Memoir '44 (Richard Borg)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
kuki
Posty: 168
Rejestracja: 21 lis 2005, 22:22
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Memoir'44

Post autor: kuki »

Lord_Kristof pisze:Takie pytanie do was - jeśli nie interesuje mnie za bardzo żeby gra miała klimat II Wojny Światowej i jestem gotów wydać więcej niż kosztuje Memoir, to czy nie lepiej będzie dla mnie, jeśli kupię Battlelore'a? Szczególnie że i tak to planuję.
polecam Commands & Colors: Ancients
instrukcja do ściągnięcia ze strony gmt: http://www.gmtgames.com/living_rules/CC ... les_1_.pdf
polecam też rzucić okiem na Manoeuvre http://gmtgames.com/p-115-manoeuvre.aspx
w swojej kategorii (proste i przyjemne gry eurowojenne) nie mają według mnie sobie równych

w obie gry przed zakupem warto zagrać, jeśli nie masz znajomego z jedną z tych gier to polecam vassala http://www.vassalengine.org/
Uesugi Kenshin
Posty: 133
Rejestracja: 11 sty 2008, 10:02
Lokalizacja: Bieruń Stary

Re: Memoir'44

Post autor: Uesugi Kenshin »

Chciałem sie upewnić w kwestii zasad, a mianowicie czy bonusy karne się sumują (jednostka w bunkrze na wzgórzu ma -2 od piechoty i -3 od czołgów?? Bierze się pod uwagę bunkier (logiczne), wzgórze czy oba modyfikatory.
A co z okopana piechotą w lesie??

Z góry dzięki i sorry za nobowskie pytania.
Awatar użytkownika
Smoku
Posty: 464
Rejestracja: 17 lut 2006, 17:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 4 times
Been thanked: 2 times

Re: Memoir'44

Post autor: Smoku »

Według instrukcji nie sumują się.
Fragment:TRWAŁE PRZESZKODY (str.16)
Jeżeli przeszkoda znajduje się na pagórku ,odejmuje się jedynie kości za trwałą przeszkodę.
Przykład :czołg atakujący bunkier znajdujący się na pagórku odejmuje jedynie 2 kości od rzutu (za bunkier) ,nie zaś 2+1 ........
Worki z piaskiem w lesie lub na wzniesieniu nie dodają nic do obrony ,pozwalają jedynie zignorować pierwszą wyrzuconą flagę.
Uesugi Kenshin
Posty: 133
Rejestracja: 11 sty 2008, 10:02
Lokalizacja: Bieruń Stary

Re: Memoir'44

Post autor: Uesugi Kenshin »

dzieki, ciesze się ze dobrze grałem :)
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2614
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: Memoir'44

Post autor: janekbossko »

Witam

kupilem dzis Memoir'44 i mam pytanie apropo dodatkow
Czy ktos na forum grajacy lub posiadajacy mogby je jakos skasyfikowac? ktore sa bardzij lub mniej przydatne..
ktiry kupic nastepny?
ktorego wogole?
:)
zacna losowa gra wojenna :twisted:
Awatar użytkownika
Larry
Posty: 167
Rejestracja: 28 kwie 2006, 13:42
Lokalizacja: Poznań Wilda

Re: Memoir'44

Post autor: Larry »

Terrain Pack- rozwinięcie podstawki, dodatkowe żetony terenu, jednostki specjalne (2 "Polskie Siły Zbrojne" które przedstawia czerwone, przekrzywione orłopodobne coś na białym tle). Całkiem fajne :) .
Eastern Front- Armia Czerwona, zimowe żetony, nowe zasady itp.- imho najbardziej klimatyczny i ogólnie najlepszy, tylko że trzeba do tego jeszcze zimową mapę kupić, bo na podstawowej kiepsko to wygląda.
Pacific- armia japońska, mniej więcej tak jak w EF- ale mi się ten poprzedni jakoś bardziej podoba ;) .
W Air Packa nie grałem, więc się nie wypowiadam.
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2614
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: Memoir'44

Post autor: janekbossko »

a skad wziac mape zimowa?
Awatar użytkownika
Larry
Posty: 167
Rejestracja: 28 kwie 2006, 13:42
Lokalizacja: Poznań Wilda

Re: Memoir'44

Post autor: Larry »

Oficjalnie to jest osobny dodatek... :lol:
Awatar użytkownika
Smoku
Posty: 464
Rejestracja: 17 lut 2006, 17:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 4 times
Been thanked: 2 times

Re: Memoir'44

Post autor: Smoku »

Air Pack wprowadza sporo zmian.W instrukcji są opisane wszystkie oficjalne scenariusze , dodatkowo trochę zmodyfikowane (np. w Omacha Beach alianci dysponują krążownikiem,który ostrzeliwuje plażę). Nowe karty terenów uwzględniające wszystkie rozszerzenia itd.,sam dodatek jest niezłym podsumowaniem całości ,no i te modele samolotów-mioooodzio.
Najsłabszym dodatkiem jest chyba torba (sama w sobie o.k. ,ale za taką cenę mogli mapę chociaż usztywnić).
P.s na oficjalnej stronie są już zapowiedzi nowych dodatków.
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2614
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: Memoir'44

Post autor: janekbossko »

wie mwidzialem :)

podoba mi sie szczegolnie ten z miejscem docelowym w afryce :twisted:
no i dodrukuja pansze dwustronna zima/pustynia bo nigdzie nie moge dostac ;/
Janusz-10
Posty: 36
Rejestracja: 14 paź 2007, 12:32
Lokalizacja: Śrem

Re: Memoir'44

Post autor: Janusz-10 »

Help
Potrzebuje polskiej instrukcji do Terrain Pack.
Czy ktoś mógłby być tak miły i przesłać skan?
januszmaly@wp.pl

Pozdrawiam
Janusz
Janusz
Eye
Posty: 5
Rejestracja: 17 lis 2008, 18:33

Re: Memoir'44

Post autor: Eye »

To mój pierwszy post na forum, więc witam wszystkich.
Jestem po ok.20 godzinach gry w M'44 i mam problem z kośćmi.
Otóż bardzo mi się one przez ten czas wytarły, szczególnie na 'granacie' i 'fladze'.
Spotkał się ktoś z Was z czymś podobnym???

Poza tym to gra mi się bardzo podoba,
ładnie wykonana, instrukcja przejrzysta i klarowna.
Rozumiem, że pierwszymi dodatkami, które warto kupić to 'front wschodni' i 'terrain pack'?
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2614
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: Memoir'44

Post autor: janekbossko »

terrain nie..ale mapy tak :)
Awatar użytkownika
Mordeczka
Posty: 202
Rejestracja: 03 gru 2007, 23:42
Lokalizacja: Pomorze
Been thanked: 3 times

Re: Memoir'44

Post autor: Mordeczka »

Eye pisze:Jestem po ok.20 godzinach gry w M'44 i mam problem z kośćmi.
Otóż bardzo mi się one przez ten czas wytarły, szczególnie na 'granacie' i 'fladze'.
Spotkał się ktoś z Was z czymś podobnym???
Wszakże nie ma tej gry, ale mam Battlelore tego samego producenta. Problem z kościami też w niej występuje, jednak wiedząc o tym polakierowałem je przy pierwszych oznakach schodzenia farby i mam spokój. W przypadku Battlelore jest możliwość wymiany kości, więc pewnie w M'44 też tak jest. Musisz zarejestrować się na stronie producenta podając kod gry i zobaczyć czy przysługuje Ci darmowa wymiana. Akurat mi nie przysługiwała wymiana, mimo że problem z nimi miałem.
Awatar użytkownika
asiok
Posty: 1423
Rejestracja: 09 paź 2008, 17:29
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 331 times
Been thanked: 76 times

Re: Memoir'44

Post autor: asiok »

Czy ktoś z Was ma może tłumaczenia scenariuszy? Przydałyby mi się..... Pomóżcie proszę.
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Memoir'44

Post autor: Nataniel »

Ale co tam tlumaczyc? W zasadzie najwazniejszy jest rysunek - gdzie sa jakie jednostki. Poza tym w tekscie sa zwykle tylko dwie wazne informacje:
- ile kart ma Sojusz (Alliance) i Państwa Osi (Axis)
- kto zaczyna

-- a tyle mozna wyczytac nawet nie znajac jezyka :)
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
asiok
Posty: 1423
Rejestracja: 09 paź 2008, 17:29
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 331 times
Been thanked: 76 times

Re: Memoir'44

Post autor: asiok »

Język znam troszkę a szkoda mi klimatu wprowadzeń - tła historycznego konkretnych bitew i w ogóle.

P.S. Wczoraj grałem pierwszy raz i na 4 rozgrywki z żoną mamy remis więc trochę mi głupio jako macho :D
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2614
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: Memoir'44

Post autor: janekbossko »

zawsze sobie sam możesz poszukać w internecie charakterystyki danej bitwy czy stracia..to duzo nie kosztuje jesli jzu potrzebujesz tak bardzo ;)
nawet sobie mozna fimy obejrzec przed potyczka takiego Rayana np :lol: przynajmniej początek...

Kilroy was here... 8)
Awatar użytkownika
FormatC
Posty: 405
Rejestracja: 27 wrz 2007, 15:39
Lokalizacja: Lodz

Re: Memoir'44

Post autor: FormatC »

asiok pisze: P.S. Wczoraj grałem pierwszy raz i na 4 rozgrywki z żoną mamy remis więc trochę mi głupio jako macho :D
hihi :) Niech Ci nie bedzie glupio, pomysl, jak zona musi sie cieszyc. :) Ja np. ciesze sie straszliwie, jak mi sie uda pokonac meza. :twisted: Rzadko mi sie to udawalo do tej pory ale ostatnio cos lepiej mi idzie... hmmm... :roll: Cale szczescie, ze michalowi to az tak bardzo nie przeszkadza (tzn. w wiekszosci wypadkow, bo w agricole np. przestalismy grac bo on zawsze losowal "zle" karty :mrgreen: )

No, ale wracajac do M'44 to powiem tylko, niekoniecznie na temat, ze mi sie ta gra szalenie podoba. :) Nie lubie II w.s., nie lubie plastikowych zolnierzykow i w ogole myslalam, ze kupie michalowi te gre na gwiazdke, jakos przeboleje kilka "testowych" partii w swieta a pozniej bede miala spokoj a on bedzie sobie w to gral z kolegami... Tymczasem okazalo sie, ze gra mi wybitnie przypadla do gustu - lekka, niezbyt dluga, emocjonujaca, jest w niej troszke planowania, ale tez trzeba miec sporo szczescia w rzutach i przy dociaganiu kart. POLECAM straszliwie, rowniez dziewczynom! :) Trzeba sie tylko przemoc i przymknac oko na konwencje... ;)
Awatar użytkownika
asiok
Posty: 1423
Rejestracja: 09 paź 2008, 17:29
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 331 times
Been thanked: 76 times

Re: Memoir'44

Post autor: asiok »

Jasne że się cieszę że ją wzięło - w końcu z nią grywam w gierki regularnie a z przyjaciółmi/kolegami tylko jak się uda. A gierka nam przypasowała jak na razie ;)
Awatar użytkownika
Smoku
Posty: 464
Rejestracja: 17 lut 2006, 17:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 4 times
Been thanked: 2 times

Re: Memoir'44

Post autor: Smoku »

W kilku scenariuszach są również opisane dodatkowe warunki np:
1.St. Marie Eglise -zrzut spadochronowy (kilka figurek upuszczamy z dłoni z wysokości 20cm na planszę).
2.Specjalne zasady dotyczące ataku na klif (Omacha Bitch) itd....
W sumie dziwne ,że właśnie do podstawowej gry nie przetłumaczono scenariuszy. Dodatki mają wszystkie scenariusze przetłumaczone.
Awatar użytkownika
asiok
Posty: 1423
Rejestracja: 09 paź 2008, 17:29
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 331 times
Been thanked: 76 times

Re: Memoir'44

Post autor: asiok »

Albo całkiem oślepłem albo nie wiem co... Czy można w jakiś sposób wyrzucać karty z ręki? Właśnie miałem sytuację, kiedy oddziały miałem w centrum i na lewym skrzydle, a wszystkie rozkazy dotyczyły prawego skrzydła... Przeleciałem "na szybko" instrukcję ale nic nie znalazłem :(
Pomóżcie bo zostawiłem na noc zawalony grą stół i jutro nie będę mógł jeść...
Awatar użytkownika
B
Posty: 795
Rejestracja: 01 cze 2007, 21:08
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Has thanked: 5 times
Been thanked: 6 times

Re: Memoir'44

Post autor: B »

Nie można wyrzucać kart z ręki, musisz je zagrywać normalnie, nawet jeśli mają zerowy efekt.
Witaj na polach bitew dla sześciolatków!
Awatar użytkownika
asiok
Posty: 1423
Rejestracja: 09 paź 2008, 17:29
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 331 times
Been thanked: 76 times

Re: Memoir'44

Post autor: asiok »

To jeszcze jedno - można ominąć kolejkę? Tzn. nie zagrywać karty i nie poruszać się. I przy okazji - zagrać kartę ale nie pojechać pomimo takiej możliwości.
Awatar użytkownika
Smoku
Posty: 464
Rejestracja: 17 lut 2006, 17:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 4 times
Been thanked: 2 times

Re: Memoir'44

Post autor: Smoku »

B pisze:Nie można wyrzucać kart z ręki, musisz je zagrywać normalnie, nawet jeśli mają zerowy efekt.
Witaj na polach bitew dla sześciolatków!
Chyba faktycznie dziecinnieję bo właśnie stuknęła mi 40-tka ,a całkiem dobrze się bawię przy M44 .

Co do pytania: to poprostu wykładasz i odrzucasz jedną niepotrzebną kartę i dociągasz kolejną tracąc swoją akcję. Potraktuj to jako "losowy" problem logistyczny.

Taka sytuacja jest trochę inna gdy grasz z dodatkiem AIR i wykonujesz akcje samolotem.Jeżeli nie masz karty ,która przedłuży jego lot to musisz zdjąć go z planszy...
ODPOWIEDZ