(Warszawa) Agresor - Piątek WIBHiIŚ PW

... czyli zloty miłośników planszówek! Tu możesz także umawiać się na granie w Twoim mieście.
Awatar użytkownika
Don Simon
Moderator
Posty: 5623
Rejestracja: 10 wrz 2005, 16:28
Lokalizacja: Warszawa, sercem w Jozefowie ;-)
Been thanked: 1 time

Re: [Warszawa] AGRESOR Politechnika Inżynieria Środowiska

Post autor: Don Simon »

yosz pisze:Jak dobrze pójdzie to będę o 16. Agnieszka pewnie będzie o 17:30. Pogram we wszystko z głównym nastawieniem na Chicago Express, a Aga na Diamond's Club :)
To jesli Aga na mnie poczeka to moge wytlumaczyc reguly i ekipa (max 4-os) moze zaczac gre.
Każdy może,prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się.Tak więc z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9479
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: [Warszawa] AGRESOR Politechnika Inżynieria Środowiska

Post autor: MichalStajszczak »

Don Simon pisze:Mam Diamond's Club
Robię właśnie tłumaczenie Diamonds Club i zauważyłem, że poprzednio trochę źle graliśmy:
1. Gracz może przechować do następnej rundy jeden niekompletny "zestaw importowy" tzn.
- statek i list
- statek i kopalnię
- list i kopalnię
- pojedynczy statek, list albo kopalnię
Jeżeli ma np. 2 statki, to jeden musi oddać
2. Jeżeli gracz wybierze akcję "pieniądze", natychmiast dostaje jedną monetę. (Przypominam też, że pozycja na linii pieniądze oznacza nie ile gracz dostaje, ale ile monet posiada na początku rundy. Jeżeli ktoś ma pionek na pozycji 12 i zostały mu 4 monety, to bierze 8 monet.)
3. Jeżeli gracz nie zapełni odpowiednimi budowlami trzech pól obowiązkowych u góry swojej planszy, nie może stawiać nic na ciemnych polach po prawej stronie na dole planszy. (Wprawdzie tego przypadku w ubiegły piątek nie było, ale ponieważ Szymon o tym nie mówił, więc na wszelki wypadek to napisałem)
Awatar użytkownika
samur
Posty: 770
Rejestracja: 06 maja 2008, 12:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: [Warszawa] AGRESOR Politechnika Inżynieria Środowiska

Post autor: samur »

I znowu.. :/ Niestety, bede dzisiaj dopiero kolo 17:30 - 17:45. Mam ze soba Cavum i One More Barell.

Pancho sory, ale nie wzialem Sylli. Mialem z samego rana wazne spotkanie, do tego musialem zabrac podkoszulki, i nie mialem juz jak tego zmiescic.
-->
To, co mam: http://tinyurl.com/5pg3nu
Moj blog okolo-growy: http://blog.samur.pl
<--
Awatar użytkownika
Don Simon
Moderator
Posty: 5623
Rejestracja: 10 wrz 2005, 16:28
Lokalizacja: Warszawa, sercem w Jozefowie ;-)
Been thanked: 1 time

Re: [Warszawa] AGRESOR Politechnika Inżynieria Środowiska

Post autor: Don Simon »

MichalStajszczak pisze:
Don Simon pisze:Mam Diamond's Club
Robię właśnie tłumaczenie Diamonds Club i zauważyłem, że poprzednio trochę źle graliśmy:
Dzieki za poprawki - zwlaszcza pierwsza moze zmienic obraz gry. Ale z tego co widze moze byc tylko lepiej :-).
Każdy może,prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się.Tak więc z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9479
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: [Warszawa] AGRESOR Politechnika Inżynieria Środowiska

Post autor: MichalStajszczak »

Don Simon pisze:zwlaszcza pierwsza moze zmienic obraz gry
Na pewno może zmienić taktykę. Ja kilka razy przepłaciłem, bo chciałem zamknąć drugi zestaw importowy, żeby nie stracić dwóch wziętych już elementów.
Jans
Posty: 292
Rejestracja: 14 lut 2005, 19:33
Lokalizacja: Warszawa

Re: [Warszawa] AGRESOR Politechnika Inżynieria Środowiska

Post autor: Jans »

A co i kto będzie już od 16? Bo zastanawiam się czy warto zdążyć :)

Qrcze a może by tak przerzucić się na wojenniaki - ktoś zgłaszał NW (tylko, że to cały wieczór :(), ktoś Hannibala...
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: [Warszawa] AGRESOR Politechnika Inżynieria Środowiska

Post autor: Geko »

Ja tylko potwierdzam, że przybywam tradycyjnie o 17tej. Mam ze sobą liczne pokłady chęci konsumowania nowości z Essen, dzięki uprzejmości tych, którzy je przyniosą :mrgreen:
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6359
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 194 times
Been thanked: 490 times
Kontakt:

Re: [Warszawa] AGRESOR Politechnika Inżynieria Środowiska

Post autor: yosz »

Geko pisze:Mam ze sobą liczne pokłady chęci konsumowania nowości z Essen, dzięki uprzejmości tych, którzy je przyniosą :mrgreen:
Znaczy na tzw: "krzywy ryj" :mrgreen: Ja też.. zresztą jak każdy ;)
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
Athotis
Posty: 331
Rejestracja: 29 gru 2006, 17:16
Lokalizacja: Warszawa\Białystok

Re: [Warszawa] AGRESOR Politechnika Inżynieria Środowiska

Post autor: Athotis »

Postaram się być na 16tą.

Yosz nie zapomnij wiesz o czym ;)
berem
Posty: 1218
Rejestracja: 26 sie 2008, 14:24
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: [Warszawa] AGRESOR Politechnika Inżynieria Środowiska

Post autor: berem »

Jans - potrzebujemy jeszcze 1 gracza do Napoleonic wars i od 16:00 mam nadzieje że wszyscy przyjdą.
Jans
Posty: 292
Rejestracja: 14 lut 2005, 19:33
Lokalizacja: Warszawa

Re: [Warszawa] AGRESOR Politechnika Inżynieria Środowiska

Post autor: Jans »

OK, spróbuję NW, mam nadzieję, że sprawnie skończymy.
Tylko nie znam zasad, choć znam HiS - mam wrażenie, że mechanika zbliżona. Kto jeszcze jest do NW?
Awatar użytkownika
dezerter
Posty: 182
Rejestracja: 18 paź 2007, 09:42
Lokalizacja: Szczęśliwice

Re: [Warszawa] AGRESOR Politechnika Inżynieria Środowiska

Post autor: dezerter »

Dziękuję za rozgrywkę w Diamonds Club - śliczna gra, ale wiadomo, ekonomia to nie moja działka, byłem ostatni jak zwykle. Niesamowite doświadczednie z dywanami w Marakeszu...("Suleika") - równie dobrze to mogłoby się rozgrywać w średniowiecznej Europie z prowincjami zamiast dywanów i królem zamiast handlarza albo w Galaktyce z Imperatorem i układami planetarnymi. Zabawa ta sama - czyli monopolka po arabsku.
Awatar użytkownika
stalker
Posty: 2594
Rejestracja: 24 cze 2004, 23:14
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 33 times
Been thanked: 13 times

Re: [Warszawa] AGRESOR Politechnika Inżynieria Środowiska

Post autor: stalker »

Długo mnie nie było, ale wreszcie dotarłem i trochę pograłem. A ja bardzo dziękuję Siepowi (pamiętam już żeby odmieniać) i Zephyrowi (nie pomyliłem Cię z kimś? :) ) za partyjkę Ingenious na rozgrzewkę a następnie współgrę z Samurem w Cavum. Cavum ciekawe, w sumie chętnie spróbowałbym jeszcze raz.
Lukasz M. Pogoda | w biblioteczce | zainteresowało mnie
Warszawskie spotkania projektantów i testerów gier planszowych. Chcesz pomóc w testowaniu lub masz swój projekt? Monsoon Group pomoże! Informacje na forum tutaj. Zapraszamy!
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: [Warszawa] AGRESOR Politechnika Inżynieria Środowiska

Post autor: Geko »

Dziękując planszomaniakom, dzięki którym poznałem wczoraj nowości, śpieszę z wrażeniami z rozgrywek:

Diamonds Club
Bardzo ładnie wydana gra, gdzie jako angielska arystokracja (znudzona ciągłym piciem herbaty) zajmujemy się się importowaniem różnokolorowych klejnotów, by potem inwestować je w rozbudowę naszego ogrodu. Czyli zakup fontann, ogrodów różanych, oranżerii, drzew, zwierząt i czego tam jeszcze. Od strony mechanicznej gdzieś tam daleko na horyzoncie majaczy nam Goa. Czyli znów mamy swoje plansze na których rozwijamy trzy dziedziny i wystawiamy kafelki, znów mamy planszę centralną na której coś kupujemy, znów mamy kupowanie budynków za określone kombinacje dóbr, itp. Na szczęście gra jest na tyle inna, że wspomnienie Goa zupełnie tu nie przeszkadza. Całość jest lżejsza, mniej abstrakcyjna i ma jedno rewelacyjne rozwiązanie - zakup akcji. Otóż co rundę mamy losowo rozłożone akcje (kwadraty) na planszy centralnej. I po kolei je kupujemy. Każda akcje bazowo kosztuje jedną monetę, którą kładziemy na akcji. Ale gdy kupujemy akcję, która sąsiaduje bokami z już zakupionymi akcjami (czyli takimi na których są monety) to płacimy o tę ilość monet więcej. Np. gdy kupujemy akcję, z którą sąsiadują z lewej dwie monety a z góry jedna, to płacimy za nią aż cztery. I właśnie to świetnie sprawdza się w praktyce.
Ogólnie Rudiger (nie Ludwik) Dorn dał nam solidną i elegancką eurogrę, w którą bardzo dobrze się gra.

Race for the Galaxy z dodatkiem The Gathering Storm
Co tu dużo pisać, po prostu jeszcze więcej Race'a w Race'ie. Graliśmy w 5 osób z celami i moim zdaniem (na ten moment) nie psują one gry, a wręcz dodają jej głębi. Nowe światy startowe są całkiem ciekawe. Nowe karty (mimo, że nie ma ich tak wiele) potrafią całkiem nieźle wpłynąć na pewne aspekty rozgrywki (np. karta pozwalająca na podwójne zasiedlenie planet [Settle]). Sam grałem z nowym światem Obcych (Alien), który pozwala mi produkować dobro za cenę odrzucenia karty. Co ciekawe, wcześniej na moim miejscu grał Yosh, który też zaczynał z tym światem i zdecydowanie wygrał idąc w karty Obcych. Ja też w nie poszedłem (tak wyszło) i też udało mi się wygrać (choć nie tak zdecydowanie). Ogólnie mi się spodobało i chętnie pogram więcej. Choć trudno mi tu być obiektywnym, bo Race po prostu idealnie trafia w moje gusta.

Nefertiti
Fajna gra licytacyjna, ładnie wydana, szybka i z ciekawymi pomysłami (zamykanie rynków, czy zarabianie pieniędzy). Choć w pierwszej rozgrywce na pewno nie wie się za bardzo, jak korzystać z kart specjalnych. Ogólnie chętnie jeszcze zagram.

Dominion
No cóż, do chóru osób zachwyconych tą pozycją na razie nie zamierzam dołączyć. Gra nie jest zła, fajnie wykorzystuje mechanizm budowania talii, chętnie jeszcze zagram, ale na razie jakoś mnie to wszystko za bardzo nie rajcuje. Ot, dobieramy karty, wykonujemy akcję, kupujemy następne karty, odrzucamy resztę kart z ręki i dobieramy kolejne pięć. W efekcie nasz stos szybko się kończy i trzeba go często przetasowywać. A w kartach mamy gotówkę, punkty zwycięstwa i karty specjalne. Te karty specjalne pozwalają nam wykonać dodatkowe akcje lub zakupy, dobrać więcej kart do ręki, zmusić innych do odrzucenia lub dania nam swoich kart, dają nam dodatkowe pieniądze do wydania, itd. Ogólnie wszystko przebiega szybko (chwilami nawet za bardzo) i cała zabawa w zasadzie polega na wciąganiu do swojej talii kart, które będą nam razem ładnie działać i pozwolą nam na drogie zakupy dodatkowych kart specjalnych, kart pieniędzy i, co najważniejsze, punktów zwycięstwa. Tak, punktów zwycięstwa, bo te po prostu kupujemy i trzeba to zacząć robić w odpowiednim momencie. Kto wykupi ich najwięcej, wygra rozgrywkę ale zbyt wczesne ich kupowanie tylko zaśmieca talię. I to rozwiązanie (sposób zdobywania punktów) jest jak dla mnie mało eleganckie i dodaje grze abstrakcyjności. Z resztą tematyki w grze prawie nie czuć, wszystko bardzo szybko przeradza się w szybkie zbieranie i używanie odpowiednich kart i klimatu jest tyle, co na ilustracjach kart specjalnych. Bo karty punktów zwycięstwa (teoretycznie prowincje, księstwa czy majątki) czy pieniądze (teoretycznie miedziane, srebrne i złote) mają tylko tło i różnią się napisami i liczbami. Do tego dochodzi ciągłe tasowanie swojej talii i branie nowych kart, co na dłuższą metę jest męczące. A co ważne, tasować karty wypada porządnie. Bo używając akcji po sobie, czy robiąc duże zakupy, często odrzucamy pewne kombinacje kart. I jak słabo potasujemy stos, to potem znowu trafiamy na te kombinacje.
Podsumowując, nie specjalnie rozumiem te wszystkie zachwyty. Owszem, gra jest na swój sposób innowacyjna (budowanie talii), gra się całkiem nieźle, ale całość jest dla mnie dość abstrakcyjna i chwilami nużąca. I nie chodzi tu o to, że słabo mi szła rozgrywka, po prostu nie czuję, że koniecznie muszę znowu zagrać i, że to jest TO. A po pierwszej rozgrywce w Race for the Galaxy (która poszła mi zupełnie słabo) tak właśnie czułem.

Z resztą sami zobaczcie poniższe zdjęcia*

*Opisy są zamierzenie żartobliwe i nie odpowiadają rzeczywistości :-)
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Konrad
Posty: 167
Rejestracja: 31 paź 2007, 23:47
Lokalizacja: Warszawa

Re: [Warszawa] AGRESOR Politechnika Inżynieria Środowiska

Post autor: Konrad »

W tym tygodniu trzeba się już sztywno ustawić na Le Havre. Zbieram więc na 17.00 ekipę początkującą, do której chętnie przygarnę co najmniej jedną osobę znającą zasady. :-) Grę przyniose.
Awatar użytkownika
Trutu
Posty: 501
Rejestracja: 27 wrz 2006, 15:35
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: [Warszawa] AGRESOR Politechnika Inżynieria Środowiska

Post autor: Trutu »

Dziękuję wszystkim, którzy uczestniczyli w organizacji Games Roomu na Warsaw Open i/lub byli jako gracze robiący tłum.
Prezes

...piszę powoli, bo wiem, że czytacie powoli...
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Re: [Warszawa] AGRESOR Politechnika Inżynieria Środowiska

Post autor: jax »

Konrad pisze:W tym tygodniu trzeba się już sztywno ustawić na Le Havre. Zbieram więc na 17.00 ekipę początkującą, do której chętnie przygarnę co najmniej jedną osobę znającą zasady. :-) Grę przyniose.
Też przyniosę Le Havre. Wątpię żeby nie znalazła się wystarczająca ilość chętnych na 2 składy (a jeśli jednak tak się stanie, to zagramy razem :-) ).
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
Pancho
Posty: 2687
Rejestracja: 18 cze 2004, 08:40
Lokalizacja: W-wa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: [Warszawa] AGRESOR Politechnika Inżynieria Środowiska

Post autor: Pancho »

Ja bardzo chętnie. Le Havre z rozgrywki na rozgrywkę coraz bardziej mi się podoba. Na wyjeździe zagrałem kolejny raz w wersje uproszczoną i wreszcie w pełną. Piszę się tylko na pełną, jest znacznie ciekawsza niż ta dla początkujących.
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: [Warszawa] AGRESOR Politechnika Inżynieria Środowiska

Post autor: Geko »

Konrad pisze:W tym tygodniu trzeba się już sztywno ustawić na Le Havre. Zbieram więc na 17.00 ekipę początkującą, do której chętnie przygarnę co najmniej jedną osobę znającą zasady. :-) Grę przyniose.
To ja się piszę koniecznie na Hawr. Poza tym, jakby się udało spróbować w końcu Space Alert, to byłbym dźwięczny :mrgreen:
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
Valmont
Posty: 1461
Rejestracja: 04 cze 2004, 08:08
Lokalizacja: Warszawa -serce w Białymstoku ;)

Re: [Warszawa] AGRESOR Politechnika Inżynieria Środowiska

Post autor: Valmont »

Zjawię się w końcu w najbliższy piątek. A ponieważ jestem właśnie na urlopie to będę od 16. Zobaczę co wezmę, raczej nie będę jednak rozkładał swojego nowego nabytku - Pursuit of Glory od GMT, bo to za długie a dawno nie byłem i skupiłbym się na większej ilości tytułów.
Wpieriod! - niekoniecznie efektywnie, ale efektownie.
Awatar użytkownika
Sztefan
Posty: 1690
Rejestracja: 01 wrz 2006, 17:18
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times

Re: [Warszawa] AGRESOR Politechnika Inżynieria Środowiska

Post autor: Sztefan »

To jak się zaczynają zamówienia ;), to ja chętnie spróbuje Comuni i Chicago Express.
Awatar użytkownika
siepu
Posty: 1198
Rejestracja: 14 gru 2007, 22:10
Lokalizacja: Olecko / Warszawa
Has thanked: 270 times
Been thanked: 296 times

Re: [Warszawa] AGRESOR Politechnika Inżynieria Środowiska

Post autor: siepu »

Tym razem chcę w końcu pograć ;)
Piszę się na Le Havre, mogą być nawet 2 partie, i dodatek do Race'a.
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6359
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 194 times
Been thanked: 490 times
Kontakt:

Re: [Warszawa] AGRESOR Politechnika Inżynieria Środowiska

Post autor: yosz »

Le Havre z chęcią. Jeszcze bardziej Chicago Express - czy ktoś mógłby przynieść i wyjaśnić zasady?

Wezmę Race'a z dodatkiem + jakieś drobnice
Ostatnio zmieniony 11 lis 2008, 22:47 przez yosz, łącznie zmieniany 1 raz.
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 3 times

Re: [Warszawa] AGRESOR Politechnika Inżynieria Środowiska

Post autor: melee »

Standardowo przez kilka tygodni będę przynosił Age of Steam, zapraszam wszystkich.
Poza tym chętnie zagram w:

- Giants
- Le Havre (pełna wersja)
- Space Alert (bardziej zaawansowany scenariusz)
- Chicago Express (mogę przynieść)
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6359
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 194 times
Been thanked: 490 times
Kontakt:

Re: [Warszawa] AGRESOR Politechnika Inżynieria Środowiska

Post autor: yosz »

melee pisze:Standardowo przez kilka tygodni będę przynosił Age of Steam, zapraszam wszystkich.
Początkujących również? ;) Znowu piątek wydaje mi się strasznie krótki. Jakieś granie w weekend? Tym razem powinienem mieć czas.
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
ODPOWIEDZ