Tsukuyumi: Full Moon Down (Felix Mertikat)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Peltonen
Posty: 19
Rejestracja: 14 wrz 2016, 07:49
Has thanked: 2 times
Been thanked: 6 times

Re: Tsukuyumi: Full Moon Down (Felix Mertikat)

Post autor: Peltonen »

A ja lubię standy. Nie uważam, że jest to bieda rozwiązanie, a przez to że są z grafikami pozwala mi lepiej odbierać grę niż kolejne niepomalowany figurki. Standy są np w Martwej Zimie i nie uważam żeby gra na tym cierpiała.
Awatar użytkownika
krisow
Posty: 378
Rejestracja: 01 maja 2006, 23:37
Has thanked: 17 times
Been thanked: 64 times

Re: Tsukuyumi: Full Moon Down (Felix Mertikat)

Post autor: krisow »

Dobre standy są świetnym rozwiązaniem. A jeszcze jak jednostki mają jakieś cechy, to jeszcze czytelniejsze, jeżeli możesz je zobaczyć wydrukowane. Zawsze w tym wypadku przywołuję grę "Stawka większa niż życie". Ma idealne standy, czytelne i świetnie wykonane.
Wosho
Posty: 1443
Rejestracja: 01 gru 2011, 13:15
Has thanked: 177 times
Been thanked: 141 times

Re: Tsukuyumi: Full Moon Down (Felix Mertikat)

Post autor: Wosho »

Jest na radarze naszej grupy, martwi mnie tylko zeby nie spotkalo to co Ddice, czyli cena z dupy w porownaniu do ceny i zawartosci KS.
Awatar użytkownika
michalldz90
Posty: 572
Rejestracja: 07 wrz 2014, 20:47
Has thanked: 28 times
Been thanked: 60 times

Re: Tsukuyumi: Full Moon Down (Felix Mertikat)

Post autor: michalldz90 »

Jestem świeżo po partii 3-osobowej. Z setupem i tłumaczeniem gra trwała 5h... Niestety zasad jest tyle, że ciągle zaglądaliśmy do instrukcji, która napisana jest tak sobie. Jako, że downtime'u nie lubie i to bardzo, to niestety moja ocena będzie raczej negatywna. Na plus zdecydowanie wykonanie i mechanika przekazywania kart, co daje możliwości planowania w przód i przewidzenia mniej więcej co inni gracze wykonają. Asymetryczność frakcji jest i plusem i minusem w tej grze. Żeby zagrać płynnie trzeba na pewno dobrze znać nie tylko swoją frakcje, ale też przeciwników, żeby móc umiejętnie się do nich dostosować. Bardzo mi brakowało interakcji z otoczeniem i zyskaniem korzyści płynących z kontrolowania konkretnych kafelków (jakiś wzrost produkcji chociaż). Od początku będziemy albo bunkrować się w bazie i czekać na odpowiedni moment, żeby ruszyć albo zacząć kontrolować pobliskie kafelki jeśli jest więcej luzu. Centrum jakoś mocno nie zachęca do ataku... Tylko 1pkt za kontrolowanie na koniec rundy. Wyniki na koniec mieliśmy w granicach 14 pkt, więc biorąc pod uwagę koszt i ryzyko jakie trzeba podjąć, żeby tam dotrzeć to raczej tak średnio opłaca tam odrazu się pchać. Kafli w pudle może i jest dużo, ale różnią się one przede wszystkim układem blokad, które nijak są powiązane z rodzajem terenu, co jest dość abstrakcyjne. Myślę, że gra na pewno jeszcze zyska, po większej ilości partii, kiedy już więcej rzeczy będzie się rozumieć, ale na ten moment zdecydowanie wolałbym wyciągnąć Hyperboree, która jest w kilku aspektach podobna, ale płynnością rozgrywki miażdży konkurenta bez dwóch zdań.
Awatar użytkownika
kglosnicki
Posty: 73
Rejestracja: 29 cze 2017, 17:11
Has thanked: 18 times
Been thanked: 55 times

Re: Tsukuyumi: Full Moon Down (Felix Mertikat)

Post autor: kglosnicki »

Odnośnie czytelności instrukcji, tez miałem negatywne wrażenia po lekturze angielskiej wersji. Dlatego mocno ją przebudowujemy, praca nad polską wersją trwa już kilka miesięcy a naszą pracę konsultujemy z Felixem. Przedstawiamy jego studiu do akceptacji zmiany w layoucie i wyjaśniamy w jaki inny sposób sformułowaliśmy zasady. Na pewno będzie lepiej, jak dobrze, to już ocenicie sami, gdy opublikujemy instrukcję lub jej fragmenty.
A zbiórka na polskie wydanie rusza już we wrześniu. Kampania wrześniowa nabiera nowego znaczenia ;)
https://whatthefrog.pl/tsukuyumi/
Awatar użytkownika
polwac
Posty: 2577
Rejestracja: 09 mar 2017, 19:50
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 1171 times
Been thanked: 461 times

Re: Tsukuyumi: Full Moon Down (Felix Mertikat)

Post autor: polwac »

Widzę, że powstaje moda robienia kampanii na własnych stronach internetowych.
Jak dla mnie jest to dość ryzykowne(bo gorzej jest dotrzeć do potęcjalnych wspierających) i mniej wygodne dla mnie(wcześniej miałem wszystko dostępne na wspieram.to lub zagramw.to, teraz musze coraz więcej kont zakładać na różnych stronach internetowych).
Mam nadzieję, że chociaż brak marży takiego portalu wspieraczkowego przełoży się dla nas graczy na lepszą cenę gier :)
Paweł
"Jedyny sposób, aby zwyciężyć w kłótni, to unikać jej." - Dale Carnegie
Mendaks
Posty: 245
Rejestracja: 04 mar 2020, 20:57
Been thanked: 54 times

Re: Tsukuyumi: Full Moon Down (Felix Mertikat)

Post autor: Mendaks »

Zapraszam was na zapowiedź gry #Tsukuyumi od wydawnictwa What The Frog. Już niebawem bo 22.09.2020 rozpocznie się kampania tej gry na jednej z platform crowdfundingowych. Wybierz swoja frakcję i stań do walki przeciwko innym armiom oraz trudnemu wrogowi jakim jest Tsukuyumi. Podejmiesz wyzwanie?

https://www.youtube.com/watch?v=m1ZwiTqFQvU
Awatar użytkownika
VivoBrezo
Posty: 789
Rejestracja: 11 sie 2019, 10:56
Has thanked: 157 times
Been thanked: 536 times
Kontakt:

Re: Tsukuyumi: Full Moon Down (Felix Mertikat)

Post autor: VivoBrezo »

Cześć!

W 14 odcinku, bierzemy na tapet grę Tsukuyumi od wydawnictwa What the Frog. Jak zwykle staramy się bardzo szczegółowo wgryźć w temat, doprawić to sporą dawką humoru,
przede wszystkim jednak rozmawiamy o plusach i minusach gry która 20 września powalczy o Wasze portfele.

O tutaj powalczy: https://whatthefrog.pl/tsukuyumi/

0:00 Czym jest Tsukuyumi?
11:52 Plusy
44:20 Minusy
57:58 Podsumowanie

Do usłyszenia!

https://youtu.be/O78fJ_fIzwc
https://open.spotify.com/episode/6bco97DJwRZrWqKSvNI7u9

Tldr: Nam się podoba, ma trochę minusów, ale ogólne wrażenie bardzo pozytywne :)
Ostatnio zmieniony 21 sie 2020, 14:18 przez VivoBrezo, łącznie zmieniany 1 raz.
Cześć! Nie widzicie nas, ale możecie nas usłyszeć w podcaście Kości, Piony i Bastiony. Rozmawiamy o grach, które lubimy, bo życie jest za krótkie, na te słabe.
Kości, Piony i Bastiony Youtube
Kości, Piony i Bastiony Spotify
Cyel
Posty: 2600
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1237 times
Been thanked: 1459 times

Re: Tsukuyumi: Full Moon Down (Felix Mertikat)

Post autor: Cyel »

https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/na-ta ... 15076.html

a tak poza tym to dzięki za recenzję! Gra ewidentnie w moim typie.
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
Banan2
Posty: 2617
Rejestracja: 12 maja 2009, 09:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 118 times
Been thanked: 67 times

Re: Tsukuyumi: Full Moon Down (Felix Mertikat)

Post autor: Banan2 »

Podczas kampanii polskiej wersji EB za 239 PLN.
Pozdrawiam
Moja kolekcja
10% rabatu w planszomanii, 7% w 3Trollach, 5% w Battle Models
Awatar użytkownika
ShapooBah
Posty: 1296
Rejestracja: 18 lip 2018, 13:56
Lokalizacja: Katowice/Gliwice
Has thanked: 366 times
Been thanked: 218 times

Re: Tsukuyumi: Full Moon Down (Felix Mertikat)

Post autor: ShapooBah »

A wiadomo może, kiedy gra miałaby trafić na stoły po zbiórce :D? Jak estymują czas? Początek przyszłego roku czy raczej odległy grudzień?
Startkingdom
Posty: 17
Rejestracja: 25 sie 2020, 10:30
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Tsukuyumi: Full Moon Down (Felix Mertikat)

Post autor: Startkingdom »

Cześć! To a propos polskiego wydania Tsukuyumi, wczoraj wydawnictwo WTF puściło film o tym co będzie w środku, jak będzie skonfigurowana gra i jaka będzie polska cena. Cena jak najbardziej na plus IMHO!

https://youtu.be/w8iwc2Xhvtk
Awatar użytkownika
ShapooBah
Posty: 1296
Rejestracja: 18 lip 2018, 13:56
Lokalizacja: Katowice/Gliwice
Has thanked: 366 times
Been thanked: 218 times

Re: Tsukuyumi: Full Moon Down (Felix Mertikat)

Post autor: ShapooBah »

Nie podoba mi się usunięcie Kampfgruppe z podstawowej wersji gry.

Rozumiem, że usunięcie ich, oraz części kafelek było związane z kosztami, ale nikt mi nie powie, że rzucanie atomówkami nie jest tym, co może zainteresować potencjalnych graczy do zagrania.

Z drugiej strony myślę, że obracanie się wokół podejścia u nas w Polsce to musi być taniej jest trochę przesadzone w przypadku tej gry. W sensie, ta gra nie jest celowana w gracza, który przerzuci się na nią z Dixita czy nawet Terraformacji marsa.
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 11177
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3391 times
Been thanked: 3310 times

Re: Tsukuyumi: Full Moon Down (Felix Mertikat)

Post autor: japanczyk »

Startkingdom pisze: 26 sie 2020, 09:21 Cena jak najbardziej na plus IMHO!
Ja wiem... pierwsze Tsukuyumi było do dostania za 200 zł w plnaszomanii

No i bedac szczerym nie jestem zwolennikiem customowych edycji gier
Cyel
Posty: 2600
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1237 times
Been thanked: 1459 times

Re: Tsukuyumi: Full Moon Down (Felix Mertikat)

Post autor: Cyel »

Startkingdom pisze: 26 sie 2020, 09:21 film o tym co będzie w środku, jak będzie skonfigurowana gra
Tylko do 4 graczy :( Odpada.
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 11177
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3391 times
Been thanked: 3310 times

Re: Tsukuyumi: Full Moon Down (Felix Mertikat)

Post autor: japanczyk »

Cyel pisze: 26 sie 2020, 10:36 Tylko do 4 graczy :( Odpada.
Bedzie od razu dodatek do kupienia na 5 graczy, wiec o to bym sie nie spinał
Startkingdom
Posty: 17
Rejestracja: 25 sie 2020, 10:30
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Tsukuyumi: Full Moon Down (Felix Mertikat)

Post autor: Startkingdom »

ShapooBah pisze: 26 sie 2020, 09:32 Nie podoba mi się usunięcie Kampfgruppe z podstawowej wersji gry.

Rozumiem, że usunięcie ich, oraz części kafelek było związane z kosztami, ale nikt mi nie powie, że rzucanie atomówkami nie jest tym, co może zainteresować potencjalnych graczy do zagrania.
Z jednej strony tak, z drugiej, Kampfgruppe będzie tanio do dokupienia, więc tragedii nie ma. Za pierwszym razem grałem Kampfgruppe i w sumie świetna frakcja, ale chyba jednak bardziej Boarlordsy mi przypasiły :D
Awatar użytkownika
ShapooBah
Posty: 1296
Rejestracja: 18 lip 2018, 13:56
Lokalizacja: Katowice/Gliwice
Has thanked: 366 times
Been thanked: 218 times

Re: Tsukuyumi: Full Moon Down (Felix Mertikat)

Post autor: ShapooBah »

japanczyk pisze: 26 sie 2020, 10:37
Cyel pisze: 26 sie 2020, 10:36 Tylko do 4 graczy :( Odpada.
Bedzie od razu dodatek do kupienia na 5 graczy, wiec o to bym sie nie spinał
Tylko na samym filmiku, albo gdzieś pod spodem było napisane, że 5-6 graczy wymaga więcej kalfi niż podstawka zapewnia. Więc kwestia, czy dodatek dowiezie też te kafle, czy to bedzie po prostu zestaw standów/kart
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 11177
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3391 times
Been thanked: 3310 times

Re: Tsukuyumi: Full Moon Down (Felix Mertikat)

Post autor: japanczyk »

Dowiezie, w tym samym komentarzu masz informacje o dodatku Nowe Lądy ;-)
Awatar użytkownika
VivoBrezo
Posty: 789
Rejestracja: 11 sie 2019, 10:56
Has thanked: 157 times
Been thanked: 536 times
Kontakt:

Re: Tsukuyumi: Full Moon Down (Felix Mertikat)

Post autor: VivoBrezo »

Grałem wszystkimi frakcjami i spokojnie te 4 które zostawili dadzą radę jeśli ktoś będzie chciał kupić sama podstawkę. Dla mnie na mega plus, że dają możliwość dokupienia dodatkowych frakcji.

Trochę bez sensu te maskotki w podstawce, ale kim ja jestem żeby się wypowiadać:D
Cześć! Nie widzicie nas, ale możecie nas usłyszeć w podcaście Kości, Piony i Bastiony. Rozmawiamy o grach, które lubimy, bo życie jest za krótkie, na te słabe.
Kości, Piony i Bastiony Youtube
Kości, Piony i Bastiony Spotify
Startkingdom
Posty: 17
Rejestracja: 25 sie 2020, 10:30
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Tsukuyumi: Full Moon Down (Felix Mertikat)

Post autor: Startkingdom »

Dodatek dla 5-6 gracza ma zawierać kafle terenu. Także dodatek Nowe lądy załatwia sprawę. To z komentarzy do wideo, odpowiedź WTF: "będzie dodatek Nowe Lądy, który oprócz dodatkowych kafelków terenów, będzie zawierał między innymi nowe typy obszarów (z dodatku After The Moon Fall)"
Awatar użytkownika
Szewa
Posty: 867
Rejestracja: 10 sie 2016, 12:33
Has thanked: 353 times
Been thanked: 501 times

Re: Tsukuyumi: Full Moon Down (Felix Mertikat)

Post autor: Szewa »

O co chodzi z tymi maskotkami?
Top10:
1. A Song of Ice & Fire 2. Wojna o pierścień 3. Dominant Species 4. Brass: Birmingham 5. A Game of Thrones 2ed 6.Pax Renaissance 2ed 7. Tyrants of the Underdark 8. Zombicide:2nd 9. Empires: Age of Discovery
Honorowa: Lotr LCG
Startkingdom
Posty: 17
Rejestracja: 25 sie 2020, 10:30
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Tsukuyumi: Full Moon Down (Felix Mertikat)

Post autor: Startkingdom »

Maskotki wprowadzają dodatkową mechanikę do gry. Opcjonalna, ale całkiem fajna :D
Awatar użytkownika
EVOCATVS
Posty: 687
Rejestracja: 16 lis 2018, 22:20
Has thanked: 498 times
Been thanked: 155 times

Re: Tsukuyumi: Full Moon Down (Felix Mertikat)

Post autor: EVOCATVS »

Wydaje się dość drogo, w porównaniu do innych gier tego typu, jeśli popatrzymy na zawartość. Np standeesy, zamiast kartonika, mogłyby być drukowane na przezroczym plastiku, wygląda lepiej i cenę bardziej by uzasadniło.
Informacja o tłumaczeniu nazw jednostek pojawi się odpowiednio wcześnie, żeby po niej jeszcze na EB się załapać?
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2391
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1304 times
Been thanked: 790 times
Kontakt:

Re: Tsukuyumi: Full Moon Down (Felix Mertikat)

Post autor: vinnichi »

Ok a w praktyce to gra na 4 osoby czy na 2-3 też się można fajnie pobawić?
kręcimy wąsem na dobre gry
you tube
discord
ODPOWIEDZ