Railroad Tycoon: The Boardgame

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
wolferin
Posty: 2
Rejestracja: 22 gru 2009, 21:34

Railroad Tycoon: The Boardgame

Post autor: wolferin »

Witam,
Chciałem kupić Railroad Tycoon: The Boardgame lecz nie wiem czy to jet po Angielsku czy po Polsku, bo na zdjęciach widziałem napisy na kartach i opakowaniu po Angielsku. :(

http://www.gry-planszowe.pl/e4u.php/1,M ... 04/208/738
http://www.gry-planszowe.pl/e4u.php/1,M ... 04/208/736
http://www.gry-planszowe.pl/e4u.php/1,M ... 04/208/739
Wojny nie wygrasz umierając za własną ojczyznę, wojnę wygrasz gdy przeciwnik zginie za twoją ojczyznę.
Awatar użytkownika
BloodyBaron
Posty: 1308
Rejestracja: 15 sie 2007, 12:25
Lokalizacja: War Shau - czyli szał wojny? :)
Been thanked: 1 time

Re: Railroad Tycoon: The Boardgame

Post autor: BloodyBaron »

gra nie ma polskiej wersji jezykowej, ale napisow jest niewiele i tylko na kartach, ktore sa przetlumaczone i odkryte dla wszystkich wiec nie uniemozliwia to gry osobom nie znajacym jezyka
_________
Moje gry
wolferin
Posty: 2
Rejestracja: 22 gru 2009, 21:34

Re: Railroad Tycoon: The Boardgame

Post autor: wolferin »

Aha, czyli że instrukcja jest po polsku ale nie karty? I te napisy z kart to gdzie są przetłumaczone?
Wojny nie wygrasz umierając za własną ojczyznę, wojnę wygrasz gdy przeciwnik zginie za twoją ojczyznę.
Awatar użytkownika
Smoku
Posty: 464
Rejestracja: 17 lut 2006, 17:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 4 times
Been thanked: 2 times

Re: Railroad Tycoon: The Boardgame

Post autor: Smoku »

Karty przetłumaczone są w instrukcji. Są też karty w formie graficznej do ściągnięcia w sieci ,można wydrukować ,ubrać w koszulki i masz pełną wersję pl.
Problem pojawia się czasami na planszy ,opis tur lub nazwy miast mogą być w bardziej egzotycznych językach.Na przykład gra w wersji ang. ,a napisy po hiszpańsku.Problem estetyczny,ale nie wpływający na rozgrywkę.
Ja mam wersję niemiecką ,nazwy miast są w jęz.angielskim ,karty zrobiłem w wersji pl. I gra się bardzo przyjemnie i bezproblemowo. Kart jest bardzo mało i po kilku grach wszyscy i tak pamiętają ich opisy.
Perpetka
Posty: 1124
Rejestracja: 06 sty 2009, 22:24
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Railroad Tycoon: The Boardgame

Post autor: Perpetka »

Przed zakupem radzę jeszcze zwrócić uwagę na rozmiar planszy. Jest naprawdę duuuuuuża.
Lucf
Posty: 1346
Rejestracja: 09 lip 2008, 22:29
Been thanked: 1 time

Re: Railroad Tycoon: The Boardgame

Post autor: Lucf »

Czy ktuś może mi wyjaśnić parę kwestii ? :)

Dlaczego nie ma CZERWONYCH NOWYCH MIAST? Przecież kosteczek jest każdej po 25 sztuk.
TYM BARDZIEJ, że nawet w instr. nie jest to uwzględnione!

Czy jak ktoś wybuduje połączenie z zachodem [30tys $] , dochodzą mu kostki na:
A - na jedno z dwóch miast [szare w tamtym miejscu]
B - na hexa z TOREM i z napisem połączenie z zach.

Jak dojdą te 4 czerwone kostki to z nich może korzystać TYLKO TA OSOBA co wybudowała połączenie? Więc wypadałoby postawić te kostki OBOK lokomotywy "kontrolnej" na HEXIE Z TOREM. Dzięki temu można jeszcze dwa , szare miasta obok połączeń z zach. upgrade'ować.

PS
Pierwsze 3 karty startowe z literką "S" mają zielone kółka - a więc każdy kto spełni warunek [jako pierwszy] zdobywa te bonusy i karty schodzą.
W instrukcji napisali, że "wylicytowanie pierwszego gracza w pierwszej turze jest bardzo ważne bo MOŻNA WYBRAĆ KARTĘ i drogę rozwoju." - trochę namieszali chyba, bo to można również wybierać będąc drugim. Jedynie trochę przesadzili bo czytelnik się głowi czy czasem tych kart z "S" nie bierze się [wybiera] do siebie.
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6359
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 193 times
Been thanked: 490 times
Kontakt:

Re: Railroad Tycoon: The Boardgame

Post autor: yosz »

Taki mechanizm. Czerwone miasta to te największe i najbardziej "dochodowe". Każdy z graczy chce mieć dojście do czerwonego miasta żeby mieć gdzie te czerwone kosteczki przesyłać bo nie zurbanizuje sobie miasta na czerwone.

Dawno nie grałem ale o ile pamiętam:
kostki dochodzą do miasta, które zostało połączone z zachodem.
A z czerwonych kostek może skorzystać każdy. Wybudowanie połączenia z zachodem nie daje Ci wyłączności na towary
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Lucf
Posty: 1346
Rejestracja: 09 lip 2008, 22:29
Been thanked: 1 time

Re: Railroad Tycoon: The Boardgame

Post autor: Lucf »

Hmm, to ciekawe. Pierwsze co myslałem to że dlatego usuneli czerwone miasta, ze względu na połączenie z zach. - bo tam dochodzą 4 czerwone kostki, które najlepiej wysyłać do Chicago. Wtedy ktoś mógłby sobie zurbanizować do czerwonego miasta jedno z tych szarych i mieć łatwiej.

Ale liczba czerwonych miast na planszy jest chyba taka sama lub podobna co innych. Jeśli to mechanizm to w instrukcji powinni to zaznaczyć, bądź na planszy jakoś inaczej oznaczyć te miasta , np. z gwiazdką.
Bo u mnie była wielka afera, że nie powiedziałem , że nie ma czerwonych miast. No a sam nie wiedziałem :) a isntrukcję sobie przypominałem ze 2 razy.
Awatar użytkownika
BloodyBaron
Posty: 1308
Rejestracja: 15 sie 2007, 12:25
Lokalizacja: War Shau - czyli szał wojny? :)
Been thanked: 1 time

Re: Railroad Tycoon: The Boardgame

Post autor: BloodyBaron »

Lucf pisze:Bo u mnie była wielka afera, że nie powiedziałem , że nie ma czerwonych miast. No a sam nie wiedziałem :) a isntrukcję sobie przypominałem ze 2 razy.
ja też o tym zapomniałem powiedzieć przy pierwszej grze, a pretensje były jak najbardziej uzasadnione :)
_________
Moje gry
Lucf
Posty: 1346
Rejestracja: 09 lip 2008, 22:29
Been thanked: 1 time

Re: Railroad Tycoon: The Boardgame

Post autor: Lucf »

Zwaliłem na instrukcję :) [i miałem rację bo NIC NIE NAPISALI O TYM!]
...
Ale i tak musieliśmy improwizować i pozwolić koledze postawić czerwone miasto :D
Lucf
Posty: 1346
Rejestracja: 09 lip 2008, 22:29
Been thanked: 1 time

Re: Railroad Tycoon: The Boardgame

Post autor: Lucf »

Podbiję temat i dopytam czy ktoś może wie czy czerwone kostki ze wschodu są TYLKO dla gracza który je wybudował i kontroluje je? [vide specjalna lokomotywa kontrolna jak pisza w instr. by ją wystawić]
ODPOWIEDZ