Regał na planszówki do salonu.

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
jamek
Posty: 133
Rejestracja: 08 sie 2019, 20:42
Has thanked: 43 times
Been thanked: 17 times

Regał na planszówki do salonu.

Post autor: jamek »

Hej, przychodzi taki czas, aby uporządkować i pochować swoją kolekcję i kupić planszówkową szafę. Zakładam, że wiele osób przechodziło przez to i mogę prosić o Wasze rady.
Wymagania:
jako, że miejsce szafy będzie salon to musi być ona zabudowana (obecnie tu cytat "jest zbyt kolorowo", kilka uzgodniłem będzie stało gdzieś widocznych, aby nie było smutno),
jedno miejsce zakładam, że ograniczenia na przyszłość to 250 gier.

Myślałem o wąskiej wersji (35cm) PAX z Ikei, (https://www.ikea.com/pl/pl/p/pax-obudow ... -00214572/), ale mam pewne obawy.
Czy segmenty po 100 cm, wytrzymają obciążenia (TMB i inne ciężkie tytuły będą na dole), czy lepiej te 75cm?
Czy robić jakąś wentylację ?

Jeśli ktoś wykorzystał PAX - to bardzo proszę o zdjęcie :)

Z góry dziękuję za pomoc.
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8740
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2652 times
Been thanked: 2332 times

Re: Regał na planszówki do salonu.

Post autor: Curiosity »

Bierz Kallaxa
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
jamek
Posty: 133
Rejestracja: 08 sie 2019, 20:42
Has thanked: 43 times
Been thanked: 17 times

Re: Regał na planszówki do salonu.

Post autor: jamek »

Curiosity pisze: 06 lis 2022, 20:57 Bierz Kallaxa
Dzięki, Kallaxy wiem, że są popularne i sprawdzone, ale nie mają niestety drzwi (chyba że do każdego małego kwadracika), a to u mnie jest wymogiem.
Awatar użytkownika
espresso
Posty: 1559
Rejestracja: 22 lut 2010, 12:00
Lokalizacja: poznań
Has thanked: 40 times
Been thanked: 103 times

Re: Regał na planszówki do salonu.

Post autor: espresso »

Pax na planszówki nie testowałam, ale brałabym raczej te 75 cm. Z zamykanych w Ikea są jeszcze Billy, ale tylko w białym kolorze robią głębsze obudowy. Zerknij jeszcze na szafy modułowe Atomia z Castoramy, też mają dużo wymiarów.
Marionator5000
Posty: 28
Rejestracja: 21 lut 2014, 21:37
Has thanked: 22 times
Been thanked: 14 times

Re: Regał na planszówki do salonu.

Post autor: Marionator5000 »

U mnie półki w PAX 100 cm uginają się od niewielkiej ilości ubrań i pudełek z butami, więc nie wyobrażam sobie jak miałoby to się nie uginać pod mniej więcej 13-14 standardowej wielkości (29.7 x 29.7 x 7.1 cm) pudełkami z grami.

Szafy 75 cm masz tylko z rozsuwanymi drzwiami, więc ja bym celował w 50 cm szerokości
Awatar użytkownika
7koliberek9
Posty: 283
Rejestracja: 03 lip 2011, 14:23
Lokalizacja: Mazowieckie
Has thanked: 33 times
Been thanked: 12 times

Re: Regał na planszówki do salonu.

Post autor: 7koliberek9 »

Jestem obecnie zmuszona do przechowywania części gier w paxie i zdecydowanie nie polecam tych o szerokości 100 cm. Półki bardzo się uginały, musiałam wybrać najlżejsze gry lub puste pudełka żeby to miało sens. Przy takim rozwiązaniu to brałabym te 50 cm, półki nie będą przeciążone i jest szeroki wybór frontów.
Awatar użytkownika
jamek
Posty: 133
Rejestracja: 08 sie 2019, 20:42
Has thanked: 43 times
Been thanked: 17 times

Re: Regał na planszówki do salonu.

Post autor: jamek »

Dziękuję, fakt moduły po 50 cm będą ok. Jedna półka ma wytrzymałość 12kg. Ciekaw jestem czy cały moduł wytrzyma wysoki na 236cm - wejdzie 8 rzędów czyli ok 100kg czystego dobra. Ikea daje 10 lat gwarancji, ale na zawartość raczej nie, będę monitorował.
Awatar użytkownika
arian
Posty: 829
Rejestracja: 26 sty 2016, 22:38
Has thanked: 266 times
Been thanked: 593 times

Re: Regał na planszówki do salonu.

Post autor: arian »

Ja mam PAXa bardzo mocno obciążonego ubraniami. Na półce miałem ułożonych tyle par spodni, że nie byłem w stanie tego podnieść, jak to wszystko wypakowałem. Półka 100 cm się mocno ugięła (i tak została), ale nic się nie oberwało. Wydaje mi się, że można spróbować użyć większej ilości półek żeby rozłożyć taki ciężar, a wtedy nawet wyciąganie wszystkiego będzie łatwiejsze. No i ja mam szafę 60 cm. Mam też głębokie regały Billy i te faktycznie są ekstremalnie obciążone i nic tam się nie dzieje. Półki są wykonane zdecydowanie lepiej, co czuć już po samej wadze. Ale też cena jest sporo wyższa, jak się zacznie doliczać koszt zabudowanych drzwi i nadstawek.

Sam będę chciał schować swoje gry to zamkniętej szafy (część i tak jest już pochowanych w Kallaksie w pojemnikach (Drona)). Nie tylko z powodu pstrokacizny na półce, ale też dlatego, że właśnie niedawno odkryłem, że pudełko od O:NI, czyli jednej ze starszych gier jakie posiadam, zaczęło tracić kolory w miejscu, w którym było wystawione na działanie promieni słonecznych. Widać to po utracie czerwonego nadruku. Akurat w przypadku tej gry nie będę płakał, ale mam w kolekcji pudełka, które chciałbym jak najdłużej zachować w fajnym stanie (np. Posiadłość Szaleństwa albo Imperium Atakuje), a eksponowanie na słońce temu nie sprzyja. Myślę jednak, że sam zdecyduję się właśnie na PAXa z większą ilością półek. I tak nie chcę już układać piramidy gier na jednej półce, wróciłem do trzymania na płasko, więc jak na jednej półce będzie leżało 6 zwykłych (2+2+2 albo mniej cięższych gier, to nic złego nie powinno się stać).
Awatar użytkownika
yrq
Posty: 953
Rejestracja: 06 sie 2018, 10:55
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 335 times
Been thanked: 359 times

Re: Regał na planszówki do salonu.

Post autor: yrq »

Ja mam system Besta i sprawdza się znakomicie, można sobie wybrać obudowy i drzwiczki w wielu kolorach, półki dobrać do wysokości gier.
Drzwiczki z szybami już zapobiegają blaknięciu pudełek.
Ark Nova mieści się na boku na długość.
W dolnych regałach na dół wchodzi duży kwadrat (większy typu Zombicide), na półce szklanej idealnie wchodzi wtedy pudełko Res Arcana.

Minus - było sporo droższe od Kallaxa.

Obrazek
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4514
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1669 times
Been thanked: 2091 times

Re: Regał na planszówki do salonu.

Post autor: PytonZCatanu »

jamek pisze: 06 lis 2022, 20:23 Jeśli ktoś wykorzystał PAX - to bardzo proszę o zdjęcie

Obrazek

Nie polecam, zmieszczą się tylko małe karcianki.
mzdxtvtpxodyezkhfe
Posty: 28
Rejestracja: 21 paź 2021, 09:14
Has thanked: 33 times
Been thanked: 10 times

Re: Regał na planszówki do salonu.

Post autor: mzdxtvtpxodyezkhfe »

jamek pisze: 06 lis 2022, 23:46 Dziękuję, fakt moduły po 50 cm będą ok. Jedna półka ma wytrzymałość 12kg. Ciekaw jestem czy cały moduł wytrzyma wysoki na 236cm - wejdzie 8 rzędów czyli ok 100kg czystego dobra. Ikea daje 10 lat gwarancji, ale na zawartość raczej nie, będę monitorował.
Jeżeli dasz kilka modułów PAX 50cm i złączysz je razem za pomocą tych śrub przez przewiercony bok szafki to będzie dobrze. Jeden moduł mocno obciążony to kiepski pomysł, ponieważ boczne ścianki w PAXach to tylko laminat z plastrem miodu w środku i szafa może trochę "chodzić" na boki
Awatar użytkownika
SosnowyPatyk
Posty: 159
Rejestracja: 20 gru 2021, 21:51
Has thanked: 113 times
Been thanked: 123 times

Re: Regał na planszówki do salonu.

Post autor: SosnowyPatyk »

Tak przewrotnie z ciekawości zapytam, w Waszych miastach nie ma innych sklepów niż IKEA? ;)
Ja bym generalnie na Twoim miejscu poszukał firmy, która robi meble na wymiar i zamówił indywidualny regał taki, jaki sam chcesz mieć, nie ograniczając się do tego, co masz w sklepie. A jeśli masz odrobinę zdolności manualnych, to projektujesz sobie mebelek w jakimś SketchUp-ie (jest to banalne, projektowałem i meble do domu i inne rzeczy trudniejsze, do wykonania), każdy zwymiarowany element zamawiasz w hurtowni zajmującej się dostarczaniem elementów stolarskich mebli do producentów i składasz w domu sam. Rozważałeś taką możliwość? Polecam od siebie, bo wtedy uniezależniasz się od wymiarów i materiałów oferowanych w gotowcach ze sklepu.
komu? czemu? - ludziom, osobom, planszówkom
z kim? z czym? - z osobą, z planszówką
ludzią - narzędnik słowa ludzia, gdyby istniało ;)
Awatar użytkownika
arian
Posty: 829
Rejestracja: 26 sty 2016, 22:38
Has thanked: 266 times
Been thanked: 593 times

Re: Regał na planszówki do salonu.

Post autor: arian »

Tylko to jest sporo wyższy koszt albo czas potrzebny na projektowanie i skręcanie, czyli też koszt. :) Skręcałem meble nie-z-IKEA i to jest zwykle o wiele bardziej wymagające jednak niż taki gotowiec po którego jedziesz do sklepu i skręcasz w kilkanaście minut. Wiadomo, że najwygodniejsze jest zamówienie stolarza i zrobienie zamykachych szaf pod zamówienie. Z tym, że wówczas pojawia się jeszcze jeden problem...

Niedawno doszło mi sporo ubrań do szafy i potrzebowałem więcej wieszaków i inaczej ułożonych półek. Wizyta w IKEA, 15 minut roboty i zamiast jednego drążka i kilku półek mam teraz trzy drążki i półki w zupełnie innych miejscach. W szafach od stolarza i tych zamawianych z projektu w sieci rzadko jest to możliwe, bo nikt nie będzie wiercił kilkuset dodatkowych otworów, żeby robić z mebli "klocki". Coś za coś. Potrzebujesz podnieść półkę w meblach kuchennych bo kupiłeś wyższy dzbanek albo do Billy'ego doszły wyższe książki i w Ikeowych meblach to nie jest problem. Jak masz kuchnie na wymiar, to otwory na półki są zwykle tylko tam, gdzie zaplanował stolarz, więc zmiana wysokości półki to już duża ingerencja.

No i podobnie w takim Pax. Dojdzie wyższe pudlo, to wykrecasz kołki i podnosisz półkę o kilkanaście cm. Można zmieniać sobie układ według zmieniających się potrzeb. Oczywiście Kallax tego nie umożliwia, ale tu znów, cena jest jeszcze dużo, dużo niższa.
Awatar użytkownika
ozon
Posty: 258
Rejestracja: 13 gru 2016, 21:15
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 48 times
Been thanked: 22 times

Re: Regał na planszówki do salonu.

Post autor: ozon »

mzdxtvtpxodyezkhfe pisze: 07 lis 2022, 10:46
jamek pisze: 06 lis 2022, 23:46 Dziękuję, fakt moduły po 50 cm będą ok. Jedna półka ma wytrzymałość 12kg. Ciekaw jestem czy cały moduł wytrzyma wysoki na 236cm - wejdzie 8 rzędów czyli ok 100kg czystego dobra. Ikea daje 10 lat gwarancji, ale na zawartość raczej nie, będę monitorował.
Jeżeli dasz kilka modułów PAX 50cm i złączysz je razem za pomocą tych śrub przez przewiercony bok szafki to będzie dobrze. Jeden moduł mocno obciążony to kiepski pomysł, ponieważ boczne ścianki w PAXach to tylko laminat z plastrem miodu w środku i szafa może trochę "chodzić" na boki
Besta, podobnie, też przy obciążeniu się rozłazi, nawet z taką półką która ma ściągać do kupy. Dużo lepiej jest w billy ze skręconą na stałe środkową półką.
Awatar użytkownika
jamek
Posty: 133
Rejestracja: 08 sie 2019, 20:42
Has thanked: 43 times
Been thanked: 17 times

Re: Regał na planszówki do salonu.

Post autor: jamek »

Gwarancja, stabilność firmy, możliwość przyszłej prostej zmiany ułożenia półek, wymiana frontów, szybkość realizacji to nam dostarcza Ikea. Jakość pomimo tekturowego wypełnienia jeśli stosuje się zgodnie z zaleceniami jest ok. Branża meblowa jest obecnie w opałach, więc dość ryzykownie szukać kogoś na własną rękę.

6 x 50cm mam nadzieję, że da stabilną konstrukcje. Zastanawiam, się czy da się tą konstrukcje wzmocnić np. kontownikami. Albo idąc za radami zamówić półki oddzielnie, chociaż 50cm nie wydaje się, że będzie bardzo podatne na wyginanie.

Bardzo dziękuję wszystkim za pomoc, wiem już czego nie robić :)
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10022
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Regał na planszówki do salonu.

Post autor: rastula »

Billy sprawdzają się świetnie...pod warunkiem że będziemy kupować gry w pudełkach "GMT".
Jest wersja głębsza...ale nieproporcjonalnie droższa.

W przyszłości pewnie zdecydował bym się na billy i odsunął je od ściany te brakujace 5 cm (zaślepki po bokach) bez tylnej ściany...no ale to wersja do zbadania stabilnosci takiej konstrukcji.
Obrazek
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10022
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Regał na planszówki do salonu.

Post autor: rastula »

SosnowyPatyk pisze: 07 lis 2022, 10:48 Tak przewrotnie z ciekawości zapytam, w Waszych miastach nie ma innych sklepów niż IKEA? ;)
też tak kiedyś pomyślałem i szukając mebli do domu wybrałem się do salonów typu A.Meble czy Czarno Czerwony i taki zbiorczy Polskie Meble...Nie znalazłem tam nic co nie zawierało by się w haśle " meblościanka na swiatecznym obiedzie w pałacu Don Wasyla"... do tego ceny...

przepraszam ale polskie wzornictwo leży...

pewne próby podejmuje Vox...ale nie na tyle żeby to usprawiedliwiało ceny. Niestety skandynawski design , prostota, uniwersalność, cen ...killa długości... no chyba że ktoś lubi to rokoko, pikowane poduchy i fioletowe lub seledynowe obicia ;)...taki mamy gust
Super
Posty: 405
Rejestracja: 07 lip 2017, 13:24
Has thanked: 218 times
Been thanked: 120 times

Re: Regał na planszówki do salonu.

Post autor: Super »

PAX jak sama nazwa wskazuje służy jedynie do przechowywania gier Eklunda z dedykowanej regałowi serii. Wszystko się pięknie mieści i nic nie jest za ciężkie 8)
Awatar użytkownika
psia.kostka
Posty: 3380
Rejestracja: 02 mar 2020, 22:50
Has thanked: 435 times
Been thanked: 1044 times

Re: Regał na planszówki do salonu.

Post autor: psia.kostka »

rastula pisze: 07 lis 2022, 13:34 W przyszłości pewnie zdecydował bym się na billy i odsunął je od ściany te brakujace 5 cm (zaślepki po bokach) bez tylnej ściany...
Poznaniak w akcji :mrgreen:
arian pisze: 07 lis 2022, 00:00 zaczęło tracić kolory w miejscu, w którym było wystawione na działanie promieni słonecznych
W jakims filmie o LEGO, mikrokomputerach Commodore lub cos w tym stylu facet opowiadal o folii na okna, blokujacej promienie UV szkodliwe dla skarbow w kolekcji. Nie wiem na ile to jest estetyczne i praktyczne w codziennym zyciu (i przy Wielkanocnym myciu), ale pewnie tansze niz zabudowana nowa szafa. Moze warto rozwazyc, zbadac temat.
A samo zjawisko blakniecia pudelek potwierdzam, ale nie demonizuje. Najczesciej cos odkupione z drugiej reki. Ma to swoj urok, jak patyna na wiekowych numizmatach ;)

PS Ciekawe, ze z wiekiem (lub żoną) przychodzi pewne zawstydzenie pstrokata kolekcja. Hobby, z dumnego niegdys kallaxa, trzeba przeniesc i ukryc w szafie.

PS2 Troche zasmuciliscie mnie demaskacja (tanszych) mebli IKEA, jako kartonowych laminowanych wydmuszek. Ale jak dziala i sie sprawdza, to chyba nie ma co sie pieklic. Aby tylko bylo wyraznie tansze niz lite drewno i oznakowane odpowiednio.
Szukam: transport kilku gier +mat, Szczecin -> Warszawa
Ewentualnie "planszowy couchsurfing" Pomorze Zach ʕ•ᴥ•ʔ
Szukam/Kupię: HoN, ToI, Scenariusze 1ed MoM/PSz, Unlock;
#KolekcjonujeRabaty [DobraKarmaWraca][WarszawskiKolektyw][#WawHub]
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10022
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Regał na planszówki do salonu.

Post autor: rastula »

no niby poznańskość...ale idealna półka powinna mieć 30-31cm. 40 będzie generować puste powierzchnie i zajmować podłogę...a cena...hmmm


Obrazek
Awatar użytkownika
Losiek
Posty: 947
Rejestracja: 31 sie 2010, 03:12
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 310 times
Been thanked: 201 times

Re: Regał na planszówki do salonu.

Post autor: Losiek »

Tylko bez pleców Billy może się bujać. Można pomyśleć o skręceniu ze sobą dwu lub więcej.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10022
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Regał na planszówki do salonu.

Post autor: rastula »

Losiek pisze: 08 lis 2022, 09:48 Tylko bez pleców Billy może się bujać. Można pomyśleć o skręceniu ze sobą dwu lub więcej.

po jeden to by mi się nie chciało schylać ;)...Ale masz absolutną rację, na pewno solidne przymocowanie do ściany, pewnie jakieś profile L na rogach.

Obrazek
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10022
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Regał na planszówki do salonu.

Post autor: rastula »

patrząc na głębokość i cenę, to dla systemów ikea to może być alterantywą ( są inne obicia niż białe...;)

https://gindo.pl/regal-szafa-biurowa-g- ... p-531.html

https://gindo.pl/szer-80-cm-c-4_19_35.html/c5=18
Awatar użytkownika
Munchhausen
Posty: 728
Rejestracja: 01 sty 2013, 22:29
Lokalizacja: Poznań/ Wągrowiec
Has thanked: 146 times
Been thanked: 129 times
Kontakt:

Re: Regał na planszówki do salonu.

Post autor: Munchhausen »

Ja mam w salonie dwa głębsze (40 cm) Billy, które stoją obok siebie i takie rozwiązanie świetnie się sprawdza. Wygląda to schludnie, bo cały kolorowy bajzel jest schowany za drzwiczkami, a poza tym nawet najgłupsze rozmiary pudełek się mieszczą. Komuś może przeszkadzać tych kilka wolnych centymetrów, które zostaje po włożeniu gier, ale mnie by dużo bardziej irytowały wystające ze standardowej wersji pudełka. Poza tym wolną przestrzeń i tak zapełniam kolejnymi pudłami - mniejszymi tytułami lub pełnoprawnymi grami wkładanymi okładką do przodu.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10022
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Regał na planszówki do salonu.

Post autor: rastula »

najbardziej w B40 przeszkadza mi cena...

"niestety" w moim przypadku muszę myśleć o najmniej 4-5 takich regałach...a to już robi różnicę przy 2 razy droższym cm bieżącym półki.

W sumie to 8 tak teoretyzuję, bo drzwi to faktycznie potrzeba żony a jesli będę "przeprowadzał " kolekcję to już raczej do dedykowago hobby roomu, i tam to raczej będzie wyłącznie moja sprawa ;)...
ODPOWIEDZ