San Juan vs Race for the Galaxy

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
Jar
Posty: 422
Rejestracja: 02 sty 2007, 17:10
Lokalizacja: Tychy

San Juan vs Race for the Galaxy

Post autor: Jar »

Witam interesuje mnie porównanie tych gier. Czytałem, że są dosyc podone. Ciekawy jestem czym się różnią i co jest bardziej grywalne? Jak na razie grałem tylko w RjtG, do SJ nie mam dojścia żeby przetestować. którąś z nich chętnie kupię ale grać mam zamiar z żoną, której bardziej bypasowały realia Puerto Rico niż Gwiezdnych Wojen. Najważniejsze jednak żeby dobrze się grało.
Czekam na jakieś opinie.
bb.bartosz
Posty: 217
Rejestracja: 17 cze 2006, 10:31
Lokalizacja: Łódź

Re: San Juan vs Race for the Galaxy

Post autor: bb.bartosz »

san juan ma dwie wersje komputerowe(java o ile pamiętam) także można przetestować grę bez ponoszenia kosztów. można w nie grać z komputerem. no i możesz rzućić okiem na instrukcje do san juan
rebel udostępnia tłumaczenie
a bgg oryginał i wersje komputerowe
http://www.boardgamegeek.com/files/boar ... 7?sort=hot

moje zdanie (race kupiłem tydzień temu, san juan znam z komputera, bardzo lubię puerto rico):
obecnie nie ma sensu zawracać sobie głowy san juan, chyba że twoich współgraczy totalnie odpycha od SF , albo większa komplikacja/ilość angielskiego będzie dużym problemem.

Race jest bardziej skomplikowane (więcej faz, więcej unikalnych kart, bardziej skompilowane działanie kart- dużo ikonek) ale nam całkowicie wynagradza to jakością i niepowtarzalnością każdej rozgrywki. Działanie kart wchodzi do głowy po 3 rozgrywce, potem pozostaje się już tylko cieszyć szybką , a jednoczesnie pełną istotnych strategicznych decyzji grą .

Nie od rzeczy jest też promocyjna cena gry w rebelu i gryplanszowe.pl ( w tym drugim nawet niższa, i dodają polską instrukcję).
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: San Juan vs Race for the Galaxy

Post autor: Andy »

San Juan nie znam, ale nie przypuszczam, żeby mogło być coś lepszego od Race for the Galaxy (to żart, ale nie do końca ;) )

Cytuję za BGG zestaw różnic między obiema grami:
Some of the significant differences between San Juan and Race for the Galaxy include:

ROLE SELECTION
San Juan: Players pick roles one at a time in turn order. A role that is picked is unavailable to be picked by other players. Each role has exactly one advantage for the one who picked it.
RftG: Players pick roles secretly and simultaneously. Multiple players can possibly pick the same role. Some roles have two advantages of which the player who picked the role must choose one.

THEME & GAMEPLAY
San Juan: Tightly linked to Puerto Rico creating a gameplay experience that feels like a lighter, faster version of the boardgame.
RftG: Space theme that is completely divorced from its Puerto Rico roots allowing for some divergence from the original's gameplay.

6-COST CARDS
San Juan: Their only function is to generate end-of-game victory point bonuses in exactly the same spirit as the "big buildings" of Puerto Rico.
RftG: Function as end-of-game victory point bonuses but also provide benefits and advantages during gameplay.

EXPANDABILITY & PLAYERS
San Juan: As of now there are no expansions announced and number of players is limited to 2-4
RftG: Two expansions already designed and planned to be released in the future. The base game is 2-4 players but the eventual expansions will increase that to 1-6 players. The first expansion is named The Gathering Storm.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
eazydoor
Posty: 218
Rejestracja: 30 sty 2007, 12:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: San Juan vs Race for the Galaxy

Post autor: eazydoor »

Jar pisze:Najważniejsze jednak żeby dobrze się grało.
Czekam na jakieś opinie.
Moim zdaniem zapomnij o SJ, ciekawa, ale szybko się znudzi, znacznie lepiej jest kupić RftG, szczególnie, że jest obecnie w różnych promocjach. Później, jeżeli nie masz, kupisz Puerto Rico i będzie wspaniały komplet :D
Dziedzic cukrowej pamięci :)
ODPOWIEDZ