Libertalia: Wichry Galecrest (Paolo Mori)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10920
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3356 times
Been thanked: 3217 times

Libertalia: Wichry Galecrest (Paolo Mori)

Post autor: japanczyk »

Planszowe Newsy pisze:Libertalia pierwszy raz pojawiła się na rynku gier w roku 2012. Dziesięć lat później pojawi się poprawiona i rozszerzona edycja, z nowymi grafikami, 40 postaciami na gracza, systemem reputacji do rozstrzygania remisów, odświeżonymi żetonami łupu, solidnym trybem solo i wieloma innymi dodatkami.
https://boardgamegeek.com/boardgame/356 ... -galecrest

W Nowej wersji ma byc tryb dla 2 graczy ze zmienionymi zasadami, tylko 6 kart w pierwszej rundzie i kolejne zmiany ktore maja byc ujawniane w niedlugim czasie.
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2447
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 555 times
Been thanked: 271 times

Re: Libertalia: Wichry Galecrest (Paolo Mori)

Post autor: Markus »

Fajnie ze robią reedycję bo to fajna/zabawna gra jest.

Nie bardzo wyobrażam sobie gdzie może być radość z gry solo w Libertalii?
Przecież 50%zabawy to jest reakcja przeciwników na nasze zagrania, jakieś próby "czytania" przeciwnika i robieniu mu złośliwości.
Gdzie tu jest miejsce na SOLO?
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Libertalia: Wichry Galecrest (Paolo Mori)

Post autor: rastula »

Markus pisze: 03 lut 2022, 16:47 Fajnie ze robią reedycję bo to fajna/zabawna gra jest.

Nie bardzo wyobrażam sobie gdzie może być radość z gry solo w Libertalii?
Przecież 50%zabawy to jest reakcja przeciwników na nasze zagrania, jakieś próby "czytania" przeciwnika i robieniu mu złośliwości.
Gdzie tu jest miejsce na SOLO?
w księgowości :)
Awatar użytkownika
Furan
Posty: 1532
Rejestracja: 21 mar 2008, 16:41
Lokalizacja: Warszawa, Wola
Has thanked: 9 times
Been thanked: 201 times

Re: Libertalia: Wichry Galecrest (Paolo Mori)

Post autor: Furan »

Piękny rolerkołster emocji:
od O! Reprint! LOVE!
do Brzydkie to jak noc listopadowa, podziękuję. :(
jakiCHś - w tym wyrazie jest CH! || lepiej nie używa'ć apostrof'ów w ogóle, niż używa'ć ich w nadmiar'ze!

(S) Temporum
Awatar użytkownika
kaszkiet
Posty: 2807
Rejestracja: 03 maja 2013, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 308 times
Been thanked: 525 times

Re: Libertalia: Wichry Galecrest (Paolo Mori)

Post autor: kaszkiet »

Jako fan i posiadacz pierwszej edycji Libertalii ucieszyłem się z wiadomości o nowej edycji.
Ale im więcej dociera do mnie informacji, tym bardziej mój entuzjazm maleje.
Gdy zorientowano się, że Stonemeier Games zarejestrowało Libertalię jako znak towarowy, zaczęły się spekulacje.
Jamey Stegmeier potwierdził, że będzie, ale nie reprint tylko CAŁKIEM NOWA GRA, z czego wynikało, że temat również ma się zmienić.
Okazało się to połowicznie prawdą.

Oto co wiemy do tej pory:
- okładka (a więc i styl graficzny całej gry) jest w pastelowo-bajkowej tonacji
- dostępna jest też cała grafika, której fragment został użyty na pudełku - https://stonemaiergames.com/wp-content/ ... rtalia.jpg
- tam widać, że oprócz pirata-kota(?), jest też pirat-minotaur, pirat-żaba(?), pirat-ptak i jeszcze 2x pirat-wtf
- statki teraz latają
- mamy więc zmianę, lub "zmianę" tematu (Jamey tłumaczył zmianę, ale bardzo nieprzekonująco i to niewiele w sumie wnosi)
- żetony łupu to kolorowe płytki jak w Azulu - w rezultacie nie będzie można ukrywać przed innymi ile ma się fragmentów map (za 3 w rundzie dostawało się 12$, za 1-2 nic), a także przeklętych reliktów z minusowymi punktami (których można było się pozbyć na kilka sposobów, lub wcisnąć innemu graczowi)
- ma być tryb solo (co jest dla mnie absurdalne, skoro sednem tej gry jest wyczuwanie zamiarów przeciwników), a także "robust" tryb na 2 graczy.
- postaci ma być 40 zamiast 30 i "każda z poprzednich została przerobiona".
- żetony łupów mają mieć przypisane do nich karty jak w Quarriors, czy Szarlatanach z P. - co oznacza, że w różnych rozgrywkach mogą mieć różne właściwości
- nie ma żetonu hiszpańskiego więźnia, jest za to hak, który ma mieć podobno m.in. funkcję zostawienia sobie kafli mapy lub jakichś postaci na następną rundę
- gracze nie zaczynają z takimi samymi kartami

Oryginalna Libertalia to czystej krwi "piracka" gra, czyli taka w której non stop próbujemy przechytrzyć innych i wsadzić im przysłowiowy rapier w dupę.
- Tutaj jest bajkowy, wygładzony i słitaśny setting.
- Jest tryb solo i specjalny tryb na 2 graczy - klasyk z KSów, bo teraz TAK TRZEBA, a czy i jak to działa, to będziemy się później zastanawiać.
- Jest poważne wygładzenie wredności tej gry, o czym sam prezes SG pisze w słowach "The original Libertalia has a sharp edge to it—it can be a bit cutthroat.". Jest to wielkie niedopowiedzenie - gdybym tworzył ranking top 10 wrednych gier, na pewno Libertalia by się w nim znalazła.
- Wygładzenie ma polegać na zmianie działania kafli łupów - to co widać było na jednym ze zdjęć to mapa. Jak działa w oryginale, pisałem wyżej, nowa ma też dawać 12$ za 3 fragmenty, ale za 2 daje 7$ - nie ma więc tu żadnej decyzji na temat podjęcia ryzyka, czy warto w mapy w ogóle inwestować (także dlatego, że można ją teraz przepchnąć do następnej rundy). W dodatku odchodzi całe napuszczanie na siebie graczy, którzy próbują wmówić innym, że tamten to ma już dwa fragmenty, nie może mieć trzeciego - bo kafle łupu są jawne.
- podobno ma być też zestaw wrednych kart łupów

Całość robi na mnie wrażenie projektu totalnie komercyjnego (o co wydawnictwa jako firmy nie winię), wycelowanego w target rodzinny, mainstreamowy, niesionego jeszcze falą mody na zwierzątka wzbudzoną przez Everdella. Obawiam się jednak, że na tym bardzo ucierpi mechanika gry, która z wyróżniającej się Cytadeli (której swoją drogą nie cierpię) do sześcianu stanie się kolorowym set collection do zapomnienia.

Być może moje wnioski są przedwczesne, ale na razie są to ciepłe kluchy.
Będę jednak wypatrywał kolejnych informacji i zagram gdy wyjdzie, żeby mieć pełny obraz.
Ostatnio zmieniony 03 lut 2022, 22:13 przez kaszkiet, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4512
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1669 times
Been thanked: 2088 times

Re: Libertalia: Wichry Galecrest (Paolo Mori)

Post autor: PytonZCatanu »

Ja łącznie, na żywo i online, mam 220 partii w Libertalie. Zawsze marzyłem o swoim egzemplarzu i znając plotki dotyczące Stegmaiera mocno liczyłem na coś ciekawego. Na wydanie tej gry z arrrrrrr jajem.

Na razie.... Na razie po początkowej euforii moje uczucia dominuje strach, że dostaniemy jakiś poprawny politycznie produkt prawieniepirackopodobny.... Czy piraci zbierają żelki z Azula?

Może się mylę.... Jutro ma być więcej informacji o kartach.
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4512
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1669 times
Been thanked: 2088 times

Re: Libertalia: Wichry Galecrest (Paolo Mori)

Post autor: PytonZCatanu »

PytonZCatanu pisze: 03 lut 2022, 16:00 https://boardgamegeek.com/thread/280737 ... loot-tiles

Zdjęcia + więcej informacji
dw
bowie
Posty: 487
Rejestracja: 01 mar 2017, 23:43
Has thanked: 219 times
Been thanked: 63 times

Re: Libertalia: Wichry Galecrest (Paolo Mori)

Post autor: bowie »

kaszkiet pisze: 03 lut 2022, 18:55 Ale im więcej dociera do mnie informacji, tym bardziej mój entuzjazm maleje.
Poczekamy zobaczymy. Info od Paolo:
Despite the look, the new version won't be neither lighter nor less cutthroat. It's almost the same game, with more variability and perhaps even more interaction
Awatar użytkownika
koniu_ko
Posty: 43
Rejestracja: 20 kwie 2021, 19:49
Has thanked: 1 time
Been thanked: 14 times

Re: Libertalia: Wichry Galecrest (Paolo Mori)

Post autor: koniu_ko »

Może lepiej sobie kupić Wampira: Wendetę, która daje podobne emocje i jest bardzo dobrą grą? Nie trzeba czekać na druk i ma bardzo atmosferyczne, ładne wydanie.

Ja tutaj daję Stonemaierowi szansę i nie skreślam nowej Libertalii bez zagrania. Ale tak, zapowiada się słodko-pierdząco a nie wrednie.
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4512
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1669 times
Been thanked: 2088 times

Re: Libertalia: Wichry Galecrest (Paolo Mori)

Post autor: PytonZCatanu »

https://www.facebook.com/groups/liberta ... &ref=share

Karty. Zdjęcia i trochę objaśnień. Będzie nowy system rozstrzygania remisów - brak szczegółów.
Awatar użytkownika
karmazynowy
Posty: 1017
Rejestracja: 15 lut 2011, 18:26
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 184 times
Been thanked: 427 times

Re: Libertalia: Wichry Galecrest (Paolo Mori)

Post autor: karmazynowy »

Okropnie to wygląda, zabili cały, fajny piracki klimat jakimś fantasy.
Na półce | Na stole | Na sprzedaż i zamianę (Gdynia) | Podzielę się rabatem: Grybezpradu.eu - 5% | Planszostrefa.pl - 11%
Awatar użytkownika
konradstpn
Posty: 861
Rejestracja: 22 sie 2017, 12:11
Has thanked: 201 times
Been thanked: 304 times

Re: Libertalia: Wichry Galecrest (Paolo Mori)

Post autor: konradstpn »

Po tym wszystkim poszedłem zobaczyć czy mój egzemplarz dalej bezpiecznie leży na półce. Zastanawiam się czy go nie ubezpieczyć...
Gram, więc jestem.
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4512
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1669 times
Been thanked: 2088 times

Re: Libertalia: Wichry Galecrest (Paolo Mori)

Post autor: PytonZCatanu »

konradstpn pisze: 04 lut 2022, 15:17 Po tym wszystkim poszedłem zobaczyć czy mój egzemplarz dalej bezpiecznie leży na półce. Zastanawiam się czy go nie ubezpieczyć...
Dej, u mnie będzie bezpieczny.... 🙂
Nycte
Posty: 425
Rejestracja: 28 kwie 2012, 08:07
Lokalizacja: Słupsk/ Gdańsk
Has thanked: 7 times
Been thanked: 2 times

Re: Libertalia: Wichry Galecrest (Paolo Mori)

Post autor: Nycte »

PytonZCatanu pisze: 04 lut 2022, 14:58
Karty. Zdjęcia i trochę objaśnień.
Boże jakie to cukierkowate :( szkoda, bo poprzednia edycję chętnie bym kupił :(
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4512
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1669 times
Been thanked: 2088 times

Re: Libertalia: Wichry Galecrest (Paolo Mori)

Post autor: PytonZCatanu »

Z tego wszystkiego założyłem na BGA turniej w Libertalia (turowo). Zachęcam do dopisywania się 🙂
Awatar użytkownika
trabiniu
Posty: 232
Rejestracja: 18 gru 2013, 15:39
Been thanked: 1 time

Re: Libertalia: Wichry Galecrest (Paolo Mori)

Post autor: trabiniu »

Sam zastanawiałem się nad nabyciem nowej edycji ale te grafiki i kafelki to jakiś koszmarek. Zupełnie traci klimat. Jeśli wersja PL będzie wyglądać podobnie, to chyba się jednak wstrzymam i zostanę przy starym wydaniu.
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2447
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 555 times
Been thanked: 271 times

Re: Libertalia: Wichry Galecrest (Paolo Mori)

Post autor: Markus »

Jednym prostym ruchem wydawca podbił ceny starego wydania na rynku wtórnym 😀. Gracze go nienawidzą 😀
staniach21
Posty: 547
Rejestracja: 06 mar 2020, 08:43
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 209 times
Been thanked: 165 times

Re: Libertalia: Wichry Galecrest (Paolo Mori)

Post autor: staniach21 »

Bardziej niż o te cukierkowe grafiki obawiałbym się tych "poprawek" mechanicznych od SG. W idealnym świecie powinni dorzucic elementy pozwalające grać na stare zasady :P
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10920
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3356 times
Been thanked: 3217 times

Re: Libertalia: Wichry Galecrest (Paolo Mori)

Post autor: japanczyk »

No jak zmieniają umiejętności niektórych kart i tiebreakery to co - drugs talie mi eliby dorzucic? :-P
staniach21
Posty: 547
Rejestracja: 06 mar 2020, 08:43
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 209 times
Been thanked: 165 times

Re: Libertalia: Wichry Galecrest (Paolo Mori)

Post autor: staniach21 »

japanczyk pisze: 04 lut 2022, 18:00 No jak zmieniają umiejętności niektórych kart i tiebreakery to co - drugs talie mi eliby dorzucic? :-P
Wiadomo :wink: . Oczywiście prośba z tych nie do spełnienia i niezupełnie poważna.
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4512
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1669 times
Been thanked: 2088 times

Re: Libertalia: Wichry Galecrest (Paolo Mori)

Post autor: PytonZCatanu »

https://m.facebook.com/groups/libertali ... &ref=share

Opis trybu dwusobowego.

I ciekawa wymiana zdań:


Obrazek
dwaduzepe
Posty: 687
Rejestracja: 27 maja 2020, 14:27
Has thanked: 125 times
Been thanked: 254 times

Re: Libertalia: Wichry Galecrest (Paolo Mori)

Post autor: dwaduzepe »

PytonZCatanu pisze: 05 lut 2022, 16:16 https://m.facebook.com/groups/libertali ... &ref=share

Opis trybu dwusobowego.

I ciekawa wymiana zdań:


Obrazek
hehe no trzeba przyznac, ze zgasil go jak peta
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4512
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1669 times
Been thanked: 2088 times

Re: Libertalia: Wichry Galecrest (Paolo Mori)

Post autor: PytonZCatanu »

dwaduzepe pisze: 05 lut 2022, 16:18
PytonZCatanu pisze: 05 lut 2022, 16:16 https://m.facebook.com/groups/libertali ... &ref=share

Opis trybu dwusobowego.

I ciekawa wymiana zdań:


Obrazek
hehe no trzeba przyznac, ze zgasil go jak peta
To ironia czy poważnie tak uważasz?

Kiedy czytam ten wątek, to mam wrażenie że raczej wszyscy podzielają pewnego rodzaju.... zażenowanie lukrowaniem pirackiej gry.
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Libertalia: Wichry Galecrest (Paolo Mori)

Post autor: kwiatosz »

Ubezpieczenia społeczne, demokracja, podział zysków - no było trochę radości w życiu pirata. Oczywiście cienie w postaci aplikacji rtęci na syfilis też były ;)
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
konradstpn
Posty: 861
Rejestracja: 22 sie 2017, 12:11
Has thanked: 201 times
Been thanked: 304 times

Re: Libertalia: Wichry Galecrest (Paolo Mori)

Post autor: konradstpn »

PytonZCatanu pisze: 05 lut 2022, 16:16
Spoiler:


Istotnie - stop stereotypom i ograniczeniom dla piratów. Rozszerzmy to jeszcze do buszowania w zbożu i walk w kisielu. Nic mnie tak nie kręci jak piraci żeglujący sterowcami Zeppelin i zakopujący skarby w cumulusach.
Gram, więc jestem.
ODPOWIEDZ