Dune: The Game of Conquest and Diplomacy (P. Olotka, J. Kittredge, B. Eberle, G. Olotka, J. Reda)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
dannte
Posty: 732
Rejestracja: 15 paź 2018, 21:52
Lokalizacja: Elbląg
Has thanked: 104 times
Been thanked: 427 times

Dune: The Game of Conquest and Diplomacy (P. Olotka, J. Kittredge, B. Eberle, G. Olotka, J. Reda)

Post autor: dannte »

Nowa gra planszowa w świecie Diuny. Nazywana również "Dune Mini" albo "Dune: The Movie". Mocno oparta na mechanice znanej wszystkim Dune (tej z 2019), ale znacząco uproszczona. Przykładowo: nie ma wcale zawiązywania sojuszy, ani przekazywania sobie przyprawy, ani nawet ruchu z ornitopterów. Gra działa zarówno dla 2 graczy, jak i dla 3 i 4 (4 to jest maks). Dla 2 graczy istnieje też wariant z sojuszami, gdzie jeden gracz gra Imperium+Harkonnenami, a drugi Atrydami+Fremenami. Nie zapowiedziano polskiej wersji.Będą dostępne lokalizacje, w tym polska wersja: https://www.flamesofwar.com/gf9online_s ... ryID=13814
Obrazek
Obrazek

Różnice między tą Diuną, a tą z 2019 dobrze podsumował Jack Reda, jeden z projektantów:
Spoiler:
Dla mnie najważniejszą różnicą jest to, że gra trwa tylko 5 rund, nie ma Gildii Kosmicznej, a frakcja Imperium wchłonęła umiejętność Głosu Bene Gesserit. Fajne natomiast jest to, że można wygrać poprzez przewagę punktową za nagromadzenie większej ilości przyprawy (czyli duch głównej mechaniki Gildii Kosmicznej dalej jest odczuwalny). To powoduje, że mamy 2 różne strategie na wygranie gry: militarną lub ekonomiczną.
Poza tym, talia Treachery została podzielona na karty Rynku oraz karty Bitwy: każdy z graczy zawsze ma 4 karty Bitwy, a karty Rynku są do kupienia (i można ich mieć do 3) - w sumie po 7 kart na każdego z graczy.
Harkonneni mają ciekawszą mechanikę zdrajców, Atrydzi mają 7 liderów, a pozostałe umiejętności zostały uproszczone. Nie ma już licytacji, każda karta kosztuje 2 przyprawy.

Ponieważ gra jest ewidentnie skierowana także do osób, którzy tej większej Diuny nie znają, dlatego warto wspomnieć coś więcej o mechanikach:
Jest to gra z asymetrycznymi mocami graczy (każdy inaczej wpływa na różne aspekty gry). Plansza składa się z pól, na których można zbierać przyprawę (podstawowa waluta w grze) oraz z kluczowych pól, których zajmowanie przybliża do wygranej (kontroluj 3 pola z 5 i wygrywasz). W trakcie gry rozgrywamy bitwy, poprzez zagrywanie broni (i obron) oraz wystawianie liderów, którzy są limitowani i mogą polec w walce. Ciekawą mechaniką są karty zdrajców, których odkrycie może wygrać dowolną bitwę (jeśli przeciwnik użyje w niej lidera, który jest zdrajcą po naszej stronie). Dla utrudnienia, na planszy grasuje burza piaskowa, która jest sterowana rzutem kostką - trzeba mieć się na baczności i znaleźć schronienie, gdy jesteśmy na pustyni.

Fajnie jakby powstała komputerowa implementacja, tak jak w przypadku gry z 2019 :)

Kilka linków:
Instrukcja ENG
Strona BGG
Ostatnio zmieniony 27 wrz 2021, 22:54 przez dannte, łącznie zmieniany 1 raz.
feniks_ciapek
Posty: 2298
Rejestracja: 09 lut 2018, 11:14
Has thanked: 1607 times
Been thanked: 936 times

Re: Dune: The Game of Conquest and Diplomacy (P. Olotka, J. Kittredge, B. Eberle, G. Olotka, J. Reda)

Post autor: feniks_ciapek »

Bardzo jestem ciekaw, jak będzie się grało. Muszę przyznać, że sporo sobie po niej obiecuję.
Ubaew
Posty: 5
Rejestracja: 08 lut 2020, 17:38
Been thanked: 3 times

Re: Dune: The Game of Conquest and Diplomacy (P. Olotka, J. Kittredge, B. Eberle, G. Olotka, J. Reda)

Post autor: Ubaew »

dannte pisze: 26 wrz 2021, 20:21Nie zapowiedziano polskiej wersji.
Zapowiedziano: https://www.flamesofwar.com/gf9online_s ... ryID=13814

:)
dannte
Posty: 732
Rejestracja: 15 paź 2018, 21:52
Lokalizacja: Elbląg
Has thanked: 104 times
Been thanked: 427 times

Re: Dune: The Game of Conquest and Diplomacy (P. Olotka, J. Kittredge, B. Eberle, G. Olotka, J. Reda)

Post autor: dannte »

Ubaew pisze: 27 wrz 2021, 20:38
dannte pisze: 26 wrz 2021, 20:21Nie zapowiedziano polskiej wersji.
Zapowiedziano: https://www.flamesofwar.com/gf9online_s ... ryID=13814

:)
Jestem pewien, że zaglądałem na stronę tego sklepu, ale nie było tam wtedy polskiej wersji :) Fajna informacja, ale tak czy siak zamówiłem już ENG w jednym z rodzimych sklepów :)

Wyedytuję OP.
Awatar użytkownika
playerator
Posty: 2873
Rejestracja: 01 lis 2015, 21:11
Has thanked: 904 times
Been thanked: 310 times

Re: Dune: The Game of Conquest and Diplomacy (P. Olotka, J. Kittredge, B. Eberle, G. Olotka, J. Reda)

Post autor: playerator »

Tę polską wersję ktoś u nas dystrybuuje? Czy trzeba ściągać na własną rękę?
tak że = w takim razie, więc
także = też, również
Piszmy po polsku :)
dannte
Posty: 732
Rejestracja: 15 paź 2018, 21:52
Lokalizacja: Elbląg
Has thanked: 104 times
Been thanked: 427 times

Re: Dune: The Game of Conquest and Diplomacy (P. Olotka, J. Kittredge, B. Eberle, G. Olotka, J. Reda)

Post autor: dannte »

playerator pisze: 04 paź 2021, 13:03 Tę polską wersję ktoś u nas dystrybuuje? Czy trzeba ściągać na własną rękę?
Nie wiem kto ma być dystrybutorem, ale zoax tutaj napisał, że będą ją mieć w ofercie. Podejrzewam, że w innych sklepach też się pojawi.
Awatar użytkownika
thorus197
Posty: 90
Rejestracja: 16 kwie 2020, 17:53
Lokalizacja: Bristol
Has thanked: 37 times
Been thanked: 22 times

Re: Dune: The Game of Conquest and Diplomacy (P. Olotka, J. Kittredge, B. Eberle, G. Olotka, J. Reda)

Post autor: thorus197 »

Kurcze, mam gorszy dylemat niż moralne decyzje w mass effect :p

Bardzo, ale to bardzo chciałem kupić "normalną" Diune,a tu taka bomba. Widzę z filmików na utube że strasznie dużo wycięli i uprościli rozgrywkę, mniej rozmow nad stołem i wydaje mi się ze mogliby "diplomacy" z tytułu wrzucić :p

Ciupiemy aktualnie w spartakusa oraz zakazane gwiazdy.. myślicie że na 4 osobowe grupy lepiej zainwestować w "odświeżoną" wersje ? Czy lepiej trzymać się starej ?
gregoff
Posty: 800
Rejestracja: 02 maja 2006, 22:55
Lokalizacja: Świecie nad Wisłą
Has thanked: 543 times
Been thanked: 164 times

Re: Dune: The Game of Conquest and Diplomacy (P. Olotka, J. Kittredge, B. Eberle, G. Olotka, J. Reda)

Post autor: gregoff »

Grałem w podstawową Dune na 5 osób i mimo, ze gra fajna to uważam ze ta na 4 osoby będzie o wiele przystępniejsza a odczucia powinny być podobne.
Jestem tak stary, że pamiętam internet do którego sie dzwoniło...
dannte
Posty: 732
Rejestracja: 15 paź 2018, 21:52
Lokalizacja: Elbląg
Has thanked: 104 times
Been thanked: 427 times

Re: Dune: The Game of Conquest and Diplomacy (P. Olotka, J. Kittredge, B. Eberle, G. Olotka, J. Reda)

Post autor: dannte »

thorus197 pisze: 02 lis 2021, 00:42mniej rozmow nad stołem i wydaje mi się ze mogliby "diplomacy" z tytułu wrzucić :p
Tak, to prawda. Ciekawostka: polska edycja ma podtytuł "planeta intryg i konfliktów" ;)

Tak na marginesie, na BGG są głosy, że komponenty w grze mają niską jakość. Cienkie karty i krzywo przycięte żetony. Ciekawe czy te żetony to tylko jednostkowe przypadki, czy słabe QC?
maniekmal
Posty: 58
Rejestracja: 06 kwie 2017, 22:05
Been thanked: 14 times

Re: Dune: The Game of Conquest and Diplomacy (P. Olotka, J. Kittredge, B. Eberle, G. Olotka, J. Reda)

Post autor: maniekmal »

Właśnie rozpakowałem swój egzemplarz. No jest bieda jeśli chodzi o komponenty:
- cześć żetonów przyprawy krzywo wycięte (z jednej strony)
- są dwa koła bitwy i jak się je złoży to nie mieszczą się w wyprasce.
- 1/4 kart po zakoszulkowaniu w premium nie mieści się w wyprasce (na szerokość i wysokość ok)
- karty i plansze graczy cieniutkie
- grafiki na kartach to kadry z filmu i na niektórych wygląda to jak w Terrafirmacji Marsa.

Za prawie 190zl to słabiutko. Licencją jednak swoje kosztuje :)

Wersja językowa: angielska
Ostatnio zmieniony 24 lis 2021, 17:51 przez maniekmal, łącznie zmieniany 4 razy.
Awatar użytkownika
Shodan
Posty: 1234
Rejestracja: 24 cze 2017, 20:15
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 476 times
Been thanked: 446 times

Re: Dune: The Game of Conquest and Diplomacy (P. Olotka, J. Kittredge, B. Eberle, G. Olotka, J. Reda)

Post autor: Shodan »

maniekmal pisze: 24 lis 2021, 17:02
Mam egzemplarz w języku angielskkm oznaczony "Polish edition" kupony w meplu.
Nie rozumiem. Kupiłeś polską edycję, która nie jest po polsku?

Edit
To jest jakaś inna wersja od tej, którą na grudzień zapowiedział Rebel?
maniekmal
Posty: 58
Rejestracja: 06 kwie 2017, 22:05
Been thanked: 14 times

Re: Dune: The Game of Conquest and Diplomacy (P. Olotka, J. Kittredge, B. Eberle, G. Olotka, J. Reda)

Post autor: maniekmal »

Shodan pisze: 24 lis 2021, 17:11
maniekmal pisze: 24 lis 2021, 17:02
Mam egzemplarz w języku angielskkm oznaczony "Polish edition" kupony w meplu.
Nie rozumiem. Kupiłeś polską edycję, która nie jest po polsku?

Edit
To jest jakaś inna wersja od tej, którą na grudzień zapowiedział Rebel?
Wybaczcie za wprowadzenie w błąd. Oczywiście jest to angielska wersja. A pudełko w jakim mi wysłał mepel jest z dodatku do "starej Diuny" a że też gale force nine to robił to mi się powaliło :D
dannte
Posty: 732
Rejestracja: 15 paź 2018, 21:52
Lokalizacja: Elbląg
Has thanked: 104 times
Been thanked: 427 times

Re: Dune: The Game of Conquest and Diplomacy (P. Olotka, J. Kittredge, B. Eberle, G. Olotka, J. Reda)

Post autor: dannte »

maniekmal pisze: 24 lis 2021, 17:02 Właśnie rozpakowałem swój egzemplarz. No jest bieda jeśli chodzi o komponenty:
- cześć żetonów przyprawy krzywo wycięte (z jednej strony)
- są dwa koła bitwy i jak się je złoży to nie mieszczą się w wyprasce.
- 1/4 kart po zakoszulkowaniu w premium nie mieści się w wyprasce (na szerokość i wysokość ok)
- karty i plansze graczy cieniutkie
A to zaskoczenie, że z planszą jest wszystko ok (chyba, że jeszcze nie sprawdziłeś). Wielu graczy zgłasza kłopot z tym, że 1/3 mapy jest praktycznie czarna i nie widać na niej ikon. Zastanawiałem się czy nie anulować swojego pre-orderu, ale kontaktowałem się z GF9 i zapewniali, że w razie czego wymienią komponenty niedostatecznej jakości.

Edycja polska też jest drukowana przez GF9, ciekawe czy ona będzie z tego samego rzutu i z tymi samymi problemami.
maniekmal
Posty: 58
Rejestracja: 06 kwie 2017, 22:05
Been thanked: 14 times

Re: Dune: The Game of Conquest and Diplomacy (P. Olotka, J. Kittredge, B. Eberle, G. Olotka, J. Reda)

Post autor: maniekmal »

Aż wyciągnąłem plansze i coś w tym jest. Nie wiem kto wpadł na pomysł żeby dół planety na planszy był w "cieniu". Faktycznie na samym dole ikony przyprawy średnio widać.
dannte
Posty: 732
Rejestracja: 15 paź 2018, 21:52
Lokalizacja: Elbląg
Has thanked: 104 times
Been thanked: 427 times

Re: Dune: The Game of Conquest and Diplomacy (P. Olotka, J. Kittredge, B. Eberle, G. Olotka, J. Reda)

Post autor: dannte »

maniekmal pisze: 24 lis 2021, 23:35 Aż wyciągnąłem plansze i coś w tym jest. Nie wiem kto wpadł na pomysł żeby dół planety na planszy był w "cieniu". Faktycznie na samym dole ikony przyprawy średnio widać.
No właśnie. Niestety GF9 bagatelizuje problem mówiąc, że "tak miało być", ale niestety na grafikach promocyjnych cień jest tylko cieniem, a nie pełną czernią. O ile można się pewnie do tego przyzwyczaić to raczej ciężko będzie graczy nie-planszówkowych do gry zachęcić, tym bardziej, że z drugiego końca stołu ikony mogą być zupełnie niewidoczne.

Widziałem też na jednym z filmów, że frakcja Atrydów jest mocno zaciemniona i mimo, że jest to ciemnozielony, to zupełnie niepodobny do zamierzonego. Ale nie wiem czy to nie kwestia jakości filmu, bo recenzent/unboxer nawet o tym nie wspomniał.
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Dune: The Game of Conquest and Diplomacy (P. Olotka, J. Kittredge, B. Eberle, G. Olotka, J. Reda)

Post autor: donmakaron »

My trochę piejemy, że wśród liderów domu Harkonnen znalazły się takie znamienitości jak Trooper i Servan :lol:
Ja rozumiem, że trzeba było wypełnić wszystko postaciami występującymi w filmowej odsłonie, ale to już przegięcie.
Spoiler:
dannte
Posty: 732
Rejestracja: 15 paź 2018, 21:52
Lokalizacja: Elbląg
Has thanked: 104 times
Been thanked: 427 times

Re: Dune: The Game of Conquest and Diplomacy (P. Olotka, J. Kittredge, B. Eberle, G. Olotka, J. Reda)

Post autor: dannte »

donmakaron pisze: 25 lis 2021, 11:10 My trochę piejemy, że wśród liderów domu Harkonnen znalazły się takie znamienitości jak Trooper i Servan :lol:
Ja rozumiem, że trzeba było wypełnić wszystko postaciami występującymi w filmowej odsłonie, ale to już przegięcie.
Spoiler:
To na bank Tancerze Oblicza.
Spoiler:
drzewko
Posty: 294
Rejestracja: 05 sie 2016, 09:37
Has thanked: 47 times
Been thanked: 300 times

Re: Dune: The Game of Conquest and Diplomacy (P. Olotka, J. Kittredge, B. Eberle, G. Olotka, J. Reda)

Post autor: drzewko »

dannte pisze: 25 lis 2021, 12:40 To na bank Tancerze Oblicza.
Chyba Maskaradnicy :P
Ehh to nowe tłumaczenie... dlaczego oni to zrobili...

Swoją drogą widzę tutaj wzorzec, że wszystko co ostatnio wydaje GF9 nie stało nawet blisko jakiejkolwiek jakości... Takie czasy widzę, zrobić szybko, sprzedać drogo.
Miałem tą grę na radarze, ale przez te wszystkie 'problemy' i antyklimatyczne rozwiazania nie będę sobie nią głowy zawracał.
Awatar użytkownika
Seykan
Posty: 728
Rejestracja: 19 mar 2020, 11:57
Has thanked: 150 times
Been thanked: 155 times

Re: Dune: The Game of Conquest and Diplomacy (P. Olotka, J. Kittredge, B. Eberle, G. Olotka, J. Reda)

Post autor: Seykan »

drzewko pisze: 25 lis 2021, 12:52
dannte pisze: 25 lis 2021, 12:40 To na bank Tancerze Oblicza.
Chyba Maskaradnicy :P
Ehh to nowe tłumaczenie... dlaczego oni to zrobili...

Swoją drogą widzę tutaj wzorzec, że wszystko co ostatnio wydaje GF9 nie stało nawet blisko jakiejkolwiek jakości... Takie czasy widzę, zrobić szybko, sprzedać drogo.
Miałem tą grę na radarze, ale przez te wszystkie 'problemy' i antyklimatyczne rozwiazania nie będę sobie nią głowy zawracał.
Maszkaradnicy rules! Czytam obecnie wydanie Rebis w twardej oprawie (wydane obłędnie) i nie mogłem się domyślić o co chodzi z Tancerzami Oblicza :P

Żeby nie było offtopa - mam podobnie jak Ty. Podejrzewałem, że jakieś problemy z jakością mogą przy GF9 być (choć poczekajmy na premierę polskiej edycji), a do tego nie podobają mi się grafiki w stylu zdjęć z filmów. Tutaj Diuna Imperium znacznie bardziej mi pasuje. Aktorzy z filmu są, ale narysowani i stylizowani, świetnie jest to zrobione.
feniks_ciapek
Posty: 2298
Rejestracja: 09 lut 2018, 11:14
Has thanked: 1607 times
Been thanked: 936 times

Re: Dune: The Game of Conquest and Diplomacy (P. Olotka, J. Kittredge, B. Eberle, G. Olotka, J. Reda)

Post autor: feniks_ciapek »

Drukarnia chyba ta sama, co robiła nową wersję Tyrants of the Underdark, bo żetony też są przesunięte.

Wygląda to słabo. Plansza powiedzmy ok, chociaż jest faktycznie ciemno na jednym boku, ale graficznie jest to porażka. Chyba jedyny powód, dla którego warto tę grę zatrzymać to możliwość grania na mniejszą liczbę osób, niż w oryginał.
Awatar użytkownika
zawias
Posty: 228
Rejestracja: 08 gru 2013, 00:45
Has thanked: 4 times
Been thanked: 27 times
Kontakt:

Re: Dune: The Game of Conquest and Diplomacy (P. Olotka, J. Kittredge, B. Eberle, G. Olotka, J. Reda)

Post autor: zawias »

Dzisiaj odebrałem swój angielski egzemplarz i potwierdzam wszystkie negatywy, które już padły :cry:
Plansza zbyt ciemna na dole i nie widać przerywanych linii sektorów. W ogóle wszystkie komponenty są moim zdaniem za ciemne (karty, żetony, planszetki i plansza) Najbardziej widać to faktycznie na Atrydach, gdyż zieleń miesza się z czernią.
Chyba drukarnia za dużo czarnego wlała do maszyn, albo coś pochrzanili z suwakami :(
Przesunięcia na niektórych żetonach mam, ale na tyle małe, że nie przeszkadza to w użytkowaniu. Planszetki cienkie. Wypraskę można wywalić od razu bo jest bez sensu. Zdjęcia z filmu, chociaż wyglądało to na początku, że będą to przerobione na realistyczne grafiki postacie z filmu. Niestety nie.
Ale największym zaskoczeniem jest grubość kart. Są takie miękkie, że w koszulkach premium strach je tasować.

Na moje nieszczęście, dodatkowo jedna z kart zdrajcy jest uszkodzona (żółto-biała plama na twarzy Thufira Hawata), więc już złożyłem reklamację do GF9 w sprawie karty i planszy przy okazji.

Mam również starą Diunę, a nową kupiłem właśnie dla grania w 3-4 osoby. Szkoda, że GF9 idzie w tą stronę z jakością, bo może stracić wiele klientów.
Awatar użytkownika
Swawolny_Pionek
Posty: 289
Rejestracja: 29 cze 2016, 10:43
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 86 times
Been thanked: 8 times

Re: Dune: The Game of Conquest and Diplomacy (P. Olotka, J. Kittredge, B. Eberle, G. Olotka, J. Reda)

Post autor: Swawolny_Pionek »

Rozegrał może już ktoś partię zapoznawczą? Szczególnie interesuje mnie zderzenie z "pełną" wersją.
Awatar użytkownika
zawias
Posty: 228
Rejestracja: 08 gru 2013, 00:45
Has thanked: 4 times
Been thanked: 27 times
Kontakt:

Re: Dune: The Game of Conquest and Diplomacy (P. Olotka, J. Kittredge, B. Eberle, G. Olotka, J. Reda)

Post autor: zawias »

Swawolny_Pionek pisze: 21 sty 2022, 01:44 Rozegrał może już ktoś partię zapoznawczą? Szczególnie interesuje mnie zderzenie z "pełną" wersją.
Zderzenie jest takie, że to jednak dwie inne gry.
gregoff
Posty: 800
Rejestracja: 02 maja 2006, 22:55
Lokalizacja: Świecie nad Wisłą
Has thanked: 543 times
Been thanked: 164 times

Re: Dune: The Game of Conquest and Diplomacy (P. Olotka, J. Kittredge, B. Eberle, G. Olotka, J. Reda)

Post autor: gregoff »

Ja jestem po dwóch rozgrywkach 4 osobowych. Dla mnie to dobry substytut dużej Diuny. Można zagrać w tą kilka razy i potem usiąść spokojnie do dużej. Drugi plus jak nie masz czasu i ludzi do starszej siostry to można zagrać w tą wersje.
Jestem tak stary, że pamiętam internet do którego sie dzwoniło...
Awatar użytkownika
Backero
Posty: 392
Rejestracja: 31 maja 2015, 21:34
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 146 times
Been thanked: 84 times

Re: Dune: The Game of Conquest and Diplomacy (P. Olotka, J. Kittredge, B. Eberle, G. Olotka, J. Reda)

Post autor: Backero »

A dla mnie REX jest jednak najlepszym wariantem Diuny. Może i retheme, ale był on ewolucją dla starej Diuny i liczyłem, że ta nowa będzie mocniej polegała na tym co prezentował REX. Szkoda, że nie poszli bardziej jego tropem.
ODPOWIEDZ