Słowo o ocenach gier (wydzielony)

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
Blue
Posty: 2323
Rejestracja: 09 gru 2006, 22:42
Has thanked: 196 times
Been thanked: 254 times
Kontakt:

Słowo o ocenach gier (wydzielony)

Post autor: Blue »

Co do ocen.

Z jednej strony to prawda - najlepiej sobie wyrobic zdanie grajac samemu. Ja mam gry w okolicy 6 na bgg, ktore bardzo lubię.

Wezmy np przewrotne motylki - rewelacyjny pomysł, swietna gra do grania z dzieciakami, szczególnie ze da sie grac tak ze dzieciak ma łatwiejsze a dorosły trudniejsze zadanie. Świetne jest też np MaNiKi.

Duzo mniejszych gier z definicji ma tez slabsze oceny na bgg. Po prostu mniejsze karcianki zwykle dostaja slabsze noty.

Niestety przy klęsce urodzaju trzeba miec jakis drogowskaz, wiec nawet mimo tego ze potrafie sie mocno przejechać na czyms co mialo byc super(Everdell przykladowo), to wszystkiego sie nie ogra, a cos odrzucać trzeba. To forum i ta branza wywoluje u mnie raczej efekt lizania wszystkiego(bo multum opinii o nowych rzeczach i ludzie sie zachwycaja) niz jakiegoś mocnego ogrywania czegokolwiek, a mimo to przy zakupie mam emocje nastawiajace mnie jakby to mial byc złoty Graal, ktory przekona moje ekipy do grania w cos dosc czesto. Ale niestety tak nie ma. Niestety mam stosy gier na polkach i jak sie zdarzy cos co wychodzi na stół co chwilę to jest to karcianka na 15 minut. A jak w cos lubie pograc z glowna ekipa, to pewnie znajdzie sie choć jeden z nas komu dsny tytul mniej podejdzie i nie będzie chcial w to grac. Paradoksalnie wredy łatwiej wyciagnac cos nowego i do tego namówić niz zagrac w cos znanego. Życie :).

Wracając ocena na bgg jest kiepskim wyznacznikiem, ale jest jakims wyznacznikiem, a zbyt wielu na których mozna łatwo bazować nie ma ;).
mineralen
Posty: 961
Rejestracja: 01 gru 2019, 19:07
Has thanked: 563 times
Been thanked: 644 times

Re: Okazje nie do przegapienia - dyskusje

Post autor: mineralen »

Szanowni dyskutanci chyba nie wiedzą, że ocena na BGG nie opisuje jakości gry a to jak chętnie się w dany tytuł gra (przy dodawaniu oceny gry w swojej kolekcji tam macie takie małe i, możecie przeczytać opis każdej oceny). Więc nie wiem w jaki sposób obecne oceny miały by być mniej adekwatne niż oceny 2-3 lata temu.
Awatar użytkownika
Grzdyll
Posty: 813
Rejestracja: 14 lip 2013, 22:06
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 74 times
Been thanked: 297 times
Kontakt:

Re: Okazje nie do przegapienia - dyskusje

Post autor: Grzdyll »

mineralen pisze: 07 kwie 2021, 19:11 Szanowni dyskutanci chyba nie wiedzą, że ocena na BGG nie opisuje jakości gry a to jak chętnie się w dany tytuł gra (przy dodawaniu oceny gry w swojej kolekcji tam macie takie małe i, możecie przeczytać opis każdej oceny). Więc nie wiem w jaki sposób obecne oceny miały by być mniej adekwatne niż oceny 2-3 lata temu.
A szanowny dyskutant nie widzi związku między tymi dwoma rzeczami i na przekór BGG gra chętniej w złe gry niż w dobre?
mineralen
Posty: 961
Rejestracja: 01 gru 2019, 19:07
Has thanked: 563 times
Been thanked: 644 times

Re: Okazje nie do przegapienia - dyskusje

Post autor: mineralen »

Grzdyll pisze: 07 kwie 2021, 21:20
mineralen pisze: 07 kwie 2021, 19:11 Szanowni dyskutanci chyba nie wiedzą, że ocena na BGG nie opisuje jakości gry a to jak chętnie się w dany tytuł gra (przy dodawaniu oceny gry w swojej kolekcji tam macie takie małe i, możecie przeczytać opis każdej oceny). Więc nie wiem w jaki sposób obecne oceny miały by być mniej adekwatne niż oceny 2-3 lata temu.
A szanowny dyskutant nie widzi związku między tymi dwoma rzeczami i na przekór BGG gra chętniej w złe gry niż w dobre?
No właśnie szanowny dyskutant zasugerował wraz z jak mniemam dyskutantami wyżej, że użytkownicy BGG w ostatnich latach masowo chętniej grają w gry złe niż dobre. Przecież to absurd.
Awatar użytkownika
Grzdyll
Posty: 813
Rejestracja: 14 lip 2013, 22:06
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 74 times
Been thanked: 297 times
Kontakt:

Re: Okazje nie do przegapienia - dyskusje

Post autor: Grzdyll »

mineralen pisze: 07 kwie 2021, 22:24 No właśnie szanowny dyskutant zasugerował wraz z jak mniemam dyskutantami wyżej, że użytkownicy BGG w ostatnich latach masowo chętniej grają w gry złe niż dobre. Przecież to absurd.
Zgadzam się w pełni - to absurd, że sugerowałem coś takiego ja albo koledzy wcześniej. Wszyscy uważamy bowiem, że lepiej grać możliwie często, w gry możliwie jak najlepsze, a potem dawać im wysokie oceny na BGG. A skoro nie ma osobnej oceny samej gry i osobnej oceny tego jak chętnie się w nią gra, to obie te rzeczy ocena BGG traktuje wspólnie (i jest tak i dziś i było kilka lat temu). Ergo, uświadamiający nas wszystkich post szanownego kolegi jest nieco pozbawiony sensu.
mineralen
Posty: 961
Rejestracja: 01 gru 2019, 19:07
Has thanked: 563 times
Been thanked: 644 times

Re: Okazje nie do przegapienia - dyskusje

Post autor: mineralen »

Grzdyll pisze: 07 kwie 2021, 22:43
mineralen pisze: 07 kwie 2021, 22:24 No właśnie szanowny dyskutant zasugerował wraz z jak mniemam dyskutantami wyżej, że użytkownicy BGG w ostatnich latach masowo chętniej grają w gry złe niż dobre. Przecież to absurd.
Zgadzam się w pełni - to absurd, że sugerowałem coś takiego ja albo koledzy wcześniej. Wszyscy uważamy bowiem, że lepiej grać możliwie często, w gry możliwie jak najlepsze, a potem dawać im wysokie oceny na BGG. A skoro nie ma osobnej oceny samej gry i osobnej oceny tego jak chętnie się w nią gra, to obie te rzeczy ocena BGG traktuje wspólnie (i jest tak i dziś i było kilka lat temu). Ergo, uświadamiający nas wszystkich post szanownego kolegi jest nieco pozbawiony sensu.
Wręcz przeciwnie, uważam, że był potrzebny, żeby przerwać to kółko starczego gadania "kiedyś to były czasy, teraz nie ma czasów".
Żeby wyjaśnić tezę, że "kiedyś oceny na BGG były adekwatne, a teraz nie są" przychodzą mi do glowy dwa pomysły
1. Istnieje globalny spisek dawania dobrych ocen słabym grom
2. W ciągu ostatnich kilku lat masowo gust ludzi grających w gry planszowe na całym świecie popsuł się (kiedyś musiał być dobry, bo wiemy, że kiedyś oceny na BGG były adekwatne). Czyli użytkownicy na BGG zaczęli chętniej grać w gry, które użytkownicy forum gier planszowych wiedzą obiektywnie (a jakże), że są słabe.

Już sam nie wiem co jest bardziej absurdalne.

Edit: po wydzieleniu niestety nie ma postów do których się odnoszę.
Awatar użytkownika
StanKoko
Posty: 205
Rejestracja: 27 lis 2020, 23:33
Lokalizacja: Berlin
Has thanked: 14 times
Been thanked: 4 times

Re: Słowo o ocenach gier (wydzielony)

Post autor: StanKoko »

Nie wiem czy do mojego postu się odnosiłeś, ale ja sugerowałem, że problemem jest bardziej ogólny i dotyczy ocen użytkowników generalnie. Zjawisko jest to widoczne w wielu branżach, ale racjonalne korzystanie z ocen na BGG czy innych portalach ma duży sens.

Aczkolwiek to, że wraz z napływem użytkowników oceny uległy pogorszeniu (w rozumieniu hardcorowego gracza) też jestem w stanie sobie wyobrazić. Wyobrażam sobie, że jeśli ktoś gra w 2-3 gry w roku to wyżej oceni większość tytułów, bo są dla niego świeższe, inowacyjne i ogólnie by w nie nie grał jakby ich nie lubił.
Na Filmweb masz teraz ocenę 'ekspertów'. Zapewne wprowadzoną, żeby zadowolić bardziej wyszukanych widzów, bo dla nich top 100 to żart (mozna znaleźć takie info na grupach filmowych). Kiedyś BGG było pewnie bardziej eksperckie, ale teraz coraz więcej ludzi gra w gry planszowe i korzysta z różnego rodzai portali internetowych. Zapewne 7.0 5 lat temu znaczyło co innego niż dzisiejsze 7.0 (tak, skala jest opisana, ale kto by to czytał). Trzeba się po prostu dostosować.

Trzeba mieć swój rozum i korzystać z rankingów w taki sposób jak nam odpowiada i zaspokaja nasze potrzeby.
Awatar użytkownika
Propi
Posty: 1151
Rejestracja: 04 sty 2019, 19:06
Has thanked: 504 times
Been thanked: 333 times

Re: Słowo o ocenach gier (wydzielony)

Post autor: Propi »

Innymi słowy potrzeba nam jakiejś oceny ważonej - waga wynikałaby tu np. z obszerności kolekcji czy ilości rozegranych partii osób oceniających. I wszystkie te rzeczy - i więcej - da się wyciągnąć z profili na BGG. Tylko czy BGG jest zainteresowane takim dodatkiem do ocen?
Awatar użytkownika
VivoBrezo
Posty: 781
Rejestracja: 11 sie 2019, 10:56
Has thanked: 155 times
Been thanked: 528 times
Kontakt:

Re: Słowo o ocenach gier (wydzielony)

Post autor: VivoBrezo »

Oczywiście, że oceny uległy dewaluacji. Przecież gra 7 na 10 to jest wysoka ocena. Co ja gadam, 6 na 10 to jest gra powyżej przeciętnej. Sam pamiętam zastrzeżenia do Gambita, że grę ocenił tak nisko, a dał właśnie coś koło 6.

Wraz z popularyzacją gier, nastąpił napływ graczy. Taki gracz kupi sobie Terraformację Marsa i świetnie się przy niej bawi. Da jej ocenę 9-10, bo nie posiada punktu odniesienia, dla niego jest to najlepsza gra na świecie i chce się tym podzielić.
Czy dla mnie Terraformacja to jest 10? Pewnie nie, chociaż uważam, że to jest dobra gra i zasługuje na ocenę 6 w górę. Czy to jest wina gracza, że tak ocenił? Oczywiście, że nie, po prostu system ocen jest niedoskonały. Ranking też nie jest doskonały, bo to festiwal popularności, nawet ocena gier przez komisję jest niedoskonała, bo zawsze znajdzie się jakieś ale. Wychodzi na to, że każdy musiałby tworzyć swoją własną listę z ocenami, żeby wszyscy byli zadowoleni.
Pewnie, można by było zrobić algorytm uwzględniający doświadczenie gracza, pytanie czy BGG to już nie portal dla wszystkich i trzeba by było zrobić inną stronę BGGGeek :D?
Cześć! Nie widzicie nas, ale możecie nas usłyszeć w podcaście Kości, Piony i Bastiony. Rozmawiamy o grach, które lubimy, bo życie jest za krótkie, na te słabe.
Kości, Piony i Bastiony Youtube
Kości, Piony i Bastiony Spotify
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4671
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1217 times
Been thanked: 1419 times

Re: Słowo o ocenach gier (wydzielony)

Post autor: Mr_Fisq »

Propi pisze: 08 kwie 2021, 01:39 Innymi słowy potrzeba nam jakiejś oceny ważonej - waga wynikałaby tu np. z obszerności kolekcji czy ilości rozegranych partii osób oceniających. I wszystkie te rzeczy - i więcej - da się wyciągnąć z profili na BGG. Tylko czy BGG jest zainteresowane takim dodatkiem do ocen?
Pozwolę zacytować mój koncept z tematu o BGG:
Mr_Fisq pisze: 22 gru 2020, 09:44 1. Normalizacja rankingu BGG:
np,
- wycięcie ocen użytkowników którzy dają same 1 albo 10
- "normalizacja" ocen poszczególnych użytkowników => transformacja ocen użytkowników, tak, żeby lepiej odpowiadały rozkładowi normalnemu albo wycięcie osób z ocenami o bardzo małym odchyleniu standardowym (bo ich ocena nie niesie ze sobą praktycznie żadnej informacji)
- różne inne modyfikacje danych wejsciowych
i na podstawie "wyczyszczonych" danych wyliczenie nowego rankingu BGG.
Mr_Fisq pisze: 22 gru 2020, 11:12
BartP pisze: 22 gru 2020, 10:25 Na statystyce się mocno nie znam. Niemniej założenie, że oceny użytkownika muszą przypominać rozkład normalny nie jest do końca prawidłowe, mym skromnym zdaniem. Wynika to z tego, że wiele ludzi raczej stara się tak dobierać gry, by jednak pasowały w ich gusta. Jest 10x większa szansa trafienia na grę ocenioną na 7 niż na 3. Gdyby grało się w losowe gry, albo wszystkie, to pewnie założenie miałoby rację bytu.
Nie muszą odzwierciedlać rozkładu normalnego w tym sensie, że wartość średnia ocen nie musi być w okolicach 5.5, natomiast dalej spodziewałbym się z grubsza krzywej dzwonowej wokół średniej ocen danego użytkownika.
Jak sobie spojrzysz na wykres swoich ocen na bgg, to wprawdzie średnią masz w okolicach 6.5, to jednak rozkład dalej masz "dzwonowy".

I teraz pojawiają się dwie kwestie:
- średnia ocen może zależeć od tego jak użytkownik czuje skalę ocen => dwie osoby darzące tą samą grę tym samym uczuciem mogą dać różne oceny (dla niektórych średnia gra to 7-ka dla innych 5-tka)
normalizacja rozkładu zmniejszy nam ten rozdźwięk (wprowadzi nowy, związany z tym, że osoby lepiej dobierające sobie gry, i gorzej dobierające sobie gry mają taką samą średnią).

Z drugiej strony mamy "czułość" oceniania, są osoby chętniej i mniej chętnie wykorzystujące spektrum ocen (małe/duże odchylenie od średniej), ten efekt też można spróbować zredukować odpowiednio skalując oceny.

Nie twierdzę przy tym, że dostaniemy obiektywne oceny gier - co to, to nie; natomiast mam nadzieję, że relacje między tymi ocenami będą lepiej oddawać ponadprzeciętność poszczególnych gier.
EDIT: Jeśli ktoś dał np. 100 grom 9, 1 grze 10 i 10 grom 8, to może należy uwypuklić te różnice, i wskazać, że 100 gier podobało mu się "standardowo" (5.5), 1 gra bardzo (8), a 10 poniżej przeciętnej (3)?

Ogólnie pytanie jakie sobie stawiam przy okazji (i jak starczy czasu, to spróbuję sobie odpowiedzieć), to wpływ osób ulegających hype'owi na oceny na bgg.
Jaki jest np. wkład osób wystawiających dużo praktycznie takich samych bardzo pozytywnych ocen, w ostateczne oceny poszczególnych gier?

Edit: Korekta edytorska.
PS. Jak znajdę legendarną wolną chwilę to pewnie spróbuję znowu do tematu przysiąść.
Sprzedam: Obniżki, nowości: Root, Lanzerath Ridge, Dawn of the Zeds, Etherfields
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
Fojtu
Posty: 3379
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 557 times
Been thanked: 1263 times

Re: Słowo o ocenach gier (wydzielony)

Post autor: Fojtu »

Mr_Fisq pisze: 08 kwie 2021, 08:14 Pozwolę zacytować mój koncept z tematu o BGG:
Normalizacja ocen z punktu widzenia statystyki byłaby dużym błędem, bo jest bardzo silny selection bias. Niektórzy gracze grają w same bardzo dobre gry w ich opinii, bo np. słuchają recenzentów o bardzo podobnych gustach i po gorsze gry nigdy nie sięgają. Normalizowanie ich ocen nie jest słuszne. Rozkład moich ocen przez lata się zmienił właśine z tego powodu, kiedyś byłem bardziej selektywny, teraz lubię zagrać w coś nowego nawet jak nie jest świetne i wystawiam niższą ocenę.

IMO nie ma dobrego systemu, który by pozwolił na rozwiązanie tych wszystkich problemów, jedyne sensowne co widzę to nie liczenie osób, które mają zbyt mało ocen lub mają same 1/10, ale to problem głównie gier z KS-a.
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4514
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1669 times
Been thanked: 2092 times

Re: Słowo o ocenach gier (wydzielony)

Post autor: PytonZCatanu »

Zachęcam do zapoznania się z moim wątkiem o statystykach BGG, gdzie wątek "oceniania oceniania" też się pojawia:
Tzw. "klasyki", czyli garść statystyk z BGG :)
viewtopic.php?f=64&t=68103

Zajawka: ciekawy artykuł:
Game Complexity and Ratings on BoardGameGeek

What we can measure, and what I will be looking at here, is the correlation between game complexity and rating
https://bgdata.substack.com/p/bgg-complexity-and-rating

Ranking BGG (TOP10) skorygowany o powyższe zjawisko na 12.2018 (https://dvatvani.github.io/BGG-Analysis-Part-2.html):
1 2 Pandemic Legacy: Season 1 2015 2.80 8.50 7.94
2 38 Codenames 2015 1.35 7.73 7.86
3 9 7 Wonders Duel 2015 2.24 8.01 7.73
4 1 Gloomhaven 2017 3.77 8.50 7.69
5 69 Crokinole 1876 1.28 7.55 7.66
6 50 Patchwork 2014 1.71 7.66 7.61
7 45 Ticket to Ride: 10th Anniversary 2014 1.95 7.69 7.60
8 21 Mechs vs. Minions 2016 2.45 7.87 7.55
9 67 Santorini 2016 1.76 7.57 7.53
10 19 Mansions of Madness: Second Edition
Enjoy :)
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4671
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1217 times
Been thanked: 1419 times

Re: Słowo o ocenach gier (wydzielony)

Post autor: Mr_Fisq »

Fojtu pisze: 08 kwie 2021, 08:37 Normalizacja ocen z punktu widzenia statystyki byłaby dużym błędem, bo jest bardzo silny selection bias. Niektórzy gracze grają w same bardzo dobre gry w ich opinii, bo np. słuchają recenzentów o bardzo podobnych gustach i po gorsze gry nigdy nie sięgają. Normalizowanie ich ocen nie jest słuszne. Rozkład moich ocen przez lata się zmienił właśine z tego powodu, kiedyś byłem bardziej selektywny, teraz lubię zagrać w coś nowego nawet jak nie jest świetne i wystawiam niższą ocenę.
Tak, tylko jeśli wnosisz swoimi ocenami małe odchylenie standardowe, to jesteś chyba statystycznie mało istotny (z punktu widzenia klasyfikacji) => to że praktycznie każdej grze dajesz 7-8 niewiele wnosi do dyskusji, bo prawie w żaden sposób nie różnicuje gier. I to też można wziąć pod uwagę ważąc wkład poszczególnych ocen.
Fojtu pisze: 08 kwie 2021, 08:37 IMO nie ma dobrego systemu, który by pozwolił na rozwiązanie tych wszystkich problemów, jedyne sensowne co widzę to nie liczenie osób, które mają zbyt mało ocen lub mają same 1/10, ale to problem głównie gier z KS-a.
Osoba dająca same 1/10 wnosi tyle do dyskusji, co dająca same 7/10, itd. i tu znowu pojawia się temat normalizacji, albo wag opartych na odchyleniu standardowym.
Sprzedam: Obniżki, nowości: Root, Lanzerath Ridge, Dawn of the Zeds, Etherfields
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3358
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1115 times
Been thanked: 1282 times

Re: Słowo o ocenach gier (wydzielony)

Post autor: seki »

Nie zgadzam się z tezą, że ocena 7 na bgg to bardzo dobra gra. To zaledwie dobra, czyli taka która.. jest dobra ale nie robi nic wyróżniającego się. Zwracam uwagę, że ocena 6 na bgg oznacza już grę, zaledwie OK czyli dość przeciętną, w którą zagramy wyłącznie w pewnych określonych sytuacjach a którą sami niechętnie wyciągamy na stół. W związku z tym należy uznać, że oceny poniżej 6 to gry słabe skalowane od 5 tzn nieco nudnych w dół. Oceny 6-7 to gry dość przeciętne. Oceny od 8 wzwyż to gry bardzo dobre, w które lubimy grać i polecamy.

Dziwię się, że ktoś się dziwi, że średnia ocen na bgg wynosi powyżej 7. Gry wychodzą na rynku raczej dobre. Złych gier z ekonomicznego punktu widzenia nie opłaca się wydawać. Mam wrażenie, że maruderzy chcieliby aby system ocen na bgg był inny. Ale jest taki jaki jest. Jeśli zrozumieją, że to nie jest ocena gry od 1 do 10 tylko ocena taka jak to opisałem wyżej to nagle uświadomią sobie, że to jednak nie jest tak, że inni ludzie to się nie znają i źle oceniają, tylko że to oni sami (maruderzy) źle oceniają i nie potrafią odnaleźć się w systemie ocen bgg. A jeśli kategorycznie tego systemu nie akceptują, to wyjście jest jedno... muszą przestać oceniać i korzystać z ocen na bgg.

Aż dziwne, że jeszcze nie powstał alternatywny serwis, w którym system ocen byłby inny.
Ostatnio zmieniony 08 kwie 2021, 09:41 przez seki, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4514
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1669 times
Been thanked: 2092 times

Re: Słowo o ocenach gier (wydzielony)

Post autor: PytonZCatanu »

Moja średnia ocen na BGG to 6.80 (z 433 ocen). A jak u was? :)
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3358
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1115 times
Been thanked: 1282 times

Re: Słowo o ocenach gier (wydzielony)

Post autor: seki »

Moja średnia 6,77
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4514
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1669 times
Been thanked: 2092 times

Re: Słowo o ocenach gier (wydzielony)

Post autor: PytonZCatanu »

Można dodać ankietę na początku wątku z przedziałami - bardzo jestem ciekawy jak wyjdzie. Przeczuwam, że 6,5-7,0 będzie dominować.
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4476
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1425 times
Been thanked: 1100 times

Re: Słowo o ocenach gier (wydzielony)

Post autor: garg »

Moja to 6,20 - nie spodziewałem się, że oceniam tak surowo :lol: .
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
mineralen
Posty: 961
Rejestracja: 01 gru 2019, 19:07
Has thanked: 563 times
Been thanked: 644 times

Re: Słowo o ocenach gier (wydzielony)

Post autor: mineralen »

Żebyśmy wiedzieli o czym mówimy. Podaję opis ocen z BGG:

10 - Outstanding. Always want to play, expect this will never change.
9 - Excellent. Always want to play.
8 - Very good. Like to play, will probably suggest it, will never turn it down.
7 - Good. Usually willing to play.
6 - Fair. Some fun or challenge at least, will play occasionally if in the right mood.
5 - Average. No significant appeal, take it or leave it.
4 - Below average. Slightly boring, could be talked into it on occasion.
3 - Poor. Likely won't play this again although could be convinced.
2 - Very poor. Annoying, I plan to never play this again.
1 - Defies description of a game. You won't catch me dead playing this. Clearly broken.

StanKoko pisze: 08 kwie 2021, 01:28
Aczkolwiek to, że wraz z napływem użytkowników oceny uległy pogorszeniu (w rozumieniu hardcorowego gracza) też jestem w stanie sobie wyobrazić. Wyobrażam sobie, że jeśli ktoś gra w 2-3 gry w roku to wyżej oceni większość tytułów, bo są dla niego świeższe, inowacyjne i ogólnie by w nie nie grał jakby ich nie lubił.
Jakbym posadził mojego ojca przed BGG to by wszystkim grom po kolei dawał 1/10, bo co bym mu nie pokazał to dla niego "jakaś głupia ta gra, nie chcę w to grać". Najwyżej oceniane przez niego byłoby Rummikub 6/10, bo w to czasem zagra. Może forum gry plansowe potrzebuje takiego hardcore'owego krytyka? :)
Propi pisze: 08 kwie 2021, 01:39 Innymi słowy potrzeba nam jakiejś oceny ważonej - waga wynikałaby tu np. z obszerności kolekcji czy ilości rozegranych partii osób oceniających. I wszystkie te rzeczy - i więcej - da się wyciągnąć z profili na BGG. Tylko czy BGG jest zainteresowane takim dodatkiem do ocen?
Czy Tom Vasel z Dice Tower, który ocenia Wingspan wysoko ma powiedzmy 100 razy więcej racji niż Quinn z SU&SD, który ocenia Wingspan średnio? Tom Vasel przegrał setki razy więcej gier niż przeciętny użytkownik BGG czy wielu znanych krytyków. Czy to oznacza, że jego ocena jest zawsze lepsza? Moim zdaniem ocena ważona na podstawie doświadczeń to bardzo zły pomysł.
VivoBrezo pisze: 08 kwie 2021, 07:55 Oczywiście, że oceny uległy dewaluacji. Przecież gra 7 na 10 to jest wysoka ocena. Co ja gadam, 6 na 10 to jest gra powyżej przeciętnej. Sam pamiętam zastrzeżenia do Gambita, że grę ocenił tak nisko, a dał właśnie coś koło 6.
Fajnie, że przytaczasz Gambita. Właśnie podoba mi się jego system oceniania, bo wprost bierze go z BGG (ten który spisałem na początku). Jak mu się nie chce grać w Gloomhaven, to daje 4/10 i tyle. Nie przejmuje się "obiektywnością" oceny, mówi o tym jak chce grać w ten tytuł.
Wraz z popularyzacją gier, nastąpił napływ graczy. Taki gracz kupi sobie Terraformację Marsa i świetnie się przy niej bawi. Da jej ocenę 9-10, bo nie posiada punktu odniesienia, dla niego jest to najlepsza gra na świecie i chce się tym podzielić.
Jeżeli gracz czuje, że "Always want to play." to dlaczego nie miałby dać 9, skoro sam serwis to sugeruje? Ja też dałem Terraformacji 9, bo zawsze chętnie w nią zagram. Nie rozumiem jaką inną ocenę miałbym dać.

Mój Average Rating 7.33 na podstawie 90 tytułów. Czy to oznacza, że moje oceny są gorsze od tego, kogo średnia jest powiedzmy 5.0 na 90 tytułów? Wręcz powiedziałbym, że współczuję tej osobie, bo w dużej części ta osoba grała w gry, które jej się nie podobają. Myślę, że wręcz to dobrze, że średnie ocen są wyższe niż kiedyś, bo to oznacza, że ludzie wybierają gry świadomie, pod swoje gusta.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9433
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1444 times
Kontakt:

Re: Słowo o ocenach gier (wydzielony)

Post autor: MichalStajszczak »

Pytanie raczej z gatunku filozoficznych (i chyba już w jakiejś wcześniejszej dyskusji stawiane): czy średnia ocen subiektywnych może dać ocenę obiektywną?
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4514
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1669 times
Been thanked: 2092 times

Re: Słowo o ocenach gier (wydzielony)

Post autor: PytonZCatanu »

MichalStajszczak pisze: 08 kwie 2021, 10:33 Pytanie raczej z gatunku filozoficznych (i chyba już w jakiejś wcześniejszej dyskusji stawiane): czy średnia ocen subiektywnych może dać ocenę obiektywną?
Magia dużych liczb - przy ogromnej próbie będzie do tego dążyć ;)
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4719
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 383 times
Been thanked: 885 times

Re: Słowo o ocenach gier (wydzielony)

Post autor: BartP »

Wiem, że kiedyś to robiłem: jak się sprawdza średnią własnych ocen na BGG? Nie chce mi się robić eksportu i liczyć to excelami.
mineralen
Posty: 961
Rejestracja: 01 gru 2019, 19:07
Has thanked: 563 times
Been thanked: 644 times

Re: Słowo o ocenach gier (wydzielony)

Post autor: mineralen »

MichalStajszczak pisze: 08 kwie 2021, 10:33 Pytanie raczej z gatunku filozoficznych (i chyba już w jakiejś wcześniejszej dyskusji stawiane): czy średnia ocen subiektywnych może dać ocenę obiektywną?
Dla mnie jest oczywiste, że nie. Średnia ocen subiektywnych to średnia ocen subiektywnych. Obiektywna ocena to taka, z którą każdy musiałby się zgodzić. Średnia dla Brassa to powiedzmy 8.0. Czy dla każdego będzie to 8.0? Oczywiście, że nie.
Możemy zrobić eksperyment. Czy średnia ocena jakiejś gry wszystkich użytkowników użytkowników będzie obiektywna? A może średnia ocena wszystkich ludzi na ziemii danej gry będzie obiektywna? A co z kosmitami? Może średnia ocena wszystkich istnień we wszechświecie? A co jak inne zdanie mają istoty z innych wymiarów? :)
Fun fact: Tom Vasel ocenił Brass Birmingham na 4. Czyja ocena jest bardziej obiektywna - gracza, który grał w tysiące gier czy tysięcy graczy, którzy grali w niewiele gier?
Moja odpowiedź - żadna.
Ostatnio zmieniony 08 kwie 2021, 10:49 przez mineralen, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3358
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1115 times
Been thanked: 1282 times

Re: Słowo o ocenach gier (wydzielony)

Post autor: seki »

BartP pisze: 08 kwie 2021, 10:37 Wiem, że kiedyś to robiłem: jak się sprawdza średnią własnych ocen na BGG? Nie chce mi się robić eksportu i liczyć to excelami.
Wystarczy zajrzeć w swój profil na bgg. Tam gdzie są odnośniki do wishlisty, kolekcji itd. Tam masz podaną swoją średnią ocenę.
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4514
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1669 times
Been thanked: 2092 times

Re: Słowo o ocenach gier (wydzielony)

Post autor: PytonZCatanu »

mineralen pisze: 08 kwie 2021, 10:46
MichalStajszczak pisze: 08 kwie 2021, 10:33 Pytanie raczej z gatunku filozoficznych (i chyba już w jakiejś wcześniejszej dyskusji stawiane): czy średnia ocen subiektywnych może dać ocenę obiektywną?

Możemy zrobić eksperyment. Czy średnia ocena jakiejś gry wszystkich użytkowników użytkowników będzie obiektywna? A może średnia ocena wszystkich ludzi na ziemii danej gry będzie obiektywna? A co z kosmitami? Może średnia ocena wszystkich istnień we wszechświecie? A co jak inne zdanie mają istoty z innych wymiarów? :)
Ha
Ha
Ha

Jak ja lubie takie absurdalne stwierdzenia.

Im większa próba, tym ocena dąży do bycia bardziej obiektywną. Proste.
ODPOWIEDZ