Na chwałę Rzymu / Glory to Rome (Carl Chudyk)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Miedzcu
Posty: 41
Rejestracja: 14 sty 2017, 00:17
Lokalizacja: Zawadzkie
Been thanked: 1 time

Re: Na chwałę Rzymu [Glory to Rome]

Post autor: Miedzcu »

zagatkowa pisze:Niestety u nas też zbyt często nie ląduje na stole, więc myślę nad sprzedażą. Ile może być warta? Widzę, że w sklepach i na rynku wtórnym jest praktycznie nie do kupienia.
W sklepie gdzie gra jest jeszcze dostępna to koszt 79 zł.
MOJA KOLEKCJA I MOJE TOP 10

\"IT MAYBE WASN'T BEST WIN, BUT WIN IS WIN."\
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Na chwałę Rzymu [Glory to Rome]

Post autor: schizofretka »

Jeśli chodzi o polską, to rynek jest mocno nasycony i szeroko dostępna wśród używek. Jeśli angielskie Black Box, to polecam historię sprzedaży BGG.
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Awatar użytkownika
grabol
Posty: 442
Rejestracja: 09 lut 2013, 21:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 30 times
Been thanked: 43 times

Re: Na chwałę Rzymu [Glory to Rome]

Post autor: grabol »

Jeżeli ktoś szuka, to poprzez fejsbukowy fanpejdż można jeszcze kupić nieśmigane, zafoliowane kopie polskiego wydania gry.
Awatar użytkownika
antros
Posty: 27
Rejestracja: 29 wrz 2014, 09:03
Lokalizacja: Grudziądz
Has thanked: 11 times
Been thanked: 10 times
Kontakt:

Re: Na chwałę Rzymu [Glory to Rome]

Post autor: antros »

zephyr pisze: Mi gra się ok (z 6 forum w tym 3 łatwiejszymi faktycznie masakra)

Zgodnie z zasadami nie gra się na 6 forum (Placów miejskich), w talii powinny być 3 takie karty.
Te 3 łatwiejsze to do wariantu klasycznego tj. gry na starych zasadach gdyby ktoś bardzo chciał.
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3649
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 119 times

Re: Na chwałę Rzymu [Glory to Rome]

Post autor: gafik »

antros pisze:
zephyr pisze: Mi gra się ok (z 6 forum w tym 3 łatwiejszymi faktycznie masakra)

Zgodnie z zasadami nie gra się na 6 forum (Placów miejskich), w talii powinny być 3 takie karty.
Te 3 łatwiejsze to do wariantu klasycznego tj. gry na starych zasadach gdyby ktoś bardzo chciał.
Oj! To są jakieś "nowe" zasady? Mam grę od kilku lat i gram wg instrukcji w pudełku. Coś się zmieniło?
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4135
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 314 times
Been thanked: 344 times

Re: Na chwałę Rzymu [Glory to Rome]

Post autor: tomb »

gafik pisze:
antros pisze:
zephyr pisze: Mi gra się ok (z 6 forum w tym 3 łatwiejszymi faktycznie masakra)

Zgodnie z zasadami nie gra się na 6 forum (Placów miejskich), w talii powinny być 3 takie karty.
Te 3 łatwiejsze to do wariantu klasycznego tj. gry na starych zasadach gdyby ktoś bardzo chciał.
Oj! To są jakieś "nowe" zasady? Mam grę od kilku lat i gram wg instrukcji w pudełku. Coś się zmieniło?
Masz na myśli instrukcję do polskiej edycji? To zerknij na strony 4 i 10. Używa się tylko jednego rodzaju "Placów miejskich".

Przy okazji - polska edycja to tak naprawdę miks wariantu klasycznego (w wersji ang. zwanego Imperium) i wariantu nowego (ang. Republic).

W wersji angielskiej warianty różnią się dwiema zasadami:
a) ręką startową - Rep: 5 kart, Imp. - 4 karty i senator;
b) składaniem petycji - Rep. - 2 karty, Imp. - 3 karty,

oraz 4 wymiennie stosowanymi wzorami kart:
a) Imperium - Circus, Senat, Forum, Colloseum
b) Republic - Crane, Tribunal, Forum Romanum, Domus Aurea

Podkreśliłem elementy występujące w polskiej wersji, w wariancie podstawowym. Czyli mamy wymieszane zasady i karty.
W polskiej edycji nie występują karty: Circus (Imp.) oraz Domus Aurea i Tribunal (Rep.), ale mamy karty Forum i Forum Romanum - to właśnie dwie wersje Placu Miejskiego.

Edycja: poprawki po poniższych uwagach Kolejarza.
Ostatnio zmieniony 02 sty 2018, 18:25 przez tomb, łącznie zmieniany 1 raz.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Kolejarz
Posty: 588
Rejestracja: 12 gru 2011, 21:01

Re: Na chwałę Rzymu [Glory to Rome]

Post autor: Kolejarz »

Gwoli ścisłości, wariant klasyczny to wariant imperialny, a nowszy republikański.
tomb odwrotnie wymienił różnice w zasadach. Oryginalnie startowało się z senatorem na ręku, ale ze względu na łatwiejszą petycję w nowszym wariancie otrzymuje się tylko karty.
Za to karty wykorzystywane w danym wariancie tomb wymienił prawidłowo. Circus musiał zostać zmieniony, bo ta karta umożliwiała petycję dwoma, a nie trzema kartami - co jest możliwe już w podstawowych zasadach polskiej edycji. Karta została jednak przy starej nazwie i po polsku nazywa się Cyrk.

Na BGG znajduje się zestawienie wszystkich różnic polskiej wersji z oboma wariantami z nowszych wydań amerykańskich, wraz z innymi uaktualnieniami, które nie zostały uwzględnione w polskiej wersji: https://boardgamegeek.com/filepage/8567 ... ox-edition

Oryginalne Glory to Rome miało kilka edycji, z których każda przynosiła niewielkie zmiany. Wariant republikański jest największą z nich i pojawił się stosunkowo późno w życiu gry, w ostatnim wydaniu (karty można było też dokupić do wcześniejszych wydań anglojęzycznych). Petycja dwoma kartami czyni grę nieco prostszą i bardziej wybaczającą dla nowych graczy, ale ta zmiana miała wpływ na balans niektórych kart, stąd aż cztery musiały zostać zmienione. Pożeranie klientów przez lwy jest dostępne tylko w trudniejszym, imperialnym trybie.
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4135
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 314 times
Been thanked: 344 times

Re: Na chwałę Rzymu [Glory to Rome]

Post autor: tomb »

Kolejarz pisze:Gwoli ścisłości, wariant klasyczny to wariant imperialny, a nowszy republikański.
tomb odwrotnie wymienił różnice w zasadach. Oryginalnie startowało się z senatorem na ręku, ale ze względu na łatwiejszą petycję w nowszym wariancie otrzymuje się tylko karty.
Rzeczywiście, mój błąd. Myślałem, że nazwy powstały w zgodzie z historią - najpierw była republika, potem imperium.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
Asia - On Table
Posty: 423
Rejestracja: 09 mar 2018, 20:57
Has thanked: 4 times
Been thanked: 169 times

Re: Na chwałę Rzymu [Glory to Rome]

Post autor: Asia - On Table »

Postanowiłam zrobić recenzję już leciwej gry ,ale mojej ulubionej :)

https://www.youtube.com/watch?v=az2675k ... e=youtu.be

Proszę nie być surowym dopiero zaczynam :)
Moje Recenzje gier planszowych na kanale You Tube
Awatar użytkownika
Scamander
Posty: 500
Rejestracja: 05 gru 2018, 14:20
Has thanked: 156 times
Been thanked: 146 times

Re: Na chwałę Rzymu / Glory to Rome (Carl Chudyk)

Post autor: Scamander »

A ja bym z chęcią zagrał ale tytuł już wyleciał ze sklepów a o reprincie chyba można pomarzyć.
Awatar użytkownika
konradstpn
Posty: 870
Rejestracja: 22 sie 2017, 12:11
Has thanked: 203 times
Been thanked: 305 times

Re: Na chwałę Rzymu / Glory to Rome (Carl Chudyk)

Post autor: konradstpn »

Świetna pozycja. Polecam z czystym sumieniem. Można upolować z drugiej ręki.
Gram, więc jestem.
Awatar użytkownika
grabol
Posty: 442
Rejestracja: 09 lut 2013, 21:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 30 times
Been thanked: 43 times

Re: Na chwałę Rzymu / Glory to Rome (Carl Chudyk)

Post autor: grabol »

Scamander pisze: 30 sty 2019, 23:39 A ja bym z chęcią zagrał ale tytuł już wyleciał ze sklepów a o reprincie chyba można pomarzyć.
Spróbuj skontaktować się z wydawnictwem przez stronę na twarzokiążce. Być może jeszcze im coś zostało. Kupiłem od nich nówkę w ten sposób 1,5 roku temu co prawda ale kto wie?

https://m.facebook.com/pages/category/G ... 197/posts/
Awatar użytkownika
Atamán
Posty: 1347
Rejestracja: 13 kwie 2010, 12:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 562 times
Been thanked: 284 times

Re: Na chwałę Rzymu / Glory to Rome (Carl Chudyk)

Post autor: Atamán »

Co jakiś czas pojawiają się oferty na rynku wtórnym i ceny nie są wygórowane, bo ta gra nigdy nie miała jakiegoś mega hype'a a szkoda, bo wg mnie zasługuje. Dla mnie to jedna z topowych gier, które mam, ale niestety znajomym nie podeszło i nie bardzo mam z kim grać. :(
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Na chwałę Rzymu / Glory to Rome (Carl Chudyk)

Post autor: rastula »

złoty szpadel dla mnie...

czy ktoś pamięta kwestię kart "plac miejski " i klasycznych zasad...

ja mam 6 placów...ale żaden nie ma dopisku "wariant klasyczny"... chyba po prostu zamiast "klasyków" mam 2 x komplet "normalnych"...

ktoś coś pamięta?
minimati
Posty: 130
Rejestracja: 07 cze 2021, 04:32
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 81 times
Been thanked: 52 times

Re: Na chwałę Rzymu / Glory to Rome (Carl Chudyk)

Post autor: minimati »

rastula pisze: 04 cze 2023, 18:34 złoty szpadel dla mnie...

czy ktoś pamięta kwestię kart "plac miejski " i klasycznych zasad...

ja mam 6 placów...ale żaden nie ma dopisku "wariant klasyczny"... chyba po prostu zamiast "klasyków" mam 2 x komplet "normalnych"...

ktoś coś pamięta?
Wariant klasyczny wymaga posiadania klientów wszystkich typów w klienteli.
Awatar użytkownika
Luk83bb
Posty: 94
Rejestracja: 21 mar 2021, 06:09
Has thanked: 58 times
Been thanked: 24 times

Re: Na chwałę Rzymu / Glory to Rome (Carl Chudyk)

Post autor: Luk83bb »

mam tak samo - 6 takich samych kart placów miejskich - wymagających i klientów i materiały. Rozumiem. że wariant klasyczny wymagał samych klientów? Wystarczy mi na tych kartach pozasłaniać "materiały" albo pamiętać?
minimati
Posty: 130
Rejestracja: 07 cze 2021, 04:32
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 81 times
Been thanked: 52 times

Re: Na chwałę Rzymu / Glory to Rome (Carl Chudyk)

Post autor: minimati »

Luk83bb pisze: 09 lis 2023, 17:37 mam tak samo - 6 takich samych kart placów miejskich - wymagających i klientów i materiały. Rozumiem. że wariant klasyczny wymagał samych klientów? Wystarczy mi na tych kartach pozasłaniać "materiały" albo pamiętać?
Dokładnie tak, jeżeli pominiesz materiały i skupisz się na klientach, to masz kartę z wariantu klasycznego.
Awatar użytkownika
psia.kostka
Posty: 3508
Rejestracja: 02 mar 2020, 22:50
Has thanked: 445 times
Been thanked: 1051 times

Re: Na chwałę Rzymu / Glory to Rome (Carl Chudyk)

Post autor: psia.kostka »

Luk83bb pisze: 09 lis 2023, 17:37 mam tak samo - 6 takich samych kart placów miejskich - wymagających i klientów i materiały
O jakim wydaniu gry mowicie? Gdzie jest 6 takich samych, a gdzie ten wariant klasyczny?
Mam polskie wydanie (BoatCity?) i nie chce mi sie isc sprawdzac zawartosci :mrgreen: ale i nie wiem czy wiazac supelek, ze trzeba tam cos podmienic, podopisywac :) Thx.
Szukam: transport kilku gier +mat, Szczecin -> Warszawa
Ewentualnie "planszowy couchsurfing" Pomorze Zach ʕ•ᴥ•ʔ
Szukam/Kupię: HoN, ToI, Scenariusze 1ed MoM/PSz, Unlock;
#KolekcjonujeRabaty [DobraKarmaWraca][WarszawskiKolektyw][#WawHub]
Zdzichosław
Posty: 39
Rejestracja: 01 lut 2020, 07:08
Has thanked: 12 times
Been thanked: 12 times

Re: Na chwałę Rzymu / Glory to Rome (Carl Chudyk)

Post autor: Zdzichosław »

Wariant klasyczny dotyczy 3 kart "Plac miejski" Jest na nich dopisek "wariant klasyczny". Można je podmienić z tymi nowymi co zmienia warunek natychmiastowej wygranej.
Awatar użytkownika
Luk83bb
Posty: 94
Rejestracja: 21 mar 2021, 06:09
Has thanked: 58 times
Been thanked: 24 times

Re: Na chwałę Rzymu / Glory to Rome (Carl Chudyk)

Post autor: Luk83bb »

mam polskie wydanie od boat city i normalnie mam 6 tych samych kart z tym samym tekstem bez dopisku wariant klasyczny. Nie komplikuje mi to gry, ale wolałem spytać:)
ODPOWIEDZ