Bierz Gloomhaven, czyli "najlepsze" planszowe polecajki

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
walkingdead
Posty: 2047
Rejestracja: 06 lut 2013, 19:57
Has thanked: 123 times
Been thanked: 337 times

Re: Bierz Gloomhaven, czyli "najlepsze" planszowe polecajki

Post autor: walkingdead »

Piskal pisze: 14 gru 2023, 14:43 Lepsze instrukcje od Ikei ma jedynie Lego :D
Jakiś czas temu wróciłam do LEGO po latach przerwy i przeżyłam mocne zaskoczenie widząc jak bardzo uprościli formułę instrukcji.
Czasem łapę się za głowę widząc jak absurdalnie "marnują papier" pokazując na całej stronie banalne połączenie klocka z klockiem. :mrgreen:
nolify
Posty: 242
Rejestracja: 03 cze 2023, 20:44
Has thanked: 29 times
Been thanked: 100 times

Re: Bierz Gloomhaven, czyli "najlepsze" planszowe polecajki

Post autor: nolify »

Kurczaki, przegapiłem opcję "Fans also like... ", dzięki za zwrócenie uwagi. Możliwe, że będzie pomocna i przyda mi się czasem :)
Tylko mimo wszystko szukanie po mechanikach wyświetlało by bardziej zbliżone tytuły. Koniec końców BGG rzetelnie prezentuje gry i ciężko polemizować z tymi charakterystykami dotyczącymi zastosowanych mechanik.

Wiecie co mi wyskoczyło w Fans Also Like dla karcianki Imperium: Classics?
Gloomhaven! :lol: i Scythe :lol:
sgor
Posty: 69
Rejestracja: 24 sty 2009, 15:51
Lokalizacja: Luboń/Poznań
Has thanked: 41 times
Been thanked: 44 times

Re: Bierz Gloomhaven, czyli "najlepsze" planszowe polecajki

Post autor: sgor »

nolify pisze: 14 gru 2023, 22:48 W temacie polecania właściwej gry, gdy ktoś mówi - hej uwielbiam grę xyz, co mi polecacie? - mógłby bardzo pomóc BGG. Przynajmniej mi. Gdyby w tamtejszej wyszukiwarce była dostępna opcja szukania gry po wybraniu mechanik. No bo przecież każda gra na BGG jest przypisana do konkretnych mechanik. Każdy tytuł ma jakieś 6/7/10 mechanizmów rozgrywki, scharakteryzowanych przez BGG typu action points, point to point movement itd.
Bardzo bym chciał móc wybrać dokładnie ten sam zestaw, jaki posiada lubiany tytuł, klik klik i BGG wypluwa gry, które dzielą podobne schematy albo chociaż wszystkie tytuły, które mają 3 zbieżne mechaniki. Jeżeli jest taka opcja, to proszę, niech ktoś wyjaśni mi jak to zrobić, bo moje hackerskie skille nie pozwalają na takie tricki. Aktualnie jest opcja znalezienia gier jednej wybranej mechaniki.
A to poniżej nie załatwia sprawy? Chyba, że nie do końca rozumiem problem.
tommyray
Posty: 1305
Rejestracja: 11 mar 2017, 14:51
Lokalizacja: Gliwice/Katowice
Has thanked: 406 times
Been thanked: 547 times
Kontakt:

Re: Bierz Gloomhaven, czyli "najlepsze" planszowe polecajki

Post autor: tommyray »

Szukanie nowych tytułów pod kątem podobieństwa mechanik to jak ograniczanie wyboru nauki języka obcego pod kątem podobieństwa jego synktaktyki do tego co już znam. Powiem tylko, że są istotniejsze kwestie, którymi powinno się kierować aniżeli gramatyczne podobieństwo.

Z drugiej strony... Ktoś poprosi o "fajną grę w kosmosie" i dostanie Voidfalla lub TI4 jako polecenie a pan Zdzisław to sumie grał jedynie w talizmana, w catana i w brzdęka...
To jak my czyli raczej geekowskie towarzystwo mamy przeformatowane mózgi to by się nadawało na jakieś badania :D.
To co wyskakuje jako "fans also like" na bgg to jest często dobry kompromis pomiedzy tematem i mechanikami i chyba bym tam kierował nieobeznanych.
Awatar użytkownika
ariser
Posty: 1137
Rejestracja: 16 lut 2016, 19:29
Lokalizacja: Cieszyn
Has thanked: 63 times
Been thanked: 49 times

Re: Bierz Gloomhaven, czyli "najlepsze" planszowe polecajki

Post autor: ariser »

Ehh, z fajnego tematu do zabawnych wrzutek (coś a'la "drożyzny (...)") zrobiło się filozoficzne i mało ciekawe gadanie, co to jest prosta gra bla bla.. Ludzie, nawróćcie się, nie do wszystkiego trzeba na poważnie. :roll:
"W grze doszło do momentu niedociągnięcia, który jest spowodowany wielkością gry i jej nieidealnością."
vegathedog, 2019
Kupię / Sprzedam
nolify
Posty: 242
Rejestracja: 03 cze 2023, 20:44
Has thanked: 29 times
Been thanked: 100 times

Re: Bierz Gloomhaven, czyli "najlepsze" planszowe polecajki

Post autor: nolify »

tommyray pisze: 15 gru 2023, 08:27 Szukanie nowych tytułów pod kątem podobieństwa mechanik to jak ograniczanie wyboru nauki języka obcego pod kątem podobieństwa jego synktaktyki do tego co już znam. Powiem tylko, że są istotniejsze kwestie, którymi powinno się kierować aniżeli gramatyczne podobieństwo.
Pełna zgoda, super fajnie, ale może jednak następnym razem jak będziesz odnosił się do czyjejś wypowiedzi, to nie zapomnij o kontekście tejże :)
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1478
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 256 times
Been thanked: 716 times

Re: Bierz Gloomhaven, czyli "najlepsze" planszowe polecajki

Post autor: arturmarek »

Fajnie nam temat ewoluował.

Co do polecajek, to korzystam tylko z naszego forumowawego i BGG-owego. Udzielam się po obu stronach tego wątku. Najbardziej drażni mnie jeśli ktoś poleca gry bez przeczytania (lub ignorując) punkty pytającego. Uważam też za bezwartościowe litanie bez komentarzy.

Co do wprowadzania w gry, to ja podobnie jak BOLLO - druga "nowoczesna" planszówka to Robek. Pierwsza - Acricola. Nikt mnie nie wprowadzał, nie pamiętam jak w ogóle dowiedziałem się o "nowoczesnych" planszówkach. Także też nie uważam, żeby Scythe był złą pierwszą grą... w pewnych okolicznościach.

Z nauką gier, to ja jestem zwolennikiem opowiedzenia w 2-5min tyle, żeby dało się zacząć, a potem "gramy i zobaczycie". W zależności od długości gry, albo gramy taką instruktażową partię; albo po paru turach mówię "OK, to już chyba kumacie. Jeszcze jest to i to, czego nie widzieliście. Gra się kończy tak i tak. Na koniec dostaniecie jeszcze punty za to i za to..." Resetujemy i gramy od początku. Sam rzadko jestem uczony gier, ale zawsze jestem bardzo niegrzeczny i denerwuję uczącego ponaglając "nie możemy już zacząć..?" Kiedyś mi tłumaczono BANGA w czasie, w którym można by zagrać 3 partie...
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5216
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 1682 times
Kontakt:

Re: Bierz Gloomhaven, czyli "najlepsze" planszowe polecajki

Post autor: BOLLO »

Przeglądając grupę na FB gdzie pojawiają się bardzo często pytania "Jaka gra...." przestałem całkowicie czytać tematy w których nie ma sprecyzowanego pytania, które powinno być uzupełnione o dodatkowe informacje jak (ilość graczy, cena, kategoria....).

Odpowiedzi często pozostawiają kolejne pola do pytań więc fajnie jakby były jeszcze czymś uzasadnione, nawet w jednym zdaniu ale opisanie dlaczego ten tytuł jest polecany. Ludzie niestety często w odpowiedziach albo "strzelają jak z karabinu" bez zastanowienia albo podają totalnie tytuły z czapy kompletnie nie związane z pytaniem.
Awatar użytkownika
Fyei
Posty: 393
Rejestracja: 13 lut 2018, 11:49
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 56 times
Been thanked: 165 times

Re: Bierz Gloomhaven, czyli "najlepsze" planszowe polecajki

Post autor: Fyei »

Dwa przykłady z tych świąt zahaczające o oba podniesione tutaj tematy.

Oto co znalazła znajoma znajomego pod choinką :lol:. Dodam tylko, że świeżak planszówkowy.
Obrazek

Z kolei ja sprezentowałam mojej grającej siostrze Koty, by miała w co grać ze znajomymi w przerwach pomiędzy zajęciami na studiach. Grała już ze mną w o wiele cięższe tytuły, ale chyba nigdy nie musiała czytać sama instrukcji. Wczoraj po kolacji chciała zagrać z rodzicami, więc musiała zaznajomić się z zasadami. Poległa na drugiej stronie instrukcji i skończyło się jak zwykle, ja przeczytałam i wytłumaczyłam reszcie. To bardzo dobrze pokazuje, to o czym pisał garg, czytać instrukcje do gier to się trzeba najpierw nauczyć.
"Jego zdaniem fakt, że osoba nieznająca ani jednej reguły gry zawsze wygrywa, oznaczał, że same te zasady zawierają jakiś poważny błąd"
kamilstany
Posty: 136
Rejestracja: 10 maja 2018, 14:47
Has thanked: 39 times
Been thanked: 64 times

Re: Bierz Gloomhaven, czyli "najlepsze" planszowe polecajki

Post autor: kamilstany »

Jeśli chodzi o polecajki to dla mnie "najzabawniejsze" są takie sytuacje:

* "Hej, polecisz jakąś planszówkę? Idziemy na urodziny i chcemy na prezent"

* "Pewnie" i tutaj leci wywiad z kilku pytań typu: dla kogo? jaki budżet? Na ilu graczy? Poziom skomplikowania? it

* Dostaje na to odpowiedzi

* podsyłam propozycje spełniające warunki...

"a dzieki, w sumie nie ważne :P zamówiłem (jakiś randomowy tytuł :shock: ) bo widziałem że jest promocja i fajnie wygląda :P

Nosz Kurrrr.... :evil: :twisted:
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Posty: 1965
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 191 times
Been thanked: 839 times

Re: Bierz Gloomhaven, czyli "najlepsze" planszowe polecajki

Post autor: Neoptolemos »

Oj. To mi na szczęście znajomi ufają - choć zauważyłem, że w analogicznej sytuacji zazwyczaj zostają przy pierwszym zaproponowanym tytule ;) inna sprawa, że nie podsuwam więcej niż 3-4 propozycji i sam mam poczucie, że często pierwsza myśl jest najlepsza.
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
Awatar użytkownika
LordRegis
Posty: 29
Rejestracja: 01 gru 2014, 11:52
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 10 times
Been thanked: 8 times

Re: Bierz Gloomhaven, czyli "najlepsze" planszowe polecajki

Post autor: LordRegis »

w sumie fajnie o tym wątku widać, jak ludzie żyją w swoich bańkach i ciężko im wyjrzeć poza nie.

Dla jednych tłumaczenie zasad (przez ogranego gracza) przez 30 minut jest spoko.

Ja natomiast na święta pojechałem do rodziny żony i tłumaczyłem przez minutę zasady "Jednym Słowem" jej babci i cioci i grało się bardzo dobrze. Gdybym wyjął taki Brzdęk, który przecież można wytłumaczyć w max 10 minut, to w połowie by przestały być zainteresowane.

Po prostu trzeba wiedzieć komu się coś poleca i do czego. Komuś, kto wcześniej grał tylko w chińczyka i monopoly polecanie nawet gry o ciężkości 2.0 może nie być najlepszym pomysłem.
agt
Posty: 1180
Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
Has thanked: 628 times
Been thanked: 320 times

Re: Bierz Gloomhaven, czyli "najlepsze" planszowe polecajki

Post autor: agt »

Neoptolemos pisze: 29 gru 2023, 17:25 Oj. To mi na szczęście znajomi ufają
Ależ koledze może też ufają. Tylko zanim zdążył coś polecić to już kupili, bo była promocja. I ładne. Więc już nieważne czy trafione.. 🙈
Tylko po co zawracają głowę?
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4514
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1669 times
Been thanked: 2089 times

Re: Bierz Gloomhaven, czyli "najlepsze" planszowe polecajki

Post autor: PytonZCatanu »

Obrazek


Gorąca świeżynka 🤦"Coś odlotowego!"
Awatar użytkownika
finallyh
Posty: 159
Rejestracja: 11 gru 2005, 18:23
Has thanked: 52 times
Been thanked: 39 times

Re: Bierz Gloomhaven, czyli "najlepsze" planszowe polecajki

Post autor: finallyh »

PytonZCatanu pisze: 03 sty 2024, 09:42 Obrazek


Gorąca świeżynka 🤦"Coś odlotowego!"
To proste - All in z KS`a :wink:
Awatar użytkownika
walkingdead
Posty: 2047
Rejestracja: 06 lut 2013, 19:57
Has thanked: 123 times
Been thanked: 337 times

Re: Bierz Gloomhaven, czyli "najlepsze" planszowe polecajki

Post autor: walkingdead »

Pewnie dostaną kilka "Gierek Małżeńskich", "Monopoly" i "Ciche dni".
Zakładam, że część gości pójdzie po najniższej linii oporu, więc wezmą co będzie dostępne w sklepie ( a Mleczko ma rozpoznawalną kreskę).

Strasznie głupi pomysł (w takiej formie). :wink:
Awatar użytkownika
miker
Posty: 696
Rejestracja: 03 maja 2019, 16:55
Has thanked: 535 times
Been thanked: 423 times

Re: Bierz Gloomhaven, czyli "najlepsze" planszowe polecajki

Post autor: miker »

PytonZCatanu pisze: 03 sty 2024, 09:42 Obrazek


Gorąca świeżynka 🤦"Coś odlotowego!"
A może polecić im Gloomhaven właśnie? Przecież nie ma nic o tych ludziach, poza tym, że chcą gry planszowe. Nogi Stonogi bym im nie polecił, ale coś z zakresu Pax Renaissance, TI:4, Gloomhaven, On Mars, High Frontier 4 All czy FCM na pewno sprawi uśmiech na ich twarzach :lol:
agt
Posty: 1180
Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
Has thanked: 628 times
Been thanked: 320 times

Re: Bierz Gloomhaven, czyli "najlepsze" planszowe polecajki

Post autor: agt »

PytonZCatanu pisze: 03 sty 2024, 09:42 Obrazek


Gorąca świeżynka 🤦"Coś odlotowego!"
To nie tylko problem z tym pytającym.
Ryzykownie jadą ci młodzi, jeśli mówią, że wszystko dowolne..
walkingdead pisze: 03 sty 2024, 09:57 Strasznie głupi pomysł (w takiej formie).
Co innego gdyby najpierw sami zrobili rozeznanie co może być dla nich ok (albo chociaż co nie) i zrobili listę, która zarządzałby np. świadek. Albo poprosili kogoś w temacie o zrobienie listy propozycji o odpowiednim poziomie ciężkości.

Bo sposób na zbudowanie ciekawej kolekcji bardzo fajny. Tylko jak się zrobi to źle, to można się zdziwić, tak, jak piszesz..
Awatar użytkownika
Bart Henry
Posty: 968
Rejestracja: 15 sie 2013, 19:59
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 134 times
Been thanked: 667 times

Re: Bierz Gloomhaven, czyli "najlepsze" planszowe polecajki

Post autor: Bart Henry »

Jak coś odlotowego, to trzeba polecić Odlotowy Wyścig.
Awatar użytkownika
Fyei
Posty: 393
Rejestracja: 13 lut 2018, 11:49
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 56 times
Been thanked: 165 times

Re: Bierz Gloomhaven, czyli "najlepsze" planszowe polecajki

Post autor: Fyei »

agt pisze: 03 sty 2024, 11:15
PytonZCatanu pisze: 03 sty 2024, 09:42 Obrazek


Gorąca świeżynka 🤦"Coś odlotowego!"
To nie tylko problem z tym pytającym.
Ryzykownie jadą ci młodzi, jeśli mówią, że wszystko dowolne..
walkingdead pisze: 03 sty 2024, 09:57 Strasznie głupi pomysł (w takiej formie).
Co innego gdyby najpierw sami zrobili rozeznanie co może być dla nich ok (albo chociaż co nie) i zrobili listę, która zarządzałby np. świadek. Albo poprosili kogoś w temacie o zrobienie listy propozycji o odpowiednim poziomie ciężkości.

Bo sposób na zbudowanie ciekawej kolekcji bardzo fajny. Tylko jak się zrobi to źle, to można się zdziwić, tak, jak piszesz..
My z mężem też prosiliśmy o gry (i książki) zamiast kwiatów i alkoholu, ale podsyłaliśmy listę potencjalnych gier do kupienia. I sprawdziło się to bardzo fajnie ;).
"Jego zdaniem fakt, że osoba nieznająca ani jednej reguły gry zawsze wygrywa, oznaczał, że same te zasady zawierają jakiś poważny błąd"
Awatar użytkownika
Irka
Posty: 539
Rejestracja: 23 wrz 2022, 01:27
Has thanked: 504 times
Been thanked: 272 times

Re: Bierz Gloomhaven, czyli "najlepsze" planszowe polecajki

Post autor: Irka »

Może to są kolekcjonerzy 8)
agt
Posty: 1180
Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
Has thanked: 628 times
Been thanked: 320 times

Re: Bierz Gloomhaven, czyli "najlepsze" planszowe polecajki

Post autor: agt »

Irka pisze: 03 sty 2024, 11:48 Może to są kolekcjonerzy 8)
Kolekcjonerzy w folii? ;)
Awatar użytkownika
Irka
Posty: 539
Rejestracja: 23 wrz 2022, 01:27
Has thanked: 504 times
Been thanked: 272 times

Re: Bierz Gloomhaven, czyli "najlepsze" planszowe polecajki

Post autor: Irka »

agt pisze: 03 sty 2024, 12:06
Irka pisze: 03 sty 2024, 11:48 Może to są kolekcjonerzy 8)
Kolekcjonerzy w folii? ;)
No co? Przecież wszystkiego nie ograją od razu... ;)
Nauczyłam się tutaj, że to pojecie ma bardzo szerokie znaczenie 8)
I fajnie. Forum łączy, a nie dzieli.
Cyel
Posty: 2575
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1222 times
Been thanked: 1429 times

Re: Bierz Gloomhaven, czyli "najlepsze" planszowe polecajki

Post autor: Cyel »

miker pisze: 03 sty 2024, 10:02

A może polecić im Gloomhaven właśnie? Przecież nie ma nic o tych ludziach, poza tym, że chcą gry planszowe. Nogi Stonogi bym im nie polecił, ale coś z zakresu Pax Renaissance, TI:4, Gloomhaven, On Mars, High Frontier 4 All czy FCM na pewno sprawi uśmiech na ich twarzach :lol:
Moim zdaniem to całkiem sensowny trop. Jeśli ktoś lubi gry tak bardzo, że chce ich dostać kilkadziesiąt z okazji ślubu, to raczej nie jest casualem i dawanie mu Dobbli i Scrabbli mija się z celem. Co nie znaczy, że brak listy albo wskazówek to nie jest proszenie się o bezsensowne prezenty, ale kto wie, może wskazówki były, ale że podający dalej się nie zna to nie zrozumiał/zignrował.
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1478
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 256 times
Been thanked: 716 times

Re: Bierz Gloomhaven, czyli "najlepsze" planszowe polecajki

Post autor: arturmarek »

Fyei pisze: 03 sty 2024, 11:36
Spoiler:
My z mężem też prosiliśmy o gry (i książki) zamiast kwiatów i alkoholu, ale podsyłaliśmy listę potencjalnych gier do kupienia. I sprawdziło się to bardzo fajnie ;).
Kwiaty/alkohol to przeważnie dodatek do prezentu w cenie 50-100zł. Gry to raczej zaczynają się od 100, szczególnie takie, które chcemy, a jeszcze ich nie kupiliśmy. Tak z ciekawości, jak ta lista wyglądała? Ile mniej więcej tytułów i jaki mniej więcej rozkład cen?

Moim zdaniem jeśli jakiś grający świadek tego nie kontroluje to recepta na sporo eurobiznesów itp. No, ale jak ja brałem ślub, to szczycie BGG był pewnie Tygrys i Eufrat.
ODPOWIEDZ