wychodzę. Stoję tam w tym sklepie. Gadam ze sprzedawcą. A to co to? A tamto? A co to jest ta mechanika? Aha. A to? Aha..

I już mam wychodzić a koleś do mnie: A wie pan, ta gra co pan ją kupił, to jest wydana przez takiego wydawcę co to jak pan kupuje jedną ich grę, to może pan kupić drugą za złotówkę. Za zlotowkę? A którą? A tą.. Tą? No to wezmę.. to proszę.

I tyle opowieści..

No może jeszcze, że tego sprzedawcę to widziałem w tym sklepie może ze dwa razy..? Ale jak robił takie promocje, to się nie w sumie nie dziwię.. :wink:
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4514
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1669 times
Been thanked: 2091 times

Re: Gry których nikt nie chciał a teraz są warte "miliony"

Post autor: PytonZCatanu »

Z cyklu gry, które wszyscy chcieli, a teraz są warte grosze:

Dominant Species. 300 zł w sklepie, na rynku wtórnym 250 zł. Nie dalej jak 3 tygodnie temu ktoś mi oferował 290+ koszty wysyłki.

Zapowiedź polskiego wydania i....pyk, średnia cena to 200 zł, a widziałem na allegro za 150 🙂
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5217
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 1682 times
Kontakt:

Re: Gry których nikt nie chciał a teraz są warte "miliony"

Post autor: BOLLO »

Obrazek
Jakiś miesiąc temu spokojnie do kupienia za 70-100pln . Aktualnie 150+
ODPOWIEDZ