Gra strategiczna/euro dla 2

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Isandri
Posty: 26
Rejestracja: 02 sty 2011, 10:19
Has thanked: 3 times
Been thanked: 5 times

Gra strategiczna/euro dla 2

Post autor: Isandri »

Hej!
Chciałam Was podpytać o radę bo mam zagwozdkę. Ogółem forum i tutaj i na fb przeglądam regularnie ale przyznaje, ze mam mały problem decyzyjny :)
Szukam gry dla 2 osób (może się skalować na więcej ale nie musi) do grania wieczorami. Ogółem czasu niestety w tym roku wiem, że nie będziemy miały wiele na granie - przynajmniej nie moja dziewczyna, a wiem, że lubi od czasu do czasu ze mną zagrać.
Z tytułów które mamy i grywamy regularnie:
Warhammer Inwazja
Brass Birmingham
Londyn
Karmaka
Wsiąść do pociągu
This War of Mine
Unmatched wielka stopa vs Robin Hood

I tak się zastanawiam nad grą, którą można umieścić pomiędzy Londynem a Brassem - bo jednak w Brassie obie uwielbiamy to, że można się namóżdzyć, ale szczerze na wieczór i zmęczenie nie jest to najlepsza opcja, a my hardcorowe gamerki nie jesteśmy :). W Londynie natomiast doceniam łatwośc i lekkość rozgrywki a jednocześnie to, że można trochę pokombinować.

Szukam ogółem gry która nie jest konfrontacyjna i każdy sobie móżdży nad swoim własnym poletkiem, myślałam wstępnie o Agricoli, Zamkach Burgundii, ale niestety mam niewiele doświadczenia. Może i Everdell lub 7 cudów świata pojedynek?

Warunek jest taki, by sama gra się zmieściła w godzinę, nie był to koop

Zamówioną mam też Terraformację Marsa - Ekspedycję Ares i myślę, że będzie to całkiem nieźle się wpisywało w wymagania, ale siłą rzeczy - dopiero w grudniu.
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1478
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 257 times
Been thanked: 716 times

Re: Gra strategiczna/euro dla 2

Post autor: arturmarek »

7 cudów: pojedynek jest bardzo dobry, ale jednak dość konfrontacyjny. Nie dość, że można wygrać grę militarnie (bardzo abstrakcyjna walka), to, aby gra miła większy sens należy sobie nawzajem przeszkadzac i podbierać "złośliwie karty" (hate drafting)
Na Skrzydłach lub Everdell powinny spełnić oczekiwania. My z żoną wolimy Na Skrzydłach, ale obie gry sa bardzo przyjemne i mało konfrontacyjne. Na Skrzydłach jest trochę bardziej losowe, a Everdell można trochszkę więcej zaplanować.
My z żoną gramy w Great Western Trail poniżej godziny, ale z tego co czytałem tutaj i na forum BGG, to wielu graczy ma problem z czasem rozgrywki i nawet rozgrywki 2-osobowe trwają u nich ok. 2h.
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2022
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1498 times
Been thanked: 1151 times

Re: Gra strategiczna/euro dla 2

Post autor: Bruno »

Zamki Burgundii spełniają wymagania, choć ja akurat za tym tytułem nie przepadam (ale jestem tu w mniejszości).

A poza tym:
- Viticulture
- Osadnicy. Narodziny imperium
- Karczma pod Pękatym Kuflem

Nieco cięższy tytuł, który na 2 ograne os. można zamknąć w 1-1,5 h, to Paladyni Zachodniego Królestwa.
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
Awatar użytkownika
helloween85
Posty: 162
Rejestracja: 14 maja 2018, 14:39
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 83 times
Been thanked: 48 times

Re: Gra strategiczna/euro dla 2

Post autor: helloween85 »

I Everdell i Zamki Burgundii wg mnie są dobrym wyborem.

Do tego polecam:
- Bonfire
- Solar City

Z troszkę cięższych gier z żoną ostatnio bardzo nam siadły Podwodne Miasta. Po kilku partiach w godzinę zacząliśmy się wyrabiać :wink:
m_marple
Posty: 69
Rejestracja: 29 lut 2020, 23:15
Has thanked: 28 times
Been thanked: 62 times

Re: Gra strategiczna/euro dla 2

Post autor: m_marple »

Klany Kaledonii - we dwie osoby udaje się nam zazwyczaj zamknąć w godzinkę. Trochę trwa niestety ustawienie wszystkich owiec i serów na planszetkach 😉 jest rozwój i budowanie silniczka, brak bezpośredniej negatywnej interakcji.

Ganges - niezbyt ciężkie kościane euro, fajne właśnie do zagrania w wieczory kiedy nie chce się bardzo móżdżyć.

Szklany szlak - tutaj już spory mózgożer jak dla mnie przed specyficzny mechanizm odmierzania surowców, ale gra sama w sobie dość krótka, ciekawy element czytania przeciwnika i kart jakie chce zagrać.
Awatar użytkownika
Bart Henry
Posty: 974
Rejestracja: 15 sie 2013, 19:59
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 134 times
Been thanked: 682 times

Re: Gra strategiczna/euro dla 2

Post autor: Bart Henry »

Miałem też pisać o Gangesie, więc popieram. To pierwsze co mi przyszło na myśl, gdy przeczytałem Twoje pytanie.

Klany Kaledonii trwają u nas znacznie dłużej, a Viticulture to już naprawdę bardzo proste euro, dopiero wraz z Toskanią dostaje pazura, a to już oznacza portfel lżejszy o 300 zł.

Jak dopuszczasz pewną dozę losowości, to Karczma pod Pękatym Kuflem będzie ok, ale po wymienionych przez Ciebie grach wnioskuję, że szukasz czegoś innego.
gameosx
Posty: 63
Rejestracja: 31 paź 2019, 21:41
Has thanked: 3 times
Been thanked: 8 times

Re: Gra strategiczna/euro dla 2

Post autor: gameosx »

Najeźdźcy ze Scytii - spokojnie w 1h się wyrobicie po 1-2 grach rozpoznawczych ;)

Mur Hadriana - niby wykreślanka a w rzeczywistości czysty eurasek (i to bardzo ciekawy - wiele ścieżek do ogarniania) - też spokojnie w 1h do skończenia

Smartphone Inc - tutaj to już na całkowitym luzie poniżej 1h. Na początku wydaje się, że jak każda tura ma 7 faz to to będzie trwało i trwało - a w rzeczywistości to tylko 1 faza może trwać kilka minut a pozostałe 6 to jak ktoś ogarnia to w max 2 min się kończy.

I tak jak poprzednicy też polecam Everdell :)
Awatar użytkownika
trance-atlantic
Posty: 686
Rejestracja: 02 sty 2012, 11:41
Lokalizacja: Wlkp
Has thanked: 47 times
Been thanked: 225 times
Kontakt:

Re: Gra strategiczna/euro dla 2

Post autor: trance-atlantic »

Każdy sobie rzepkę skrobie?

W takim razie Newton tu idealnie pasuje - przeszkadzać sobie nie ma za bardzo jak a i sama rozgrywka jest raczej dość strategiczna, bo trzeba się chwilę zastanowić, jaki plan chciałoby się realizować (czytaj: gdzie najlepiej szukać punktów). Do tego można robić to na kilka sposobów - ciułać mniej, ale systematycznie, lub przygotowywać się do gry o końowe cele, które są z reguły znacznie lepiej punktowane. Na pewno nie da się w grze zrobić wszystkiego, więc to też w jakimś stopniu zachęca do dalszej eksploracji gry. Setup co prawda chwilę trwa, ale akcje idą dość płynnie.
Around The Board - videoinstrukcje i przykładowe rozgrywki :)

Planszostrefa - 10%, Planszomania - 10%, 3trolle - 7%.|
Awatar użytkownika
maciejos91
Posty: 62
Rejestracja: 29 mar 2021, 22:21
Has thanked: 7 times
Been thanked: 15 times

Re: Gra strategiczna/euro dla 2

Post autor: maciejos91 »

Jeśli nie grałeś to Klany Kaledonii :)
Always Whyduck
Alextasha
Posty: 266
Rejestracja: 15 kwie 2020, 19:00
Has thanked: 33 times
Been thanked: 106 times

Re: Gra strategiczna/euro dla 2

Post autor: Alextasha »

Karczma pod pękatym kuflem jest super :D
Zamki Burgundii też gorąco polecam
Szybki i dobry podobno Patchwork ale nie grałam jeszcze
Wszelkie Carcassonne też się dobrze spisują. Najlepiej "Zamek" od naszej księgarni

Ja liczę że uda mi się przekonać moją dziewczynę do gier, dlatego szukam czegoś łatwego i mało skomplikowanego, ale niestety rzadko udaje mi się ją namówić XD także zazdroszczę haha Ale chętnie gra właśnie w Carcassonny chociaż narzeka jeśli podbieram jej miasta XD więc muszę grać na innym poziomie niż np z bratem, który robi mi na złość w każdy możliwy sposób :lol:

Edit: o! Jeszcze różnego rodzaju Roll & Write np Kości Obfitości - małe, niepozorne a daje dużo frajdy
SPRZEDAM >> *click*
tomwro
Posty: 338
Rejestracja: 12 kwie 2021, 07:47
Has thanked: 21 times
Been thanked: 56 times

Re: Gra strategiczna/euro dla 2

Post autor: tomwro »

Alextasha pisze: 09 wrz 2021, 08:34 Ja liczę że uda mi się przekonać moją dziewczynę do gier, dlatego szukam czegoś łatwego i mało skomplikowanego, ale niestety rzadko udaje mi się ją namówić XD
Pamiętaj, że dziewczynę zawsze można zmienić ;) Trochę trudniej żonę :p
Awatar użytkownika
jacobPL
Posty: 143
Rejestracja: 05 paź 2020, 13:36
Lokalizacja: Warszawa / Poznań
Has thanked: 16 times
Been thanked: 39 times

Re: Gra strategiczna/euro dla 2

Post autor: jacobPL »

Sprawdźcie Hansa Teutonica (proste, ale niebanalne euro z rozwojem na planszetce, interakcja jest, ale obarczona pewnym zyskiem dla tego, który potencjalnie traci).
Rozwijanie swojego silniczka z niewielką interakcją z kartami i surowcami to Nowy Wspaniały Świat (działa też super solo i jest kampania w dodatku).
Spodobałoby się Wam Elizjum (wg mnie zdecydowanie ciekawsza alternatywna do 7CŚ), z drugiej ręki poszukać, warto.
Na koniec Osadnicy, ale remake tj. Królestwa Północy, piękne grafiki, różnorodność frakcji, super gierka!
Awatar użytkownika
vder
Posty: 727
Rejestracja: 30 gru 2007, 20:20
Lokalizacja: warszawa
Has thanked: 294 times
Been thanked: 124 times

Re: Gra strategiczna/euro dla 2

Post autor: vder »

jacobPL pisze: 13 wrz 2021, 08:32 Sprawdźcie Hansa Teutonica (proste, ale niebanalne euro z rozwojem na planszetce, interakcja jest, ale obarczona pewnym zyskiem dla tego, który potencjalnie traci).
Proponowanie HT dla 2ch graczy jest co najmniej nie na miejscu :D

moze Res Arcana.
Awatar użytkownika
jacobPL
Posty: 143
Rejestracja: 05 paź 2020, 13:36
Lokalizacja: Warszawa / Poznań
Has thanked: 16 times
Been thanked: 39 times

Re: Gra strategiczna/euro dla 2

Post autor: jacobPL »

vder pisze: 13 wrz 2021, 09:00
jacobPL pisze: 13 wrz 2021, 08:32 Sprawdźcie Hansa Teutonica (proste, ale niebanalne euro z rozwojem na planszetce, interakcja jest, ale obarczona pewnym zyskiem dla tego, który potencjalnie traci).
Proponowanie HT dla 2ch graczy jest co najmniej nie na miejscu :D
Dlaczego? My gramy z 3 graczem - automą. Wiadomo, że 4/5 graczy najlepiej, ale nadal jest ok - luźna gierka. Jakby chciał jakąś interakcję (a nie chce), to poleciłbym Elekta, Metallum, Bitwe 5 Armii..
Awatar użytkownika
Zimoch
Posty: 251
Rejestracja: 28 lut 2005, 15:37
Lokalizacja: Kwidzyn\Łódź

Re: Gra strategiczna/euro dla 2

Post autor: Zimoch »

Sprawdźcie Little Town, bardzo przyjemny Worker placement, z serii easy to learn hard to master.
Sprawdza się na dwie osoby i jest przystępny cenowo.
Awatar użytkownika
Beskid
Posty: 1004
Rejestracja: 29 sie 2021, 21:52
Has thanked: 748 times
Been thanked: 229 times

Re: Gra strategiczna/euro dla 2

Post autor: Beskid »

Diuna: Imperium,
Zaginiona wyspa Arnak,
Mariposas,
relatywnie tanio lata po allegro wspomniany już Newton,
w cenie pizzy przytulić Krótka Historia Cywilizacji,
Pionierzy i Urbanista od Lucky Duck must have dla dwojga
Awatar użytkownika
Otorek
Posty: 661
Rejestracja: 25 maja 2020, 18:00
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 242 times
Been thanked: 358 times

Re: Gra strategiczna/euro dla 2

Post autor: Otorek »

Everdell
Na Skrzydłach
Łąka
Calico
Troyes (jest nieco negatywnej interakcji)
arracan
Posty: 252
Rejestracja: 27 kwie 2015, 17:09
Has thanked: 22 times
Been thanked: 23 times

Re: Gra strategiczna/euro dla 2

Post autor: arracan »

Z rzeczy, które z moją dziewczyną w tym roku gramy najwięcej i dobrze pasują do wymagań:

Na Skrzydłach - strasznie lubię, jedna z moich ulubionych gier. Super na dwie osoby, prześlicznie wydana. Interakcji jest baaaaardzo mało, pojedyncze karty ją wprowadzają. Po ograniu podstawki można pójść w dodatki i grę sobie fajnie rozwijać. Polecam zapoznać się z jakimiś materiałami.

Everdell - właściwie to samo co wyżej, ale wolę Na Skrzydłach ;)
MAM | CHCĘ

Piszę o grach na POPKULTUROWCY.PL <- ZAPRASZAM
Awatar użytkownika
kastration
Posty: 1218
Rejestracja: 08 kwie 2015, 21:37
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 108 times
Been thanked: 430 times

Re: Gra strategiczna/euro dla 2

Post autor: kastration »

W tych wymogach Newton. Nie za dużo interakcji i znakomity czas rozgrywki, który warto podkreślić, gra zamykająca się do godziny. Ma to coś, elegancka, prosta i zarazem daje sporo pomyśleć. Popieram jednego z poprzedników w tym temacie.
"Człowiek bez religii, jest jak ryba bez roweru"
Mia San Mia!
Awatar użytkownika
roadrunner
Posty: 536
Rejestracja: 22 sie 2013, 12:30
Has thanked: 261 times
Been thanked: 274 times

Re: Gra strategiczna/euro dla 2

Post autor: roadrunner »

Cześć Isandri, konkretne kryteria ;) zasługują na konkretne propozycje. Przede wszystkim polecam Wam Great Western Trail. Rewelacyjnie chodzi na 2 osoby, po paru partiach luźno zejdziecie do 60-75 minut samego czasu gry, regrywalność jest obłędna, a cena obecnie całkiem niezła (bo gra schodzi ze sklepów przed nową, droższą, edycją - radzę się spieszyć z zakupem). Za mną 50+ partii, większość dwuosobowo z Bratem, który tym tytułem wkręcił mnie w nowoczesne planszówki. Dodatek Kolej na północ fajnie odświeża grę, modyfikując gameplay i strategie. Co jakiś czas lubię zagrać bez dodatku.

Jako opcję rezerwową dla GWT do skończenia w tym samym czasie polecam Podwodne miasta. Świetnie funkcjonują na 2 osoby, a możliwość wyboru krótszego i dłuższego trybu gry bywa zaletą.
Poza tym, PM są często porównywane do Terraformacji Marsa. Miasta mają zdaniem tę zaletę, że są mniej przypadkowe i losowe. Więcej w grze zależy od graczy, moim zdaniem przekłada się to w tym porównaniu na bardziej satysfakcjonującą rozgrywkę.

Do grania dwuosobowego najbardziej lubię tytuły o zmiennym układzie komponentów. Wydłuża to grze życie w tym samym gronie i optymalizuje wartość pudełka wobec jego ceny. Gra mająca te walory, a przy tym stojąca trudnością gdzieś w połowie między Londynem i Brassem to Calico. Znajdziesz o niej w necie wiele dobrych słów. Są uzasadnione.

Brzdęk w kosmosie (mówię to jako antyfan gier osadzonych w sci-fi, haha), Ceylon, Na skrzydłach, Pory roku, Glen More (I edycja), Testament: Dziedzictwo Diuka De Crecy, Capital oraz Carpe Diem to inne średniociężkie tytuły <1h gry, w które wielokrotnie grałem w 2 os. Zawsze z chęcią odpalę ponownie.
Klany Kaledonii, Viticulture (warta uwagi w wersji z Toskanią, co podnosi cenę zakupu) i Nippon też sprawdzą się świetnie, przy czym 2-3 pierwsze spotkania z nimi mogą się wydłużyć do ok. 90 min. W razie dalszych pytań pisz na dm, udanego grania.
Mam | Mogę zagrać | Udane transakcje: 100+ na forum, 6 na FB
Hejtowałem Kaskadię przed tym, jak się opamiętaliście. ;)
Sprzedam: dobre gry @Dział Handlu | Kupię: Tokaido: Rozdroża i inne @Kupię
100P |> Moje top
Argue
Posty: 436
Rejestracja: 06 lis 2017, 18:07
Lokalizacja: Orzesze
Has thanked: 7 times
Been thanked: 85 times

Re: Gra strategiczna/euro dla 2

Post autor: Argue »

Oprócz wspomnianych Zamków Burgundii, polecę Aquasphere (Badacze Głębin), Tzolk'in, Coimbra.
Z lżejszych Res Arcana i Nowy Wspaniały Świat- chociaż ten ostatni tytuł, dla mnie osobiście jest dość wtórną pozycją.

Coimbra wydaje mi się dość niedocenionym tytułem jeżeli chodzi o skalowanie na 2 graczy, przyjemne lekkie euro.

Ps. Dlaczego nie zamówiłaś zwykłej Terraformacji Marsa?
Awatar użytkownika
jacobPL
Posty: 143
Rejestracja: 05 paź 2020, 13:36
Lokalizacja: Warszawa / Poznań
Has thanked: 16 times
Been thanked: 39 times

Re: Gra strategiczna/euro dla 2

Post autor: jacobPL »

Argue pisze: 20 wrz 2021, 19:48 Coimbra wydaje mi się dość niedocenionym tytułem jeżeli chodzi o skalowanie na 2 graczy, przyjemne lekkie euro.
Problem z Coimbrą (choć piękna i tania) jest taki, że najlepiej grać w 4 os. a to znowu sprawia, że gra się strasznie ciągnie i downtime jest tragiczny.
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4535
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1689 times
Been thanked: 2120 times

Re: Gra strategiczna/euro dla 2

Post autor: PytonZCatanu »

Projekt Gaja - świetnie sie skaluje od 1 do 4 graczy. Ciężkość podobna do Brassa. Polecam - mąż po ok 40 partiach z żoną :)
ODPOWIEDZ