Obecna sytuacja a Kickstarter

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
lukkk
Posty: 443
Rejestracja: 21 gru 2017, 00:49
Has thanked: 95 times
Been thanked: 99 times

Re: Obecna sytuacja a Kickstarter

Post autor: lukkk »

Halloween pisze: 27 mar 2020, 21:53
lukkk pisze: 27 mar 2020, 20:56
Pytanie tylko czy w obecnych czasach warto "wywalać" oszczędności na grę? :)
Wiadomo, ze zbiora duzo mniej niz powiedzmy pol roku temu ale tez bez przesady. Ile to ma kosztowac 100 dolarów standardowy pledge? To jest praktycznie dniówka - w bogatszych stanach USA masz 15$ na godzine minimalnej, we Francji masz 10€. Wydawca tez bedzie hojniejszy jesli chodzi o content bo wie, ze ludzie beda miec mniej pieniedzy - moze sam kupisz z tego powodu jak zobaczysz, ze jest sporo wiecej jak to co dawalo Gloomhaven czy Rising Sun.
Dniówka częsci ludzi, ale USA zaraz będzie miało 20% bezrobocia. To dużo. Klasę średnią także to uderzy. A bogaci w dupie mają planszówki.

Tu nie chodzi o to, że mnie nie stać. Zawsze można oszczędzić jakoś.
Po prostu wydawanie tyle kasy w czasach takich jak te, na coś co może zobaczę za kilka lat ( o ile będę miał z kim grać) nie jest w mojej ocenia na chwilę obecną czymś bardzo potrzebnym. Zresztą mam tak dużą półkę gier, że raczej postoję. Może jak świat nie zwariuje i sam się nie podpali, to za kilka lat zagram. Ale w raczej nie swój egzemplarz.

Mi wystarczy mój Rising Sun :)
Halloween
Posty: 1494
Rejestracja: 18 lis 2018, 13:02
Has thanked: 56 times
Been thanked: 86 times

Re: Obecna sytuacja a Kickstarter

Post autor: Halloween »

japanczyk pisze: 27 mar 2020, 14:28
Co ty w ogóle pier.... gadasz? Skad ty wyciągasz te statystyki?
Z zycia i z parkingu przepelnionego po brzegi. Może w jakims bogatym srodowisku informatykow sie obracasz i dlatego nie widzisz.
Awatar użytkownika
_Paulus_
Posty: 315
Rejestracja: 05 wrz 2006, 16:35
Has thanked: 5 times
Been thanked: 10 times

Re: Obecna sytuacja a Kickstarter

Post autor: _Paulus_ »

brazylianwisnia pisze: 25 mar 2020, 13:06 Z pewnoscia przeanalizuje kampanie Gloomhaven vs Frosthaven i Rising sun vs Ankh.
No i co powie ta analiza? Przecież to jak porównywanie gruszek do silnika wysokoprężnego.

Zerowa wartość analityczna.

Szkoda Twojego czasu.

Porównanie wartości wspartych WSZYSTKICH projektów na KS w respektywnych okresach byłoby miarodajną analizą.
Each man faces death by himself. Alone.
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4114
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 269 times
Been thanked: 935 times

Re: Obecna sytuacja a Kickstarter

Post autor: brazylianwisnia »

Da porownanie dwoch popularnych, wysokiej jakosci, podobnych gier od tych samych tworcow. Bez watpienia odpowie na pytanie czy będziemy miec drastyczny spadek wsparc w najwiekszych tytulach. Jesli Frosthaven czy Ankh ledwie osiagna milion to bedzie wiadomo ze wspieranie jest ryzykowane i sytuacja jest zagrozeniem dla wspierajacych a kolejne duze tytuły zapewne przesuna sie na koncowke roku czy na 2021. Bedzie mozna zobaczyc jak rozklada sie ilosc wsparc osob spoza strefy euro i usa czyli jaki wplyw ma kurs walut na sytuacje.

Nie ma sensu analiza calego KS z kilku powodow:
-przeciętne gry nie sa obiektem mojego zainteresowania(podobnie jak wielu innych graczy)
-co roku wychodza inne gry wiec ciezko uzyskac takie porownanie bo pojawienie sie drugiegiej edycji jakiegos megahitu(7th continent, KDM) moze wypaczyc wyniki
-wnioski takiego porownia sa oczywiste - mniej kasy w kieszeniach ludzi + niepewne czasy = mniej wsparc

Mnie interesuje czy odplyw kasy mocno dotknie te największe projekt, czy w zwiazku z tym sa zagrozeniem czy moze ludzie nadal beda mocno wspierac duze tytuly a oberwa średniaki(taka jest moja teza). Dlatego intesuje mnie Gloomhaven vs Frosthaven, rising sun vs Ankh, Etherfileds vs ISS, 7th Continent vs 7th Citadel.
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
Awatar użytkownika
_Paulus_
Posty: 315
Rejestracja: 05 wrz 2006, 16:35
Has thanked: 5 times
Been thanked: 10 times

Re: Obecna sytuacja a Kickstarter

Post autor: _Paulus_ »

Halloween pisze: 28 mar 2020, 00:46
japanczyk pisze: 27 mar 2020, 14:28
Co ty w ogóle pier.... gadasz? Skad ty wyciągasz te statystyki?
Z zycia i z parkingu przepelnionego po brzegi. Może w jakims bogatym srodowisku informatykow sie obracasz i dlatego nie widzisz.
Wartość argumentu anegdotyczna. Czyli całkowicie pomijalna.

Patologia tak samo jak bogaci informatycy nie są wyznacznikiem.

Argumenty na podstawie własnej (dość ograniczonej społecznie i ekonomicznie) perspektywy to błąd merytoryczny.

Bo ja wesprę all-in Frosthaven, Ankh to biorę wszystko razem z matą, koścmi, monetami x6 i 7th Citadel z wszystkimi dodatkami x2. I jaką ma wartość ten argument w dyskusji? Zerową.

Jakie wnioski na temat mojego zachowania zakupowego mogę esktrapolować na cały rynek? Żadnych.

Jakbym w mojej firmie kierował się "swoim przeczuciem" czy "na podstawie mojego mniemania" zamiast na badaniach rynkowych czy analizie statystycznej, to już dawno bym musiał szukać nowej roboty, zamiast być najlepiej rozwijanym oddziałem firmy na świecie...
Each man faces death by himself. Alone.
Awatar użytkownika
_Paulus_
Posty: 315
Rejestracja: 05 wrz 2006, 16:35
Has thanked: 5 times
Been thanked: 10 times

Re: Obecna sytuacja a Kickstarter

Post autor: _Paulus_ »

brazylianwisnia pisze: 29 mar 2020, 15:09 Da porownanie dwoch popularnych, wysokiej jakosci, podobnych gier od tych samych tworcow. Bez watpienia odpowie na pytanie czy będziemy miec drastyczny spadek wsparc w najwiekszych tytulach.
Uważam, że nic nie da.

Porównaj Starcadię z Arcadią. Albo Green Horde z Invaderem czy z tą ostatnią wersją Zombicide odpaloną zaraz po 2ed. Zombicide. Lub nawet Starcadię z ostatnim Marvel United czy jak to się nazywało.

Co daje takie porównanie? Nic.

brazylianwisnia pisze: 29 mar 2020, 15:09
Jesli Frosthaven czy Ankh ledwie osiagna milion to bedzie wiadomo ze wspieranie jest ryzykowane i sytuacja jest zagrozeniem dla wspierajacych a kolejne duze tytuły zapewne przesuna sie na koncowke roku czy na 2021. Bedzie mozna zobaczyc jak rozklada sie ilosc wsparc osob spoza strefy euro i usa czyli jaki wplyw ma kurs walut na sytuacje.
Jak się siedzi na zagranicznych grupach... to znowu - argument anegdotyczny - ja prorokuję dla Ankh 1,5kk pierwszego dnia i kampanie spokojnie na 3kk-4,5kk.

Frosthaven nie ma takiego hype'u - ale pewnie przebije reprint Gloomhaven jeśli chodzi o wielkość.

brazylianwisnia pisze: 29 mar 2020, 15:09
Nie ma sensu analiza calego KS z kilku powodow:
-przeciętne gry nie sa obiektem mojego zainteresowania(podobnie jak wielu innych graczy)
-co roku wychodza inne gry wiec ciezko uzyskac takie porownanie bo pojawienie sie drugiegiej edycji jakiegos megahitu(7th continent, KDM) moze wypaczyc wyniki
-wnioski takiego porownia sa oczywiste - mniej kasy w kieszeniach ludzi + niepewne czasy = mniej wsparc
Analiza całego rynku daje odpowiedz ile kasy jest w danym segmencie. Było już mnóstwo dużych kampanii w tym roku. Są nadal LP otwarte na niektóre duże projekty zeszłego roku...

brazylianwisnia pisze: 29 mar 2020, 15:09 Mnie interesuje czy odplyw kasy mocno dotknie te największe projekt, czy w zwiazku z tym sa zagrozeniem czy moze ludzie nadal beda mocno wspierac duze tytuly a oberwa średniaki(taka jest moja teza). Dlatego intesuje mnie Gloomhaven vs Frosthaven, rising sun vs Ankh, Etherfileds vs ISS, 7th Continent vs 7th Citadel.
Tylko to znowu jest analiza jabłko vs. gruszka. Nie da sie tego porównać, żeby na podstawie tego wyciągnąć miarodajny wniosek.

To tak jakby na podstawie mniejszej ilości kasy zebranej na Great Wall niż na Nemesis powiedzieć, że odpłynęła kasa i nie będą się duże projekty fundować.

Chodzi mi tylko o to, że wartość statystyczna i analityczna takiego porównania jest zerowa, a wnioski na podstawie tego porównania będą warte tyle co ten post :)
Each man faces death by himself. Alone.
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4114
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 269 times
Been thanked: 935 times

Re: Obecna sytuacja a Kickstarter

Post autor: brazylianwisnia »

Great wall to euro wiec nie ma z czym porownac w pottolio AR. Tak jak pisałem te sa podobne. Chodzi o fakt czy masowo ludzie wstrzymaja sie ze wspieraniem. Jak to bedzie wygladalo np ze wsparciami w Europie. Tak jak pisalem - jesli Ankh zbierze np 800tys USD to bedzie mozna wyciagnac bardzo konkretne wnioski.. Jesli zbierze sie kilka mln USD to tez bedzie mozna wyciagnac konkretne wnioski. My tu nie mowimy o tym czy wsparcia wachna sie o 10% ale czy mozna oczekiwac zapaści na KS i bankructwa najwiekszych firm oraz czy sytuacja jest wmiare bezpieczna dla wspierajscych najwieksze gry. Takie duze zmiany beda widoczne nawet mimo iz sytuacja jest znacznie inna i tylko o to chodzi.
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
Halloween
Posty: 1494
Rejestracja: 18 lis 2018, 13:02
Has thanked: 56 times
Been thanked: 86 times

Re: Obecna sytuacja a Kickstarter

Post autor: Halloween »

_Paulus_ pisze: 29 mar 2020, 15:19
Halloween pisze: 28 mar 2020, 00:46
japanczyk pisze: 27 mar 2020, 14:28
Co ty w ogóle pier.... gadasz? Skad ty wyciągasz te statystyki?
Z zycia i z parkingu przepelnionego po brzegi. Może w jakims bogatym srodowisku informatykow sie obracasz i dlatego nie widzisz.
Wartość argumentu anegdotyczna. Czyli całkowicie pomijalna.

Patologia tak samo jak bogaci informatycy nie są wyznacznikiem.

Argumenty na podstawie własnej (dość ograniczonej społecznie i ekonomicznie) perspektywy to błąd merytoryczny.

Bo ja wesprę all-in Frosthaven, Ankh to biorę wszystko razem z matą, koścmi, monetami x6 i 7th Citadel z wszystkimi dodatkami x2. I jaką ma wartość ten argument w dyskusji? Zerową.

Jakie wnioski na temat mojego zachowania zakupowego mogę esktrapolować na cały rynek? Żadnych.

Jakbym w mojej firmie kierował się "swoim przeczuciem" czy "na podstawie mojego mniemania" zamiast na badaniach rynkowych czy analizie statystycznej, to już dawno bym musiał szukać nowej roboty, zamiast być najlepiej rozwijanym oddziałem firmy na świecie...
Co wam sie zrobilo z tym slowem anegdotyczny? Sformulowanie "argument anegdotyczny czy wniosek anegdotyczny na co drugiej stronie praktycznie każdego watku. Kto to pierwszy tu uzyl na forum, że sie innym tak spodobalo? Warto znalezc ten post.

Wnioski jakie mozesz wyciagac ze swoich i znajomych decyzji zakupowych sa wyznacznikiem dla Twojego srodowiska np.zamoznych osob bawiacych sie w gry. BEZPOSREDNIO odnosza sie do Twojego zycia.
A gwarantuje, ze moja banka spoleczna jest DUZO wieksza. Nie sa to moze klienci docelowi dla firm robiacych gry na KS ale dla handlarzy uzywanymi autami juz tak.

Porownanie odpowiedników czy nastepcow gier jest znacznie bardziej miarodajne dla nas. Pomija sie tu decyzje wydawcow, ktorzy np.wstrzymają projekty do czasu złagodzenia kryzysu, podejma niestandarowe decyzje(wystawia tyko 1 projekt zamiast planowanych 2) bo wiedza, ze bedzie ciezko finansowo czy inne szersze zjawiska np.dzialania samego KS.

Nie wiem czy powaznie napisales 1.5mln $ w 1szy dzien? To jest nierealne. Mysle, ze finalnie tyle by chcieli miec w tych warunkach.
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4721
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 384 times
Been thanked: 886 times

Re: Obecna sytuacja a Kickstarter

Post autor: BartP »

Jeśli dość często stosujesz dowody anegdotyczne, to nie dziw się, że one są wytykane i nazywane po imieniu.
Awatar użytkownika
lukkk
Posty: 443
Rejestracja: 21 gru 2017, 00:49
Has thanked: 95 times
Been thanked: 99 times

Re: Obecna sytuacja a Kickstarter

Post autor: lukkk »

Machina marketingowa Ankh w pełni. Posty na FB przedstawiające bóstwa. Pod każdym zdjęciem masa komentarzy o przesunięcie terminu KS z powodu epidemii. Czas pokaże, czy to tylko takie gadanie czy naprawdę mocny odpływ zysków dla CMON. Myślicie, że gdyby wstrzymali się z KS teraz i przesunęli go np. na za 3 miesiące to uzbierali by więcej?

A może nie mogą sobie na to pozwolić?

Jak myślicie?
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 11068
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3382 times
Been thanked: 3276 times

Re: Obecna sytuacja a Kickstarter

Post autor: japanczyk »

lukkk pisze: 30 mar 2020, 08:42 Machina marketingowa Ankh w pełni. Posty na FB przedstawiające bóstwa. Pod każdym zdjęciem masa komentarzy o przesunięcie terminu KS z powodu epidemii. Czas pokaże, czy to tylko takie gadanie czy naprawdę mocny odpływ zysków dla CMON. Myślicie, że gdyby wstrzymali się z KS teraz i przesunęli go np. na za 3 miesiące to uzbierali by więcej?

A może nie mogą sobie na to pozwolić?

Jak myślicie?
Mysle, ze nie moga sobie na to pozwolic, zakladam ze na dalsza czesc roku maja zaplanowane kolejne kampanie
a ci ludzie co tak jojcza o przesuniecie niech po prostu wrzuca dolara
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4114
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 269 times
Been thanked: 935 times

Re: Obecna sytuacja a Kickstarter

Post autor: brazylianwisnia »

Za 3 miesiace bylby temat zeby znowu przesunac o 3 miesiace bo epidemia dopiero osiaga swoje szczyty. Tak doszlibysmy do wrzesnia gdzie znowu by bylo zeby przesunac o pol roku bo mimio iz wirus sie wygasza to kryzys ekonomiczny wlasnie osiagnal swoj szczyt, miliony amerykanow sa bezrobotne. I wcale nie ma pewnosci ze za rok o tej porze sytuacja ekonomiczna bedzie lepsza niz teraz. Raczej wrecz przeciwnie. Tak naprawde musieliby przeniesc o 2 lata by to mialo jakis sens. Watpie by mogli sobie pozwolic na wiecej jak 3 miesiace bez kasy.
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
Awatar użytkownika
pavel
Posty: 795
Rejestracja: 09 sie 2015, 13:45
Lokalizacja: EU
Has thanked: 74 times
Been thanked: 113 times

Re: Obecna sytuacja a Kickstarter

Post autor: pavel »

Dla nas, odbiorców sytuacja jest o wiele prostsza, natomiast spadek zainteresowania wspieraniem ogólnie na ks, nie tylko grami, to czas na zmianę polityki biznesowej. Takie AR, cmon, miało projekty przygotowane pod ks, czas pomyśleć o wydaniu gotówki i ryzyku i stworzeniu czegoś nie opartego na nas klientach, tylko na swoich doświadczeniach i zasobach. My klienci nie chcemy ponosić ryzyka 50/50. I głównie tyczy się to wydawców takich jak AR.
Awatar użytkownika
lukkk
Posty: 443
Rejestracja: 21 gru 2017, 00:49
Has thanked: 95 times
Been thanked: 99 times

Re: Obecna sytuacja a Kickstarter

Post autor: lukkk »

pavel pisze: 30 mar 2020, 10:45 Dla nas, odbiorców sytuacja jest o wiele prostsza, natomiast spadek zainteresowania wspieraniem ogólnie na ks, nie tylko grami, to czas na zmianę polityki biznesowej. Takie AR, cmon, miało projekty przygotowane pod ks, czas pomyśleć o wydaniu gotówki i ryzyku i stworzeniu czegoś nie opartego na nas klientach, tylko na swoich doświadczeniach i zasobach. My klienci nie chcemy ponosić ryzyka 50/50. I głównie tyczy się to wydawców takich jak AR.
Ryzyko związane z KS jest w obecnych czasach większe niż kiedykolwiek. Co z tego, że dostanie się ekskluzywnego korkodyla, skoro wszystko może paść. Zresztą zabawa plastikowymu ludzikami na kartonowej planszy schodzi trochę na dalszy plan w sytuacjach kryzysowych. Bo to, że ktoś m teraz pieniądze nie oznacza, że wiecznie tak będzie. Dlatego ten wewnętrzny, zakorzeniony w nas strach przez nieznanym, będzie mocno wpływał na całą kampanię. Podejrzewam, że rzucą nieco więcej/ taniej niż do tej porty aby zachęcić ludzi.

Chociaż wahania na rynku walut także mają tutaj dużo do powiedzenia. Spekulanci zapewne zacierają ręce.

Ale czy KS w pewnym momencie nie przeczył sam swojej idei?
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Obecna sytuacja a Kickstarter

Post autor: rastula »

już dawno porzucił ideę - to tylko forma przedsprzedaży oparta na fomo...
Awatar użytkownika
lukkk
Posty: 443
Rejestracja: 21 gru 2017, 00:49
Has thanked: 95 times
Been thanked: 99 times

Re: Obecna sytuacja a Kickstarter

Post autor: lukkk »

rastula pisze: 30 mar 2020, 11:30 już dawno porzucił ideę - to tylko forma przedsprzedaży oparta na fomo...
Powiedział bym, że to forma sprzedaży oparta o chciwość, zbieractwo i poczucie się chodź przez chwilę wyjątkowym - ale mnie tutaj zlinczują....więc tak się tylko uśmiecham sam do siebie :)
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Obecna sytuacja a Kickstarter

Post autor: rastula »

zapewne mechanizmy psychologiczne są tu różne - ale wszystkie ocierają się o manipulacje ...


jeśli traktujemy to jako zabawę i sposób spędzania czasu przed ekranem ...to spoko ... jeśli faktycznie bierzemy pożyczkę w Provident, żeby skredytować CMON ( celowe przerysowanie) to jest to problem :D...


ale kto się choć raz nie nabrał z graczy-zbieraczy niech pierwszy rzuci kostką ;)


ANKH może dać radę z jeszcze jednego (manipulacyjnego) powodu ...zaangażowania, tutaj postrzeganego jak "prawo serii" - trudniej będzie zrezygnować z udziały 3 częsci , gdy dwie ma się na półce ...

stare mechanizmy psychologiczne w działaniu :D
Halloween
Posty: 1494
Rejestracja: 18 lis 2018, 13:02
Has thanked: 56 times
Been thanked: 86 times

Re: Obecna sytuacja a Kickstarter

Post autor: Halloween »

lukkk pisze: 30 mar 2020, 08:42 Machina marketingowa Ankh w pełni. Posty na FB przedstawiające bóstwa. Pod każdym zdjęciem masa komentarzy o przesunięcie terminu KS z powodu epidemii. Czas pokaże, czy to tylko takie gadanie czy naprawdę mocny odpływ zysków dla CMON. Myślicie, że gdyby wstrzymali się z KS teraz i przesunęli go np. na za 3 miesiące to uzbierali by więcej?

A może nie mogą sobie na to pozwolić?

Jak myślicie?
Kryzys bedzie trwal wieeele miesiecy. Tu nie chodzi o koronawirusa tylko o zamkniecia firm i bezrobocie + wydanie przez panstwa calej kasy.

Takze jak przenosic zbiorke to na przyszly rok. Skoro juz sa reklamy to znaczy, ze raczej nie chca przeniesc bo po co reklamowac rok wczesniej.
Awatar użytkownika
pavel
Posty: 795
Rejestracja: 09 sie 2015, 13:45
Lokalizacja: EU
Has thanked: 74 times
Been thanked: 113 times

Re: Obecna sytuacja a Kickstarter

Post autor: pavel »

lukkk pisze: 30 mar 2020, 11:28
pavel pisze: 30 mar 2020, 10:45 Dla nas, odbiorców sytuacja jest o wiele prostsza, natomiast spadek zainteresowania wspieraniem ogólnie na ks, nie tylko grami, to czas na zmianę polityki biznesowej. Takie AR, cmon, miało projekty przygotowane pod ks, czas pomyśleć o wydaniu gotówki i ryzyku i stworzeniu czegoś nie opartego na nas klientach, tylko na swoich doświadczeniach i zasobach. My klienci nie chcemy ponosić ryzyka 50/50. I głównie tyczy się to wydawców takich jak AR.
Ryzyko związane z KS jest w obecnych czasach większe niż kiedykolwiek. Co z tego, że dostanie się ekskluzywnego korkodyla, skoro wszystko może paść. Zresztą zabawa plastikowymu ludzikami na kartonowej planszy schodzi trochę na dalszy plan w sytuacjach kryzysowych. Bo to, że ktoś m teraz pieniądze nie oznacza, że wiecznie tak będzie. Dlatego ten wewnętrzny, zakorzeniony w nas strach przez nieznanym, będzie mocno wpływał na całą kampanię. Podejrzewam, że rzucą nieco więcej/ taniej niż do tej porty aby zachęcić ludzi.

Chociaż wahania na rynku walut także mają tutaj dużo do powiedzenia. Spekulanci zapewne zacierają ręce.

Ale czy KS w pewnym momencie nie przeczył sam swojej idei?
Ryzyko jest o wiele większe po stronie wydawcy. Po naszej stronie ryzyko, wiąże się z utratą czasu, realizacji zamówienia. Mało realne jest stracenie gotówki przy wspieraniu. Chyba, że świadomie podejmujesz wspieranie mało wiarygodnego, początkującego wydawcę/producenta. Wspierając Frosthaven w tym momencie nie czuję ryzyka. No i dla każdego ryzyko jest inne :) Ty piszesz o strachu przed nieznanym. Ja w przypadku gier nigdy bym nie napisał o strachu, bo ma dla mnie zbyt dużą wagę same słowo "strach". Uważam, że całą sytuację będą wykorzystywać nieudolni, zbyt apatyczni wydawcy, którzy podepną sytuację na świecie do swoich niepowodzeń i będą ciągnąć celowo na smyczy obraz nieistniejącego problemu wraz ze swoim produktem.
Awatar użytkownika
_Paulus_
Posty: 315
Rejestracja: 05 wrz 2006, 16:35
Has thanked: 5 times
Been thanked: 10 times

Re: Obecna sytuacja a Kickstarter

Post autor: _Paulus_ »

Halloween pisze: 29 mar 2020, 23:53 Co wam sie zrobilo z tym slowem anegdotyczny? Sformulowanie "argument anegdotyczny czy wniosek anegdotyczny na co drugiej stronie praktycznie każdego watku. Kto to pierwszy tu uzyl na forum, że sie innym tak spodobalo? Warto znalezc ten post.
Szukaj.
Halloween pisze: 29 mar 2020, 23:53 Wnioski jakie mozesz wyciagac ze swoich i znajomych decyzji zakupowych sa wyznacznikiem dla Twojego srodowiska np.zamoznych osob bawiacych sie w gry. BEZPOSREDNIO odnosza sie do Twojego zycia.
A gwarantuje, ze moja banka spoleczna jest DUZO wieksza. Nie sa to moze klienci docelowi dla firm robiacych gry na KS ale dla handlarzy uzywanymi autami juz tak.
I znowu. Anegdotyczny argument o Twojej bańce społecznej. Na jakiej podstawie GWARANTUJESZ, że jest większa od mojej?

Co do moich decyzji to wnioski jakie mogę na ich podstawie wyciągać dotyczą tylko i wyłącznie skutków tychże decyzji. Jakakolwiek ekstrapolacja na "środowisko" na podstawie jednego przykładu to tak jakbyś się dziwił czemu wszyscy nie kupują Fiata Punto. Bo Ty takie auto akurat kupiłeś.

Halloween pisze: 29 mar 2020, 23:53 Nie wiem czy powaznie napisales 1.5mln $ w 1szy dzien? To jest nierealne. Mysle, ze finalnie tyle by chcieli miec w tych warunkach.
A co w tym dziwnego 1.5kk w pierwszy dzień? Nierealne? Niby czemu? Bo Ty uważasz, że skoro Ciebie nie stać to innych też nie? Moja prognoza jest tak samo oparta na wróżeniu z fusów jak każda inna.
Each man faces death by himself. Alone.
Awatar użytkownika
_Paulus_
Posty: 315
Rejestracja: 05 wrz 2006, 16:35
Has thanked: 5 times
Been thanked: 10 times

Re: Obecna sytuacja a Kickstarter

Post autor: _Paulus_ »

brazylianwisnia pisze: 30 mar 2020, 10:15 Za 3 miesiace bylby temat zeby znowu przesunac o 3 miesiace bo epidemia dopiero osiaga swoje szczyty. Tak doszlibysmy do wrzesnia gdzie znowu by bylo zeby przesunac o pol roku bo mimio iz wirus sie wygasza to kryzys ekonomiczny wlasnie osiagnal swoj szczyt, miliony amerykanow sa bezrobotne. I wcale nie ma pewnosci ze za rok o tej porze sytuacja ekonomiczna bedzie lepsza niz teraz. Raczej wrecz przeciwnie. Tak naprawde musieliby przeniesc o 2 lata by to mialo jakis sens. Watpie by mogli sobie pozwolic na wiecej jak 3 miesiace bez kasy.
Ci bezrobotni amerykanie to nie są ludzie, którzy kupują planszówki. Ta pierwsza fala to raczej low-paid jobs. A wtedy nie masz na zbytki jak plastykowe laleczki i trochę kartonu wycenione jakby były zrobione ze złota ;-)
Each man faces death by himself. Alone.
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4114
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 269 times
Been thanked: 935 times

Re: Obecna sytuacja a Kickstarter

Post autor: brazylianwisnia »

Bez przesady. 100USD to nie majatek nawet dla srednio zarabiajacego polaka a co dopiero dla amerykancow. Bezrobocie nie dotknie tylko tych najnizej. Dotknie sporo pracowników sredniego szczebla w uslugach, turystyce, handlu, wlascicieli restauracji, malych firm.
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 11068
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3382 times
Been thanked: 3276 times

Re: Obecna sytuacja a Kickstarter

Post autor: japanczyk »

Awatar użytkownika
lukkk
Posty: 443
Rejestracja: 21 gru 2017, 00:49
Has thanked: 95 times
Been thanked: 99 times

Re: Obecna sytuacja a Kickstarter

Post autor: lukkk »

brazylianwisnia pisze: 30 mar 2020, 17:32 Bez przesady. 100USD to nie majatek nawet dla srednio zarabiajacego polaka a co dopiero dla amerykancow. Bezrobocie nie dotknie tylko tych najnizej. Dotknie sporo pracowników sredniego szczebla w uslugach, turystyce, handlu, wlascicieli restauracji, malych firm.
Bądzmy szczerzy: dotknie wszystkich.
Usługi ( prócz tych związanych ze zdrowiem) oberwą wszystkie. Produkcja także. Bo skoro ludzie mniej wydają to i produkcja spada.
Też fajnie było by powiedzieć, że upadną restauracje a za 3 miechy otworzą się nowe. Ale tak to nie działa.
Gospodarka to system zależności.
Przypominał mi się ten głupi cytat o trzepocie skrzydeł motyla na jednej półkuli, który wywołuje tsunami na drugiej. To ( chyba) fikcja ale gospodarka niestety jest właśnie tak powiązana.

Ps: Ci najniżej pewnie w planszówki nie grają. Więc jak dotknie tych średnich (czytaj graczy) to tą branżę spotka spora recesja ( nie, wbrew obiegowej opinii planszówki nie są dobrem podstawowego rzędu) :)
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8771
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2683 times
Been thanked: 2362 times

Re: Obecna sytuacja a Kickstarter

Post autor: Curiosity »

Kilka ostatnich postów przeniosłem TUTAJ, do działu Off-Topic. W tym temacie rozmawiamy o Kickstarterze.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
ODPOWIEDZ