Mikrogry w dużej grze

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
osaya
Posty: 36
Rejestracja: 19 wrz 2017, 14:30
Has thanked: 1 time

Mikrogry w dużej grze

Post autor: osaya »

Cześć.

Ostatnio obejrzałem prezentację gry Western Legends, która stara się łączyć przygodę z mechaniką euro.

Moją uwagę przykuł jeden drobny element: poker w wersji mini. Jedni nazwą to mikromechaniką, inni powiedzą, że to coś co tworzy klimat, może nawet wydarzenie lub zadanie. Ja nazwałbym to po prostu mikro- lub minigrą.

Mam wrażenie, że gry przygodowe to głównie dungeon crawlery nastawione na walkę. Trudno mi, osobie niezorientowanej, odnaleźć grę przygodową - eksploaracyjną, z motywem ucieczki, może wzorowaną na Larze Croft lub Indianie Jonesie - która stawiałaby bardziej na zagadki logiczne, dedukcję lub inne minigry. Np.: zdobywam skarb, ale najpierw muszę ułożyć jakieś puzzle, zestawić ze sobą odpowiednio kilka przedmiotów albo wykonać coś innego, co nie jest oparte na rzucie kośćmi.

Czy znacie inne tytuły, które oferują podobne rozwiązania? Czy to jest powszechnie spotykane, szczególnie w ameritrashach?
Awatar użytkownika
Galatolol
Posty: 2337
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:03
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 579 times
Been thanked: 933 times

Re: Mikrogry w dużej grze

Post autor: Galatolol »

Akurat czytałem recenzję gry SEAL Team Flix i w niej jest coś takiego, z tym że to małe zręcznościówki, a nie łamigłówiki.

https://boardgamegeek.com/thread/205031 ... iff-review

Pod koniec jest gif z rozbrajaniem bomby.
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4721
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 384 times
Been thanked: 886 times

Re: Mikrogry w dużej grze

Post autor: BartP »

Space Cadets - kooperacyjna.
https://boardgamegeek.com/boardgame/123096/space-cadets

No i wszelkiej maści escape roomy, ale to nie gry sensu stricto.
Awatar użytkownika
Gromb
Posty: 2834
Rejestracja: 08 paź 2015, 19:09
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 849 times
Been thanked: 364 times

Re: Mikrogry w dużej grze

Post autor: Gromb »

Forge war- system zdobywania surowców w kopalni. To właściwie gra w grze.
Awanturnicy. To kilka miko gier. Kilka etapów pokonania piramidy, każdy odmienny.
Catacombs dungeon crawler a pstrykania co niemiara.
The Corps Is Mother, the Corps Is Father
Awatar użytkownika
siekan
Posty: 425
Rejestracja: 28 gru 2014, 09:47
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 4 times
Been thanked: 10 times
Kontakt:

Re: Mikrogry w dużej grze

Post autor: siekan »

To, co szukasz, to zdecydowanie seria Unlock!
Awatar użytkownika
orzeh
Posty: 1282
Rejestracja: 04 lut 2015, 10:05
Lokalizacja: Mysłowice
Has thanked: 127 times
Been thanked: 194 times
Kontakt:

Re: Mikrogry w dużej grze

Post autor: orzeh »

Posiadłość szaleństwa?
Deathhammer
Posty: 274
Rejestracja: 03 sty 2014, 22:41
Has thanked: 3 times
Been thanked: 16 times

Re: Mikrogry w dużej grze

Post autor: Deathhammer »

Ameritrash to to nie jest, ale Trajan jest tytułem praktycznie złożonym z 6 minigier, a w każdej można klepać punkty na inne sposoby. Co prawda nie każdemu się podoba, że są one od siebie praktycznie oderwane, no ale jest to jakiś trop.
osaya
Posty: 36
Rejestracja: 19 wrz 2017, 14:30
Has thanked: 1 time

Re: Mikrogry w dużej grze

Post autor: osaya »

Dzięki za podrzucenie tytułów. Postaram się im przyjrzeć.

A jakie macie doświadczenie oraz opinie o tego typu minigrach? Fajne jako coś dodatkowego w rozgrywce, różnorodność zawsze na plus, a może psują klimat? Wciąż myślę w kontekście przygodówek. Sam niestety nie znam praktycznie żadnych przykładów, dlatego pytam Was.

Mogłem wcześniej zaznaczyć, że na temat patrzę bardziej okiem projektanta niż gracza, ale te role pewnie większości z nas są bliskie.
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1803
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 78 times
Been thanked: 167 times

Re: Mikrogry w dużej grze

Post autor: Legun »

Taką mini-grą jest na pewno podział skarbu w Tobago. Jest powiązany z resztą reguł, lecz sam w sobie jest czymś zupełnie innym i stanowi bardzo urokliwe urozmaicenie rozgrywki.
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
Awatar użytkownika
lunatykuku
Posty: 288
Rejestracja: 03 lis 2016, 18:22
Has thanked: 3 times
Been thanked: 112 times

Re: Mikrogry w dużej grze

Post autor: lunatykuku »

W Posiadłości szaleństwa minigierki są bardzo fajnie wpasowane. Moją ulubioną jest mastermind (występują w sumie dwa rodzaje dopasowane do sytuacji- cyfry, jeśli chodzi o otwieranie zamków i kolorowe symbole gdy rozchodzi się o rytuał czy coś podobnego). Jest też przesuwanie klocków (otwieranie zamków wytrychem) i układanie obrazka z części (np. gdy znajdujemy podartą stronę z dziennika, albo rozbitą statuetkę). Wszytko ładnie łączy się z tematem i jest zawsze powiązane ze statystykami postaci (wysokość statystyki w oparciu o którą rozwiązujemy zagadkę determinuje ilość ruchów/ prób jakie możemy wykonać). Minus jest taki, że teoretycznie zagadkę powinna rozwiązywać osoba która prowadzi daną postać (przez co reszta graczy się nudzi), ale my w takim wypadku raczej olewamy logikę i główkujemy wspólnie.
ODPOWIEDZ