Gra miesiąca - luty 2009

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6359
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 194 times
Been thanked: 490 times
Kontakt:

Gra miesiąca - luty 2009

Post autor: yosz »

Podtrzymując nową świecką tradycję - co was urzekło w poprzednim miesiącu, w co najwięcej graliście?

U mnie 'słabo' - tylko 29 rozgrywek w 16 różnych gier (najczęściej niestety zagrałem tylko po razie, albo dwa, z jednym wyjątkiem). Miesiąć w którym bardzo mało grałem w Race'a (tylko dwie potyczki plus jedna z robotem - trzeba to naprawić ;) ) Gry w które grałem: link

W poczekalni trzy gry:
Nexus Ops (2 rozgrywki) - wreszcie ameritrash którego szukałem. W czwórkę jednak wydaje się słabszy niż w dwójkę, gdzie jest zaskakująco strategiczny
Rails of Europe (2 rozgrywki) - bardzo przyjemne rozszerzenie Railroada (grałem już wcześniej ale dopiero teraz mogłem sobie wyrobić zdanie)
Castle for All Seasons - 2 rozgrywki, z czego jedna na BSW - obie tylko dwuosobowe. Ślicznie wydana gra, moim zdaniem bardzo dobra. Nie widzę tu jakiejś strasznej twórczości jak twierdzą niektórzy :) (i jak ktoś powie, że widać za mało grałem, dostanie w zęby ;P) Muszę zdecydowanie pograć na więcej osób

Ale zdecydowanie grą miesiąca zostaje u mnie, gra w którą grałem 9 razy: Battlestar Galactica ... The Card Game. Prototyp Fillipposa, który miałem wielką przyjemność razem z Agą testować. Zdecydowanie godna polecenia gra do spróbowania. Bardzo miła karcianka dla dwóch osób, lekki element blefu, zarządzanie ręką - świetna. Jak widać luty upłynął mi w większości pod znakiem prototypów - zobaczymy jak będzie w marcu
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
DDP
Posty: 369
Rejestracja: 12 kwie 2006, 18:01
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 7 times
Been thanked: 21 times

Re: Gra miesiąca - luty 2009

Post autor: DDP »

U mnie to byl najbardziej obfity miesiac w granie, 50 partii (w ok.25 roznych gier) maksymalnie po 3-4 partie w jedna gre.
W czolowce uplasowaly sie: Blue Moon, Samuraj, Powerboats i LOTR the boardgame.
Najwiekszy fun o dziwo (nie lubie losowosci w grach) mialem przy Powerboats czyli prostej wyscigowce z koscmi ktora jak sie okazuje bardzo dobrze chodzi na 3 osoby (jest wowczas dynamiczna i szybka).
Zawsze gram o zwycięstwo!
Awatar użytkownika
blazej
Posty: 483
Rejestracja: 06 lut 2005, 20:19
Lokalizacja: Warszawa

Re: Gra miesiąca - luty 2009

Post autor: blazej »

U mnie 29 partii i zdecydowanie wygrywa Race for the galaxy z 14 partii, Dominion 7.
Ostatnio zmieniony 01 mar 2009, 12:16 przez blazej, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
draco
Posty: 2096
Rejestracja: 05 sty 2006, 23:15
Lokalizacja: Warszawa, żona też

Re: Gra miesiąca - luty 2009

Post autor: draco »

Mój luty też był gorszy od stycznia. Rozegrałem 88 partii w 32 gry. Grą lutego zdecydowanie zostaje Race for the Galaxy. Nie mogłem się do wyścigu przekonać przez ponad rok, a po dwóch udanych rozgrywkach na początku lutego tak mi się odmieniło, że kopiłem własny egzemplarz z dodatkiem i zapakowałem w koszulki. To znaczy pakowanie było rodzinne, córka podawała koszulki a ja z żoną wkładaliśmy karty. Marysia nazwała grę księżyc, więc super, nawet chciała grać, ale postanowiłem nie testować gry na 2-latce.

Moje lutowe wyczyny tutaj:
http://www.boardgamegeek.com/plays/thum ... 2009-02-28
Filip z Lublina
Posty: 1684
Rejestracja: 13 paź 2007, 08:46
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 28 times
Been thanked: 19 times

Re: Gra miesiąca - luty 2009

Post autor: Filip z Lublina »

nie grało się zbyt dużo w lutym(20), ale odkrycie Bootleggers i Meuterera bardzo przyjemne:) z tych dwóch wybrałbym jednak ten drugi tytuł bo był większą niespodzianką a i krótki i wszędzie go zabrać można;)
polecam tym, którzy jeszcze nie wydali na niego tych 30zł;)
pozdrawiam
Awatar użytkownika
BloodyBaron
Posty: 1308
Rejestracja: 15 sie 2007, 12:25
Lokalizacja: War Shau - czyli szał wojny? :)
Been thanked: 1 time

Re: Gra miesiąca - luty 2009

Post autor: BloodyBaron »

Ja w lutym grywałem tyle, co zwykle, czyli naprawdę mało - 7 partii w 7 gier. Za to w dłuższe, cięższe gry.
Wygrywa bezapelacyjnie Railroad Tycoon - jedna megawypaśna partia w pełnym składzie, wygrana jednym punktem :)
Na drugim miejscu bardzo fajna partia w Catan Card Game z dodatkiem Kupcy i Barbarzyńcy.
Na trzecim dwa tytuły: Agricola i Comuni - po dwuosobowej partyjce.
_________
Moje gry
Omar
Posty: 113
Rejestracja: 19 gru 2006, 14:01
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Gra miesiąca - luty 2009

Post autor: Omar »

Luty był miesiącem Blue Moon. Sam nie wiem czemu nie kupiłem tej gry zdecydowanie wcześniej.
Drugą grą lutego było Santiago. Kupiłem po przeczytaniu kilku dobrych opinii na forum i się nie zawiadłem. Ciekaw jestem ile jeszcze jest gier poza setką BGG o tak wysokiej grywalności.
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6359
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 194 times
Been thanked: 490 times
Kontakt:

Re: Gra miesiąca - luty 2009

Post autor: yosz »

Omar pisze:Ciekaw jestem ile jeszcze jest gier poza setką BGG o tak wysokiej grywalności.
Mnóoóóóóstwo. Dużo gier pozostaje nawet poza 500 bo mało osób je ocenia. Nie przywiązuj zanadto wagi do miejsca w rankingu na BGG.

Draco: brawo! Prawdziwa męska decyzja (dotycząc R4TG)
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Gra miesiąca - luty 2009

Post autor: Geko »

draco pisze:Mój luty też był gorszy od stycznia. Rozegrałem 88 partii w 32 gry. Grą lutego zdecydowanie zostaje Race for the Galaxy. Nie mogłem się do wyścigu przekonać przez ponad rok, a po dwóch udanych rozgrywkach na początku lutego tak mi się odmieniło, że kopiłem własny egzemplarz z dodatkiem i zapakowałem w koszulki.
A to dopiero :P
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
kolderek
Posty: 1368
Rejestracja: 15 paź 2007, 17:25
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 1 time

Re: Gra miesiąca - luty 2009

Post autor: kolderek »

rozegrałem 49 partii w 25 różnych gier. było zdecydowanie lepiej niż w poprzednim roku i trochę lepiej niż w poprzednim miesiącu. Tutaj możecie zobaczyć w co grałem i i le razy. a grą miesiąca zostaje Stone Age. na drugim miejscu Keltis.
Perpetka
Posty: 1124
Rejestracja: 06 sty 2009, 22:24
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Gra miesiąca - luty 2009

Post autor: Perpetka »

Zdecydowanie Reef Encounter. Po przeczytaniu z głupia frant instrukcji na SpielByWeb uwiódł mnie i jestem już po 11 partiach (1 live, reszta SBW, w tym 4 ze znajomymi).

Od 12 lutego dałam się wciągnąć w rejestrowanie każdej rozgrywki na BGG i licznik pokazuje 34 rozgrywki, z czego 15 na żywo.
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Re: Gra miesiąca - luty 2009

Post autor: jax »

Perpetka pisze:Od 12 lutego dałam się wciągnąć w rejestrowanie każdej rozgrywki na BGG i licznik pokazuje 34 rozgrywki, z czego 15 na żywo.
Jak dla mnie to wygląda, że jesteś raczej graczem komputerowym a nie graczem w planszówki :wink:

[osobiście nie rejestruję rozgrywek na kompie]
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
Tommy
Posty: 1739
Rejestracja: 25 lut 2008, 15:18
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 108 times
Been thanked: 27 times

Re: Gra miesiąca - luty 2009

Post autor: Tommy »

No to jak nowa świecka tradycja to proszę:

W lutym nie grałem prawie wcale, stąd bodajże 5 czy 6 partii w Kingsburg czyni ją zarówno najczęściej graną, ale także największym zachwytem (co ważniejsze) lutego 2009.
"I used to roll the dice
feel the fear in my enemy's eyes"
bazyn
Posty: 288
Rejestracja: 16 lut 2008, 22:30
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Gra miesiąca - luty 2009

Post autor: bazyn »

Ja ogólnie czuję, że to był cudowny miesiąc :) 55 rozgrywek w 32 różne gry. Poznałem kilka gier ocenionych na 8 (Memoir'44, Alchemik, Duell of Ages) i mnóstwo innych fajnych gier. Ponadto zagrałem w 5 z 8 gier ocenianych przeze mnie na 10 i w kilka dziewiątek. No i poznałem Żółwiki :D

A grą miesiąca zostaną cudownie niemiłe Lifeboats
Mam
Chcę


Pragnę poznać: Above and Below, Arcadia Quest, Clank!, Pathfinder, Trickerion, Blood Rage, Mechs vs Minions
Awatar użytkownika
Furan
Posty: 1553
Rejestracja: 21 mar 2008, 16:41
Lokalizacja: Warszawa, Wola
Has thanked: 9 times
Been thanked: 217 times

Re: Gra miesiąca - luty 2009

Post autor: Furan »

Samuraj. 10 dni i 10 rozgrywek.
jakiCHś - w tym wyrazie jest CH! || lepiej nie używa'ć apostrof'ów w ogóle, niż używa'ć ich w nadmiar'ze!

(S) Pueblo, Burgundy, Trismegistus, Felix, Hit!
Awatar użytkownika
godpuppet
Posty: 592
Rejestracja: 30 gru 2008, 12:15
Lokalizacja: Warszawa

Re: Gra miesiąca - luty 2009

Post autor: godpuppet »

17 rozgrywek w 8 roznych gier - czyli w okolicach mojej normy.
gra lutego zostaje Lord of the Rings - Confrontation, w ktora wreszcie udalo mi sie zagrac pare razy i bardzo mi sie podoba.
All work and no play makes Jack a dull boy!
Awatar użytkownika
Blue
Posty: 2323
Rejestracja: 09 gru 2006, 22:42
Has thanked: 196 times
Been thanked: 254 times
Kontakt:

Re: Gra miesiąca - luty 2009

Post autor: Blue »

Hmm u mnie 4 partie w Fury of Dracula z czego jedna nie skończona. Wszystko byłoby fajnie, gdyby nie czas rozgrywki, który przekładał się na to że plansza musiała być rozłożona przez 2 dni żeby skończyć partię. Poza FoD, grałem sporo w świetnego Space Alerta(przy czym większość partii treningowych, niewiele pełnych) - genialną grę kooperacyjną ze świeżym spojrzeniem na tą tematykę. Jedyne co w nim przeszkadza to mocno problematyczne wdrażanie nowych graczy do rozgrywki.
Ale grą miesiąca zostaje gra która jeszcze bardziej mnie zachwyciła mechaniką... nowatorką jak na gry planszowe, grałem tylko raz do tego z błędami i w zasadzie to ja praktycznie w rozgrywce nie uczestniczyłem bo musiałem jednocześnie grać i wyjaśniać nieścisłości w zasadach, a że w grze czynnik czasu rzeczywistego jest bardzo ważny ;)... No tak, coś się nie zgadza, przed chwilą mówiłem o Space Alert, a to przecież jest chyba najnowszy tytuł z mechaniką wiążącą czas rzeczywisty... Pewnie cześć już wie o co chodzi, a to tytuł troszkę mniej szumny od SA, konkretnie chodzi o 3... 2... 1... Space Dealer. Mechanika zaczerpnięta w pewien sposób z komputerowych RTSów - klepsydry, świetnie się sprawdzają. Gdy budujemy cokolwiek to w komputerowej strategii mamy animację, w SD mamy po prostu klepsydrę która odmierza czas do końca budowy. Przy okazji w grze nie brakuje elementów handlu, planowania, negatywnej interakcji(którą można włączyć do gry, ale nie ma takiej konieczności!). A to wszystko w 30 minut rozgrywki bądź mniej. Jedyny minus to przedział graczy 3-4(po dokupieniu drugiej kopii max 8 graczy... jednak 260 pln to moim zdaniem trochę przesada i wydaje mi się że przy takich ilościach graczy potrzeba naprawdę doświadczonych zawodników, żeby nie było chaosu, z tym że tylko wydaje mi się, pewności nie mam :) ), aczkolwiek istnieje duże prawdopodobieństwo, że stworzenie wariantu 2 osobowego też będzie ciekawe i grywalne. Polecam serdecznie spróbować, bo gra naprawdę nietuzinkowa.
Awatar użytkownika
Dzej
Posty: 1399
Rejestracja: 09 sty 2008, 12:47
Lokalizacja: Kraków

Re: Gra miesiąca - luty 2009

Post autor: Dzej »

U mnie 3 kategorie:

Na 4 osoby: Kingsburg
na 2: Konfrontacja Deluxe
solo: Touch of Evil
Nigdy więcej karcianek kolekcjonerskich i pseudo kolekcjonerskich. [W trakcie infiltracji mafii Twilightowej ]
Awatar użytkownika
B
Posty: 795
Rejestracja: 01 cze 2007, 21:08
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Has thanked: 5 times
Been thanked: 6 times

Re: Gra miesiąca - luty 2009

Post autor: B »

Duel in the Dark x 12
Race for the Galaxy x 12
Blue Moon x 8
Reef Encounter x 3

DitD w zasadzie był grany na 4 posiedzeniach, ale każda rozgrywka to trzy noce pod rząd. W ostatnim posiedzeniu udało mi się w końcu wygrać niemcami i to kilkunastoma punktami. Bardzo klimatyczna gra, ciekawe jak chodzi w więcej osób.

RftG i Blue Moon to stałe hity, szybkie i dające ogromną satysfakcję.

Reef Encounter na razie ma ciężką sytuację - po kilku dwuosobowych grach nie załapałem chyba geniuszu tej gry, mózgożerność bardziej mnie odstręcza niż punktuje, nie bardzo mam pomysł co robić w kolejnych turach - gdyby nie drewniane krewetki to pewnie bym sobie dał spokój, ale pogram jeszcze, może się coś z niej wyciągnie.
Awatar użytkownika
Zero
Posty: 103
Rejestracja: 28 cze 2008, 23:54
Lokalizacja: Kraków

Re: Gra miesiąca - luty 2009

Post autor: Zero »

U mnie, z racji natłoku obowiązków, w lutym niewiele było grania ale najwięcej grałem w Race for the Galaxy a konkretnie wariant jednoosobowy tejże gry. Zdecydowanie grą miesiąca lutego b.r. dla mnie jest właśnie RftG. :)
Awatar użytkownika
ragozd
Posty: 3429
Rejestracja: 09 lut 2005, 14:27
Lokalizacja: W-wa CK Tar-ho-min
Kontakt:

Re: Gra miesiąca - luty 2009

Post autor: ragozd »

Ja tylko 15 gier, ale az 5x Trough the Ages. Niezmiennie i zdecydowanie TtA :)
"Jesteś inżynierem - wszystko co mówisz jest nienormalne".
Moja lista gier Mój blog
Lepiej zaliczać się do niektórych, niż do wszystkich
Awatar użytkownika
bartek_mi
Posty: 655
Rejestracja: 13 sie 2008, 20:16
Lokalizacja: Warszawa

Re: Gra miesiąca - luty 2009

Post autor: bartek_mi »

w sumie ze 20 rozgrywek w 5-8 gier

poznalem w ostatni piatek 4 nowe gry z czego jedna bardzo mi przypadla do gustu i jest "w zakupie"

pare rozgrywek w thurn und taxis, kilka razy rftg
ale jednak w lutym wygrywa ingenious
Dice Hate Me :(
cezaras
Posty: 1926
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 16 times

Re: Gra miesiąca - luty 2009

Post autor: cezaras »

luty to przede wszystkim wyjazd na narty, z co wieczornym giercowaniem :lol:
Na wyjedzie zdecydowanie, bezaapelacyjnie królował Boomtown i w związku z tym staje się moją grą miesiąca.
Wzorem gamesfanatic (a należy korzystać z najlepszych wzorów) przyznaję też swoją żabę miesiąca czyli grę do której wróciłem po dłuższej przerwie i która ponownie oczarowała mnie i mój stały team graczy. Miano żaby lutego otrzymuje Notre dame

ps. a w ogóle wstyd się przyznać nie zagrałem jeszcze we wszystkie gry, które dostaliśmy (liczba mnoga, bo bo żonka też) od Mikołaja :oops:
a Genoa już zamówiona ;)
Awatar użytkownika
gath
Posty: 208
Rejestracja: 08 cze 2006, 21:47
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 5 times
Been thanked: 10 times

Re: Gra miesiąca - luty 2009

Post autor: gath »

Neuroshima Hex Babel 13 - 5 gier - testowanie nowych armii, jest bardzo ciekawie
Settlers of Catan (podstawka) - 2 gry
Miasta i Rycerze Catanu - 2 gry (wiele fajniejsze rozgrywki) żaba miesiąca
Elasund - 1 raz, ale jak zwykle zacięta walka
Lascaux - 3 partie 3 osobowe - raczej będzie fajniej w więcej osób
Stone Age - 2 rozgrywki - coraz fajniejsza w stałym gronie

15 rozgrywek - chyba rekord w miesiącu :)

Gra lutego Stone Age :)
Awatar użytkownika
JAskier
Posty: 728
Rejestracja: 16 kwie 2006, 15:31
Lokalizacja: Toruń
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Gra miesiąca - luty 2009

Post autor: JAskier »

Zdecydowanie Ghost Stories - 8 partii zagranych. Za to odkryciem przełomu luty/marzec jest Dominion.
ODPOWIEDZ