This War of Mine: Gra planszowa / The Board Game (M. Oracz, J. Wiśniewski)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
xan
Posty: 366
Rejestracja: 30 lis 2016, 20:44
Been thanked: 1 time

Re: This War of Mine: The Board Game

Post autor: xan »

Pastorkris pisze:Graliśmy 3/4 razy, zależy jak liczyć szybką, pierwszą partię ;)
Raz udało nam się wygrać. Ba, zdobywając maksymalną ilość punktów! (Nie będę wdawał się w szczegóły bo to jak nam dobrze poszło tłumaczy skrypt). Dziwna to była partia... Graliśmy mega ostrożnie, jak zawsze zresztą, ale tym razem mieliśmy więcej szczęścia niż pecha. Żadna z postaci nie dostała ran, dzięki piecykowi nikt nie był chory, było co jeść. Do tego dociągaliśmy dobre Akcje Specjalne, które nas ratowały w kluczowych sytuacjach. Ogólnie utrzymując ilość akcji na poziomie 9 (10 ze specjalną) grę da się wygrać :) i tak też było w naszym wypadku.
Ja właśnie skończyłem pierwszą kampanię sukcesem. Punkty co prawda na minusie ale sukces to sukces :D Było ciężko, bo jedna postać popełniła samobójstwo, jedna była ciężko ranna i jeden gość prawie padł z wyczerpania czytając książki :D Na początku grałem dość ryzykownie ale pod koniec starałem się za wszelką cenę utrzymać wszystkie postacie i się udało. Po świętach chce rozpocząć kolejne zmagania i zastanawiam się czy grać jakiś scenariusz czy kampanię z dodatkami. Co polecacie? Mam wersję KS z sercem miasta, kanałami, dziećmi, wspomnieniami, farmerami i taktykami czyli wszystko co grywalne.
Awatar użytkownika
veljarek
Posty: 1189
Rejestracja: 07 sty 2009, 19:50
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 5 times
Been thanked: 23 times

Re: This War of Mine: The Board Game

Post autor: veljarek »

Pierwszą kampanię skończyłem, gra genialna :)
Chcę wiecej, zastanawiam się tylko nad powtarzalnością, ale wydaje się niezła :)
_______________
Nie wystarczy grać w gry, trzeba jeszcze grać we właściwe gry
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: This War of Mine: The Board Game

Post autor: Bary »

Na mnie gra zrobiła do tej pory naprawdę mocne wrażenie! Spodobał mi się szczególnie pewien element- myślałem, że bycie egoistą/socjopatą i "odwracanie głowy" przy niektórych sytuacjach jest dobrą metodą na w miarę bezpieczną rozgrywkę. Wiecie- ci, co uciekają, następnego dnia także biegają (najwyżej jakaś postać dostanie "doła"). Okazało się jednak, że gra potrafi ostro pokarać i po jednej takiej akcji mieliśmy dosłowny opad szczęki!
xan pisze:Po świętach chce rozpocząć kolejne zmagania i zastanawiam się czy grać jakiś scenariusz czy kampanię z dodatkami. Co polecacie?
Proponuję spróbować scenariusz, a dopiero potem kolejny raz kampanię z 1-2 dodatkami.
veljarek pisze:Chcę więcej, zastanawiam się tylko nad powtarzalnością, ale wydaje się niezła. :)
Jeśli dobrze pamiętam, to Michał Oracz swojego czasu wspominał, że gra powinna starczyć na 100 partii. :)

xan, veljarek, ile czasu zajęło Wam przejście kampanii?
Ostatnio zmieniony 21 gru 2017, 13:21 przez Bary, łącznie zmieniany 2 razy.
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
belcun
Posty: 16
Rejestracja: 13 paź 2015, 19:10

Re: This War of Mine: The Board Game

Post autor: belcun »

Witam, chciałem się zapytać jak wygląda sprawa ze zwykłą sklepową wersją a tą z Kickstartera. Czy dużo tracę kupując wersje sklepową? Czy jest tak jak np. z Conanem gdzie wersja sklepowa to jakieś 40-50% gry z kickstartera i to tak naprawdę demo tej gry. Nie chodzi mi o bajernackie komponenty tylko o samo sedno gry, czyli ilość misji czy lokacji czy co tam w tej grze się znajduję.
Przepraszam jeśli post się powtórzył, ale nie mam czasu przeglądać całego wątku a być może ktoś zna odpowiedź i odrazu mi tu napiszę albo skopiuję post w którym już było to omówione.
Awatar użytkownika
mauserem
Posty: 1817
Rejestracja: 26 lis 2014, 09:37
Has thanked: 253 times
Been thanked: 165 times
Kontakt:

Re: This War of Mine: The Board Game

Post autor: mauserem »

belcun pisze:Witam, chciałem się zapytać jak wygląda sprawa ze zwykłą sklepową wersją a tą z Kickstartera. Czy dużo tracę kupując wersje sklepową? Czy jest tak jak np. z Conanem gdzie wersja sklepowa to jakieś 40-50% gry z kickstartera i to tak naprawdę demo tej gry. Nie chodzi mi o bajernackie komponenty tylko o samo sedno gry, czyli ilość misji czy lokacji czy co tam w tej grze się znajduję.
Przepraszam jeśli post się powtórzył, ale nie mam czasu przeglądać całego wątku a być może ktoś zna odpowiedź i odrazu mi tu napiszę albo skopiuję post w którym już było to omówione.
ta gra to zupełnie inna sprawa niż wspomniany Conan (masz rację - w Conanie retail to demo)
Tutaj jądrem gry jest książka skryptów i jest ona identyczna w każdej wersji.
Bajery i eksklusives z KS to elementy otoczki, lub moduły mechaniczne, które możesz dołączyć, ale nie wpływają one na "core game".
Moja opinia co do tych dodatkowych elementów - że można szybko "przefajnować". Gra już w podstawowej wersji wymaga sporej uwagi przy manipulowaniu jej komponentami - to złożony mechanizm, który sprawnie działa - a wszystko co dokładasz, zwłaszcza jeśli jest to "mechaniczny" moduł wymaga dodatkowej obsługi - szybko może się stać tak, że to gra "gra" Tobą, a nie Ty - grą. Po prostu całość może się stać zbyt "fiddly" - a to zabija przyjemność z grania.

więc podsumowując - spokojnie można brać podstawkę, a jej cena jest uczciwa w przeliczeniu na "grubość rozgrywki.
Ostatnio zmieniony 21 gru 2017, 09:52 przez mauserem, łącznie zmieniany 1 raz.
IseeWinner
Posty: 245
Rejestracja: 12 lut 2013, 10:14
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: This War of Mine: The Board Game

Post autor: IseeWinner »

Nie zgodzę się z tezą, że Conan w wersji retail to demo.
belcun
Posty: 16
Rejestracja: 13 paź 2015, 19:10

Re: This War of Mine: The Board Game

Post autor: belcun »

mauserem pisze:
belcun pisze:Witam, chciałem się zapytać jak wygląda sprawa ze zwykłą sklepową wersją a tą z Kickstartera. Czy dużo tracę kupując wersje sklepową? Czy jest tak jak np. z Conanem gdzie wersja sklepowa to jakieś 40-50% gry z kickstartera i to tak naprawdę demo tej gry. Nie chodzi mi o bajernackie komponenty tylko o samo sedno gry, czyli ilość misji czy lokacji czy co tam w tej grze się znajduję.
Przepraszam jeśli post się powtórzył, ale nie mam czasu przeglądać całego wątku a być może ktoś zna odpowiedź i odrazu mi tu napiszę albo skopiuję post w którym już było to omówione.
ta gra to zupełnie inna sprawa niż wspomniany Conan (masz rację - w Conanie retail to demo)
Tutaj jądrem gry jest książka skryptów i jest ona identyczna w każdej wersji.
Bajery i eksklusives z KS to elementy otoczki, lub moduły mechaniczne, które możesz dołączyć, ale nie wpływają one na "core game".
Moja opinia co do tych dodatkowych elementów - że można szybko "przefajnować". Gra już w podstawowej wersji wymaga sporej uwagi przy manipulowaniu jej komponentami - to złożony mechanizm, który sprawnie działa - a wszystko co dokładasz, zwłaszcza jeśli jest to "mechaniczny" moduł wymaga dodatkowej obsługi - szybko może się stać tak, że to gra "gra" Tobą, a nie Ty - grą. Po prostu całość może się stać zbyt "fiddly" - a to zabija przyjemność z grania.

więc podsumowując - spokojnie można brać podstawkę, a jej cena jest uczciwa za w przeliczeniu na "grubość rozgrywki.
Dzięki za odpowiedź, właśnie widzę, że cena sklepówki jest bardzo spoko i się mocno zastanawiam nad tą grą. Skoro mówisz, że sama podstawka nie jest okrojona to super, bo tego się teraz boję, zastanawiając się nad grą która była na Kickstarterze. Nie mam problemu z dodatkami czy jakimś lepszymi komponentami, jednak jeżeli gra podstawowa jest okrojona po to, żeby w kampanii na Kickstarterze dodawać elementy gry które powinny być w podstawowym pudełku to mam z tym problem. Podobnie jest w przypadku w przypadku dodatków na wyłączność dla wspierających, fajnie jeżeli są to jakieś dodatkowe postacie czy coś co sprawia, że warto wesprzeć, ale nie może być tak, że w podstawce jest 5 postaci a w kampanii dostajesz dodatkowe 5 na wyłączność co dodaje 100% do re-grywalności i różnorodności rozgrywki. Rozumiem dodatek np. 5 postaci gdy w pudelku jest np 15 to coś dodaje i fajnie ale podstawka nie traci aż tak dużo.
Uważam, wtedy, że gra powinna być dostępna tylko na Kickstarterze bo tylko wtedy jest pełnoprawną grą, a to co próbuję się sprzedać po kampanii w okrojonej postaci to jest kpina z klienta :)
pozdrawiam i dzięki za info.
Awatar użytkownika
mauserem
Posty: 1817
Rejestracja: 26 lis 2014, 09:37
Has thanked: 253 times
Been thanked: 165 times
Kontakt:

Re: This War of Mine: The Board Game

Post autor: mauserem »

IseeWinner pisze:Nie zgodzę się z tezą, że Conan w wersji retail to demo.
To już temat do innego wątku :mrgreen:
Awatar użytkownika
Pastorkris
Posty: 901
Rejestracja: 10 lis 2009, 07:30
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: This War of Mine: The Board Game

Post autor: Pastorkris »

Piszecie o regrywalności.

W waszych partiach też pierwszym wykonanym przedmiotem jest zawsze łóżko? Wydaje się to najlepszym, czasem wręcz jedynym słusznym "openingiem". Raz, że jest tanie i nas na nie stać, a dwa bez niego zmęczenie zabierze nam masę akcji. Spanie na zmiany w ciągu dnia to u nas w grze standard :)
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: This War of Mine: The Board Game

Post autor: Bary »

Pastorkris pisze:Piszecie o regrywalności.

W waszych partiach też pierwszym wykonanym przedmiotem jest zawsze łóżko? Wydaje się to najlepszym, czasem wręcz jedynym słusznym "openingiem". Raz, że jest tanie i nas na nie stać, a dwa bez niego zmęczenie zabierze nam masę akcji. Spanie na zmiany w ciągu dnia to u nas w grze standard :)
Dopiero dwie partie za mną, ale wydaje mi się, że łóżko, to must have. Wspomniana redukcja zmęczenia, jako akcja podczas dnia, to imo świetny bonus. Na razie największym wyzwaniem jest dla mnie jedzenie, czasami masę rzeczy trzeba przehandlować za przysłowiową marchewkę.
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5226
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 287 times
Been thanked: 901 times
Kontakt:

Re: This War of Mine: The Board Game

Post autor: raj »

Bary pisze:Na razie największym wyzwaniem jest dla mnie jedzenie, czasami masę rzeczy trzeba przehandlować za przysłowiową marchewkę.
Witaj na wojnie. Największym problemem dla cywili jest właśnie żywność, bo walczące strony najczęściej dbają przede wszystkim o swoich żołnierzy (a często tylko o nich).
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: This War of Mine: The Board Game

Post autor: Bary »

raj pisze:
Bary pisze:Na razie największym wyzwaniem jest dla mnie jedzenie, czasami masę rzeczy trzeba przehandlować za przysłowiową marchewkę.
Witaj na wojnie. Największym problemem dla cywili jest właśnie żywność, bo walczące strony najczęściej dbają przede wszystkim o swoich żołnierzy (a często tylko o nich).
Ależ oczywiście! W żadnym wypadku nie twierdzę, że jest to złe. Bynajmniej, świetnie współgra z tematem gry i skłania to do refleksji, jak wiele musieliśmy wydać, żeby kupić głupie mięso czy warzywo. Ale niestety, częściami od maszyn i biżuterią brzucha nie napełnisz, a głód potrafi zrobić straszne rzeczy z człowiekiem...

btw. Wiadomo, kiedy pojawi się nowa wersja apki, która odblokuje m.in save?
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
xan
Posty: 366
Rejestracja: 30 lis 2016, 20:44
Been thanked: 1 time

Re: This War of Mine: The Board Game

Post autor: xan »

Bary pisze: Proponuję spróbować scenariusz, a dopiero potem kolejny raz kampanię z 1-2 dodatkami.
Jakiś konkretny scenariusz na początek?
Bary pisze:
Jeśli dobrze pamiętam, to Michał Oracz swojego czasu wspominał, że gra powinna starczyć na 100 partii. :)

xan, veljarek, ile czasu zajęło Wam przejście kampanii?
Ciężko mi powiedzieć bo 3x saveowałem. Samej gry było pewnie z 6h ale nie spieszyłem się za bardzo i jedna rozgrywkę miałem z żoną, której wszystko tłumaczyłem.
Awatar użytkownika
michal2014
Posty: 273
Rejestracja: 08 lut 2014, 15:37
Lokalizacja: Piaseczno koło Warszawy
Has thanked: 11 times
Been thanked: 15 times

Re: This War of Mine: The Board Game

Post autor: michal2014 »

WItam,

Panowie, jest już może instrukcja i księga skryptów po polsku w wersji PDF?
Macie jakiś link ?
_______________________________________
Michał
Moje Gry
Mój Archiwalny wątek sprzedażowy
Carmash
Posty: 419
Rejestracja: 13 sty 2016, 08:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 3 times
Been thanked: 15 times

Re: This War of Mine: The Board Game

Post autor: Carmash »

michal2014 pisze:WItam,

Panowie, jest już może instrukcja i księga skryptów po polsku w wersji PDF?
Macie jakiś link ?
Na forum są także przedstawicielki płci pięknej ;)

TWoM nie posiada instrukcji do gry, a księga skryptów jest jedynie w wersji fizycznej i w formie aplikacji mobilnej. Ta ostatnia występuje na ten moment jedynie w języku angielskim. I szczerze powiedziawszy, wątpię, aby kiedykolwiek księga skryptów zawitała w formie PDF :)
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: This War of Mine: The Board Game

Post autor: Bary »

xan pisze:
Bary pisze: Proponuję spróbować scenariusz, a dopiero potem kolejny raz kampanię z 1-2 dodatkami.
Jakiś konkretny scenariusz na początek?
Najlepiej jeden z tych dwóch dostępnych w core (te z dodatku wyglądają na bardziej zaawansowane). Ciężko mi wskazać dokładnie, bo jeszcze w nie samemu nie grałem, ale w mojej opinii po dość długiej rozgrywce kampanii warto sobie zaserwować trochę odmiany i zagrać w nieco krótszy (i bardziej intensywny?) scenariusz. Ja w każdym razie tak zamierzam zrobić.
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Awatar użytkownika
ghostdog
Posty: 645
Rejestracja: 20 sty 2006, 15:54
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times

Re: This War of Mine: The Board Game

Post autor: ghostdog »

Czy do gry wymagana jest aplikacja?
"Obydwaj pochodzimy ze starożytnych plemion Obydwaj jesteśmy już na wymarciu Wszystko wokół nas zmienia się....."
moja lista
http://boardgamegeek.com/collection/use ... own=1&ff=1
Awatar użytkownika
Muad'Dib
Posty: 1562
Rejestracja: 01 paź 2013, 20:53
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 65 times
Been thanked: 106 times

Re: This War of Mine: The Board Game

Post autor: Muad'Dib »

Nie, tylko ułatwia ogarnianie księgi skryptów.
IMustNotFear.FearIsTheMind-Killer.FearIsTheLittle-death ThatBringsTotalObliteration.IWillFaceMyFear.
IWillPermitItToPassOverMeAndThroughMe.
AndWhenItHasGonePast,IWillTurnTheInnerEyeToSeeItsPath.
WhereTheFearHasGoneThereWillBeNothing. OnlyIWillRemain.
Awatar użytkownika
mauserem
Posty: 1817
Rejestracja: 26 lis 2014, 09:37
Has thanked: 253 times
Been thanked: 165 times
Kontakt:

Re: This War of Mine: The Board Game

Post autor: mauserem »

ghostdog pisze:Czy do gry wymagana jest aplikacja?
NIE i jakoś nie widzieliśmy potrzeby jej odpalania - jej największym atutem jest klimatyczna muza, która robi tło - apka średnio współpracuje z androidem - nei utrzymuje go w stanie aktywności i po prostu telefon "zasypiając" wyłącza dźwięk - strasznie lamerskie to było :mrgreen: (najwyraźniej ktoś z devu zapomniał ustawić flagi >sustain< czy co tam w androidzie za niezasypaianie odpowiada)
Awatar użytkownika
ghostdog
Posty: 645
Rejestracja: 20 sty 2006, 15:54
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times

Re: This War of Mine: The Board Game

Post autor: ghostdog »

A czy warto kupić samą wersję podstawową czy czekać na KS? Nie muszę mieć 25 figurek do grania. Pytanie raczej w kategorii czy to wszystko z KS jest warte takiej kasy? Wersja podstawowa to ok 200 zł podejrzewam, że drugie tyle będzie kosztować wersja KS. Stąd moje pytanie. Zastrzegam, że nie jestem jakimś wielkim fanem KS.
"Obydwaj pochodzimy ze starożytnych plemion Obydwaj jesteśmy już na wymarciu Wszystko wokół nas zmienia się....."
moja lista
http://boardgamegeek.com/collection/use ... own=1&ff=1
Awatar użytkownika
sewhoe
Posty: 343
Rejestracja: 20 lis 2012, 13:21
Lokalizacja: Sanok
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times

Re: This War of Mine: The Board Game

Post autor: sewhoe »

Dla wielu (w tym i dla mnie) wyższa cena wersji z Kickstartera nie rekompensuje różnicy pomiędzy podstawką. Zawartość dodatków jest dość skromna i wydaje się dodawać odrobinę smaczków do gry, zwiększając też złożoność mechaniki. Brałbym więc podstawkę sklepową w dobrej cenie.
Awatar użytkownika
ghostdog
Posty: 645
Rejestracja: 20 sty 2006, 15:54
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times

Re: This War of Mine: The Board Game

Post autor: ghostdog »

sewhoe pisze:Dla wielu (w tym i dla mnie) wyższa cena wersji z Kickstartera nie rekompensuje różnicy pomiędzy podstawką. Zawartość dodatków jest dość skromna i wydaje się dodawać odrobinę smaczków do gry, zwiększając też złożoność mechaniki. Brałbym więc podstawkę sklepową w dobrej cenie.
Dziękuję.
"Obydwaj pochodzimy ze starożytnych plemion Obydwaj jesteśmy już na wymarciu Wszystko wokół nas zmienia się....."
moja lista
http://boardgamegeek.com/collection/use ... own=1&ff=1
Awatar użytkownika
ghostdog
Posty: 645
Rejestracja: 20 sty 2006, 15:54
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times

Re: This War of Mine: The Board Game

Post autor: ghostdog »

Czy komuś udało sie włożyć zakoszulkowane karty do czarnego pudełka?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
"Obydwaj pochodzimy ze starożytnych plemion Obydwaj jesteśmy już na wymarciu Wszystko wokół nas zmienia się....."
moja lista
http://boardgamegeek.com/collection/use ... own=1&ff=1
Awatar użytkownika
michal2014
Posty: 273
Rejestracja: 08 lut 2014, 15:37
Lokalizacja: Piaseczno koło Warszawy
Has thanked: 11 times
Been thanked: 15 times

Re: This War of Mine: The Board Game

Post autor: michal2014 »

ghostdog pisze:Czy komuś udało sie włożyć zakoszulkowane karty do czarnego pudełka?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Witaj.

Właśnie skończyłem pakować.

Po zakoszulkowaniu:
Włóż planszę, archiwa i scenariusze pod wypraskę.
W wyprasce w jednym dużym pojemniku włóż kilka talii tak aby nie wystawały zbytnio.
Połóż na wierzch na wyprasce z boku dziennik i ksiegę sktyptów, obok poukładaj pozostałe karty, podzielone na kilka talii
w woreczkach strunowych.
mam nadzieję, że wszystko jasne, jakby co wyślij na priv maila, to podeślę fotkę.

Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony 22 gru 2017, 19:44 przez michal2014, łącznie zmieniany 1 raz.
_______________________________________
Michał
Moje Gry
Mój Archiwalny wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4060
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 7 times
Been thanked: 25 times

Re: This War of Mine: The Board Game

Post autor: AkitaInu »

Albo wsadz w ultra pro i nie kombinuj bo sie wszystko mieści :)
ODPOWIEDZ