Najlepsze gry imprezowe?

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
siekan
Posty: 425
Rejestracja: 28 gru 2014, 09:47
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 4 times
Been thanked: 10 times
Kontakt:

Najlepsze gry imprezowe?

Post autor: siekan »

Witam serdecznie,
Po ostatnich zakupach zamierzam kupić zestaw gier imprezowych. Na pewno na tapecie mam:
1) Czarne historie - zapowiada sie naprawde fajnie dla zgranej ekipy
2) Duuuszki - przypomina mi połączenie Jungle Speed i Dobble
3) Uga Buga - specjalnie dla gry Patapon na PSP :D
4) Palce w Pralce - we will rock u!
5) Koncept - tez bardzo fajnie sie zapowiada
6) Bang! - bo z recenzji przypomina fajniejszą Mafię

Mam Sabotażystę, Mafię i Jungle Speed. Co jeszcze do tego dobrać? Musi być proste do wytłumaczenia, działać 3+ osób. Generalnie jak najwieksza ilość dobrych pomysłów gier na impreze bedzie mile widziana
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Posty: 1971
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 192 times
Been thanked: 858 times

Re: Najlepsze gry imprezowe?

Post autor: Neoptolemos »

Koncept jest stosunkowo mało "imprezowym" wariantem kalamburów. Mi się bardzo spodobał, ale ma też przeciwników - dużo imho zależy od pierwszego podejścia. Osobiście bym polecił, ale warto może zagrać u kogoś, zobaczyć :)

Idealnym natomiast wariantem kalamburów (tzn. dotąd w każdym towarzystwie się spodobał) jest Times up! - z tym, że nigdy nie grałem w oryginalną wersję, bo poznałem tę grę w wersji home-made, z własnymi hasłami :D i tak mi się zawsze wydaje fajna, nie wyobrażam sobie grania jak w oryginale np. na sławne postaci. Rozważ, a najlepiej wypróbuj wersję home-made (każdy wymyśla po pięć haseł i wrzucacie do kapelusza etc.) :)

Czarne historie - koniecznie edycja Głupia śmierć, jest 3 klasy lepsza niż pozostałe.

Fajne jest Shrimp (krewetki) - bardzo podobne do Jungle speeda, a jednak inne (i ma piszczący majonez :D)

Dobre są gry na blef: List miłosny, Światowy konflikt vel Coup i Maskarada. Osobiście mi się dwie pierwsze ciut przejadły, ale tak naprawdę wszystkie te trzy gry są godne przynajmniej wypróbowania - a którą ewentualnie kupisz, zależy na ile osób celujesz (List miłosny 2-4, Światowy konflikt 4-6, Maskarada 6+)

I last but not least - pozycja, w którą nie grałem, ale zapowiada się fajnie - Spyfall (niedługo wydanie polskie).
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
xilk
Posty: 912
Rejestracja: 15 paź 2014, 19:16
Has thanked: 1074 times
Been thanked: 103 times

Re: Najlepsze gry imprezowe?

Post autor: xilk »

Z tych tytułów dobry będzie Bang! :) Jednak ja osobiście polecę coś jeszcze, czyli Kragmortha. Dużo zabawy i śmiechu, może też wymyślać swoje zasady np. z kolegami gramy, że wygrywa ten, kto wyeliminuje pozostałych graczy za pomocą kart z karami :D
Awatar użytkownika
Grzdyll
Posty: 819
Rejestracja: 14 lip 2013, 22:06
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 74 times
Been thanked: 298 times
Kontakt:

Re: Najlepsze gry imprezowe?

Post autor: Grzdyll »

Z gier na blef warto wspomnieć jeszcze Avalon (choć podobny do Mafii to jednak lepszy) albo trochę mniej imprezową Cytadelę.
Awatar użytkownika
Vel O' Sevens
Posty: 62
Rejestracja: 25 maja 2014, 17:04
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 1 time

Re: Najlepsze gry imprezowe?

Post autor: Vel O' Sevens »

Zależy od grupy, Dixit jest najbezpieczniejszy celując w każdą grupę odbiorców (rodzina, koledzy, dzieci itd.)

Następnie gry na blef: Coup jest zdecydowanie najlepszym "przerywnikiem" bo gra się krótko ale jest dużo emocji i mimo prostej mechaniki jest pełno strategii jakie można obrać w rozgrywce. Wilkołaki są świetne pod większe grupy, mnóstwo śmiechu, zwłaszcza gdy dodajemy element fabularny i każdy opowiada coś o sobie jako mieszkańcu wioski. No i oczywiście wspomniany Resistance: Avalon.

Koncept jest świetny dla osób które lubią kalambury ale nie tracą szybko cierpliwości, bo niektóre hasła są na tyle trudne że zgadywanie może trwać nawet ~30min. Ale gra jest ciekawa i ma dużą regrywalność bo każdy tak na prawdę inaczej pokazuje te samo hasło. Do tego można wymyślać własne dla odświeżenia.

U mnie najwięcej na stół trafiają jednak Potwory w Tokio, Dixit i Coup, i w sumie uważam to za zestaw "podstawowy" przy grach imprezowych.
"The best fantasy is written in the language of dreams. It is alive as dreams are alive, more real than real … for a moment at least … that long magic moment before we wake. [...]"

- George R.R. Martin
Awatar użytkownika
espresso
Posty: 1559
Rejestracja: 22 lut 2010, 12:00
Lokalizacja: poznań
Has thanked: 40 times
Been thanked: 103 times

Re: Najlepsze gry imprezowe?

Post autor: espresso »

Popieram Time's up - za każdym razem płaczę ze śmiechu przy grze :) Mam oryginalne wersje, niebieska jest ciut łatwiejsza, żółta ma więcej nazwisk zagranicznych celebrytów i aktorów.
Dixit sprawdza się zawsze wśród moich znajomych i rodziny.
Potwory w Tokio - tu zdania w mojej grupie są podzielone, bo gra jest oparta na negatywnej interakcji.
Lubię też Fasolki, ale to taka imprezówka, że jedna partia potrafi trwać spokojnie 60 min (przy gadatliwym towarzystwie).
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Posty: 1971
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 192 times
Been thanked: 858 times

Re: Najlepsze gry imprezowe?

Post autor: Neoptolemos »

+1 dla Dixita oczywiście!

Co do Fasolek - dla mnie super gra, ale a) popieram espresso - może się dłużyć, b) imho nie bardzo się nadaje na imprezówkę - w święta grałem z bratem i dziewczyną (oni pierwszy raz) i wrażenia mieli takie, że gra niby spoko, ale się zmęczyli, bo trzeba być przy niej cały czas skupionym i jednak liczyć.
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
wujek2114
Posty: 149
Rejestracja: 14 sty 2015, 21:28
Lokalizacja: Wrocław (Górowo)
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times

Re: Najlepsze gry imprezowe?

Post autor: wujek2114 »

Dopiero zaczynam przygodę z planszówkami, ale zacząłem właśnie od gier imprezowych, żeby nie zniechęcić na starcie ludzi, których chcę wkręcić w planszówki :P
Mam Dixit Odyssey i ro zależy jakie towarzystwo się zbierze, ale ogólnie na plu.
Co do Sabotażysty to polecam dokupienie rozszerzenia, bo wtedy wg mnie gra robi się ciekawsza.

Posiadam również Dobble i Packa na muchy i właśnie proponował bym Ci na początek dokupienie tych właśnie gier...

A i u mnie też się sprawdzają klasyki czyli UNO Stacko (Jenga) i Memory :)
Om nom nom
Posty: 114
Rejestracja: 29 wrz 2012, 15:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Najlepsze gry imprezowe?

Post autor: Om nom nom »

Jeżeli towarzystwo jest rozmowne to Resistance wymiata.
.
Phate
Posty: 931
Rejestracja: 06 lis 2013, 18:31
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 9 times
Been thanked: 33 times

Re: Najlepsze gry imprezowe?

Post autor: Phate »

My w swojej kolekcji gier imprezowych posiadamy i wszystkie polecamy:
- List miłosny (fajny przerywnik, jest dużo śmiechu zwłaszcza gdy ktoś odpadnie przez strażniczkę lub barona zanim wogóle zacznie grać ;p)
- Sabotażysta z rozszerzeniem (kupa śmiechu, różne ukryte role, negatywna i pozytywna interakcja)
- Światowy konflikt (typowa gra blefu, mniej lubiana przez towarzystwo ale wciąż dobry tytuł)
- Bang! (nasz numer jeden, super gra na dzikim zachodzie z ukrytymi rolami, własnymi celami i mnóstwem podstawiania nóg - np. dynamit który krąży w kółko póki nie wybuchnie)
- Time`s up (opisywane już wyżej kalambury)
- 5 sekund (trudno ją opisać w jednym zdaniu, ale też przednia zabawa)
Awatar użytkownika
zakwas
Posty: 1777
Rejestracja: 19 mar 2014, 00:45
Lokalizacja: Zgierz
Has thanked: 7 times
Been thanked: 12 times

Re: Najlepsze gry imprezowe?

Post autor: zakwas »

I znowu w takim temacie, to ja muszę dopisać Cytadelę, bo wg mnie to idealna gra do piwa. :)

Teraz czekam na kościanego Banga i wiem, że też da radę, tylko jest dużo krótsza niż wspomnaina Cytadela
Awatar użytkownika
OtoGryPlanszowe.pl
Posty: 149
Rejestracja: 03 lut 2013, 14:03
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Najlepsze gry imprezowe?

Post autor: OtoGryPlanszowe.pl »

Wszystkie wspomniane już gry są świetne i dobrze się sprawdzają na imprezach. A co, dodam też coś od siebie :)

Jeśli towarzystwo jest gadatliwe, to może własnie gry oparte na opowiadaniu historii? Wtedy świetnym rozwiązaniem będzie Dawno, dawno temu, które ostatnio miało swoją reedycję, więc znowu pojawiło się na rynku. A tutaj faktycznie z opowieściami i absurdem można popłynąć. Tak samo cała seria Story Cubes, ale to z kolei dla tych, którzy lubią ustalać własne zasady, bo kostki z obrazkami dają na prawdę szerokie pole do popisu.

Ktoś tu wspomniał o Kragmortha, tak to też jest świetny tytuł chociaż ja osobiście wolę karciankę Tak, Mroczny Władco!, która jest z tego samego uniwersum Rigora Mortisa, ale oparta bardziej na naszej wyobraźni i zrzucaniu na siebie wzajemnie winy i tworzeniu wymówek. I gadaniu, gadaniu, gadaniu i wymyślaniu! Oba te tytuły są jednak dla osób, które lubią się wygłupiać. Co też wymaga, że tak powiem specyficznego towarzystwa.

Dla fanów kalambur, gier w stylu Taboo oraz Time's Up! genialnym rozwiązaniem jest Party Time, który łączy elementy właśnie kalambur, odgadywania słówek oraz znanych osób, pantomimy, rymowanek, układania słów i drużynowego skopywania tyłków drużynom przeciwników ;) Sprawdza się na imprezach z rodzicami, sprawdza się też ze znajomymi w warunkach bardziej rozrywkowych, że tak powiem, więc uniwersalizm się tutaj na prawdę przydaje.

Ze wspomnianych już gier takich jak Sabotażysta, Bang!, Wilkołaki, Cytadelę, generalnie gier opartych na odgrywaniu ról - fajną wariacją na ten temat są Kurze Wojny: Zemsta Lisów. Mechanika podobna, a prześmiewczy klimat popkulturowy z postaciami z wielu znanych serii, mamy m.im.: Kurę Zombie (braiiiiiiinsssssss!), Darth Liser (To nie jest ta kura, której szukasz) , Kurtystę (Ph’nglui mglw’nafh Cthulhu R’lyeh wgah’nagl fhtagn ) czy Doktora Ko (Who? Doctor Who?). Także jest to całkiem dobra dawka humoru.

Jeśli lubicie negatywną interakcję, to Nox też się fajnie na imprezach sprawdza. Mega proste zasady do wytłumaczenia w 2 minuty, dość dynamiczna rozgrywka i dużo radości z podrzucania kart innym graczom.

Z kolei niektóre gry z wydawnictwa G3 na początku mogą wydawać się infantylne i dla dzieci, ale tak na prawdę fenomenalnie sprawdzają się na 'dorosłych' imprezach na rozluźnienie. Tak więc cała seria O Robakach, Których Nikt Nie Lubi, czyli m.in. Karaluszek Kłamczuszek, Mól Szachrajek czy Zupa z Karalucha należą do tych łatwych do wytłumaczenia a przy tym przezabawnych, mających małe pudełka w sam raz do plecaka czy torebki, żeby wziąć ze sobą.

Takie gry lekkie, łatwe i przyjemne zawsze warto mieć w swojej kolekcjii
--
http://www.OtoGryPlanszowe.pl
Dołącz na http://www.facebook.com/OtoGryPlanszowe

Sklep Stacjonarny i WYPOŻYCZALNIA w Łodzi OtoGryPlanszowe.pl
pn-pt 12:00-19:00

Łódź ul. Drewnowska 43/55 lok. 15
(budynek Polfa Łódź przy Manufakturze)

tel. 42 239-83-60
GG:28957116
Awatar użytkownika
hydrox
Posty: 142
Rejestracja: 26 gru 2014, 20:20
Lokalizacja: Kraków/Katowice
Kontakt:

Re: Najlepsze gry imprezowe?

Post autor: hydrox »

Dokładając jeszcze (choć nie wiem, czy mi nie umknęło):
Daję głowę

Na pewno + dla Dixit z wszelakimi możliwymi dodatkami.

Spory + również dla Tak, Mroczny Władco choć tu dużo zależy od ekipy grającej - czy potrafią się zdystansować, wejść w rolę, śmiać z siebie, wymyślać niestworzone rzeczy, kombinować...

Mafia - tu nawet sklepowej wersji gry nie potrzeba.

Blefuj czyli chyba stara wersja Karaluchów.

Trochę nietypowo ale przy max 6 osobach fajnie sprawdziła mi się imprezowo Kolejka.

Piszesz o klasykach więc nie powielam.
Awatar użytkownika
Moniczka.s
Posty: 549
Rejestracja: 18 lut 2010, 20:06
Lokalizacja: Ostrowiec Św.\Warszawa
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times

Re: Najlepsze gry imprezowe?

Post autor: Moniczka.s »

Myślę, że gry imprezowe dobrze podzielić an kategorie i kupić po jednym przedstawicielu każdej z nich:

1. Kalambury: to co zostało opisane - mogę polecić Times Up, Koncept, Tabu (Tabu ma niestety najgorszą regrywalność).

2. Zręcznościowe: masz już Jungle Speed, w temacie było już wiele propozycji, ja z doświadczenia mogę polecić tylko Dobble.

3. Z motywem zdrajcy, zachęcające do blefowania: według mnie - jeśli Bang to tylko kościany, szybszy i wbrew pozorom mniej losowy. Z wersji Wilkołaków polecam z czystym sumieniem One Night Werewolf, koniecznie z aplikacją na telefon, która pomaga we wprowadzeniu do gry. Oczywiście jest też Avalon\Resistance, są to gry tak podobne, że nie ma sensu kupować obydwu. Mogę tylko podpowiedzieć, że Resistance są dodatki, które dodają możliwość grania w niego tak jak w Avalon.

4. Gry narracyje: do nich zaliczyłabym Dixit, Dawno, dawno temu i Tak, Mroczny Władco!. Będą podobać się osobą z bogatą wyobraźnią i otwartością, co więcej wymagają ich do grania.

5. Cała reszta: inni wymienili jeszcze wiele dobrych gier, które oczywiście powinieneś rozważyć. Gry imprezowe również należy dobrać do towarzystwa i jego upodobań. Są tacy którzy żywo nienawidzą blefować, czasami również spotykam się z niechęcią do Times Up (nie znam tych postaci), Dixita (nudny, to nie jest gra!), itp.

Jednym słowem, wybór będzie ciężki. Możliwe, że będzie trzeba zastosować metodę prób i błędów.
Mam rabat 10% w Planszomanii i chętnie pomogę w zakupach.
iguana.
Posty: 12
Rejestracja: 07 sty 2015, 16:14

Re: Najlepsze gry imprezowe?

Post autor: iguana. »

+1 dla Dixit , zawsze się sprawdza
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: Najlepsze gry imprezowe?

Post autor: WRS »

Rozważcie jeszcze El Bazar.

Bardzo oryginalna wariacja nt. kalamburów. Szybka i zachwycająca.
(niedługo recenzja na GF...)
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Najlepsze gry imprezowe?

Post autor: mig »

+ Dixit
+ dla Bang (ale kościany!). Z tego typu gier genialne jest Cash and Guns, ale sporo wyższa kategoria cenowa.

Z kalamburowatych to imho znacznie fajniejsza jest Pictomania (ostatnio gdzień nawet jakieś wielkie promocje były). Koncept u nas był zbyt "móżdżący' jak na imprezówkę. El Bazar jest fajny, ale warto szukać promocji, bo cena w której niedawno jeszcze można było ją kupić (100+) to zdecydowanie za dużo...
I jeszcze Dobble - dla mnie numer 1 wszelkich błyskawicznych imprezówek.
Z gier blefu Coup jest zawsze godny polecenia. Maskarada akurat u nas średnio się sprawdziła a jak na cenę to w ogóle imho z dystansem nalezy podchodzić do niej. Jest jeszcze świetne i bardzo proste Gringo, które jako imprezówka sprawdza się super.
Świetnie na więcej osób sprawdza sie 6.bierze. Niezłe są Speed Cups i Halli Galli.
Z nieco dłuższych (w zasadzie bardziej prostych fillerków niż imprezówek, ale na większą grupę doskonale się sprawdzających) warto się przyjrzeć Korsarowi.
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Posty: 1971
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 192 times
Been thanked: 858 times

Re: Najlepsze gry imprezowe?

Post autor: Neoptolemos »

El Bazar jest spoko, ale słusznie mig stwierdził, że ponad 100 zł to ciut przydużo. Ja swego czasu kupiłem w promocji w Merlinie za 80 zł i nie żałuję, choć osobiście Koncept mi bardziej podpasował. El Bazar jest lepszy do gry z dziećmi, ja grając ze znajomymi w wieku studenckim bawiłem się dobrze, acz bez rewelacji.

Korsar jest fajny filerkiem (zwłaszcza w wariancie drużynowym), acz nie wiem, czy nazwałbym go imprezówką.
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
Awatar użytkownika
_juri
Posty: 115
Rejestracja: 16 paź 2014, 20:56
Lokalizacja: Kielce

Re: Najlepsze gry imprezowe?

Post autor: _juri »

Dobble - szybki setup szybka rozgrywka dużo śmiechu!
Dixit - ja nie przepadam ale znajomi zawsze bawią się znakomicie
Małpie figle - strzelasz kokoskami i jeśli trafisz do kubeczka zabierasz go jest twój, wygrywa ten kto pierwszy ułoży 3 poziomową wieże (6 kubeczków) ale... można zdobywać zarówno kubeczki które stoją pośrodku między graczami jak i kubeczki innych graczy. Nie wiem jak na trzeźwo (gra jest kumpla u którego zazwyczaj lądujemy bardzo późno) ale po paru piwach sprawdza się ;)
Pietruch
Posty: 228
Rejestracja: 04 gru 2014, 18:35
Lokalizacja: Warszawa, Kabaty

Re: Najlepsze gry imprezowe?

Post autor: Pietruch »

A może UGG-TECT ? :D

Sam w tę gierkę nie grałem, ale oglądałem filmik na YT i pomysł na grę wydaje się być dość zabawny (dopóki ktoś nie walnie innego gracza za mocno maczugą) :)
nox
Posty: 2
Rejestracja: 28 mar 2018, 20:33

Re: Najlepsze gry imprezowe?

Post autor: nox »

Na tej stronie można zagrać w pytania i wyzwania. Są tam i wariackie pytania o tematyce 18+ https://www.facebook.com/groups/318420875347665/
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Najlepsze gry imprezowe?

Post autor: FortArt »

Tokyo Train
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Shar
Posty: 30
Rejestracja: 09 lut 2018, 10:09
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Najlepsze gry imprezowe?

Post autor: Shar »

Hmm:
- 5 sekund
- Taboo (całkiem spoko)
- Kim jest Janusz? :twisted:
- Story Cubes (jak rozmowne towarzycho)
- Bang!
Póki co tyle mi przychodzi do głowy ;)
People change. Now, I'm a lamp.
ODPOWIEDZ