El Grande (Wolfgang Kramer, Richard Ulrich)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Browarion
Posty: 2374
Rejestracja: 12 kwie 2005, 14:52
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 19 times
Been thanked: 2 times

Re: El Grande

Post autor: Browarion »

samur pisze:... Chodzilo o to, ze wygral Kubek, ktory pierwszy raz w gre gral ;)
Nonono, proszę mi tu palmy zwycięstwa nie odbierać, wygrałem ja - jednym punktem, ale jednak :twisted:


MisterC --> hasło: "głupia losowa gra" jest często z przekąsem i żartem używana w przypadku totalnie przegranej lub ledwo przegranej (2-gie miejsce) gry
:mrgreen:
niby stary koń, a jednak z ogromnym sentymentem do zabaw i uciech wszelakich
Awatar użytkownika
samur
Posty: 770
Rejestracja: 06 maja 2008, 12:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: El Grande

Post autor: samur »

Browarion pisze:
samur pisze:... Chodzilo o to, ze wygral Kubek, ktory pierwszy raz w gre gral ;)
Nonono, proszę mi tu palmy zwycięstwa nie odbierać, wygrałem ja - jednym punktem, ale jednak :twisted:


MisterC --> hasło: "głupia losowa gra" jest często z przekąsem i żartem używana w przypadku totalnie przegranej lub ledwo przegranej (2-gie miejsce) gry
:mrgreen:
Uhh racja ;) Pamietalbym kto wygral, jakby wygral ja ;) A tak to mi sie zapomnialo :D
-->
To, co mam: http://tinyurl.com/5pg3nu
Moj blog okolo-growy: http://blog.samur.pl
<--
Awatar użytkownika
aswiech
Posty: 1014
Rejestracja: 16 sty 2007, 11:33
Lokalizacja: Myślenice/Kraków
Kontakt:

Re: El Grande

Post autor: aswiech »

To ja sie pod temat podepne.
W instrukcji znajduje sie takie oto stwierdzenie, co stalo sie przyczyna dyskusji i postanowilem sie odwolac do autorytetu grajacych dluzej:
Aby zabezpieczyc sie przed sytuacja, gdy jakis region zostal pominiety lub policzony podwojnie, znacznik jest przesuwany wzdluz paska punktacji.
Otoz zagwozdka jest taka, ze na torze punktacji jest region krolewski jako pierwszy, a jednoczesnie jest to jeden z regionow na planszy, punktowanych pozniej.
Czy zatem:
1. punktuje sie ten region podwojnie, traktujac raz jako krolewski (wiec z bonusem) i raz jako normalny?
2. przy punktacji pomija sie ten region, gdyz juz raz zostal policzony jako krolewski.
Kazdy z wariantow ma plusy i minusy, stad wole zapytac starych wyjadaczy, niz samemu probowac. Poza tym... jestem jednym z tych, co to w grze 4 osobowej na 6 rund skonczyli tor punktacji:) Na swoja obrone powiedziec moge tyle, ze gdy ja sobie spokojnie zajmowalem Hiszpanie, koledzy nie wiedziec czemu postanowili sie powyzynac w 4 regionach, akurat tych, gdzie byl krol. Uparcie brali go, by pionka nie przestawiac, wiec w zamian wrzucalem sobie graczy w Castillo i punktowalem (2 razy sie zjawilo przez 2 punktowania), a potem przestawilem w dwa regiony, co w polaczeniu z punktacja w grze dalo cztery, wiec...
Nastepnym razem na pewno juz tak nie bedzie:)
PlanShow - Srodziemie
Z PlanShow --> http://planshow.blox.pl (PlanshowB)
Czas na PlanshowC
Radek
Posty: 628
Rejestracja: 15 gru 2006, 21:20
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 6 times

Re: El Grande

Post autor: Radek »

aswiech pisze:To ja sie pod temat podepne.
Otoz zagwozdka jest taka, ze na torze punktacji jest region krolewski jako pierwszy, a jednoczesnie jest to jeden z regionow na planszy, punktowanych pozniej.
Czy zatem:
1. punktuje sie ten region podwojnie, traktujac raz jako krolewski (wiec z bonusem) i raz jako normalny?
2. przy punktacji pomija sie ten region, gdyz juz raz zostal policzony jako krolewski.
Albo od zawsze gram źle, albo coś pomyliłeś. O jakim regionie królewskim mówisz?
Na torze masz kolejno:
1. kółko (ustawiasz w ukryciu region)
2. podsumowanie wieży
3. przesunięcie ludzi (kostek) z wieży do regionów zgodnie z ustawieniem na kółku
4.... podsumowanie kolejnych regionów od Galicji do Walencji
Podczas podsumowywania regionów dodajesz 2pkt graczowi, który wygrał w regionie gdzie stoi król.
Awatar użytkownika
aswiech
Posty: 1014
Rejestracja: 16 sty 2007, 11:33
Lokalizacja: Myślenice/Kraków
Kontakt:

Re: El Grande

Post autor: aswiech »

Radek pisze: Albo od zawsze gram źle, albo coś pomyliłeś. O jakim regionie królewskim mówisz?
Na torze masz kolejno:
(...)
4.... podsumowanie kolejnych regionów od Galicji do Walencji
Podczas podsumowywania regionów dodajesz 2pkt graczowi, który wygrał w regionie gdzie stoi król.
Z czego zaraz po wiezy jest krol:) I tu jest ta zagwozdka, o ktorej mowie.
PlanShow - Srodziemie
Z PlanShow --> http://planshow.blox.pl (PlanshowB)
Czas na PlanshowC
Radek
Posty: 628
Rejestracja: 15 gru 2006, 21:20
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 6 times

Re: El Grande

Post autor: Radek »

aswiech pisze:Z czego zaraz po wiezy jest krol:) I tu jest ta zagwozdka, o ktorej mowie.
Skąd Ci przyszło do głowy, że to król? Ma jakąś koronę albo berło? :)
A tak poważnie, to jest pole, które informuje o tym, że w tym momencie masz przesunąć caballeros z castello do regionów.
Awatar użytkownika
aswiech
Posty: 1014
Rejestracja: 16 sty 2007, 11:33
Lokalizacja: Myślenice/Kraków
Kontakt:

Re: El Grande

Post autor: aswiech »

Radek pisze:
aswiech pisze:Z czego zaraz po wiezy jest krol:) I tu jest ta zagwozdka, o ktorej mowie.
Skąd Ci przyszło do głowy, że to król? Ma jakąś koronę albo berło? :)
A tak poważnie, to jest pole, które informuje o tym, że w tym momencie masz przesunąć caballeros z castello do regionów.
Jak pisalem - gralem w to ostatnio ponad rok temu. Jesli tak - sprawa rozwiazana. Dzieki za info.

Skoro juz jednak sie w temacie pojawilem - jeszcze jedna kwestia:
- jesli wychodzi karta punktowania Castillo, patrzymy ilu ich jest, czyich i punktujemy. Gralismy, ze sie chlopakow wysyla do regionow od razu, wiec w praktyce: gracz decyduje, ze punktujemy, bedacy w Castillo wybieraja region w tajemnicy, podnosimy, punktujemy, odkrywamy dyski i wysylamy.
Pojawila sie watpliwosc, czy nie powinni zostac do punktacji. Inaczej rzecz ujmujac - zamiast powyzszego schematu, inny: gracz decyduje, ze punktujemy, odkrywamy, patrzymy, punktujemy, wrzucamy gosci z powrotem, by dopiero w turze punktacji ich wyslac. Dlaczego tak? Bo w tym momencie gracz w Castillo traci normalna ture punktacji... Mnie sie wydaje iz pierwszy wariant powininen byc stosowany, tym niemniej wspolgracze tez troche racji IMHO maja. Stad pytanie-watpliwosc, ktora, prosze, rozwiejcie.
PlanShow - Srodziemie
Z PlanShow --> http://planshow.blox.pl (PlanshowB)
Czas na PlanshowC
Radek
Posty: 628
Rejestracja: 15 gru 2006, 21:20
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 6 times

Re: El Grande

Post autor: Radek »

Powinni zostać do punktacji, a dokładnie do odpowiedniego pola na torze.
Caballeros odsyłamy do regionów 3 razy w ciągu gry. Podsumowanie Castello albo regionów z 5 oznacza podsumowanie, a nie ruch caballeros.
Awatar użytkownika
aswiech
Posty: 1014
Rejestracja: 16 sty 2007, 11:33
Lokalizacja: Myślenice/Kraków
Kontakt:

Re: El Grande

Post autor: aswiech »

Dzieki:)
PlanShow - Srodziemie
Z PlanShow --> http://planshow.blox.pl (PlanshowB)
Czas na PlanshowC
Awatar użytkownika
Firenski
Posty: 1300
Rejestracja: 26 sty 2007, 20:36
Lokalizacja: Żory
Has thanked: 3 times
Kontakt:

Re: El Grande

Post autor: Firenski »

Kilka dni temu zaczęliśmy grac w el Grande.
Wersja podstawowa moim zdaniem super!!!
Ale po paru rozgrywkach chciałem spróbowac grę z jakimś dodatkiem. Wybrałem Inkwizytor i Kolonie.
Mam pytanie. Jak można zdetronizowac wicekróla w Ameryce lub Ambasadora we Francji? Instrukcję mam po angielsku i nigdzie nie mogę znaleźc dosłownego wytłumaczenia. Czy jeżeli raz postawi ktoś jednego cabalero na wolnym polu to może on tam punktowac do końca gry?
Pozdrawiam
Firenski
Black is the sanctuary of light.

Mój TOP :)
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Re: El Grande

Post autor: jax »

Firenski pisze:Mam pytanie. Jak można zdetronizowac wicekróla w Ameryce lub Ambasadora we Francji? Instrukcję mam po angielsku i nigdzie nie mogę znaleźc dosłownego wytłumaczenia. Czy jeżeli raz postawi ktoś jednego cabalero na wolnym polu to może on tam punktowac do końca gry?
Można zdetronizować przez karty (np. Intrygi itp. historie). Karty które przesuwają/usuwają 'normalnych' caballero działają również na te stanowiska. Generalnie każdy caballero może im podlegać.
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
Firenski
Posty: 1300
Rejestracja: 26 sty 2007, 20:36
Lokalizacja: Żory
Has thanked: 3 times
Kontakt:

Re: El Grande

Post autor: Firenski »

Ach... Jasne! A ja się nakombinowałem.
Dzięki za szybką odpowiedź.
Black is the sanctuary of light.

Mój TOP :)
Awatar użytkownika
aswiech
Posty: 1014
Rejestracja: 16 sty 2007, 11:33
Lokalizacja: Myślenice/Kraków
Kontakt:

Re: El Grande

Post autor: aswiech »

Ja z pytaniem odnosnie zasad podstawki.
Rzecz w karcie "Przestawienie dodatkowej tabeli punktacji".
Sprawa wyglada tak: obie tabele sa w grze.
Jedna w Aragonii (8 dla pierwszego), druga w Nowej Kastylii (4 dla pierwszego).
Kolega chce przelozyc plansze z Aragonii do Nowej Kastylii.
W zasadach jest napisane: Dwie dodatkowe tabele nie moga byc umieszczone w jednym regionie. A co, jesli juz w regionie jest?
Zamieniamy?
Wyrzucamy te, ktora zostaje zastapiona?
Mysmy rozwiazali to tak, ze wyrzucilismy plansze z Nowej Kastylii, zastepujac ja ta z Aragonii. Nie jestem jednak pewien do konca, czy tak to powinno byc.
Prosze o rade.
PlanShow - Srodziemie
Z PlanShow --> http://planshow.blox.pl (PlanshowB)
Czas na PlanshowC
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 3 times

Re: El Grande

Post autor: melee »

Podstawowa zasada jest taka, że ruszyć możesz jedną tablicę. Co więcej, po wstawieniu tablicy, nie można jej już nigdy zdjąć (tylko przesunąć), a więc na to pytanie odpowiedź raczej brzmi, że nie można zamienić tablic.
Awatar użytkownika
Kmet
Posty: 169
Rejestracja: 12 wrz 2006, 11:04
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 10 times
Been thanked: 3 times

Re: El Grande

Post autor: Kmet »

melee pisze:Podstawowa zasada jest taka, że ruszyć możesz jedną tablicę. Co więcej, po wstawieniu tablicy, nie można jej już nigdy zdjąć (tylko przesunąć), a więc na to pytanie odpowiedź raczej brzmi, że nie można zamienić tablic.
Dokładnie tak jest. Inna podstawowa zasada, jest taka, że nie może być dwóch płytek na jednym obszarze.
Awatar użytkownika
aswiech
Posty: 1014
Rejestracja: 16 sty 2007, 11:33
Lokalizacja: Myślenice/Kraków
Kontakt:

Re: El Grande

Post autor: aswiech »

Kmet pisze:
melee pisze:Podstawowa zasada jest taka, że ruszyć możesz jedną tablicę. Co więcej, po wstawieniu tablicy, nie można jej już nigdy zdjąć (tylko przesunąć), a więc na to pytanie odpowiedź raczej brzmi, że nie można zamienić tablic.
Dokładnie tak jest. Inna podstawowa zasada, jest taka, że nie może być dwóch płytek na jednym obszarze.
Przesunac... Co to znaczy? Chodzi mi o ten konkretny przypadek. Wasze odpowiedzi wydaja mi sie funkcjonalne zawsze POZA nim:)
Dokladniej:
@melee - gdzie mam przesunac tablice z Nowej Kastylii?
@Kmet - a co napisalem?
PlanShow - Srodziemie
Z PlanShow --> http://planshow.blox.pl (PlanshowB)
Czas na PlanshowC
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: El Grande

Post autor: mst »

Przesunąć czyli przemieścić pomiędzy dwoma obszarami, a nie poza planszę. Czyli żeby móc przesunąć płytkę z Aragonii do Nowej Kastylii najpierw ta z Nowej Kastylii musiałaby zostać przesunięta gdzie indziej.
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 3 times

Re: El Grande

Post autor: melee »

Tak, jednym słowem po zagraniu tej karty możesz:

- wziąć nie użytą jeszcze tablicę punktowania (spoza planszy) i położyć ją na dowolnym obszarze (gdzie nie ma króla i innej tablicy punktowania)
- przesunąć leżącą już tablicę punktowania w dowolny region (znów gdzie nie ma króla i innej tablicy punktowania)
Awatar użytkownika
aswiech
Posty: 1014
Rejestracja: 16 sty 2007, 11:33
Lokalizacja: Myślenice/Kraków
Kontakt:

Re: El Grande

Post autor: aswiech »

mst pisze:Przesunąć czyli przemieścić pomiędzy dwoma obszarami, a nie poza planszę. Czyli żeby móc przesunąć płytkę z Aragonii do Nowej Kastylii najpierw ta z Nowej Kastylii musiałaby zostać przesunięta gdzie indziej.
Czyli inaczej rzecz ujmujac - chcac wykonac manewr kolegi wspomniany kilka postow wyzej - trzeba by go bylo na dwie karty przeprowadzic? Dobrze rozumiem?
Rzecz o tyle byla wazna, ze punktacja zmieniala sie diametralnie...:)
PlanShow - Srodziemie
Z PlanShow --> http://planshow.blox.pl (PlanshowB)
Czas na PlanshowC
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: El Grande

Post autor: mst »

aswiech pisze:Czyli inaczej rzecz ujmujac - chcac wykonac manewr kolegi wspomniany kilka postow wyzej - trzeba by go bylo na dwie karty przeprowadzic? Dobrze rozumiem?
Tak.

A zamiana tych tablic miejscami wymagałaby nawet 3 kart. :)
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
Qlaqs
Posty: 493
Rejestracja: 17 lut 2008, 18:38
Lokalizacja: Toruń
Has thanked: 7 times
Been thanked: 14 times

Re: El Grande

Post autor: Qlaqs »

To ja mam takie pytanie ktore nasunelo mi sie po ostatniej parti.

Czy karta akcji przesowanie krola [ta z 5 ludkami] moze przesunac krola gdzie chce czy tylko na sasiadujace pole ?

Jest tez karta doradca krola ktora na bank przesowa o jedno pole krola.

Czy teren krolewski zawsze jest tabu - odnosnie kart akcji ??
Moja skromna kolekcja to co mam, czego chce sie pozbyc i to co w drodze!
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6359
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 194 times
Been thanked: 490 times
Kontakt:

Re: El Grande

Post autor: yosz »

króla możesz przenieść na dowolne pole. Doradca przenosi o jedno pole. A od reguły że region królewski to tabu nie ma wyjątków
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
Qlaqs
Posty: 493
Rejestracja: 17 lut 2008, 18:38
Lokalizacja: Toruń
Has thanked: 7 times
Been thanked: 14 times

Re: El Grande

Post autor: Qlaqs »

To jeszcze jedno pytanie na szybko:

Czy z zamku jesli 2 graczy wybierze ten sam region to tam przenosza swoje ludziki czy sie anuluje i wracaja do prowincji ??
Moja skromna kolekcja to co mam, czego chce sie pozbyc i to co w drodze!
Awatar użytkownika
aswiech
Posty: 1014
Rejestracja: 16 sty 2007, 11:33
Lokalizacja: Myślenice/Kraków
Kontakt:

Re: El Grande

Post autor: aswiech »

yosz pisze: A od reguły że region królewski to tabu nie ma wyjątków
I warto to powiedziec na poczatku tlumaczenia zasad. Ile razy nie gralem z nowymi - zawsze bylo kombinatorstwo: "skoro wszedzie na planszy to wszedzie":)
Tlumaczac, co to Castillo - tez warto powtorzyc.
Tak z doswiadczenia tlumaczen...
PlanShow - Srodziemie
Z PlanShow --> http://planshow.blox.pl (PlanshowB)
Czas na PlanshowC
Awatar użytkownika
Qlaqs
Posty: 493
Rejestracja: 17 lut 2008, 18:38
Lokalizacja: Toruń
Has thanked: 7 times
Been thanked: 14 times

Re: El Grande

Post autor: Qlaqs »

Odkopie troche temat bo ostatnio zostalem prawie zlinczowany.

Chodzi mianowicie o karte intyganta z mozliwoscia postawienia na plansze 1 szlachcica:
- ma ona w opisie przez Folko : przesun wszystkich swoich szlachcicow na wolne pola.

Czy to musza byc wolne pola w rozumieniu - bez zadnych szlachcicow czy tak jak polska instrukcja mowi dowolne pola ??

Innymi slowy czy moge wziasc wszystkich szlachcicow z jednego pola i porostawiac ich dowolnie oprocz krolewskiego regionu ??
Moja skromna kolekcja to co mam, czego chce sie pozbyc i to co w drodze!
ODPOWIEDZ