Uczenie się zasad gier przez samouczek na portalu Board Game Arena

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Asurmar
Posty: 324
Rejestracja: 22 mar 2019, 08:54
Has thanked: 117 times
Been thanked: 174 times

Uczenie się zasad gier przez samouczek na portalu Board Game Arena

Post autor: Asurmar »

Pewnie piszę tutaj truizm, który wszyscy znają i korzystają od dawna, ale dla mnie było to swego rodzaju odkrycie. Postanowiłem nauczyć się grania w nową grę (konkretnie chodzi o "Ziemię" od Lucky Duck Games) przechodząc samouczek na BGA, zamiast czytać instrukcję czy oglądać jakąś wideoinstrukcję. I było to o wiele szybsze i skuteczniejsze od metod nauki zasad które do tej pory stosowałem. Sprawdziłem na szybko jeszcze kilka samouczków i są naprawdę skuteczne. Na BGA jest 590 gier z samouczkiem. Zastanawiam się czy poproszenie wszystkich graczy o przejście samouczka na BGA przed zagraniem w nową grę nie było by o wiele skuteczniejszą metodą nauki zasad niż tłumaczenie przed grą. Co sądzicie? Czy też uczycie się zasad w ten sposób?
mrozigor
Posty: 48
Rejestracja: 23 paź 2008, 20:29
Has thanked: 109 times
Been thanked: 35 times

Re: Uczenie się zasad gier przez samouczek na portalu Board Game Arena

Post autor: mrozigor »

Zawsze czytam instrukcję i później sobie przerabiam samouczek (+ jakaś gra próbna), żeby potwierdzić zrozumienie zasad ;) Wydaje mi się, że te poradniki są ok jeżeli tylko będzie przy stole ktoś, kto będzie w stanie egzekwować zasady. Czyli jest to dobre żeby mieć ogólne pojęcie co można i +/- jak to zrobić, ale raczej po takim poradniku sesji ciężko będzie kontrolować poprawność wszystkich zagrań.
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4518
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1670 times
Been thanked: 2096 times

Re: Uczenie się zasad gier przez samouczek na portalu Board Game Arena

Post autor: PytonZCatanu »

Różnie bywa z tymi samouczkami. Przykładowo ostatnio przeszedłem samouczek do Beyond the Sun i....prawie nic nie zrozumiałem bez czytania instrukcji.
hjk61
Posty: 45
Rejestracja: 12 paź 2022, 23:04
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 14 times
Been thanked: 43 times

Re: Uczenie się zasad gier przez samouczek na portalu Board Game Arena

Post autor: hjk61 »

Niektóre są bardzo skrócone i nie tłumaczą całości zasad. Niekiedy są tłumaczone jak przez translator. Ale z pewnością bga i inne miejsca, gdzie możesz zagrać na dwie ręce w pełni oskryptowanwej grze (tzn takiej gdzie nie możesz wykonać akcji wbrew zasadom) są świetnym miejscem by sprawdzić jakieś nietypowe scenariusze/zagrania i czy dana akcja jest dozwolona. Lub by zwyczajnie się upewnić, czy dobrze rozumiesz z instrukcji jakąś zasadę
j_g
Posty: 1982
Rejestracja: 17 sty 2016, 18:08
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 503 times
Been thanked: 241 times

Re: Uczenie się zasad gier przez samouczek na portalu Board Game Arena

Post autor: j_g »

Wszystkie 3 samouczki na bga jakie widziałem, u mnie się nie sprawdziły. Wolę przeczytać w instrukcji dwa konkretne zdania, niż mniej precyzyjne, trzy opisowe zdania i jeszcze do tego musieć sporo przeklikać jak po sznurku na monitorze. Szkoda czasu. Za to cenię sobie na bga wyciągi z zasad z zakładki 'Rules summary'.
Awatar użytkownika
kuleczka91
Posty: 404
Rejestracja: 10 lut 2020, 18:27
Has thanked: 591 times
Been thanked: 385 times

Re: Uczenie się zasad gier przez samouczek na portalu Board Game Arena

Post autor: kuleczka91 »

Wolę sobie przeczytać instrukcję, nie trawię robienia w kółko klików żeby potwierdzić każdą zasadę, szkoda mi na to czasu. Za to najbardziej sobie cenię bga pod kątem sprawdzania zasad, czasami sie okazuje, że coś robiliśmy źle ;)
Awatar użytkownika
bajbaj
Posty: 1116
Rejestracja: 11 sie 2019, 11:39
Has thanked: 860 times
Been thanked: 631 times

Re: Uczenie się zasad gier przez samouczek na portalu Board Game Arena

Post autor: bajbaj »

Kilka lat temu zdarzyło mi się nauczyć grać w dwie gry po prostu logując się do rozgrywki i nie znając zasad. Po dwóch partiach już rozumiałem, o co chodzi. Najpierw się cieszyłem, że tak łatwo poszło, ale już niedługo zacząłem się wstydzić, że w zasadzie chamsko wykorzystałem nieświadomych współgraczy. Tak, szybko się uświadomili, że grają z jełopem, ale i tak nie mogli nic z tym zrobić. Takie wynurzenia trochę obok Twojego głównego pytania.

A co do samouczków, to kilka razy próbowałem i podobnie jak przedmówcy stwierdziłem, że wolę naukę z instrukcji (choćby tej dostępnej na BGA). Myślę, że można samouczek na BGA zaproponować jako jedną z opcji przygotowania do rozgrywki (poza czytaniem instrukcji lub obejrzeniem filmu z zasadami), ale nie jedyną oczekiwaną.
Asurmar
Posty: 324
Rejestracja: 22 mar 2019, 08:54
Has thanked: 117 times
Been thanked: 174 times

Re: Uczenie się zasad gier przez samouczek na portalu Board Game Arena

Post autor: Asurmar »

Możliwe, że te samouczki się po prostu poprawiły. Ja nie miałem problemu z tym żeby kilka razy wcisnąć spację i nie czułem, żeby jakieś zasady zostały niedopowiedziane. Ale sprawdziłem nową grę („Ziemia”), a później sprawdziłem gry które dobrze znam („Na skrzydłach”, „Arnak”) i te samouczki zrobiły na mnie świetne wrażenie. Bynajmniej nie taki, żeby było więcej czytania niż w instrukcji.
Awatar użytkownika
espresso
Posty: 1559
Rejestracja: 22 lut 2010, 12:00
Lokalizacja: poznań
Has thanked: 40 times
Been thanked: 103 times

Re: Uczenie się zasad gier przez samouczek na portalu Board Game Arena

Post autor: espresso »

Ja lubię te samouczki i często z nich korzystam, ale tylko do gier, w które planuję grać online przez BGA. Jednak sporo małych zasad się w takim samouczku pomija, a w grze online system pilnuje grania zgodnie z zasadami. W trakcie pierwszych rozgrywek zwykle muszę doczytać jakieś szczegóły w instrukcji. Przed grą "na żywo" w grę, którą znam tylko z BGA, jednak jeszcze czytam całą instrukcję.
Awatar użytkownika
Seraphic_Seal
Posty: 834
Rejestracja: 28 lis 2021, 20:44
Has thanked: 288 times
Been thanked: 193 times

Re: Uczenie się zasad gier przez samouczek na portalu Board Game Arena

Post autor: Seraphic_Seal »

IMO to ma sens przy małych grach, albo tych dużych, gdzie jeden z pozostałych graczy zna dokładnie instrukcję i dopowie szczegóły.
Na forum wchodzę głównie 7-15:30 w dni robocze.
Osoby odpowiedzialne za produkcję i dystrybucję monopoly w 2024r. powinny być osądzone za zbrodnie wojenne. 90 minut bezdecyzyjnego rzucania 2k6.
ODPOWIEDZ