Ark Nova - pytania o zasady

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
Seraphic_Seal
Posty: 831
Rejestracja: 28 lis 2021, 20:44
Has thanked: 288 times
Been thanked: 192 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: Seraphic_Seal »

arturmarek pisze: 17 sty 2024, 09:35 Jeśli mam dokładnie 3 zwierzęta:
1. Małe bez wymagań
2. Małe z wymaganiami (np. skała)
3. Duże - obojętne jakie, ale włożone do wybiegu, który spełnia wymaganie 2 (np. skałę).

Mogę wypuścić zwierzę 1. odwracając wybieg w którym siedzi zwierzę 2. Potem wypuszczając zwierzę 2. odwracam wybieg zwierzęcia 3.

Trudno to zaplanować, bo trzeba mieć możliwość wypuszczenia tych dwóch zwierząt i nie mieć innych wybiegów, które by psuły ten "exploit", ale nie jest to też całkiem skrajny przypadek. Ogólnie grając na BGA (czy innej implementacji) trudno obiektywnie ocenić "upierdliwość" reguł.
Jeszcze dodatkowo nie w każdej sytuacji będziesz mógł wypuścić zwierzę 1. obracając wybieg obrócony przy zagrywaniu zwierzęcia 2 (bo on tam już nie jest przypisany), wszystko zależy jaki jest rozmiar wybiegów i wymagania kart zwierząt co do rozmiaru.

I pamiętaj, że zawsze musisz obrócić najmniejszy możliwy wybieg spełniający wymagania wypuszczanego zwierzęcia.

I nie nazwałbym tego exploitem - po prostu albo miałeś farta, że do takiej sytuacji doszło, albo bardzo dobrze to sobie zaplanowałeś.
Na forum wchodzę głównie 7-15:30 w dni robocze.
Osoby odpowiedzialne za produkcję i dystrybucję monopoly w 2024r. powinny być osądzone za zbrodnie wojenne. 90 minut bezdecyzyjnego rzucania 2k6.
gogovsky
Posty: 2209
Rejestracja: 25 sty 2018, 23:48
Has thanked: 464 times
Been thanked: 511 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: gogovsky »

38 rozgrywek w Ark Nove większość w 3-4 osoby ani razu nie było watpliwosci co do wypuszczania zwierząt. Zawsze jest najmniejszy spełniający wymog wybieg, nawet jeśli gracie wieża obserwacyjna(+2 tickety za zapełnienie wybiegu obok) to zawsze chcecie żeby był pełny żeby wypuścić i żeby go opróżnić i znowu dostać 2 tickety dodatkowe.
Firma Rebel niech się zajmie wydaniem gry Domek, bo tylko do tego się nadaje.
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4514
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1669 times
Been thanked: 2091 times

Re: Ark Nova - pytania o zasady

Post autor: PytonZCatanu »

Breeding cooperation (card 215) and breeding program (card 218)

To dwie karty pozwalające doładować sponsorowanie projektów podstawowych (dają +1 akurat potrzebną nam ikonę). Nigdy ich nie miałem razem, ale teraz w partii na BGA mam okazję zgarnąć obie 😁

Co, jeśli mam je obie? Mogę użyć ich obu do jednego projektu i uzyskać pomoc +2?
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5599
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 784 times
Been thanked: 1226 times
Kontakt:

Re: Ark Nova - pytania o zasady

Post autor: mat_eyo »

Tak, możesz użyć po jednej kosteczce z obu tych kart.
aeiou871
Posty: 978
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 311 times
Been thanked: 432 times

Re: Ark Nova - pytania o zasady

Post autor: aeiou871 »

PytonZCatanu pisze: 27 sty 2024, 13:59 Breeding cooperation (card 215) and breeding program (card 218)

To dwie karty pozwalające doładować sponsorowanie projektów podstawowych (dają +1 akurat potrzebną nam ikonę). Nigdy ich nie miałem razem, ale teraz w partii na BGA mam okazję zgarnąć obie 😁

Co, jeśli mam je obie? Mogę użyć ich obu do jednego projektu i uzyskać pomoc +2?
Możesz
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1478
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 256 times
Been thanked: 716 times

Re: Ark Nova - pytania o zasady

Post autor: arturmarek »

Chciałem potwierdzić kilka zależności przy wykonywaniu kilku akcji w jednej turze.

1. Jeśli zagram dwa zwierzęta pozwalające zagrać dodatkową akcję, to mogę to zrobić i robię to w dowolnej kolejności - niezależnej od kolejności zagrywania zwierząt? Co w ekstremalnym przypadku zagrania orła (dowolna akcja) i zwierzęcia, które pozwala budować: powiedzmy, że orłem gram kolejny raz zwierzęta i zagrywam tego niedźwiadka pozwalającego zagrać akcję stowarzyszenia. Mogę to stowarzyszenie zagrać przed budową?
2. Zagrywam zwierzęta i wystawiam ptaka pozwalającego wystawić pawilon i stawiam ten pawilon na 2x, mogę położyć ten 2x na zwierzętach i od razu zagrać akcję zwierząc po raz drugi mimo, że nie miałem porzed akcją tego 2x na karcie zwierząt? Analogicznie czy mogę zagrać sponsora wystawić budynek specjalny sponsora, zakryć bonus 2x, dać na sponsora i od razu zagrać po raz drugi akcję sponsorów, albo stowarzyszenie biorąc bonus z toru reputacji itp.
aeiou871
Posty: 978
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 311 times
Been thanked: 432 times

Re: Ark Nova - pytania o zasady

Post autor: aeiou871 »

arturmarek pisze: 30 sty 2024, 12:11 Chciałem potwierdzić kilka zależności przy wykonywaniu kilku akcji w jednej turze.

1. Jeśli zagram dwa zwierzęta pozwalające zagrać dodatkową akcję, to mogę to zrobić i robię to w dowolnej kolejności - niezależnej od kolejności zagrywania zwierząt? Co w ekstremalnym przypadku zagrania orła (dowolna akcja) i zwierzęcia, które pozwala budować: powiedzmy, że orłem gram kolejny raz zwierzęta i zagrywam tego niedźwiadka pozwalającego zagrać akcję stowarzyszenia. Mogę to stowarzyszenie zagrać przed budową?
2. Zagrywam zwierzęta i wystawiam ptaka pozwalającego wystawić pawilon i stawiam ten pawilon na 2x, mogę położyć ten 2x na zwierzętach i od razu zagrać akcję zwierząc po raz drugi mimo, że nie miałem porzed akcją tego 2x na karcie zwierząt? Analogicznie czy mogę zagrać sponsora wystawić budynek specjalny sponsora, zakryć bonus 2x, dać na sponsora i od razu zagrać po raz drugi akcję sponsorów, albo stowarzyszenie biorąc bonus z toru reputacji itp.
Ad 1. Wszystkie takie akcji wykonujesz po zakończeniu danej akcji i w wybranej przez siebie kolejności. Z glosariusza:
Bonusy i efekty są zawsze rozpatrywane natychmiast. Wyjątek
stanowią efekty, które są rozpatrywane „po zakończeniu”. Wykonaj
te efekty dopiero po zakończeniu swojej akcji i przełożeniu karty
Akcji na 1. miejsce.
Jeśli kilka bonusów lub efektów następuje w tym samym czasie,
możesz je wykonać w dowolnej kolejności.
Ad 2. Nie możesz. Z glosariusza (pogrubienie moje):
Mnożenie [Stowarzyszenie, Budowa, Karty, Sponsorzy]:
Natychmiast połóż 1 żeton Mnożenia na odpowiedniej karcie
Akcji (lub na dowolnej karcie Akcji, jeśli Mnożenie zdobędziesz
z kafla Bonusowego). Następnym razem, gdy wykonasz tę akcję,
możesz ją wykonać dwukrotnie
ODPOWIEDZ