Gra niezgodnie z przepisami

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
JKM
Posty: 16
Rejestracja: 28 sty 2021, 09:40
Has thanked: 2 times
Been thanked: 11 times

Gra niezgodnie z przepisami

Post autor: JKM »

To nie post o homerules, tylko o tym, jak po czasie orientujesz się, że coś pomyliłeś w przepisach gry. U mnie bywało np. tak:
Brass: Birmingham - 2 gry z przekonaniem, że do budowy podwójnej kolei potrzebne jest żelazo (poprawnie: piwo) i że lepsze browary dają 3 piwa (jest: 1 w pierwszej i 2 w drugiej erze). Ale było łatwo o te beczki :)
Brzdęk - 5-6 partii z 5-kartowym rynkiem (ma być 6) i bez dodatkowych brzdęków do puli na start, żeby zrównoważyć przewagę pierwszego gracza.
Zamki Burgundii - 1 partia ze srebrem po każdej rundzie (zamiast fazy) i z dodatkowym punktowaniem za pierwszeństwo w skończeniu pojedynczego obszaru. Szybki brak żetonów srebra w puli oi wykręcony wynik powyżej 300 punktów (norma to ok. 150).
Podróże przez Śródziemie - prawie 2 kampanie z zachowywaniem w talii na zawsze uzyskanych w trakcie gry Słabości (przed nowym scenariuszem wybiera się tylko 1). Mówię wam, talia z 3 czy nawet 4 słabościami niezbyt szybka :)
Colt Express -2-3 partie myśląc, że zdolność Django to cofnięcie się o 1 wagon po strzale z powodu odrzutu, zamiast przepchnięcia o ten wagon postrzelonego rywala.
Dajcie przykłady i jak Wam to odmieniło rozgrywki.
Kajmak
Posty: 48
Rejestracja: 10 mar 2015, 23:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 12 times

Re: Gra niezgodnie z przepisami

Post autor: Kajmak »

Ja w Agricolę, moją pierwszą grę, na początku grałem tak, że jak się zdobywało pionek pierwszego gracza, to od razu przejmowało się pierwszeństwo, nie czekało się na nową rundę. Jako, że grałem tylko w 2 osoby, to to rozwiązanie nie wydawało się kontrowersyjne. Dopiero, gdy znajomi przyszli i zagraliśmy w 4 osoby, to kolega stwierdził, że coś tu nie pasuje, zaczął się wczytywać w instrukcję i uświadomił mnie, że grałem cały czas niewłaściwie.
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Posty: 1966
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 191 times
Been thanked: 851 times

Re: Gra niezgodnie z przepisami

Post autor: Neoptolemos »

Podrzucam swój niedawny tekst na ten temat, co by się nie powtarzać.
W Dolinę Kupców naprawdę długo grałem niepoprawnie i jestem przekonany, że nie ja jeden :D
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
Awatar użytkownika
Koziełło
Posty: 905
Rejestracja: 13 cze 2018, 13:11
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 234 times
Been thanked: 315 times

Re: Gra niezgodnie z przepisami

Post autor: Koziełło »

Pierwsze dwie partie w Kanbana zagraliśmy z założeniem, że autko przesuwa się o 1 pole w fabryce dopiero po uzupełnieniu wszystkich pól na części. I bardzo się dziwiliśmy zapisom w instrukcji mówiącym o limicie aut za pojazdem testowym :) A i w garażach jakoś pusto było...
Awatar użytkownika
Coen
Posty: 2492
Rejestracja: 14 wrz 2011, 11:38
Lokalizacja: Warszawa, Sulejówek
Has thanked: 426 times
Been thanked: 126 times

Re: Gra niezgodnie z przepisami

Post autor: Coen »

Galaxy Trucker - po sprawdzeniu i nie użyciu kafelka odkładaliśmy go na środek stołu zakrytego, wiecie jak długo trwała budowa statku nawet I kategorii :D dopiero po paru partiach kolega mnie uświadomił, że coś tu jest nie tak :lol:
Mam takie gry,
a zastanawiam się jeszcze nad tymi
ⓘ 𝗢𝗳𝗳𝗶𝗰𝗶𝗮𝗹 𝘀𝗼𝘂𝗿𝗰𝗲𝘀 𝘀𝘁𝗮𝘁𝗲𝗱 𝘁𝗵𝗮𝘁 𝘁𝗵𝗶𝘀 𝗶𝘀 𝗳𝗮𝗹𝘀𝗲 𝗮𝗻𝗱 𝗺𝗶𝘀𝗹𝗲𝗮𝗱𝗶𝗻𝗴
Awatar użytkownika
trixon
Posty: 629
Rejestracja: 24 sie 2020, 10:08
Has thanked: 256 times
Been thanked: 288 times

Re: Gra niezgodnie z przepisami

Post autor: trixon »

Bardzo dawno temu jeszcze w liceum zaczynając zabawę z MTG - discard interpretowaliśmy jako "target player sacrifice a pernament".
Agricola - w fazie rozmnażania dokładaliśmy zwierzęta dla każdej pary zwierząt
mecenas
Posty: 762
Rejestracja: 08 gru 2012, 01:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 58 times
Been thanked: 157 times

Re: Gra niezgodnie z przepisami

Post autor: mecenas »

W Le Havre przez kilka lat graliśmy z żoną że pomocnika przesuwa się przy każdej akcji - nawet kładąc go na stragany. Ale było moje zdziwienie jak kiedyś odpaliłem gameplay i okazało się że gra się kompletnie inaczej.........
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5222
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 1684 times
Kontakt:

Re: Gra niezgodnie z przepisami

Post autor: BOLLO »

JKM pisze: 01 mar 2021, 13:38 Brzdęk - 5-6 partii z 5-kartowym rynkiem (ma być 6) i bez dodatkowych brzdęków do puli na start, żeby zrównoważyć przewagę pierwszego gracza.
Chciałem opisać inne gry a właśnie się dowiedziałem że NIGDY nie graliśmy na tym setupie :-)

U nas praktycznie każda pierwsza rozgrywka to jakieś błędy.

Azul- gre kończyliśmy gdy ktoś z graczy zrobił ostatni dolny rząd płytek wykręcając jakieś mega wyniki.
51 Stan - Akcje z planszetki gracza robilismy kilka razy w ciągu rundy
X-wing masa błędów i do tej pory pewnie coś robię źle.
Ocaleni- nie liczylismy ocalałych w bunkrach tylko same pomieszczenia.
Awatar użytkownika
Emil_1
Posty: 1381
Rejestracja: 31 maja 2016, 13:34
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 47 times
Been thanked: 172 times

Re: Gra niezgodnie z przepisami

Post autor: Emil_1 »

To ja rozwalę system -
Wojna o pierścień 2 edycja - najlepsza gra ever - podczas pierwszej partii nie graliśmy z (wtedy jeszcze) dziewczyną kość za kość akcji ale ... najpierw pierwsza strona wszystkie akcje a później druga strona wezystkie akcje:D
Byliśmy zdziwieni, że drużyna tak szybko popierdziela do mordoru:D
Miłego dnia! :)
Awatar użytkownika
everan
Posty: 364
Rejestracja: 19 wrz 2007, 13:33
Has thanked: 90 times
Been thanked: 117 times

Re: Gra niezgodnie z przepisami

Post autor: everan »

Przy Osadnikach: NI - grając we dwójkę robiliśmy draft ogólnych kart metodą "ja biorę - ty bierzesz - ja biorę ostatnią", zamiast prawidłowego "ja biorę - ty bierzesz - ostatnia odrzucana". I o dziwo nie wpływało to jakoś negatywnie na same gry, najwyżej karty wymagające odrzucenia czegoś z ręki były nieco mocniejsze ;)
Moje sekretne imię voodoo to Papa Shango. Błogosławię każdy wątek, w którym się pojawię... ale jeden błogosławię najbardziej.
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4521
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1675 times
Been thanked: 2104 times

Re: Gra niezgodnie z przepisami

Post autor: PytonZCatanu »

Koziełło pisze: 01 mar 2021, 14:11 Pierwsze dwie partie w Kanbana zagraliśmy z założeniem, że autko przesuwa się o 1 pole w fabryce dopiero po uzupełnieniu wszystkich pól na części. I bardzo się dziwiliśmy zapisom w instrukcji mówiącym o limicie aut za pojazdem testowym :) A i w garażach jakoś pusto było...
To samo miałem. I te same rozkminy o limicie. Tam musi coś być nieczytelnie w zasadach napisane.🙂
Awatar użytkownika
Ardel12
Posty: 3357
Rejestracja: 24 maja 2006, 16:26
Lokalizacja: Milicz/Wrocław
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 2021 times

Re: Gra niezgodnie z przepisami

Post autor: Ardel12 »

7th Continent - łączenie przedmiotów mających tą samą grafikę akcji, a nie keyword(po 2 klątwach doznałem olśnienia szukając odp. na inne pytanie, choć w instrukcji jest to jasno opisane - jakieś zaćmienie umysłu)

Gra o Tron 1ED - gracz posiądający miecz rozstrzyga remisy(a nie tor), płynięcie statkami nie jest natychmiastowe, tylko działa jak lądowe - totalna masakra, ale bariera języka i pierwsza tak zaawansowana gra w dość młodym wieku się złożyły i utrudniły kilka partii

Euro/LCG - przy zaawansowanych przeważnie przy pierwszej partii nie wszystko idealnie odpowiada zasadom.
Witchma
Posty: 450
Rejestracja: 19 sty 2020, 11:25
Has thanked: 145 times
Been thanked: 85 times

Re: Gra niezgodnie z przepisami

Post autor: Witchma »

JKM pisze: 01 mar 2021, 13:38 Zamki Burgundii - 1 partia ze srebrem po każdej rundzie (zamiast fazy) i z dodatkowym punktowaniem za pierwszeństwo w skończeniu pojedynczego obszaru.
Z punktowaniem za ukończenie obszarów też na początku mieliśmy problem.

Serią porażek jeżeli chodzi o zasady była u nas na początku Pandemia. Kiedy pamiętaliśmy o jednym, to zapominaliśmy o czymś innym (np. że trzeba być w tym samym mieście, żeby się wymienić wiedzą, albo że aby wynaleźć lekarstwo, trzeba stać w stacji badawczej). W rezultacie dwie partie wydały nam się podejrzanie łatwe :D W sumie prosta gra, ale jakoś nie mogliśmy się przyzwyczaić.
Awatar użytkownika
Gribbler
Posty: 534
Rejestracja: 11 wrz 2019, 22:24
Has thanked: 119 times
Been thanked: 387 times

Re: Gra niezgodnie z przepisami

Post autor: Gribbler »

W Runeboundzie 3 ed. po 2 latach (!) zorientowałem się, że przedmioty podzielone są na zestawy A, B, C itd. Do tej pory grałem z potasowanym wszystkim co mam (czyli wszystkie dodatki), co czasem skutkowało tym, że żadne z dostępnych przedmiotów nie pasowało do postaci w grze.
Awatar użytkownika
yaro_
Posty: 275
Rejestracja: 31 gru 2018, 09:44
Lokalizacja: Radzionków
Has thanked: 64 times
Been thanked: 110 times

Re: Gra niezgodnie z przepisami

Post autor: yaro_ »

Mam takie dwa przypadki. Oba trwały dosyć długo, aż do momentu gdy przyszedł ktoś z poza grupy i nas oświecił :)
GTW - Karty zadań jakoś nie trafiały do decku tylko kładliśmy na stole jako do zrealizowania.
Cyklady - tu megafail - graliśmy że po przelicytowaniu można dalej licytować się na tym samym torze :lol:
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Posty: 1966
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 191 times
Been thanked: 851 times

Re: Gra niezgodnie z przepisami

Post autor: Neoptolemos »

yaro_ pisze: 01 mar 2021, 15:48 Cyklady - tu megafail - graliśmy że po przelicytowaniu można dalej licytować się na tym samym torze :lol:
Hahaha, połowa zabawy w Cykladach :D
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
feniks_ciapek
Posty: 2292
Rejestracja: 09 lut 2018, 11:14
Has thanked: 1596 times
Been thanked: 932 times

Re: Gra niezgodnie z przepisami

Post autor: feniks_ciapek »

Ja właśnie wczoraj w Jagged Alliance w trzecim scenariuszu mierzyłem się z Pacyfikatorem weteranem z pancerzem 4, mając jeden karabin, który mógł w najlepszym wypadku zadać 6 obrażeń plus jedno dodatkowe za zdolność specjalną jednego z najemników. To była masakra i kombinowanie z przekazywaniem broni kolejnemu najemnikowi. Potem przypomniałem sobie, że można dodawać kostki za rebeliantów.

A potem zorientowałem się, że planszetka Pacyfikatora była na stronie „doświadczonej” i właściwy przeciwnik ma tylko 2 punkty pancerza...

A o tym, ile razy źle graliśmy w Troyes to wolę zapomnieć :)
Torquemada666
Posty: 789
Rejestracja: 24 sie 2009, 11:08
Has thanked: 252 times
Been thanked: 126 times

Re: Gra niezgodnie z przepisami

Post autor: Torquemada666 »

Dwa tygodnie temu nasza pierwsza partia Szoguna. Atakując prowincję gracza z żetonami buntu dodawaliśmy zielone kostki, które wypadły z wieży, do puli atakującego. Ba, dokładaliśmy do wieży zielonych kostek w ilości żetonów buntu :lol:
dannte
Posty: 728
Rejestracja: 15 paź 2018, 21:52
Lokalizacja: Elbląg
Has thanked: 104 times
Been thanked: 423 times

Re: Gra niezgodnie z przepisami

Post autor: dannte »

Znajomi kiedyś pokazali mi grę "6. Bierze" i od razu się wszystkim spodobała. Nigdy nie czytałem reguł i po latach, gdy przypadkiem wziąłem się za ich przeczytanie okazało się, że cały czas źle graliśmy. Szczegół, bo zamiast karty zagrywać jednocześnie (zakryte) i jednocześnie je odkrywać, to zawsze graliśmy turowo, czyli każdy mógł zareagować na zagraną właśnie kartę poprzednika. Stworzyło to ciekawy wariant, bardziej taktyczny i z większą dozą negatywnej interakcji, ale pewnie też uczyniło grę łatwiejszą :)

A niedawno dowiedziałem się, że ponadto zawsze źle nazywaliśmy tę grę, tzn. nauczono mnie, że to "szóstka bierze", a powinno być "szósta bierze", co ma oczywiście jedyny sens biorąc pod uwagę to na czym gra polega :mrgreen:


Kilka razy zdarzyło się też przychodzić do kogoś na grę i mówić mu, że źle gra, a on/ona odpowiada, że zawsze tak grali :D Jesteś wtedy wrogiem publicznym, póki ludzie nie zrozumieją, że teraz gra jest lepsza :P
allagainstyou
Posty: 152
Rejestracja: 19 lis 2020, 15:30
Has thanked: 33 times
Been thanked: 34 times

Re: Gra niezgodnie z przepisami

Post autor: allagainstyou »

Rzuć na tacę - na koniec wybieraliśmy zawsze jedną kostkę ze wszystkich kostek aktywnego gracza, a nie z tych odrzuconych. Dodatkowo z bonusami pozwalaliśmy wybrać tę samą kostkę wielokrotnie. Znacząco ułatwiało to rozgrywkę
Zaklinacze - w pierwszej grze nie odrzucaliśmy pierwszej karty z rynku jeśli nikt jej nie kupował, przez co mieliśmy czasami przestoje i gra się trochę dłużyła
Eminent Domain - graliśmy do wyczerpania stosu mimo, że znacznie wcześniej skończyły się punkty podstawowe, przez co gra się trochę dłużyła
Nightfall - graliśmy z za małą ilością kart do kupowania (instrukcja jest słaba moim zdaniem), przez co rozgrywka była bardzo spłycona - jedyne "combo" które dało się złożyć to było A -> B - > A -> B -> ...
Megawojownicy (taa, nawet w takiej grze...) - zapomniałem o jednorazowej umiejętności każdego gracza pozwalającej na przerzucenie kostek. Na pewno wpłynęło to na wyłonienie zwycięzcy, na odczucia z rozgrywki nie tak bardzo
Pandemia - w pierwszej rozgrywce wymienialiśmy się kartami niezależnie od miejsca pobytu i niewłaściwie obsługiwaliśmy talię zdarzeń czy jak to się zwie, gra była za prosta. Pierwszy błąd wyeliminowaliśmy po pierwszej rozgrywce, drugi po drugiej, a całą grę wyeliminowaliśmy po dwóch kolejnych rozgrywkach, po upewnieniu się, że tak właśnie ta gra wygląda. Najgorsza gra w jaką grałem. Moim zdaniem jest to jednoosobowy pasjans, a jednoosobowe planszówki mnie zupełnie nie interesują. Grę kupowałem do grania w 4 osoby i tak ludzie ją polecają na bgg, a moim zdaniem do tego gra się zupełnie nie nadaje.
m_marple
Posty: 69
Rejestracja: 29 lut 2020, 23:15
Has thanked: 28 times
Been thanked: 62 times

Re: Gra niezgodnie z przepisami

Post autor: m_marple »

Pierwszą partię w Terra Mystica graliśmy ze wszystkimi kapłanami od początku dostępnymi w zasobach nacji. Byłam w szoku jak odkryłam prawdę :D

Po ponad pięćdziesięciu patiach w 7 cudów: Pojedynek mąż odkrył po zagraniu online, że rozpoczynającego w kolejnej erze wskazuje osoba z gorszą pozycją na torze militarnym... Do tamtej pory graliśmy na przemian, jak przy ruchach w środku ery. Niby mała rzecz, ale ma mega znaczenie, zwłaszcza jak na początku III ery jest się o włos od przegrania na froncie militarnym albo naukowym :wink:
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 25 times

Re: Gra niezgodnie z przepisami

Post autor: TV3 »

Pandemia.

Mam za sobą kilkaset gier w to. Gra obczajona na wylot, wielki znawca zasadnych posunięć, wielki znawca zasad... no właśnie. Zasad.
Gdzieś ... ja wiem... z połowę gier temu (czyli już po kilkuset) gdzieś tu na forum wychodzi, że grałem błędnie sądząc, że przy łańcuchu takim większym, jeśli miasto "A" dostało już kostkę z rozprzestrzeniania z miasta "B", to już to samo miasto ("A") kolejnej kostki w kolejnym rozprzestrzenianiu (w obrąbie tego jednego łańcucha / w tej samej turze) przyjąć nie może - np. z miasta "C", które to miasto "C" dostało kostkę, a że byłaby to już czwarta, no to dalej łańcuch... Tak to jakoś było. A kostkę przyjąć może...

Pamiętam, że nawet w polemikę wszedłem z kimś tu w dziale Zasad. I zerknąłem do instrukcji. Nie tyle do słowa pisanego, co do narysowanego przykładu...
No i owszem. Gra z bykiem ;)))))

Co prawda nie było to jakieś karkołomne ominięcie zasad gry. Ot - niewielkie ułatwienie. Po prostu ciut więcej procentowo wygranych sobie nabijaliśmy jak sądzę. Jednakże moje zdziwienie było ogromne. Że jak...? W Pandemię źle gram? :D :D
Indar
Posty: 1057
Rejestracja: 25 sty 2013, 22:17
Lokalizacja: Łomża
Has thanked: 11 times
Been thanked: 39 times
Kontakt:

Re: Gra niezgodnie z przepisami

Post autor: Indar »

W przypadku "7Cudow - Pojedynek" jest jeszcze jedna zada która często jest źle interpretowana. Karta która pozwala na zakup surowca za 1 monetę działa tak że płacisz zawsze "1" , bez względu czy przeciwnik produkuje dany surowiec. Sam się na tym złapałem.
Awatar użytkownika
niwgnip
Posty: 329
Rejestracja: 03 lut 2009, 01:19
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 50 times
Been thanked: 14 times

Re: Gra niezgodnie z przepisami

Post autor: niwgnip »

Flamme Rouge aka Wielka Pętla - wytłumaczone przez kolege na wyjeździe, graliśmy kilka godzin. Po zakupie nie czytałem instrukcji, "no bo po co". Wszystko już wiem :D
Dopiero po kilkunastu partiach gdy brat wylosował 3x '2' to się spytał czy może to odrzucić albo coś, no bo jest jakby nie patrzeć zmuszony do rzucenia 2. Dopiero wtedy doczytałem że ciągnie się 4 karty aby uniknąć takiej sytuacji :)

Podziękowania dla jednego z autorów Palca Bożego za tłumaczenie:D
Awatar użytkownika
helloween85
Posty: 162
Rejestracja: 14 maja 2018, 14:39
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 83 times
Been thanked: 48 times

Re: Gra niezgodnie z przepisami

Post autor: helloween85 »

Solar City - grałem tak, że co dołożenie kafla aktywowałem rząd/kolumnę (niekoniecznie ten do którego się dołożyło kafel). Zorientowałem się dopiero po kilkunastu partiach gdy ktoś (chyba tutaj na forum) napisał o swoich wrażeniach z tej gry i wspomniał o tym, że można przeciągać rundę nie aktywując nic. Jako, że nie wiedziałem o co chodzi, zacząłem ponownie wertować instrukcję i dopiero wtedy odkryłem swój błąd.
ODPOWIEDZ