(Warszawa) Agresor - Piątek WIBHiIŚ PW

... czyli zloty miłośników planszówek! Tu możesz także umawiać się na granie w Twoim mieście.
Awatar użytkownika
Sztefan
Posty: 1690
Rejestracja: 01 wrz 2006, 17:18
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times

Re: [Warszawa] AGRESOR Politechnika Inżynieria Środowiska

Post autor: Sztefan »

Pancho pisze:Chciałbym w końcu zaapelować o zaprzestanie stosowania tego podziału na Le Havre podstawowy i zaawansowany! :) To nie Agricola, gdzie faktycznie istniała spora różnica między wersją rodzinną, a zaawansowaną. Tutaj jest po prostu wersja skrócona i normalna, głównie odwołująca się do czasu rozgrywki. Ja bym wręcz nawoływał do rozgrywania wersji normalnej od razu, o ile tylko czas pozwala. Jest znacznie bardziej interesująca i wciągająca, a w żadnym wypadku nie trudniejsza. Mnogość surowców, które mamy na początku w wersji skróconej powoduje, że rozgrywka dostarcza niewielkich wyzwań i może spowodować, że wyciągniemy niepełne wnioski o samej grze.
Co prawda w Le Havre nie grałem, więc nie wiem jak to wygląda, jeżeli jednak podobnie jak w TtA, to może właśnie lepiej zagrać w wersję krótką? Skoro gra trwa długo, a z nowicjuszami bardzo długo, to tak naprawdę zamiast cieszyć się "prawdziwą" grą możemy narzekać na długi czas rozgrywiki. Szczególnie jak w połowie załapaiemy o co chodzi i zorientujemy się, że nie mamy już zupełnie szans, bo coś tam zrobiliśmy nieoptymalnie, a tu jeszcze 2 godziny gry przed nami.

Pierwsza partia w grę skomlikowaną i tak nie jest nigdy miarodajna. Trzeba ją traktowac jako obycie się z mechaniką.

Tak jak pisałem nie wiem jak jest z Le Havre. To tylko takie przemyślenia czysto teoretyczne.
Awatar użytkownika
Pancho
Posty: 2687
Rejestracja: 18 cze 2004, 08:40
Lokalizacja: W-wa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: [Warszawa] AGRESOR Politechnika Inżynieria Środowiska

Post autor: Pancho »

Sztefan pisze:Tak jak pisałem nie wiem jak jest z Le Havre. To tylko takie przemyślenia czysto teoretyczne.
Drogi Pawle, ale po co teoretyzować na podstawie nieznajomości tematu? :) To nie jest Tta, to nie jest Agricola, to nie jest Confucius, to nie jest The Republic of Rome, gdzie jasno przebiega podział pomiędzy wersją dla początkujących i zaawansowanych i do którego warto się stosować. Tu jest podział - szybka i długa gra, gdzie szybka właśnie zabiera sporo radości z gry. Co więcej, moim zdaniem, szybka powoduje większy mętlik w głowie, bo możesz sobie pozwolić na wszystko, na każdy budynek. Masz duży wybór, nie wiesz jeszcze po co ci w ogóle te budynki są, a możesz od razu który chcesz wybudować. W normalnej nie masz takich problemów, wybierasz jeden, a o reszcie póki co zapominasz.

Zresztą instrukcja tylko w jednym przypadku zaleca grę dla zaawansowanych - w trybie dla 5 graczy. Nie ważne czy to skrócona wersja czy pełna. Właśnie z powodu największej długości rozgrywki, która może wykończyć nerwowo początkujących.

Ale róbcie oczywiście jak wolicie, ja tylko dałem radę. Obie moje pierwsze rozgrywki to były partie skrócone, dlatego, że nie mieliśmy czasu. Obie były słabsze od pełnych, nudniejsze, irytowała mnie mnogość surowców i jakbym miał wybór to bym tego nie powtórzył.
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6359
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 194 times
Been thanked: 490 times
Kontakt:

Re: [Warszawa] AGRESOR Politechnika Inżynieria Środowiska

Post autor: yosz »

zgadzam się z Pancho - dzięki temu że na początku jest mało surowców gra idzie płynnie i b. szybko. Gdybym od początku miał tyle surowców co w wersji skróconej bym chyba oszalał.

Niestety druga rozgrywka w Le Havre mnie trochę zawiodła :( Nie umiem na razie w tę grę grać ;) Do około 12-13 rundy idzie mi całkiem nieźle a potem maksymalna walka o przetrwanie. Za pierwszym razem to mi się podobało za drugim już nie :P Nastawiłem się z góry na jakąś strategię i po raz drugi gra udowodniła, że działa podobnie jak Agricola: trzeba iść po trochę we wszystko (to tylko moje odczucia i chętnie podyskutuję w odpowiednim wątku ;) ) wygrała Iza która nie kombinowała za bardzo i robiła ruchy optymalne w danej chwili bez większego planu (a przynajmniej takie sprawiała wrażenie ;) )

Z Jaxem zauważliśmy że zafixowanie się na jedną rzecz się nie opłaca. Ja dodatkowo uważam że nie warto zbierać masy żetonów jednego rodzaju żeby je potem przetworzyć np: duużo bydła żeby przerobić na mięso - mam kilka sztuk to je przerabiam i na jakiś czas mam z głowy.

Poza tym w nic większego nie grałem :)
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 3 times

Re: [Warszawa] AGRESOR Politechnika Inżynieria Środowiska

Post autor: melee »

to tylko dodam, że właśnie nastawiłem się na masę bydła, odpuściłem całkiem niektóre elementy (np. zbudowałem w czasie gry 2 budynki) i wygrałem
Konrad
Posty: 167
Rejestracja: 31 paź 2007, 23:47
Lokalizacja: Warszawa

Re: [Warszawa] AGRESOR Politechnika Inżynieria Środowiska

Post autor: Konrad »

melee pisze:to tylko dodam, że właśnie nastawiłem się na masę bydła, odpuściłem całkiem niektóre elementy (np. zbudowałem w czasie gry 2 budynki) i wygrałem
Dodaj, że nabiłeś sobie to zwyciestwo na początkujących. ;-) Drugi raz tak łatwo byśmy się nie dali! :D
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 3 times

Re: [Warszawa] AGRESOR Politechnika Inżynieria Środowiska

Post autor: melee »

drugi raz Was załatwię na budynkach ;)
a i tak najbardziej nie mogłem przeboleć, że zjadłem jeden chleb i brakło mi go bagietek :roll:
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6359
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 194 times
Been thanked: 490 times
Kontakt:

Re: [Warszawa] AGRESOR Politechnika Inżynieria Środowiska

Post autor: yosz »

wszystko zależy od współgraczy - wystarczy ze druga osoba poszłaby też w bydło i miałbyś kłopoty ;)
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
ja_n
Recenzent
Posty: 2303
Rejestracja: 28 lip 2004, 10:42
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: [Warszawa] AGRESOR Politechnika Inżynieria Środowiska

Post autor: ja_n »

Pancho pisze:Chciałbym w końcu zaapelować o zaprzestanie stosowania tego podziału na Le Havre podstawowy i zaawansowany! :) To nie Agricola, gdzie faktycznie istniała spora różnica między wersją rodzinną, a zaawansowaną. Tutaj jest po prostu wersja skrócona i normalna, głównie odwołująca się do czasu rozgrywki.
Napisałeś powyżej coś, z czym poniżej sam się nie zgadzasz. :lol:
Pancho pisze:Ja bym wręcz nawoływał do rozgrywania wersji normalnej od razu, o ile tylko czas pozwala. Jest znacznie bardziej interesująca i wciągająca, a w żadnym wypadku nie trudniejsza.
To jest pierwsza wychwycona przez Ciebie różnica między obydwoma wersjami - wersja zaawansowana jest znacznie bardziej interesująca. Z drugą częścią tego zdania niestety znowu się poniżej sam nie zgadzasz. :shock:
Pancho pisze:Mnogość surowców, które mamy na początku w wersji skróconej powoduje, że rozgrywka dostarcza niewielkich wyzwań i może spowodować, że wyciągniemy niepełne wnioski o samej grze.
Czyli jednak rozgrywka zaawansowana jest trudniejsza, bo podstawowa dostarcza niewielkich wyzwań. I mamy kolejną różnicę między wersjami, a więc ponowne zaprzeczenie pierwszej tezy. :P
Awatar użytkownika
Pancho
Posty: 2687
Rejestracja: 18 cze 2004, 08:40
Lokalizacja: W-wa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: [Warszawa] AGRESOR Politechnika Inżynieria Środowiska

Post autor: Pancho »

Cóż Jacku, jak cię bawi łapanie za słówka i ignorowanie tego co później napisałem to co mam powiedzieć...miłej zabawy w takim razie :) Dodałem też coś o mętliku w głowie w skróconej wersji, ale tego już twój wywód nie raczył zauważyć.
Awatar użytkownika
ragozd
Posty: 3429
Rejestracja: 09 lut 2005, 14:27
Lokalizacja: W-wa CK Tar-ho-min
Kontakt:

Re: [Warszawa] AGRESOR Politechnika Inżynieria Środowiska

Post autor: ragozd »

ja_n pisze:Czyli jednak rozgrywka zaawansowana jest trudniejsza, bo podstawowa dostarcza niewielkich wyzwań. I mamy kolejną różnicę między wersjami, a więc ponowne zaprzeczenie pierwszej tezy. :P
To ja tez polapie za slowka :P zwlaszcza ze wnioski nie sa logiczne :P Male czy duze wyzwanie nie musi oznaczac roznego poziomu trudnosci :P
Pancho chodzi, ze wesja skrocona nie musi byc reprezentatywna dla gry i moze wyrabiac mylne osady - a jedyna jej zaleta jest szybkosc.
Ja rozegralem ostatnio dwie partie Agricoli z kartami u nowicuszy - i, o dziwo, wszyscy lepiej odebrali gre. Nie grali oczywiscie optymalnie, ale poznali calosciowo rozgrywke. Gracz majacy doswiadczenie z innymi grami radzil sobie z tym znakomicie, i teraz zawsze bede zalecal gre z kartami nowym osobom w Agricole.
Dziekuje tez Pancho za ostrzezenie przed skroconym Le Havre - w moim pprzypadku to podwojne zlo taka wersja ;)
"Jesteś inżynierem - wszystko co mówisz jest nienormalne".
Moja lista gier Mój blog
Lepiej zaliczać się do niektórych, niż do wszystkich
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6490
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 614 times
Been thanked: 971 times

Re: [Warszawa] AGRESOR Politechnika Inżynieria Środowiska

Post autor: Odi »

Wyczytałem, że graliście w Giants.

Może pokusicie się o jakieś bogatsze opinie odnośnie tej gry w dedykowanym wątku?
Przymierzam się do zakupu, a o opinii o tej grze wciąż dość mało... 8)
Awatar użytkownika
dezerter
Posty: 182
Rejestracja: 18 paź 2007, 09:42
Lokalizacja: Szczęśliwice

Re: [Warszawa] AGRESOR Politechnika Inżynieria Środowiska

Post autor: dezerter »

Czy granie w HIS w najbliższy piatek jest aktualne? Coś wstępnie (bardzo wstepnie) wspominał na ten temat Pędrak, a Leo był tym drugim. Jakby co, piszę się na trzeciego. Chyba, że o czyms nie wiem i jestem już czwarty, piąty .... byle nie siódmy!
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: [Warszawa] AGRESOR Politechnika Inżynieria Środowiska

Post autor: zephyr »

Grałem w Le Harve wersję normalną i zastanawiam się czy skrócona nie jest jednak lepszą opcją na pierwszą rozgrywkę.

W 4 osoby gra była dość długa, a nie znając przynajmniej najważniejszych z 30 (!) dostępnych w grze budynków podstawowych ciężko podejmować świadome decyzje.

W wersję podstawową nie grałem, ale jeśli wybór budynków jest reprezentatywny to taki przyspieszony kurs nie brzmi źle - można by zobaczyć zależności w praktyce szybciej niż w normalnej grze... ale to tylko spekulacje, nie widziałem to cięzko powiedzieć
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 3 times

Re: [Warszawa] AGRESOR Politechnika Inżynieria Środowiska

Post autor: melee »

Właśnie odebrałem After the Flood i Steel Driver, tak więc na najbliższy piątek mam takie plany, do których zapraszam:

- Steel Driver
- Age of Steam
- After the Flood
- Diamonds Club (tu ktoś musiałby przynieść grę)
Awatar użytkownika
steady
Posty: 1034
Rejestracja: 25 wrz 2006, 17:51
Lokalizacja: Wrocław

Re: [Warszawa] AGRESOR Politechnika Inżynieria Środowiska

Post autor: steady »

Hmm, nie wpadłbyś do Wrocka? :)
Awatar użytkownika
Don Simon
Moderator
Posty: 5623
Rejestracja: 10 wrz 2005, 16:28
Lokalizacja: Warszawa, sercem w Jozefowie ;-)
Been thanked: 1 time

Re: [Warszawa] AGRESOR Politechnika Inżynieria Środowiska

Post autor: Don Simon »

melee pisze:Właśnie odebrałem After the Flood i Steel Driver, tak więc na najbliższy piątek mam takie plany, do których zapraszam:

- Steel Driver
- Age of Steam
- After the Flood
- Diamonds Club (tu ktoś musiałby przynieść grę)
Moge przyniesc ostatnie, a chetnie zagram w obie gry Wallace.
Każdy może,prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się.Tak więc z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.
Awatar użytkownika
Pancho
Posty: 2687
Rejestracja: 18 cze 2004, 08:40
Lokalizacja: W-wa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: [Warszawa] AGRESOR Politechnika Inżynieria Środowiska

Post autor: Pancho »

Ja też.
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 3 times

Re: [Warszawa] AGRESOR Politechnika Inżynieria Środowiska

Post autor: melee »

steady pisze:Hmm, nie wpadłbyś do Wrocka? :)
ostatnio nie chciałeś zagrać w AoS :p
choć chyba z innych powodów ;)

No to do After the Flood jest już komplet, śmiesznie z taką grą na 3 osoby, nie ma co się zastanawiać w ile osób będzie najlepiej :)
Za to w Steel Driver'a pewnie najlepiej się gra w 4 osoby
Weźcie pliz jeden egzemplarz Diamonds Club, może uda mi się we wszystko zagrać, będę po 16
Awatar użytkownika
steady
Posty: 1034
Rejestracja: 25 wrz 2006, 17:51
Lokalizacja: Wrocław

Re: [Warszawa] AGRESOR Politechnika Inżynieria Środowiska

Post autor: steady »

melee pisze:ostatnio nie chciałeś zagrać w AoS :pchoć chyba z innych powodów
Steam na horyzoncie, przeczekam :).
Awatar użytkownika
Don Simon
Moderator
Posty: 5623
Rejestracja: 10 wrz 2005, 16:28
Lokalizacja: Warszawa, sercem w Jozefowie ;-)
Been thanked: 1 time

Re: [Warszawa] AGRESOR Politechnika Inżynieria Środowiska

Post autor: Don Simon »

melee pisze: No to do After the Flood jest już komplet, śmiesznie z taką grą na 3 osoby, nie ma co się zastanawiać w ile osób będzie najlepiej :)
Za to w Steel Driver'a pewnie najlepiej się gra w 4 osoby
Weźcie pliz jeden egzemplarz Diamonds Club, może uda mi się we wszystko zagrać, będę po 16
Ja bede pewnie dopiero ok 18, to sobie najpierw zagraj w Age of Steam :-). Diamond's Club wezme, ale raczej ustapie miejsca innym.
Każdy może,prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się.Tak więc z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Re: [Warszawa] AGRESOR Politechnika Inżynieria Środowiska

Post autor: jax »

Czy wiecie skąd wziąć angielskie reguły do Diamonds Club?
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
Valmont
Posty: 1461
Rejestracja: 04 cze 2004, 08:08
Lokalizacja: Warszawa -serce w Białymstoku ;)

Re: [Warszawa] AGRESOR Politechnika Inżynieria Środowiska

Post autor: Valmont »

melee pisze: Za to w Steel Driver'a pewnie najlepiej się gra w 4 osoby
Weźcie pliz jeden egzemplarz Diamonds Club, może uda mi się we wszystko zagrać, będę po 16
Ja do Steel Drivera bardzo chętnie.
Wpieriod! - niekoniecznie efektywnie, ale efektownie.
Awatar użytkownika
stalker
Posty: 2594
Rejestracja: 24 cze 2004, 23:14
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 33 times
Been thanked: 13 times

Re: [Warszawa] AGRESOR Politechnika Inżynieria Środowiska

Post autor: stalker »

jax pisze:Czy wiecie skąd wziąć angielskie reguły do Diamonds Club?
A Michał przypadkiem nie sprzedaje z polską? :)
Lukasz M. Pogoda | w biblioteczce | zainteresowało mnie
Warszawskie spotkania projektantów i testerów gier planszowych. Chcesz pomóc w testowaniu lub masz swój projekt? Monsoon Group pomoże! Informacje na forum tutaj. Zapraszamy!
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9479
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: [Warszawa] AGRESOR Politechnika Inżynieria Środowiska

Post autor: MichalStajszczak »

jax pisze:Czy wiecie skąd wziąć angielskie reguły do Diamonds Club?
Na stronie producenta są linki do instrukcji po angielsku, francusku, włosku i holendersku
stalker pisze:A Michał przypadkiem nie sprzedaje z polską?
Sprzedaje - ale jax uważa, że bardziej klimatyczne jest granie po angielsku :D
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Re: [Warszawa] AGRESOR Politechnika Inżynieria Środowiska

Post autor: jax »

Dzieki Michale za linka.
A instrukcja po angielsku jest pewnie bardziej klimatyczna, ale mi bardziej chodzi o to ze ja juz posiadam te gre w wersji niemieckiej wiec nie jestem zainteresowany ponownym zakupem :)
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
ODPOWIEDZ