Euro-kooperacje

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Andarist
Posty: 446
Rejestracja: 08 gru 2014, 19:39
Has thanked: 3 times
Been thanked: 8 times

Euro-kooperacje

Post autor: Andarist »

Jakie znacie i lubicie tytuly tego typu? Z checia bym uzupelnil kolekcje o wiecej gier tego pokroju, bo ewidentnie zona bardzo lubi ten gatunek :)

Obecnie gramy w:
- Robinsona - klasyk dla nas, dziesiatki gier rozegranych
- Viticulture z Winobraniem - nowy nabytek, fajnie ze sa scenariusze, jest do czego dazyc
- Orleans z Inwazja - ostatnio wrocilismy do tego, poszlo nam troche zbyt latwo ale wciaz sie dobrze bawilismy
- Paladyni z Kronikami. Milosc zony od 1szego tlumaczenia zasad. Mimo zmiennych celow itd to rozgrywki bardzo podobne do siebie, ale wciaz bywa wyzwaniem by wygrac (Architekci w wariancie kooperacyjnym nie siedli, za duzo obslugi AI. Wicehrabiow wciaz musimy przetestowac)
- Spirit Island - zonie mniej sie podoba, chyba jej zbyt nahajpowalem te gre przed pierwsza rozgrywka
Poszukuję: Na Chwale Rzymu - Zona Senatora (Mloda)
buhaj
Posty: 1048
Rejestracja: 27 wrz 2016, 08:01
Lokalizacja: chrzanów
Has thanked: 867 times
Been thanked: 516 times

Re: Euro-kooperacje

Post autor: buhaj »

Polecam CO2 SC. Znakomita i piękna gra. Dodatkowo ma wariant rywalizacyjny i solowy
Awatar użytkownika
Otorek
Posty: 661
Rejestracja: 25 maja 2020, 18:00
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 243 times
Been thanked: 359 times

Re: Euro-kooperacje

Post autor: Otorek »

Jak nie szczędzisz środków to dodatek do On Mars wprowadza kooperacje. Tyle mi prócz wymienionych do głowy przychodzi bo u mnie w domu panuje przekonanie, że kooperacje to nuda (Alien Legendary to wyjątek, ale nie wiem czy to można pod euro kwalifikować ;) )
Moonz
Posty: 284
Rejestracja: 14 sty 2022, 13:55
Has thanked: 60 times
Been thanked: 28 times

Re: Euro-kooperacje

Post autor: Moonz »

Z chwalonych przez wielu przychodzi mi do głowy Wielki Mur. Sam jeszcze nie grałem, ale ta gra coopa.
Awatar użytkownika
karmazynowy
Posty: 1029
Rejestracja: 15 lut 2011, 18:26
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 186 times
Been thanked: 435 times

Re: Euro-kooperacje

Post autor: karmazynowy »

Moonz pisze: 28 sie 2022, 23:19 Z chwalonych przez wielu przychodzi mi do głowy Wielki Mur. Sam jeszcze nie grałem, ale ta gra coopa.
Z posta OPa można wywnioskować, że grają tylko we dwójkę. Jeśli tak to Muru na 2 nie polecam.
Za to polecę This War of Mine.
Na półce | Na stole | Na sprzedaż i zamianę (Gdynia) | Podzielę się rabatem: Grybezpradu.eu - 5% | Planszostrefa.pl - 11%
Awatar użytkownika
Grzdyll
Posty: 819
Rejestracja: 14 lip 2013, 22:06
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 74 times
Been thanked: 298 times
Kontakt:

Re: Euro-kooperacje

Post autor: Grzdyll »

Trudno w wątku z tak postawionym pytaniem nie wspomnieć o Nr 1 na BBB czyli Gloomhaven, bo to w sumie też euro, tyle że w temacie dungeon-crawlera, z rozwojem postaci i ułożonymi po kolei scenariuszami. Oczywiście warto zacząć od "małego", czyli Szczęk Lwa, a jak podejdzie to rozważyć kobyłę pełnego Gloomhaven (albo Frosthaven, jeśli już będzie dostępne).
Cyel
Posty: 2587
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1233 times
Been thanked: 1449 times

Re: Euro-kooperacje

Post autor: Cyel »

Gloomhaven to zupełnie nie euro, nie wiem skąd się wziął ten mit i czemu pokutuje.

To że nie ma tam beztroskiego rzucania wiadrami kości nie znaczy od razu że to euro. Jest konflikt bezpośredni, losowość w kartach modyfikatorów zamiast w kostkach, spore nastawienie na fabułę. Z elementów euro to nie wiem co...tabelka żywiołów?

Mi tam zawsze DC czy klasyczne podejście do Rpg czy bitewniaków kojarzyły z matematycznym crunchem i taktycznym planowaniem i tu to jest. Ale to cechy protoplastów figurkowych gatunków a nie eurasów.
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Posty: 1971
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 192 times
Been thanked: 858 times

Re: Euro-kooperacje

Post autor: Neoptolemos »

Robinson nie jest dla mnie klasycznym euro, raczej powiedziałbym, że to hybryda. Ale jeśli się podoba, to i Paleo powinno pasować - obie gry dają dość podobny vibe (przy czym Paleo jest "czystsze" mechanicznie, co nie znaczy że lepsze - obie mam i bardzo cenię).
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
Awatar użytkownika
tomp
Posty: 2104
Rejestracja: 26 kwie 2020, 21:49
Has thanked: 275 times
Been thanked: 434 times

Re: Euro-kooperacje

Post autor: tomp »

Andarist pisze: 28 sie 2022, 10:23
Spoiler:
- Paladyni z Kronikami. Milosc zony od 1szego tlumaczenia zasad. Mimo zmiennych celow itd to rozgrywki bardzo podobne do siebie, ale wciaz bywa wyzwaniem by wygrac (Architekci w wariancie kooperacyjnym nie siedli, za duzo obslugi AI. Wicehrabiow wciaz musimy przetestowac)
Spoiler:
Mi się wicehrabiowie w trybie kooperacji bardzo podobają, koniecznie sprawdź.

Do listy zainteresowań możesz dopisać:
AuZtralia - temat Cthullu itp, nie każdemu przypasuje
Scythe Rise of Fenris - daje kooperacyjną kampanie.
Jak masz Maracaibo to dodatek Uprising daje możliwość trybu kooperacji - to raczej dla fanów Maracaibo :)
On Mars Alien Invasion - nie mam pojęcia czy to już wyszło, dodatek daje możliwość kooperacji
Jaws of the Lion - Gloomhaven przeraża mnie objętością, mniejsza gra jest akurat
i jeszcze nie wydany Frostpunk.
Zachęcam do poznania skali ocen BGG
Moonz
Posty: 284
Rejestracja: 14 sty 2022, 13:55
Has thanked: 60 times
Been thanked: 28 times

Re: Euro-kooperacje

Post autor: Moonz »

karmazynowy pisze: 29 sie 2022, 08:03
Moonz pisze: 28 sie 2022, 23:19 Z chwalonych przez wielu przychodzi mi do głowy Wielki Mur. Sam jeszcze nie grałem, ale ta gra coopa.
Z posta OPa można wywnioskować, że grają tylko we dwójkę. Jeśli tak to Muru na 2 nie polecam.
Za to polecę This War of Mine.
Tak jak mówiłem jeszcze nie grałem, jest druga w kolejce do wyjścia na stół więc na te chwilę sie nie wypowiem. Niemniej jednak niech kolega sam zerknie i oceni bo wiadomo jak to z opinią jest, że każdy ma swoją. A jestem przekonany, ze któryś z zagranicznych recenzentów mowił, że "love in all player counts".
Awatar użytkownika
anitroche
Posty: 775
Rejestracja: 23 kwie 2020, 10:09
Has thanked: 681 times
Been thanked: 789 times
Kontakt:

Re: Euro-kooperacje

Post autor: anitroche »

to ja dorzucę jeszcze Atlantis Rising (2nd ed.)
"Cześć, mam na imię Ania i dzisiaj pokażę wam jak wygląda rozgrywka w wariancie solo w..."

Zapraszam na mój kanał z pełnymi rozgrywkami solo: Gram Solo na YouTube
Awatar użytkownika
shahiye
Posty: 93
Rejestracja: 27 sty 2021, 17:01
Has thanked: 65 times
Been thanked: 26 times

Re: Euro-kooperacje

Post autor: shahiye »

Ze swojej strony dorzuce Aeons End.
ODPOWIEDZ