Euro dla 3-4 osob z interakcja - Konkurencja dla Zamkow z Burgundii..

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
valgir
Posty: 34
Rejestracja: 17 gru 2017, 10:11

Euro dla 3-4 osob z interakcja - Konkurencja dla Zamkow z Burgundii..

Post autor: valgir »

Czesc,

od dluzszego czasu nie moge znalezc / trafic w porzadne euro z interakcja, ktora zniesie z piedestalu Zamki Burgundii, ktore ciagle sa u nas gra nr 1. Przegralem troche tytulow i niestety w kazdym sa wieksze lub mniejsze braki. Odpadaja tez gry z licytacja - kompletnie do mnie nie przemawia ten element rozgrywki. Mozga to byc kafelki (lubimy), karty (rowniez), kosci (bardzo) moze to byc polaczenie trzech.

Odpadly: Marco Polo, Carcassone, Kakao, Hadara, Wyspa Skye, Osadnicy z Catanu (znudzila sie po 2 partiach), Majestat (znudzila sie po 4 partiach,

Mysle o: Cytadela, Capital, QueensDomino, Architekci ZAchodniego Krolestwa, moze Forum Trajanum?
Cyel
Posty: 2601
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1237 times
Been thanked: 1461 times

Re: Euro dla 3-4 osob z interakcja - Konkurencja dla Zamkow z Burgundii..

Post autor: Cyel »

Age of Discovery, Concordia, Food Chain Magnate
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
Awatar użytkownika
p_olo86
Posty: 412
Rejestracja: 04 sty 2017, 11:31
Has thanked: 9 times
Been thanked: 29 times

Re: Euro dla 3-4 osob z interakcja - Konkurencja dla Zamkow z Burgundii..

Post autor: p_olo86 »

Concordia, Pret a porter, Grand Austria Hotel, Santa Maria
Awatar użytkownika
KamradziejTomal
Posty: 1162
Rejestracja: 04 kwie 2016, 16:40
Has thanked: 386 times
Been thanked: 453 times

Re: Euro dla 3-4 osob z interakcja - Konkurencja dla Zamkow z Burgundii..

Post autor: KamradziejTomal »

Próbowaliście Lorenzo Il Magnifico? Kafelki są zastąpione przez karty ale jest budowanie własnego silnika i jest element losowy wprowadzany przez kostki (ale znacznie mniejszy niż Marco Polo).

Słabo dostępna Bora Bora też mogła by Wam się spodobać.
Słyszysz o jakichś glaze'ach, drybrushach i innych dziwadłach i nie wiesz o czym mowa? Zerknij sobie TUTAJ
Sundrop tutorial: TUTAJ
Wykańczanie podstawek domowymi sposobami: TUTAJ
blacksad77
Posty: 33
Rejestracja: 24 kwie 2019, 08:58
Has thanked: 27 times
Been thanked: 8 times

Re: Euro dla 3-4 osob z interakcja - Konkurencja dla Zamkow z Burgundii..

Post autor: blacksad77 »

valgir pisze: 10 gru 2019, 09:19 Czesc,

od dluzszego czasu nie moge znalezc / trafic w porzadne euro z interakcja, ktora zniesie z piedestalu Zamki Burgundii, ktore ciagle sa u nas gra nr 1. Przegralem troche tytulow i niestety w kazdym sa wieksze lub mniejsze braki. Odpadaja tez gry z licytacja - kompletnie do mnie nie przemawia ten element rozgrywki. Mozga to byc kafelki (lubimy), karty (rowniez), kosci (bardzo) moze to byc polaczenie trzech.

Odpadly: Marco Polo, Carcassone, Kakao, Hadara, Wyspa Skye, Osadnicy z Catanu (znudzila sie po 2 partiach), Majestat (znudzila sie po 4 partiach,

Mysle o: Cytadela, Capital, QueensDomino, Architekci ZAchodniego Krolestwa, moze Forum Trajanum?
To może Trajan albo Carpe Diem?
Awatar użytkownika
Muleq
Posty: 621
Rejestracja: 13 cze 2018, 21:44
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 167 times
Been thanked: 163 times

Re: Euro dla 3-4 osob z interakcja - Konkurencja dla Zamkow z Burgundii..

Post autor: Muleq »

Jeśli chodzi o mechanikę kościaną to mogę polecić Troyes. Przy okazji w grze również występuje negatywna interakcja w postaci podbierania kostek czy wypychania robotników z budynków, a całość utrzymana w klimacie średniowiecznego miasta.

Natomiast jeśli chodzi o karty i kafelki to z czystym sumieniem polecam Brassa. Gracze wspólnie budują sieć połączeń i fabryk dzięki czemu interakcja jest nieodzowną częścią tej gry. Z gry aż kapie klimat rewolucji przemysłowej utrzymany w realiach wiktoriańskiej Anglii.
autopaga
Posty: 1442
Rejestracja: 29 wrz 2018, 20:27
Lokalizacja: Szczecin/Tanowo
Has thanked: 96 times
Been thanked: 320 times

Re: Euro dla 3-4 osob z interakcja - Konkurencja dla Zamkow z Burgundii..

Post autor: autopaga »

Santa Maria w tej cenie co jest teraz nawet nie ma się co zastanawiać. No i oczywiście pulsar 2849. Jestem też świeżo po partii w bora bora i grand austria hotel. Każda dobra.
Morgon
Posty: 627
Rejestracja: 13 lis 2006, 15:57
Lokalizacja: Nowa Sól, Lubuskie
Has thanked: 31 times
Been thanked: 56 times

Re: Euro dla 3-4 osob z interakcja - Konkurencja dla Zamkow z Burgundii..

Post autor: Morgon »

Mam podobnie. Zamki i zamki. Żona nie lubi cięższych gier. Jedyne co ma podejście na równi z Zamkami to 51 stan MS. Trochę z tyłu jest 5 klanów. A tak to nic w pobliżu. Ostatnio testowałem Concordię, ale ilość możliwości w tej grze jest przytłaczająca, muszę jeszcze pokazać Żonie, ale wydaje mi się że nie siądzie. Terraformacja jest przyjemnym pasjansem podobnym w filozofii gry do Zamków i 51 stanu i to jest kolejny kandydat do konkurowania ze wspomnianymi.
ko2a
Posty: 761
Rejestracja: 08 gru 2014, 17:06
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 195 times
Been thanked: 22 times

Re: Euro dla 3-4 osob z interakcja - Konkurencja dla Zamkow z Burgundii..

Post autor: ko2a »

Morgon pisze: 10 gru 2019, 20:24 Mam podobnie. Zamki i zamki. Żona nie lubi cięższych gier. Jedyne co ma podejście na równi z Zamkami to 51 stan MS. Trochę z tyłu jest 5 klanów. A tak to nic w pobliżu. Ostatnio testowałem Concordię, ale ilość możliwości w tej grze jest przytłaczająca, muszę jeszcze pokazać Żonie, ale wydaje mi się że nie siądzie. Terraformacja jest przyjemnym pasjansem podobnym w filozofii gry do Zamków i 51 stanu i to jest kolejny kandydat do konkurowania ze wspomnianymi.
Kurcze, czy my nie mamy tej samej żony ?:D nasze top3 to twoje wymienione gry. W tej samej kolejności.
U nas z mniejszych ale często granych to res arcana, Sagrada, splendor i fantastyczne światy.
Terraformacja wypadła ze względu na czas rozgrywki.

Czy wy macie jeszcze jakieś inne w ktore trochę mniej gracie ale jednak były spoko?
jrz8888
Posty: 408
Rejestracja: 28 sie 2017, 14:34
Has thanked: 1 time
Been thanked: 27 times

Re: Euro dla 3-4 osob z interakcja - Konkurencja dla Zamkow z Burgundii..

Post autor: jrz8888 »

Czołem.
Moja żona również stawia Zamki Burgundii na pierwszym miejscu. Lubi wszystkie gry jakie mamy w kolekcji, ale zawsze jak pada hasło " w co gramy?", to najczęściej z uśmieszkiem odpowiada, że właśnie Zamki B., nawet jeśli rzuca to żarcikiem, bo wie, iż czas na inną pozycję.

Popieram jednego z przedmówców - Troyes. Jest dużo kombinowania, są kości, jest interakcja. Zawsze jednak będę powtarzał, że jest to gra dość specyficzna, może abstrakcyjna, dlatego też nie do każdego trafi. My potrzebowaliśmy kilku rozgrywek, aby odrzucić jakąkolwiek myśl o jej odsprzedaniu. Pierwsze partie potrafią przytłoczyć i czasem trudno połapać się w matematyce. Ale zaskoczyła i zarówno ja, jak i moja żona bardzo ją sobie cenimy.

Widzę, że pytasz o gry dla ponad 2 osób, zatem:
Great Western Trail (świetna również na dwoje), Concordia, Inis (tutaj podobnie jak Troyes - nie dla każdego, ale jak zaskoczy to...), Brass (jest bardzo wymagający).

Ze smutkiem jednak oznajmiam, że są bardzo małe szanse, iż jakakolwiek gra strąci Zamki B. z tronu.
Jest to po prostu idealna gra dla kobiet. Nie wiem dlaczego, ale tak jest. Jak znajdzie się tutaj jakakolwiek żona, która tej gry nie stawia w swojej czołówce, to będę w mega szoku.
ko2a
Posty: 761
Rejestracja: 08 gru 2014, 17:06
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 195 times
Been thanked: 22 times

Re: Euro dla 3-4 osob z interakcja - Konkurencja dla Zamkow z Burgundii..

Post autor: ko2a »

jrz8888 pisze: 12 gru 2019, 07:02 Czołem.
Moja żona również stawia Zamki Burgundii na pierwszym miejscu. Lubi wszystkie gry jakie mamy w kolekcji, ale zawsze jak pada hasło " w co gramy?", to najczęściej z uśmieszkiem odpowiada, że właśnie Zamki B., nawet jeśli rzuca to żarcikiem, bo wie, iż czas na inną pozycję.

Popieram jednego z przedmówców - Troyes. Jest dużo kombinowania, są kości, jest interakcja. Zawsze jednak będę powtarzał, że jest to gra dość specyficzna, może abstrakcyjna, dlatego też nie do każdego trafi. My potrzebowaliśmy kilku rozgrywek, aby odrzucić jakąkolwiek myśl o jej odsprzedaniu. Pierwsze partie potrafią przytłoczyć i czasem trudno połapać się w matematyce. Ale zaskoczyła i zarówno ja, jak i moja żona bardzo ją sobie cenimy.

Widzę, że pytasz o gry dla ponad 2 osób, zatem:
Great Western Trail (świetna również na dwoje), Concordia, Inis (tutaj podobnie jak Troyes - nie dla każdego, ale jak zaskoczy to...), Brass (jest bardzo wymagający).

Ze smutkiem jednak oznajmiam, że są bardzo małe szanse, iż jakakolwiek gra strąci Zamki B. z tronu.
Jest to po prostu idealna gra dla kobiet. Nie wiem dlaczego, ale tak jest. Jak znajdzie się tutaj jakakolwiek żona, która tej gry nie stawia w swojej czołówce, to będę w mega szoku.
Troyes miałem i nie siadło. Za dużo małych zasad. Na dwie osoby Ibis/gwt/brass sprawdza się?
jrz8888
Posty: 408
Rejestracja: 28 sie 2017, 14:34
Has thanked: 1 time
Been thanked: 27 times

Re: Euro dla 3-4 osob z interakcja - Konkurencja dla Zamkow z Burgundii..

Post autor: jrz8888 »

ko2a pisze: 12 gru 2019, 08:08 Troyes miałem i nie siadło. Za dużo małych zasad. Na dwie osoby Ibis/gwt/brass sprawdza się?
1) GWT tak. Jedynie plansza jest mniej obsadzona budynkami (im więcej graczy, tym gęściej), a a co za tym idzie, nieporównywalnie rzadziej płacisz karę za wkroczenie na czyjś teren, bo możesz swobodnie omijać niektóre zabudowania poprzez wybór innej drogi. Jednak ta gra ma w sobie tyle możliwości strategicznych, że nawet nie zwracasz na to uwagi. Gra jest po prostu rewelacyjna w swojej kategorii.

2) Inis to area control, stąd rozgrywka zyskuje przy większej liczbie graczy. Da się grać we dwoje, ale nie budzi tylu emocji i konflikty przez to są mniej ciekawe. Nie polecę jej na dwie osoby, ponieważ są lepsze gry przeznaczone dla dwojga. Jeśli jednak chciałbyś koniecznie area control na 2 osoby, to ta gra mogłaby być jednym z lepszych wyborów.

3) Brass (Lancashire), w moim odczuciu tak. Są jednak tacy gracze, którzy nie kupiliby tej gry, aby grać we dwoje. Przy grze we dwoje nie wchodzą do gry wszystkie karty, ale nadal cała plansza i wszystkie opcje są dla Ciebie dostępne. Jest mniejszy tłok na tej planszy niż przy grze w większej liczbie, ale nie zmienia to faktu, że jest to świetna gra ekonomiczna i solidnie wypala komórki mózgowe. W instrukcji jest nawet opisany wariant dla 2 graczy. Ja bym polecił.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4680
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1046 times
Been thanked: 1995 times

Re: Euro dla 3-4 osob z interakcja - Konkurencja dla Zamkow z Burgundii..

Post autor: warlock »

nadal cała plansza i wszystkie opcje są dla Ciebie dostępne. Jest mniejszy tłok na tej planszy niż przy grze w większej liczbie
Od tego jest rewers planszy i wariant fanowski w Lancashire.
Morgon
Posty: 627
Rejestracja: 13 lis 2006, 15:57
Lokalizacja: Nowa Sól, Lubuskie
Has thanked: 31 times
Been thanked: 56 times

Re: Euro dla 3-4 osob z interakcja - Konkurencja dla Zamkow z Burgundii..

Post autor: Morgon »

ko2a pisze: 11 gru 2019, 23:03 Kurcze, czy my nie mamy tej samej żony ?:D nasze top3 to twoje wymienione gry. W tej samej kolejności.
U nas z mniejszych ale często granych to res arcana, Sagrada, splendor i fantastyczne światy.
Terraformacja wypadła ze względu na czas rozgrywki.

Czy wy macie jeszcze jakieś inne w ktore trochę mniej gracie ale jednak były spoko?
Zaczynaliśmy od Osadników z Catanu, graliśmy w to bardzo dużo z moją Mamą. Gra ma swoje wady i się przejadła, no i nie nadaje się na dwie osoby, ale do grania rodzinnego jest fajna. Dużo graliśmy również w 7 Cudów Pojedynek, mamy na koncie ponad 70 rozgrywek (tak myślę, notes dawno się skończył), przejadła się. Czasami zagramy w Patchworka, ale Żona nie pała do niej zbytnią miłością. Carcassone działa fajnie już od dwóch osób i gramy od czasu do czasu, najczęściej z synem (lat 8 ) i/lub Mamą. Terraformacja jest do zagrania w jakieś 150 minut jak się ma za sobą kilka rozgrywek, więc faktycznie jest to dłuższy tytuł, ale do Cywilizacji Poprzez Wieki (z dwa razy na rok zagramy, bez wojen, paktów i agresji) jej jeszcze brakuje 90 minut. Inis nie siadł, na dwie osoby słabiej chodzi i jest bezpośredni konflikt, co powoduje dyskwalifikację. Keyflower również okazał się zbyt interakcyjny, Żona bała się licytacji, że jej coś zabiorę, trzymała przesadnie dużo mepli w domku "na wszelki wypadek". Brassa ani GWT nie grałem, ale ponoć to cięższe gry, więc się nie interesowałem. Splendor kiedyś graliśmy, Żonie się podobał, ale była w to strasznie słaba, a mi ta gra wysysała wodę z organizmu. Na celowniku do testów mam jeszcze Zamek Smoków, Elizjum, Sagrada. Res Arcana i Fantastyczne Światy słabo kojarzę. Marco Polo też nie siadło, zasady proste ale jak grać żeby wygrać to już nie tak bardzo. Co jeszcze nie siadło: Robinson Crusoe, Krwawa Oberża, Ewolucja, Tajemnica Whitehall. Mam nadzieję, że choć trochę pomogłem.
ODPOWIEDZ