Planszówka z elementami RPG dla 2 na start

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Soyinn
Posty: 4
Rejestracja: 21 wrz 2022, 22:33

Planszówka z elementami RPG dla 2 na start

Post autor: Soyinn »

Cześć,

Czy ktos byłby w stanie podpowiedzieć jaka planszówkę warto było by zaproponować,
dla 2 osób z elementami RPG (i figurkami jak da rade ale bez musu), chętnie w klimatach fantasy, ale dla początkującego gracza (dorosłego), tak, żeby nie zniechęcić progiem wejścia, ale żeby też nie było super prosto.

Przyznam, że mam pustkę w głowie, a znajomym chciałbym coś zaproponować.

Any1 ?
Cyel
Posty: 2575
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1222 times
Been thanked: 1429 times

Re: Planszówka z elementami RPG dla 2 na start

Post autor: Cyel »

Po pierwsze, jak wpisałem "RPG" w wyszukiwarce w tym dziale to od razu wyskoczyło mi do czytania co najmniej kilka tematów, np:
viewtopic.php?t=79654
viewtopic.php?t=80662
viewtopic.php?t=78870
ale jest tego więcej...

Nie będę więc pisał ponownie, co napisałem w jednym z nich, tylko wkleję:
D.a.r.k.ELF pisze: 27 cze 2023, 15:25 Wielkie dzięki za odpowiedzi :) Właśnie chodziło mi o to by to były wciągające gry RPG, ale nie skomplikowane :)
Zależnie od podejścia z planszówkowym RPG może być albo bardzo łatwo albo niemożliwie trudno.

Generalnie w ogromnej większości planszówek brak tego elementu odgrywania postaci i jej kształtowania przez wybory i dialogi jak w faktycznym RPG. Dostajemy np postać wojownika ale żadnych narzędzi pozwalających sprawić by nasz wojownik był cynicznym brutalem albo melancholijnym stoikiem - każdy gracz zawsze będzie miał takiego samego a decyzje podejmuje takie jak dyktuje optymalizacja w ramach mechaniki gry a nie "dlatego, że moja postać ma taki charakter".

Są gry pozwalające podejmować decyzje fabularne i dzięki temu jakoś kształtować charaktery naszych bohaterów, np Łowcy 2114, ale to chyba najczęściej gry-molochy nienadające się dla początkujących za bardzo.
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
Soyinn
Posty: 4
Rejestracja: 21 wrz 2022, 22:33

Re: Planszówka z elementami RPG dla 2 na start

Post autor: Soyinn »

Dzieki wielkie, że odpowiedziałeś. Sek w tym, że forum przewertowałem i nadal nie wiedziałem co dalej.
Problem polega na tym, że pomijając gry cięższe, droższe lub te już ciężko dostępne nie wiedziałem co mógłbym zaproponować.

Moim oczywistym wyborem, według tak postanowionego pytania była jedna z tych gier które ogrywałem swego czasu czyli GH, ale zdaje sobie sprawę, że proponować będę to ludzioim którzy dopiero chcą zacząć w tym hobby. Stąd post.

Tak czy siak masz dużo racji w tym co przekleiłeś
Krissos
Posty: 140
Rejestracja: 10 cze 2012, 01:08
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 5 times
Been thanked: 4 times

Re: Planszówka z elementami RPG dla 2 na start

Post autor: Krissos »

Tales from the Red Dragon inn sprawdź, jeśli angielski nie jest problemem, słyszałem, że prosta i fajna (ale tylko słyszałem).
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5830
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 404 times

Re: Planszówka z elementami RPG dla 2 na start

Post autor: KubaP »

Chyba Destinies ma fajne i proste zasady, ale ma appkę.
Bez appki jest Horror w Arkham 3edycja, ma wbrew pozorom proste zasady i dobrą instrukcję, ale jest dużo komponentów i długi setup.
Awatar użytkownika
The Fifth Horseman
Posty: 144
Rejestracja: 09 sie 2021, 12:35
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 162 times
Been thanked: 53 times

Re: Planszówka z elementami RPG dla 2 na start

Post autor: The Fifth Horseman »

Zawsze są dungeon crawlery jak np Warhammer Quest, czy lżejszy od niego HeroQuest (który ostatnio dostał reedycję).

Assassin's Creed może nie do końca fantasy ale blisko.

Wiedźmin: Stary Świat ostatnio wyszedł. Zombicide ma dwa wcielenia fantasy - Czarna Plaga i Zielona Horda.

Res Arcana i Aeon's End to może nie bardzo RPG ale klimat fantasy mocny - niestety figurek nie ma.

Generalnie gry które mają dedykowane apki akurat bardziej polecałbym dla początkujących: apka ogarnia mechanikę a wam zostawia decyzje. Takie Podróże w Śródziemiu czy Posiadłości Szaleństwa.
Awatar użytkownika
Dako
Posty: 871
Rejestracja: 13 paź 2021, 18:37
Has thanked: 272 times
Been thanked: 255 times

Re: Planszówka z elementami RPG dla 2 na start

Post autor: Dako »

Folklore: The Affliction
viewtopic.php?f=1&t=38775
Spolszczenie można sobie wydrukować:
viewtopic.php?f=61&t=71121&hilit=Folklore
Do kupienia w sklepie wydawcy lub z drugiej ręki OLX.
Jedna z lepszych planszówek RPG.
Soyinn
Posty: 4
Rejestracja: 21 wrz 2022, 22:33

Re: Planszówka z elementami RPG dla 2 na start

Post autor: Soyinn »

Folklore, fajna gra , mialem okazje ograc kiedys.

Jednakze zdaje sobie sprawe z faktu ze cena jak na poczatek bedzie zabojcza.

Ale wielkie dzieki za kilka propozycji.
Zobaczymy na czym stanie.

PS. przepraszam za brak polskich znakow.
ODPOWIEDZ