Brugge / Bruges (Stefan Feld)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5834
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 409 times

Re: Brugge

Post autor: KubaP »

ChlastBatem pisze:Pytanie do Was, a szczególnie do KubaP (gdyż zna więcej gier Felda niż zostało ich wydanych :D).

Gram w wiele gier ale nigdy nie grałem w żadnego Felda (z góry przepraszam za swoją ignorancję do Stefana). Ostatnio pykałem z dziewczyną w Alchemików i grało nam się świetnie. Pomyślałem, że czas na jakiegoś dobrego suchara. Mój wybór oscyluje pomiędzy Brugge, a Badaczami Głębin. Waham się, ponieważ słyszałem, że Badacze to arcytrudna gra. Dlatego pomóżcie w wyborze. Pozostałe gry średnio do mnie przemawiają, ponieważ nie lubię odkopywać dinozaurów i oprawa graficzna jest dla mnie bardzo istotna (w końcu to gry planszowe, a nie abstrakcyjne RPGi na skrawkach papieru).
Bruggia jest fajnym tytułem raczej po rodzinnej stronie. Bardzo ładnie chodzi w dwie osoby, ma w sobie pewną dozę losowości i generalnie chodzi w niej o taktyczne rozgrywanie każdej rundy (czyli nie jest łatwo zaplanować wielką strategię na całą grę, raczej skupiamy się na jak najefektywniejszym rozegraniu danej rundy). Uważaj też, żeby kupić na pewno wersję językową, która podpasuje Wam obojgu (angielską zapewnie). Gra jest bardzo zależna językowo i by mieć pełnię frajdy, wszyscy gracze powinni rozumieć karty (można też wrzucić tłumaczenie w koszulki).

Badacze Głębin to najtrudniejszy albo jeden z najtrudniejszych Feldów z mnóstwem zmiennych. Trudno będzie się na początku zorientować jak grac dobrze. Gra jest niezła, ale może oszołomić z początku. Jeśli skłaniasz się ku tej trudniejszej twarzy Felda, a ważna jest też dla Ciebie oprawa graficzna, to przyjrzyj się także Bora Bora. Trudny tytuł, pięknie wydany, a mam wrażenie, że daje troszkę większe poczucie kontroli niż Badacze. Obie gry bardzo ładnie się skalują (chodzą na dwie osoby).

Mam nadzieję, że pomogłem i życzę mnóśtwa frajdy podczas gry w wybrany tytuł :)

P.S. Jeśli jesteście z Wwy to po prostu wpadnijcie do nas w jakiś weekend albo wieczór, to pokażemy Wam oba tytuły :)
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Brugge

Post autor: ChlastBatem »

Hmm czy pomogłeś to nie wiem jeszcze :D Na pewno rzuciłeś kolejny tytuł na radar. Ogólnie zastanawiam się nad opcją dosyć odważną... kupić i Brugge i Aqua jednocześnie!

Co do zaproszenia to bardzo dziękuję w swoim i imieniu dziewczyny :) Ale niestety jesteśmy z Trójmiasta.

Ha ale odbijam piłeczkę! Jakbyście wpadli na pomysł spędzenia wakacji nad Bałtykiem to koniecznie zapraszamy do nas! Też mamy grolotekę!

PS: Byłbyś wstanie zrobić takie top 10 Felda? Abym mógł zobaczyć jak Twoja subiektywna opinia wygląda. Może da mi to coś do pomyślenia. Chyba, że nawet Brugge nie łapie się do top 10 Felda :P
Ostatnio zmieniony 10 maja 2015, 14:35 przez ChlastBatem, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1727
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 113 times
Been thanked: 85 times

Re: Brugge

Post autor: Tomzaq »

ChlastBatem pisze: Gram w wiele gier ale nigdy nie grałem w żadnego Felda (z góry przepraszam za swoją ignorancję do Stefana). Ostatnio pykałem z dziewczyną w Alchemików i grało nam się świetnie. Pomyślałem, że czas na jakiegoś dobrego suchara. Mój wybór oscyluje pomiędzy Brugge, a Badaczami Głębin. Waham się, ponieważ słyszałem, że Badacze to arcytrudna gra. Dlatego pomóżcie w wyborze. Pozostałe gry średnio do mnie przemawiają, ponieważ nie lubię odkopywać dinozaurów i oprawa graficzna jest dla mnie bardzo istotna (w końcu to gry planszowe, a nie abstrakcyjne RPGi na skrawkach papieru).

Jakbym miał polecić dobrego, trudnego suchara Pana Felda i ładnie wydanego to poleciłbym bardziej Bora Bora niż Aquaphere. Łatwiej i szybciej można wszystko ogarnąć
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Brugge

Post autor: mig »

Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
asiok
Posty: 1423
Rejestracja: 09 paź 2008, 17:29
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 331 times
Been thanked: 76 times

Re: Brugge (Bruges)

Post autor: asiok »

Może komuś się przyda - zrobiłem na własne potrzeby "wkładki" do zakoszulkowanych kart. Wprawdzie koszulki to zło wcielone gorsze od partii "Magii i Miecza" z wszystkimi dodatkami ale może ktoś ma potrzebę spolonizowania jej sobie.

https://boardgamegeek.com/filepage/1260 ... o-koszulek
Awatar użytkownika
100rk
Posty: 448
Rejestracja: 27 sty 2011, 23:19
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Been thanked: 1 time

Re: Brugge (Bruges)

Post autor: 100rk »

asiok pisze:Może komuś się przyda - zrobiłem na własne potrzeby "wkładki" do zakoszulkowanych kart. Wprawdzie koszulki to zło wcielone gorsze od partii "Magii i Miecza" z wszystkimi dodatkami ale może ktoś ma potrzebę spolonizowania jej sobie.

https://boardgamegeek.com/filepage/1260 ... o-koszulek

Niech Ci Sztefan to w dziecia... dobrych grach wynagrodzi. Kciuk jest na BGG i zaczynam koszulkować.
6% zniżki Rebel, 7% Planszomania, 7% 3 Trolle - chętnie się podzielę.
sprzedam/kupię/wymienię
kolekcja - w miarę aktualna
lista życzeń
fahrad
Posty: 226
Rejestracja: 24 cze 2015, 10:46
Has thanked: 8 times
Been thanked: 1 time

Re: Brugge (Bruges)

Post autor: fahrad »

asiok pisze:Może komuś się przyda - zrobiłem na własne potrzeby "wkładki" do zakoszulkowanych kart. Wprawdzie koszulki to zło wcielone gorsze od partii "Magii i Miecza" z wszystkimi dodatkami ale może ktoś ma potrzebę spolonizowania jej sobie.

https://boardgamegeek.com/filepage/1260 ... o-koszulek
Świetna robota. Wielkie dzięki. Byłoby pięknie, gdyby takie wkładki zrobił ktoś do dodatku (sam nie dość dobrze opanowałem angielski, nie mówiąc wogóle o niemieckim :D , a taką wersję dodatku posiadam).
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Brugge (Bruges)

Post autor: ChlastBatem »

Trochę czasu minęło, trochę się pozmieniało. Dobry moment aby odkopać temat pytaniem.

Jako, że mam Brugge to zastanawiam się nad dodatkiem. Tylko nie wiem czy oprócz 5 gracza i paru nowych kart (jakby w podstawce było mało - chociaż pewnie parę kart odnosi się do nowej mechaniki - statków) jest tam coś więcej ciekawego? Po obrazkach wnioskuję, że jakaś nowa mechanika z łodziami. Ale czy to urozmaica? Zmienia mocno grę? Robi się poważniejsza? Może dłuższa albo jeszcze bardziej losowa? Ktoś poleca lub przeciwnie?
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1727
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 113 times
Been thanked: 85 times

Re: Brugge (Bruges)

Post autor: Tomzaq »

Nowe karty nie mają nic wspólnego ze statkami. Pozwalają m.in. zagrywać karty z puli kart odrzuconych. Statki wzmacniają akcję budowania kanałów. Za chłopka można wykonać dodatkową akcję. Kolory akcji są uzależnione od kości z numerami 3 i 4. Dodatkowo są karty. które co rundę wzmacniają jedną z akcji. Generalnie dodatek ułatwia grę - łatwiej zdobyć kasę, pojawia się trochę dodatkowych możliwości. Dodatkowo potencjał punktowy gry jest większy. W mojej opinii warto.
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
Propi
Posty: 1164
Rejestracja: 04 sty 2019, 19:06
Has thanked: 507 times
Been thanked: 348 times

Re: Brugge (Bruges)

Post autor: Propi »

Czy są może jakieś nowe plotki a propos polskiego wydania?
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1727
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 113 times
Been thanked: 85 times

Re: Brugge (Bruges)

Post autor: Tomzaq »

Marne szanse. Gra jakby troszkę zapomniana. :(
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
Toudi
Posty: 1090
Rejestracja: 02 lis 2009, 10:21
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times

Re: Brugge (Bruges)

Post autor: Toudi »

Ja to dalej chciałbym kupić angielską wersję :'(
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4669
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1984 times

Re: Brugge / Bruges (Stefan Feld)

Post autor: warlock »

Obrazek

Bruges z dodatkiem to w tej chwili mój ulubiony Feld (i jedna z ulubionych gier w ogóle, ogromnie chętnie do tego wracam :)). Jeśli ktoś chce naprawdę ułatwić sobie setup, polecam kupić tackę na żetony od Rebela (albo GMT counter tray) i dorzucić podwójny pojemniczek GeekBox na monety ;). Taki mały pro tip dla posiadaczy ;).
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1727
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 113 times
Been thanked: 85 times

Re: Brugge / Bruges (Stefan Feld)

Post autor: Tomzaq »

Gdzie te czasy gdy Feld robił takie gry? W 2013 r. cztery fenomenalne tytuły, w tym wspomniana Brugia. Łezka się w oku kręci. Również uwielbiam. Tylko talii z psami nie umiem kupić.
Who is John Galt?
Posiadam
ODPOWIEDZ