Kafelkowa gra rodzinna

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4518
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1670 times
Been thanked: 2096 times

Kafelkowa gra rodzinna

Post autor: PytonZCatanu »

Zamek, Carcasonne, Kakao

Jakie są inne fajne gry kafelkowe do rodzinnego grania?
Awatar użytkownika
vegathedog
Posty: 227
Rejestracja: 18 sty 2010, 17:51
Been thanked: 37 times

Re: Kafelkowa gra rodzinna

Post autor: vegathedog »

Wyspa Skye-polecam, skradła moje serce w ostatnich kilku tygodniach. Efekt losowości bardzo ograniczony fajną mechaniką licytacji i niszczenia kafli.

Kingdomino - leciutkie ale niebanalne
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10927
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3357 times
Been thanked: 3217 times

Re: Kafelkowa gra rodzinna

Post autor: japanczyk »

Taluva
wujek2114
Posty: 149
Rejestracja: 14 sty 2015, 21:28
Lokalizacja: Wrocław (Górowo)
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times

Re: Kafelkowa gra rodzinna

Post autor: wujek2114 »

Może Alhambra ?
Asurmar
Posty: 324
Rejestracja: 22 mar 2019, 08:54
Has thanked: 117 times
Been thanked: 174 times

Re: Kafelkowa gra rodzinna

Post autor: Asurmar »

Festiwal lampionów, Dolina Nilu, Chatka z piernika
krzyss
Posty: 979
Rejestracja: 02 lut 2015, 20:14
Has thanked: 32 times
Been thanked: 32 times

Re: Kafelkowa gra rodzinna

Post autor: krzyss »

Kingdomino i Wyspę Skye także polecę.
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4518
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1670 times
Been thanked: 2096 times

Re: Kafelkowa gra rodzinna

Post autor: PytonZCatanu »

Czy to dobry pomysł, aby w kingdomino grać w 3 osoby?
Varth Dader
Posty: 214
Rejestracja: 30 sie 2019, 22:26
Has thanked: 45 times
Been thanked: 36 times

Re: Kafelkowa gra rodzinna

Post autor: Varth Dader »

Capital
Babik
Posty: 245
Rejestracja: 08 maja 2013, 18:55
Lokalizacja: Kołobrzeg
Has thanked: 214 times
Been thanked: 72 times

Re: Kafelkowa gra rodzinna

Post autor: Babik »

Dodam jeszcze:
Hej, to moja ryba!, Dzieci z Carcassone, Mały książe-stwórz mi planetę, Ciężarówką przez galaktykę, Patchwork (2 os.) ale lekki i sympatyczny-pod tym względem kwalifikuję go jako grę rodzinną.
"Życie społeczne wyposażone jest w ponadbiologiczne formy użyczające mu wyższe wartości w postaci zabaw lub gier. W nich właśnie społeczeństwo wyraża swoje poglądy na świat i życie".
Johan Huizinga, Homo ludens
Awatar użytkownika
Gosiek
Posty: 440
Rejestracja: 15 gru 2017, 13:28
Lokalizacja: W-wa
Has thanked: 417 times
Been thanked: 87 times
Kontakt:

Re: Kafelkowa gra rodzinna

Post autor: Gosiek »

Podbijam Capital.
Awatar użytkownika
mBird
Posty: 130
Rejestracja: 16 lut 2017, 15:33
Lokalizacja: Wadowice
Has thanked: 14 times
Been thanked: 14 times

Re: Kafelkowa gra rodzinna

Post autor: mBird »

Też dołączę swój głos do Wyspy Skye, ale dosyć istotne są tutaj: skład oraz wiek graczy. Liczba graczy nie jest aż tak istotna. Po prostu gra lepiej działa powyżej dwóch osób. Wiem jednak, że ma swoich zwolenników również w takim składzie. Wiek ma natomiast większe znaczenie jeżeli myślicie tutaj o grze z kilkulatkiem. Same zasady są bardzo proste, ale licytacja wymaga pewnej przebiegłości i cwaniactwa jeżeli chcemy wygrywać. Dotyczy to chyba każdej gry z systemem licytacji. Zaznaczam, że nie grałem z dziećmi w takim wieku w ten tytuł, ale na pewno daje sporą przewagę ciut "starszym" graczom(powiedzmy 10+).
anna26
Posty: 221
Rejestracja: 29 lis 2017, 09:53
Has thanked: 14 times
Been thanked: 23 times

Re: Kafelkowa gra rodzinna

Post autor: anna26 »

Dołączam się do głosu Capital i Alhambra
Golfang
Posty: 1982
Rejestracja: 10 wrz 2018, 21:47
Lokalizacja: Będzin
Has thanked: 228 times
Been thanked: 311 times

Re: Kafelkowa gra rodzinna

Post autor: Golfang »

Kupiłem córkom sąsiadów Ilos na święta. W weekend przyszły do mojej córci i przyniosły tę grę. Powiem szczerze - bardzo fajna gra. Zagraliśmy w składzie 4 osobowym (maks da się grać w 5) i jest na prawdę fajna zabawa. Całkiem dużo kombinowania - podczas układania mapy oraz rozstawiania swoich statków i pracowników. Dziewczyny są zadowolone z prezentu i to jest najważniejsze:). Słyszałem różne opinie o tej grze - że taki pasjans itp. Ja tam się dobrze bawiłem.

Wyspa Skye też jest dobrym pomysłem (tak jak poprzednicy proponowali)
----------------
10% flamberg.com.pl
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4518
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1670 times
Been thanked: 2096 times

Re: Kafelkowa gra rodzinna

Post autor: PytonZCatanu »

Dziękuję za wszystkie sugestie.

Żona (trochę grywa w gry) i teściowa (mało grywa w gry) uwielbiają Zamek. Ja też, ale przy setnej partii już bym odpoczął od niego.

I szukam czegoś podobnego, co mógłbym im sprzedać 😁😁😁
Awatar użytkownika
bobule
Posty: 1008
Rejestracja: 21 wrz 2017, 22:09
Has thanked: 45 times
Been thanked: 207 times

Re: Kafelkowa gra rodzinna

Post autor: bobule »

PytonZCatanu pisze: 05 sty 2021, 16:29 I szukam czegoś podobnego, co mógłbym im sprzedać 😁😁😁
Z podobnych to Kingdomino - bardzo proste i szybkie, można spokojnie grać w 2,3,4 osoby. No najlepiej w 2, albo w 4, ale w 3 też się da grać :P
Z czego to bardziej taki fillerek, bo gra jest bardzo szybka (ewentualnie można zagrać kilka partii) ;)

Alhambra (gra kafelkowa 2D xD - osobiście nie lubię, bo moi współgracze lubili długo myśleć nad ruchem, ale w gronie 3-4 osobowym powinno być spoko). Jedyne wady to niedzisiejsza grafika (ale jak ktoś grał w Settlers lub Settlers II to się odnajdzie :D ) i to, że to gra w którą nie należy grać w 2 osoby ;)

jako podpowiedź dodam, że oba tytuły idzie sprawdzić na Board Game Arena ;)

Wyspę Skye mega lubię, ale jak dla mnie to akurat gra w której już jednak głowa paruje (szczególnie, gdy trzeba przewidzieć, za ile wystawić swoje kafelki, żeby nie wydać całej kasy, ale tak, żeby przypadkiem nikt nam naszych upatrzonych kafelków nie wykupił :D ). Nie wiem jak rodzina jest ograna planszówkowo, ja lubię, ale chyba na pierwszy ogień bym tego nie rzucał. No chyba, że się nie boją pogłówkować nad planszą ;) Choć złożoność na BGG wynosi 2.24, więc może nieco przesadzam :P No i nie zalecana na 2 osoby, ale za to może zagrać do 5 osób ;)

ze słabiej dostępnych, ale wartych odnotowania dodałbym jeszcze:
- Wikingów od Michaela Kieslinga - tytuł jest niedostępny, ale idzie go kupić z drugiej ręki (sam mam dwa egzemplarze xD). Chyba grę podkopała tematyka. Dziewczyna też początkowo nie chciała zagrać, bo jakiś straszny wiking na okładce :D A to prosta (ale nie prostacka) gra z umieszczaniem kafelków + meepli na nich (jeśłi ich kolor się zgadza). Fajny motyw z płaceniem za kafelki (można zapłacić więcej, żeby ubiec innych i wziąć upatrzony kafelek, albo wziąć coś tańszego, żeby przydało nam się później). Gra od 2 do 4 osób. Całkiem dobrze się skaluje, ale chyba najciekawiej jest w 3. Do sprawdzenia na yucata.de. Złożoność 2.54 na BGG.

- Glen more - dopiero co wyszła "odświeżona wersja" tego tytułu, ale jak dla mnie za tą cenę to lekkie przegięcie. Bo to fajna gra kafelkowa, z dosyć nietypowym punktowaniem (nie punktujesz stałej liczby punktów, tylko tyle ile wynosi różnica między Tobą, a pozostałymi graczami). Fajna, niedoceniona, trudna do zdobycia. Do zagrania od 2 do 5 osób, z czego w 5 osób nie chcesz zagrać, bo uśniesz czekając na swój ruch ;) Do sprawdzenia na yucata.de Złożoność 2.67 na BGG

poza tym jak przedmówcy wymienili to z kafelkowców są jeszcze Queendomino, Ilos, Gaja (ale chyba tytuł nie zdobył uznania), Capital, Dolina nilu (tu znów dokładanie kafelków trochę jak domino). Z niedostępnych Cięzarówką przez Galaktykę - brzydkie to jak noc xD ) i Festiwal lampionów).
No i jeszcze jeszcze z jakieś 10 milionów wersji Carcassonne, ale to już odsyłam do tematu o Carcassonne. xD
tomg
Posty: 404
Rejestracja: 02 gru 2019, 00:00
Has thanked: 124 times
Been thanked: 159 times

Re: Kafelkowa gra rodzinna

Post autor: tomg »

PytonZCatanu pisze: 05 sty 2021, 16:29 Dziękuję za wszystkie sugestie.

Żona (trochę grywa w gry) i teściowa (mało grywa w gry) uwielbiają Zamek. Ja też, ale przy setnej partii już bym odpoczął od niego.

I szukam czegoś podobnego, co mógłbym im sprzedać 😁😁😁
Może w takim razie coś tetrisowego np. Park Niedźwiedzi lub Ogródek. Mojej żonie się podobały.
ODPOWIEDZ