Yellow & Yangtze / Huang (Reiner Knizia)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
XLR8
Posty: 1675
Rejestracja: 16 lis 2020, 18:11
Has thanked: 279 times
Been thanked: 875 times

Yellow & Yangtze / Huang (Reiner Knizia)

Post autor: XLR8 »

Obrazek

https://boardgamegeek.com/boardgame/244 ... ow-yangtze

Rework absolutnej klasyki czyli gry Tygrys i Eufrat.
Tutaj mamy dużo więcej taktyki, a mniej strategii jeśli chodzi o porównanie z EiT.
Mnie na pewno najbardziej podoba się zmniejszenie nacisku na konflikty wewnętrzne i ich konsekwencje. W Y&Y wszystko zostało pocięte na mniejsze kawałki przez co łatwiej jest zaplanować swoje akcje oraz zrozumieć ich konsekwencje. Do tego możliwość przestawiania pagód zdecydowanie sprawia, że rozgrywka jest dynamiczniejsza. Na pewno jest to młodsza siostra EiT jeśli patrzeć na poziom trudnośći jednakże jak dla nas jest dużo przystępniejsza i przez to przyjemniejsza. Ostatnio udało nam się zagrać w 35min na 3 graczy co jest wręcz rewelacyjnym wynikiem jak na grę tego kalibru. Dzięki tak krótkiemu czasowi rozgrywki wszyscy przy stole od razu chcieli rewanżu.

W EiT nigdy nikt nie chciał zagrać drugi raz mimo docenienia jej kunsztu. W Y&Y każdy od razu deklaruje chęć rychłego powrotu do niej z wypiekami na twarzy. :oops:
feniks_ciapek
Posty: 2290
Rejestracja: 09 lut 2018, 11:14
Has thanked: 1596 times
Been thanked: 931 times

Re: Yellow & Yangtze (Reiner Knizia)

Post autor: feniks_ciapek »

U mnie akurat odwrotnie. T&E wraca, Y&Y niezbyt.
Awatar użytkownika
Propi
Posty: 1151
Rejestracja: 04 sty 2019, 19:06
Has thanked: 504 times
Been thanked: 333 times

Re: Yellow & Yangtze (Reiner Knizia)

Post autor: Propi »

Czy to trafi nad Wisłę?
nakago
Posty: 257
Rejestracja: 16 mar 2012, 16:38
Has thanked: 28 times
Been thanked: 38 times

Re: Yellow & Yangtze (Reiner Knizia)

Post autor: nakago »

omam
Posty: 286
Rejestracja: 08 wrz 2005, 10:34
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 3 times
Been thanked: 6 times

Re: Yellow & Yangtze (Reiner Knizia)

Post autor: omam »

Knizia trochę jest jak Iron Maiden czy AC/DC - od lat robi gry, po których wiadomo (z grubsza) czego się spodziewać. Zazwyczaj jest prosto, jasno i przejrzyście. Czasem stworzy coś wyjątkowego ale też można natrafić na szrot.

Pani prowadząca, dysponuje fantastycznym angielskim, którym posługuje się umiejętnie z gracją i swobodą (choć wizualnie wypada trochę mało przekonująco - nieuporządkowana fryzura i kraciasta koszula nie budują poważnego wizerunku).

Trzymam kciuki za kolejne gry i fajnie poprowadzone wywiady !
Morgon
Posty: 620
Rejestracja: 13 lis 2006, 15:57
Lokalizacja: Nowa Sól, Lubuskie
Has thanked: 29 times
Been thanked: 56 times

Re: Yellow & Yangtze (Reiner Knizia)

Post autor: Morgon »

Dlaczego tej gry nie idzie kupić w Polsce?
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10923
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3357 times
Been thanked: 3217 times

Re: Yellow & Yangtze (Reiner Knizia)

Post autor: japanczyk »

Morgon pisze: 21 maja 2022, 20:57 Dlaczego tej gry nie idzie kupić w Polsce?
Bo zdaje sie nakłąd wyszedł i nigdzie juz nie mozna jej kupic
Awatar użytkownika
XLR8
Posty: 1675
Rejestracja: 16 lis 2020, 18:11
Has thanked: 279 times
Been thanked: 875 times

Re: Yellow & Yangtze (Reiner Knizia)

Post autor: XLR8 »

A szkoda, bo wielu znajomych po pierwszej partii od razu chce ją kupić. :(
Wisimito
Posty: 54
Rejestracja: 15 paź 2020, 10:07
Has thanked: 46 times
Been thanked: 22 times

Re: Yellow & Yangtze (Reiner Knizia)

Post autor: Wisimito »

Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4514
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1669 times
Been thanked: 2091 times

Re: Yellow & Yangtze (Reiner Knizia)

Post autor: PytonZCatanu »

Szok
Sensacja
Niedowierzanie
azazelmo
Posty: 897
Rejestracja: 12 sie 2019, 10:49
Has thanked: 150 times
Been thanked: 281 times

Re: Yellow & Yangtze (Reiner Knizia)

Post autor: azazelmo »

Brawo nasi!
pwitkows
Posty: 168
Rejestracja: 31 sty 2012, 10:39
Has thanked: 20 times
Been thanked: 14 times

Re: Yellow & Yangtze (Reiner Knizia)

Post autor: pwitkows »

Ciekawe jak bardzo zmienią się zasady - na pierwszy rzut oka liczba płytek na "ryneczku" zmnieszone o jeden.
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10923
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3357 times
Been thanked: 3217 times

Re: Yellow & Yangtze (Reiner Knizia)

Post autor: japanczyk »

Ja nie rozumiem dlaczego to ma ten sam wpis co Y&Y skoro zmiany w zasadach beda
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2447
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 555 times
Been thanked: 271 times

Re: Yellow & Yangtze (Reiner Knizia)

Post autor: Markus »

Ja nie rozumiem czemu Phalanx na siłę "ulepsza" gry które bez ich pimpowania doskonale działają?
Awatar użytkownika
karmazynowy
Posty: 1017
Rejestracja: 15 lut 2011, 18:26
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 184 times
Been thanked: 427 times

Re: Yellow & Yangtze (Reiner Knizia)

Post autor: karmazynowy »

Markus pisze: 29 wrz 2022, 22:25 Ja nie rozumiem czemu Phalanx na siłę "ulepsza" gry które bez ich pimpowania doskonale działają?
Bo można je sprzedać graczom, którzy mają "stare" wersje.
Na półce | Na stole | Na sprzedaż i zamianę (Gdynia) | Podzielę się rabatem: Grybezpradu.eu - 5% | Planszostrefa.pl - 11%
Awatar użytkownika
kaszkiet
Posty: 2807
Rejestracja: 03 maja 2013, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 308 times
Been thanked: 525 times

Re: Yellow & Yangtze (Reiner Knizia)

Post autor: kaszkiet »

Reiner Knizia poprztykał się z Grail Games, które wydało Yellow & Yangtze.
W planach był modułowy dodatek, czego pozostałość widać tutaj.
Miał on zawierać nową planszę (z 18 startowymi miastami), bandytów (wrogich NPC wojowników do pokonania) i tytułowy Royal Palace, czyli budynek ze specjalnymi właściwościami do zbudowania na 4 heksach.

Podejrzewam więc, że nowe wydanie będzie zawierało elementy dodatku, a nowa nazwa wynika z przeszkód licencyjnych.
Pytanie teraz, czy gra będzie zawierać tylko nową planszę, czy może dwie.

Nawiasem mówiąc pomył zastąpienia znaczników liderów szarymi figurkami uważam za chybiony. Gramy przecież kształtem, a nie kolorem i mogą być kłopoty z ich rozróżnieniem.

EDYCJA: pod wpisem na BGG rozgorzała dyskusja na temat umieszczania HUANG pod tym samym wpisem w bazie co Yellow & Yangtze (i tym samym wpis od teraz miał nazwę HUANG, a nie YY).
Człowiek z BGG ugiął się pod licznymi komentarzami (w tym i moim :) ) i HUANG otrzymało osobny wpis. BGG jest niestety bardzo niekonsekwentne w tej materii.
SeekerKuba
Posty: 149
Rejestracja: 12 wrz 2022, 11:36
Has thanked: 31 times
Been thanked: 93 times

Re: Huang/ Yellow & Yangtze (Reiner Knizia)

Post autor: SeekerKuba »

Czy jest sens kupować tą grę jeśli 90% to będą rozgrywki dwuosobowe? Z tego co czytałem to raczej nie... ale chciałbym się upewnić😀
feniks_ciapek
Posty: 2290
Rejestracja: 09 lut 2018, 11:14
Has thanked: 1596 times
Been thanked: 931 times

Re: Huang/ Yellow & Yangtze (Reiner Knizia)

Post autor: feniks_ciapek »

SeekerKuba pisze: 21 lut 2023, 20:52 Czy jest sens kupować tą grę jeśli 90% to będą rozgrywki dwuosobowe? Z tego co czytałem to raczej nie... ale chciałbym się upewnić😀
Nie warto. Na dwie osoby to z gier Knizii poleciłbym raczej Babilonię. Odczucia są pokrewne, też jest zmaganie na planszy, losowanie, blokowanie. Nie ma może konfliktów i nikt nikomu nic nie zabiera, ale nie znam żadnej jego innej pozycji z tymi elementami, którą można by zaproponować w tym składzie.
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10923
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3357 times
Been thanked: 3217 times

Re: Yellow & Yangtze / Huang (Reiner Knizia)

Post autor: japanczyk »

Wydzielilem temat o wspieraczce viewtopic.php?t=78556
Okazalo sie ze to 3/4 obecnego tematu xD Widac jaka popularnoscia wsrod graczy w Polsce cieszyl sie Y&Y :P
Awatar użytkownika
Comandante
Posty: 572
Rejestracja: 21 lip 2004, 15:49
Has thanked: 6 times
Been thanked: 22 times

Re: Yellow & Yangtze / Huang (Reiner Knizia)

Post autor: Comandante »

Jestem niebywale spokojny o to, że i Huang będzie się cieszył popularnością. I to nie tylko w Polsce.
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10923
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3357 times
Been thanked: 3217 times

Re: Yellow & Yangtze / Huang (Reiner Knizia)

Post autor: japanczyk »

Comandante pisze: 03 mar 2023, 09:23 Jestem niebywale spokojny o to, że i Huang będzie się cieszył popularnością. I to nie tylko w Polsce.
Jakby... Yellow & yangtze pomimo pozytywnych opinii nie cieszyl sie popularnoscia :D Dlatego nie bylo dodrukow i byla kontraktotwa drama z Knizia :P
Przynajmniej ja to tak postrzegam
Awatar użytkownika
Comandante
Posty: 572
Rejestracja: 21 lip 2004, 15:49
Has thanked: 6 times
Been thanked: 22 times

Re: Yellow & Yangtze / Huang (Reiner Knizia)

Post autor: Comandante »

Podjęliśmy to ryzyko bo wierzmy, że umiemy to zrobić lepiej, ryzykując własnymi pieniędzmi i czasem. Czy było to uzasadnione to się okaże.
Awatar użytkownika
Furan
Posty: 1532
Rejestracja: 21 mar 2008, 16:41
Lokalizacja: Warszawa, Wola
Has thanked: 9 times
Been thanked: 201 times

Re: Yellow & Yangtze / Huang (Reiner Knizia)

Post autor: Furan »

japanczyk pisze: 03 mar 2023, 09:25
Comandante pisze: 03 mar 2023, 09:23 Jestem niebywale spokojny o to, że i Huang będzie się cieszył popularnością. I to nie tylko w Polsce.
Jakby... Yellow & yangtze pomimo pozytywnych opinii nie cieszyl sie popularnoscia :D Dlatego nie bylo dodrukow i byla kontraktotwa drama z Knizia :P
Przynajmniej ja to tak postrzegam
Y&Y był wydany przez małe wydawnictwo ulokowane na antypodach wszystkiego w mikronakładzie, bez większej promocji (podobnie przecież Rakieta Stiwensona!). Szkoda, że Grail Games pogryzło się z autorem, ale trudno. Dobrze, że gra zyskuje nowe życie, bo to jeden z najlepszych (a z pewnością najcięższych) mechanicznie tytułów z nowej kafelkowej trylogii Reinera (Babylonia, Laguna... a może tetralogii - Arystocracy?)... grafiki wydają się super (o ile na żywo są bardziej czytelne). Natomiast jako fan drewnianych krewetek, drewnianych heksów z liderami, drewnianych owoców itd. plastykowego szału/tekturowych liderów nie skomentuję. :)
jakiCHś - w tym wyrazie jest CH! || lepiej nie używa'ć apostrof'ów w ogóle, niż używa'ć ich w nadmiar'ze!

(S) Temporum
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 574 times
Been thanked: 1027 times

Re: Yellow & Yangtze / Huang (Reiner Knizia)

Post autor: RUNner »

Jak zobaczyłem dym, który się zrobił na forum przy okazji zbiorowego zamówienia wersji francuskiej, to aż się ponabijałem z uczestników. O co tyle zamieszania? Przecież Y&Y to żaden wybitny tytuł… ostatecznie kupiłem na olx swój egzemplarz żeby się samemu przekonać skąd ten szum. W końcu nie wolno ignorować takiej masowej histerii ;)
Na razie zagrałem 2 razy w trybie 2-osobowym i muszę przyznać, że jest to kawał dobrej gry. Knizia w prostej mechanice zawarł sporo głębi, ale nie takiej żeby paliła zwoje i wykańczała umysły. Gracze dostają mnóstwo możliwości i tylko od nich samych zależy co z tym zrobią. Pełno tu nieoczywistych zagrań, które czasem przypadkowo okazują się genialne w dalszej perspektywie. Gra jest bardzo konfrontacyjna, do interakcji może dojść w każdej akcji ale nie musi. Po każdej wojnie zmienia się układ sił i sytuacja na planszy. I trzeba się do tego dostosować często zupełnie zmieniając swoje wcześniejsze plany. Nawet niewielka akcja może przewrócić wszystko do góry nogami. Już nie mogę się doczekać partii w większym gronie, ale to dopiero jesienią.
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
SeekerKuba
Posty: 149
Rejestracja: 12 wrz 2022, 11:36
Has thanked: 31 times
Been thanked: 93 times

Re: Yellow & Yangtze / Huang (Reiner Knizia)

Post autor: SeekerKuba »

Jakby ktoś chciał to udostępniam tłumaczenie instrukcji i zasłonki https://drive.google.com/drive/folders/ ... 2pLQP9HHLO


5zl prowizji za dopisek na olx "polska instrukcja do pobrania" z forum/ bgg (tam też wrzuce) :mrgreen:
ODPOWIEDZ