Dominion (Donald X. Vaccarino)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Pancho
Posty: 2687
Rejestracja: 18 cze 2004, 08:40
Lokalizacja: W-wa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Dominion

Post autor: Pancho »

Firenski pisze:Pancho - ja rozumiem, że możliwość wyboru losowych kart może urozmaicić rozgrywkę, ale zestaw startowy proponowany jest jako zestaw dla początkujących (podobno dobrze zrównoważony). Dlatego po paru rozgrywkach, gdy okazuje się, że nie ma potrzeby kupować innych kart oprócz kowala i kart skarbów to sytuacja staje się denerwująca.
Proponowany jest dla początkujących, w sensie jako pierwsza rozgrywka. Aby zapoznać się z zasadami. Później już tylko losujesz nowe układy. Mielenie takie samego rozkładu kart jest słabym pomysłem, bo faktycznie szybko można dojść do strategii lepszej od innych. Siłą Dominion jest właśnie fakt, że masz losowy układ, musisz się w nim odnaleźć i wygrać. Posłuchaj dobrej rady i losuj układy.
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Dominion

Post autor: mst »

Pancho pisze:Mielenie takie samego rozkładu kart jest słabym pomysłem, bo faktycznie szybko można dojść do strategii lepszej od innych.
Jak pisałem wcześniej ja zawsze losuję zestaw kart ale z drugiej strony czasami układ jest tak ciekawy, że warto byłoby spróbować go rozegrać po raz drugi czy trzeci. :)
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
Filippos
Posty: 2466
Rejestracja: 02 sty 2007, 16:54
Lokalizacja: Wawa, sercem w Wawie, nogą w wawie i innymi częściami ciała też;))

Re: Dominion

Post autor: Filippos »

Na BGG wypowiadał się jeden z testerów gry i powiedział że w czasie testów wielokrotnie próbowali strategii "tylko kasa" i wyszło im że z doświadczonym przeciwnikiem zawsze się tak przegra.
Nadal podtrzymuje swoje zdanie, że jeśli wygrywasz z samą kasą to znaczy że twoi przeciwnicy są mało efektywni w swoich strategiach i kupują jakieś zbędne karty. Naprawdę posłuchaj rad pancha i mst i zagraj z losowym zestawem kart, a jeśli chcesz koniecznie sprawdzić czy da się pokonać twoją strategię "dwóch kowali" w układzie startowym wejdź sobie na http://www.brettspielwelt.de i zobacz jak starzy dominiomaniacy cię pojadą :wink:
Zwykle gram w to co mam
Moja strona o projektowaniu: http://milunski.com/
Awatar użytkownika
ragozd
Posty: 3429
Rejestracja: 09 lut 2005, 14:27
Lokalizacja: W-wa CK Tar-ho-min
Kontakt:

Re: Dominion

Post autor: ragozd »

to chyba najlepszy sposob na weryfikacje ;)
cezner pisze: Nie popełniacie błędu. Prawdopodobnie przy zestawie początkowym to jedyna słuszna strategia.
cezner pisze: Ja osobiście zagrałem dwie partie,
Ja szybko oceniam gry, ale po 2 partiach nie ocenialbym tak radykalnie strategii.
I stawialbym na blad wspolgraczy, ale tylko gdybam, bo na standardowym zestawie nie gralem ani razu i nawet go nie znam ;)
"Jesteś inżynierem - wszystko co mówisz jest nienormalne".
Moja lista gier Mój blog
Lepiej zaliczać się do niektórych, niż do wszystkich
Awatar użytkownika
cezner
Posty: 3080
Rejestracja: 30 wrz 2005, 20:26
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 8 times
Been thanked: 91 times

Re: Dominion

Post autor: cezner »

Dlatego napisałem, że prawdopodobnie i że to ktoś inny ma takie doświadczenia. Które co ciekawe tylko potwierdził Firenski.
No ja się tylko cieszę, że nie potwierdzacie tej "jedynej, słusznej strategii".
Awatar użytkownika
skanna
Posty: 1337
Rejestracja: 22 lis 2007, 20:43
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 3 times
Been thanked: 22 times

Re: Dominion

Post autor: skanna »

Nie ulega wątpliwości, że dużo pieniędzy na ręce daje jednak spore możliwości wygrania. A już jeśli przypadkiem wylosuje się zestaw z kopalnią, jarmarkiem i "awanturnikiem" to praktycznie nic więcej nie trzeba do szczęścia :)
Nie udaje mi się wygrać "na pieniądze" jedynie wtedy, kiedy w grze są ogrody.
offtopikowa specjalistka - z góry przepraszam, to niezależne ode mnie i moich palców ;-)
adam.lakomy
Posty: 239
Rejestracja: 31 paź 2007, 18:30
Lokalizacja: Gliwice

Re: Dominion

Post autor: adam.lakomy »

Wytlumaczcie mi tylko (tak offtopowo, bo w dominiona nie gralem) jak mozna kupic pieniadze :P mozna cos sprzedac za pieniadze ale kupic pieniadze :) ?
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Dominion

Post autor: mst »

W zależności od dostępnych akcji możliwe są też strategie zupełnie odwrotne tzn.talia kompletnie bez pieniędzy za to z akcjami dającymi pieniądze/karty/akcje czyli np.Festiwal+Rynek+Laboratorium pozwala w każdej kolejce "przewinąć" wszystkie swoje karty i zupełnie wyeliminować losowość dając pewność kupowania w każdej kolejce Prowincji lub dwóch. :)
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Dominion

Post autor: mst »

adam.lakomy pisze:Wytlumaczcie mi tylko (tak offtopowo, bo w dominiona nie gralem) jak mozna kupic pieniadze :P mozna cos sprzedac za pieniadze ale kupic pieniadze :) ?
Klimatyczne wytłumaczenie jest takie, że za pieniądze w konkretnej turze czyli gotówkę kupujemy coś co może przynosić stały dochód (bo dopóki ktoś nam tego nie ukradnie lub sami się nie pozbędziemy pozostaje w naszej talii) ale w skrócie gracze te aktywa nazywają po prostu pieniędzmi. :)
Ostatnio zmieniony 16 gru 2008, 18:06 przez mst, łącznie zmieniany 1 raz.
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
skanna
Posty: 1337
Rejestracja: 22 lis 2007, 20:43
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 3 times
Been thanked: 22 times

Re: Dominion

Post autor: skanna »

mst pisze:
adam.lakomy pisze:Wytlumaczcie mi tylko (tak offtopowo, bo w dominiona nie gralem) jak mozna kupic pieniadze :P mozna cos sprzedac za pieniadze ale kupic pieniadze :) ?
Klimatyczne wytłumaczenie jest takie, że za pieniądze w konkretnej turze czyli gotówkę kupujemy coś co może przynosić stały dochód (bo dopóki ktoś nam tego nie ukradnie lub sami się nie pozbędziemy pozostaje w naszej talii) ale w skrócie gracze te aktywa nazywają po prostu pieniędzmy. :)
Ej, zaraz, pieniądze to pieniądze - miedziaki, srebrniki i złocisze (karty), kupuje się je po określonej cenie (wyższej niż wartość nominalna), za gotówkę posiadaną na ręce lub/i bonusy z kart.
offtopikowa specjalistka - z góry przepraszam, to niezależne ode mnie i moich palców ;-)
adam.lakomy
Posty: 239
Rejestracja: 31 paź 2007, 18:30
Lokalizacja: Gliwice

Re: Dominion

Post autor: adam.lakomy »

Dalej kupowanie pieniedzy za pieniadze (takie przypadki w zyciu sa na pozadku dziennym, ale to juz kwestia roznych walut) jest dla mnie abstrakcja :)

Sprzedam 10 zl za 20 zl :) Ktos bierze :P ?
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Dominion

Post autor: mst »

skanna pisze:Ej, zaraz, pieniądze to pieniądze - miedziaki, srebrniki i złocisze (karty), kupuje się je po określonej cenie (wyższej niż wartość nominalna), za gotówkę posiadaną na ręce lub/i bonusy z kart.
Tylko jak w takim razie wytłumaczyć fabularnie kupowanie ich za kwotę wyższą niż nominał.

P.S.: to tylko takie ćwiczenie z odczuwania klimatu w grach - dla mnie nie jest on zbyt ważny, chociaż doceniam gdy mechanika i klimat dobrze do siebie pasują - w Dominionie nigdy nie poczułem go ani drobinkę :)
Ostatnio zmieniony 16 gru 2008, 16:54 przez mst, łącznie zmieniany 1 raz.
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
Don Simon
Moderator
Posty: 5623
Rejestracja: 10 wrz 2005, 16:28
Lokalizacja: Warszawa, sercem w Jozefowie ;-)
Been thanked: 1 time

Re: Dominion

Post autor: Don Simon »

Tylko pamietaj, ze:

- karte "1" mozesz zawsze wziac za darmo
- czasem lepiej miec jedna karte "3" niz 3 karty "1" - wtedy ma sens zaplacenie za karte wiecej niz wynosi jej wartosc nominalna ;-)
Każdy może,prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się.Tak więc z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Dominion

Post autor: mst »

Zaryzykowałbym twierdzenie, że poza sytuacją gdy walczymy o punkty z Ogrodów zawsze lepiej mieć 1 złoto niz 3 miedziaki ale Adam pyta raczej o sens fabularno-klimatyczny niż strategiczno-mechaniczny. :)
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
skanna
Posty: 1337
Rejestracja: 22 lis 2007, 20:43
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 3 times
Been thanked: 22 times

Re: Dominion

Post autor: skanna »

Jak raz zagrasz, to szybko przestanie być abstrakcją :)
Mając na ręku 5 kart po 1 nie dasz rady kupić karty wartej 8, stąd opłaca się zapłacić 3 za kartę o nominale 2, a jeszcze lepiej 6 za kartę o nominale 3. Abstrakcyjnie brzmi, fakt, ale działa. Abstrahując od faktu, że sama kupuję tylko wtedy, kiedy nie ma w grze kopalni, albo mam na ręce 3, a żadna karta za 3 mi nie jest potrzebna :)

A to Dominion ma jakiś klimat? :)
Ostatnio zmieniony 16 gru 2008, 17:05 przez skanna, łącznie zmieniany 1 raz.
offtopikowa specjalistka - z góry przepraszam, to niezależne ode mnie i moich palców ;-)
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Dominion

Post autor: mst »

Moim zdaniem nie ma żadnego ale lubię czasami poszukać sobie takich klimatycznych wytłumaczeń dla różnych abstrakcyjnych elementów mechaniki (bardzo przydaje się to później podczas tłumaczenia reguł Jaxowi :twisted: ). :)
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
Firenski
Posty: 1300
Rejestracja: 26 sty 2007, 20:36
Lokalizacja: Żory
Has thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Dominion

Post autor: Firenski »

adam.lakomy pisze:Dalej kupowanie pieniedzy za pieniadze (takie przypadki w zyciu sa na pozadku dziennym, ale to juz kwestia roznych walut) jest dla mnie abstrakcja :)
Tylko w Dominionie pięniądze kupowane i te którymi płacisz dalej pozostają Twoją własnością :lol:
Black is the sanctuary of light.

Mój TOP :)
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Dominion

Post autor: Geko »

mst pisze: Klimatyczne wytłumaczenie jest takie, że za pieniądze w konkretnej turze czyli gotówkę kupujemy coś co może przynosić stały dochód (bo dopóki ktoś nam tego nie ukradnie lub sami się nie pozbędziemy pozostaje w naszej talii) ale w skrócie gracze te aktywa nazywają po prostu pieniędzmy. :)
Dokładnie. Zawsze się zastanawiam, czemu wiele planszówkowiczów wyłącza u siebie opcję "wyobraźnia" gdy siedzi nad planszą. Przecież wiele (choć nie wszystkie) zasad różnych gier można sobie sensownie przełożyć na tematykę i to wyraźnie pomaga przy tłumaczeniu zasad nowym osobom. Dlaczego np. w Agricoli Koszykarnia daje nam dodatkowy posiłek? Ano dorabiamy sobie przy wyrobie koszy i za to albo bezpośrednio dostajemy jedzenie od klientów (np. mleko od Antka zza miedzy), albo dostajemy pieniądze, za które nabywamy jedzenie. Tak samo z Dominion. Nie kupujemy przecież pieniędzy, bo co to za pieniądze, co je wydajemy wielokrotnie, a i tak do nas wracają? Inwestujemy natomiast w różne dochodowe źródła i te dają nam stały przypływ gotówki, który możemy spożytkować na kupowanie kolejnych połaci ziemi po 3 lub 6 PZ :mrgreen:
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
adam.lakomy
Posty: 239
Rejestracja: 31 paź 2007, 18:30
Lokalizacja: Gliwice

Re: Dominion

Post autor: adam.lakomy »

Nie zrozumcie mnie zle, ja nie widzialem dominiona na oczy i poprostu jako osoba stojaca obok wydaje mi sie to dziwne :)
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Dominion

Post autor: mst »

No to nie ma innego wyjścia niż to, że musisz zagrać w Dominiona na najbliższym gliwickim spotkaniu. :)
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
adam.lakomy
Posty: 239
Rejestracja: 31 paź 2007, 18:30
Lokalizacja: Gliwice

Re: Dominion

Post autor: adam.lakomy »

Mam taka nadzieje :)


Koniec offtopu bo nas powystrzelaja :P
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Dominion

Post autor: mst »

Nie taki to znowu offtop. Poszukiwanie klimatu w Dominion bardzo ładnie pasuje do tematu tego wątku. :)
Swoją drogą przyszło mi do głowy, że dobieranie kart na rękę symbolizuje podróżowanie po swoich włościach - karta monety oznacza, że pobieramy dochód ze swoich aktywów, karta akcji związana z jakąś osobą oznacza, że spotkalismy ją i wykonuje pracę dla nas, związana z budynkiem oznacza, że odwiedziliśmy go i korzystamy ze związanej z nim działalności, karta PZ (także Ogrody) oznacza, że kontemplując aktualny stan posiadania marnujemy czas, który moglibyśmy przeznaczyć na rozwój. :twisted:
Ostatnio zmieniony 16 gru 2008, 21:06 przez mst, łącznie zmieniany 1 raz.
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Dominion

Post autor: Geko »

mst pisze:Nie taki to znowu offtop. Poszukiwanie klimatu w Dominion bardzo ładnie pasuje do tematu tego wątku. :)
Swoją drogą przyszło mi do głowy, że dobieranie kart na rękę symbolizuje podróżowanie po swoich włościach - karta monety oznacza, że pobieramy dochód ze swoich aktywów, karta akcji związaną z jakąś osobą oznacza, że spotkalismy ją i wykonuje pracę dla nas, związana z budynkiem oznacza, że odwiedziliśmy go i korzystamy ze związanej z nim działalności, karta PZ (także Ogrody) oznacza, że kontemplując aktualny stan posiadania marnujemy czas, który moglibyśmy przeznaczyć na rozwój. :twisted:
A tasowanie talii oznacza ogół przemian polityczno-gospodarczo-społecznych w naszej krainie, co skutkuje różnymi możliwościami w kolejnej turze :mrgreen:
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
Filippos
Posty: 2466
Rejestracja: 02 sty 2007, 16:54
Lokalizacja: Wawa, sercem w Wawie, nogą w wawie i innymi częściami ciała też;))

Re: Dominion

Post autor: Filippos »

skanna pisze:Nie ulega wątpliwości, że dużo pieniędzy na ręce daje jednak spore możliwości wygrania. A już jeśli przypadkiem wylosuje się zestaw z kopalnią, jarmarkiem i "awanturnikiem" to praktycznie nic więcej nie trzeba do szczęścia :)
Nie udaje mi się wygrać "na pieniądze" jedynie wtedy, kiedy w grze są ogrody.
Skanna wybacz ale chyba nie zrozumiałaś. Dyslkusja była o tym czy można wygrać deckiem z samymi pieniędzmi, a ty mówisz o tym jakie karty akcji najlepiej pozwalają pieniądze pomnażać, czy wyławiać z talii. To jasne że w prawie każdej strategii w dominionie pieniądze o dużych nominałach są konieczne do zwycięstwa, ale nie o to nam tu chodziło.
Zwykle gram w to co mam
Moja strona o projektowaniu: http://milunski.com/
Awatar użytkownika
skanna
Posty: 1337
Rejestracja: 22 lis 2007, 20:43
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 3 times
Been thanked: 22 times

Re: Dominion

Post autor: skanna »

Eee, zrozumiałam. Tylko z całkiem samymi pieniędzmi to może się i da wygrać, ale to nudne by było, poza tym w pewnym momencie bez czegokolwiek, co pozwoli omijać zielone karty (np. piwnica) to niestety może być problem. Zresztą, nawet wymieniona przeze mnie opcja - kopalnia, jarmark i "awanturnik" i kupa forsy na ręce też jest nudna. Ale skuteczna...
offtopikowa specjalistka - z góry przepraszam, to niezależne ode mnie i moich palców ;-)
ODPOWIEDZ