Gry z serii Pax (Porfiriana, Pamir, Renaissance)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3039
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 578 times
Been thanked: 239 times

Re: Gry z serii Pax (Porfiriana, Pamir, Renaissance)

Post autor: DarkSide »

warlock pisze: 26 mar 2020, 16:21 Okładka z tego posta na facebooku tylko rozbudza apetyt :D. Ale czuję, że o niemalże kieszonkowym formacie Pax Ren możemy zapomnieć, a to był wielki atut tej gry ;).
To zostawisz "starą" wersję na wyjazdy, a nową z KS'a do eksponowania na półce i lansu :mrgreen: :P
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -11%, ALEplanszówki -3%
kisiel365
Posty: 777
Rejestracja: 10 paź 2016, 18:35
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 229 times
Been thanked: 282 times

Re: Gry z serii Pax (Porfiriana, Pamir, Renaissance)

Post autor: kisiel365 »

Czy druga edycja będzie miała metalowe monety? Bo zastanawiam się czy zawczasu wzmocnić półkę...
mam 3trolle-7% (S) errata do 1861/67 (K) 1882, 1817/USA
mazur_84
Posty: 218
Rejestracja: 23 paź 2011, 15:07
Has thanked: 45 times
Been thanked: 5 times

Re: Gry z serii Pax (Porfiriana, Pamir, Renaissance)

Post autor: mazur_84 »

kisiel365 pisze: 26 mar 2020, 23:05 Czy druga edycja będzie miała metalowe monety? Bo zastanawiam się czy zawczasu wzmocnić półkę...
Można dokupić dedykowane metalowe monety, na KS za 15 USD. Widziałem je również w ofercie planszostrefy i 3trolli po około 70 PLN.
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3039
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 578 times
Been thanked: 239 times

Re: Gry z serii Pax (Porfiriana, Pamir, Renaissance)

Post autor: DarkSide »

A propos metalowych monet to dawno temu na jednym z Pyrkonów (chyba na stoisku Rebela) sprzedawali takie monety na wagę różnej maści. Ostatniego dnia robili wyprzedaż końcówek, więc kupiłem ze 20sztuk takich w klimacie średniowieczno-fantasy. Fakt że prawie każda od innej parafii (rzadko która się powtarza) ale w grach gdzie występuje tylko jeden nominał dla monet sprawdzają się doskonale. Nie pamiętam ile, ale zapłaciłem śmieszne pieniądze (w porównaniu z ofertą za 10szt. w sklepach lub KSach). Polecam w przyszłości rozejrzeć się za czymś takim. :)
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -11%, ALEplanszówki -3%
Awatar użytkownika
Lets_Grajmy
Posty: 399
Rejestracja: 16 lip 2016, 19:22
Has thanked: 75 times
Been thanked: 439 times
Kontakt:

Re: Gry z serii Pax (Porfiriana, Pamir, Renaissance)

Post autor: Lets_Grajmy »

Co do monet, to ja kupiłem kiedyś kilka paczek starych monet na allegro i da się coś z tego poskładać. Najbardziej polecam niemieckie fenigi. Mają duże liczby i niewielkie napisy dookoła.
Facebook: LET'S GRAJMY - Facebook
YouTube: LET'S GRAJMY - YouTube
Buycoffee: Jeśli sądzisz, że to co robię zasługuje na uznanie to --> Wspieraj kanał tutaj <--
kisiel365
Posty: 777
Rejestracja: 10 paź 2016, 18:35
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 229 times
Been thanked: 282 times

Re: Gry z serii Pax (Porfiriana, Pamir, Renaissance)

Post autor: kisiel365 »

mazur_84 pisze: 27 mar 2020, 02:13
kisiel365 pisze: 26 mar 2020, 23:05 Czy druga edycja będzie miała metalowe monety? Bo zastanawiam się czy zawczasu wzmocnić półkę...
Można dokupić dedykowane metalowe monety, na KS za 15 USD. Widziałem je również w ofercie planszostrefy i 3trolli po około 70 PLN.
Chodziło mi o drugą edycję Pax Ren. Chyba nie ma jeszcze KSa na to?
mam 3trolle-7% (S) errata do 1861/67 (K) 1882, 1817/USA
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4673
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1044 times
Been thanked: 1986 times

Re: Gry z serii Pax (Porfiriana, Pamir, Renaissance)

Post autor: warlock »

https://boardgamegeek.com/thread/239558 ... ance-de-lu

Pojawiły się konkretniejsze informacje dotyczące nowego Pax Rena ;).
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3039
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 578 times
Been thanked: 239 times

Re: Gry z serii Pax (Porfiriana, Pamir, Renaissance)

Post autor: DarkSide »

Zagaiłem na FB o rozmiar pudełka nowego Pax Rena:
The map is 570 x 616 mm, and folds to 297 x 320 mm. So the box will be a bit bigger.
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -11%, ALEplanszówki -3%
Awatar użytkownika
Galatolol
Posty: 2334
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:03
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 572 times
Been thanked: 925 times

Re: Gry z serii Pax (Porfiriana, Pamir, Renaissance)

Post autor: Galatolol »

Wszystkie zmiany wydają się na plus, szkoda tylko, że już nie będzie małego, słodkiego pudełka (choć było ono wręcz za małe).

Nowa okładka w ogóle mi się nie podoba, nie rozumiem jak można zepsuć okładkę gry "historycznej". Wystarczy wziąć jakiś obraz z epoki i ma się coś bardzo klimatycznego oraz świetnie wyglądającego. Tu za to mamy generyczny rysunek bardziej pasujący do jakiegoś pośledniego dodatku do karcianki Gry o tron czy czegoś w tym rodzaju.
(inna nowa gra, która też daje ciała na tym polu, to Imperial Struggle od GMT (tu akurat wygląda jak byle jaki euros). Wystarczy popatrzeć na Napoleon against Europe, Napoleon's Triumph, poprzednie Pax Renaissance albo hiszpańskie jego wydanie itd., przygotowanie okładki do takich gier naprawdę wydaje się samograjem :P )

Pax Viking ma być "entry level" Paxem. Mam alergię na temat wykingów, więc co najwyżej "zagram u kolegi".

Luźno wspomniano o Paxie o piratach na Bałtyku, ale to tylko tak było rzucone w jakimś komentarzu na BGG.

Można też dodać, że by pomagać przy nowym Renesansie i Viking, Eklund przeniósł się do Sztokholmu, gdzie mieszka w akademiku :mrgreen: Więc szacuneczek.
pwoloszun
Posty: 453
Rejestracja: 22 mar 2016, 12:57
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1739 times
Been thanked: 543 times
Kontakt:

Re: Gry z serii Pax (Porfiriana, Pamir, Renaissance)

Post autor: pwoloszun »

Galatolol pisze: 29 mar 2020, 00:23 Nowa okładka w ogóle mi się nie podoba, nie rozumiem jak można zepsuć okładkę gry "historycznej".
W KONCU ktos zauwazyl slonia w pokoju :D

Ta okladka wyglada jak darmowa grafika znaleziona na jakims poslednim stocku.
Zaczynam sie bac, ze jak kupie to nigdy nie zagram, bo nawet jej nie zauwaze na polce.
Podcast dżentelmeni przy stole:
Awatar użytkownika
orzeh
Posty: 1282
Rejestracja: 04 lut 2015, 10:05
Lokalizacja: Mysłowice
Has thanked: 127 times
Been thanked: 194 times
Kontakt:

Re: Gry z serii Pax (Porfiriana, Pamir, Renaissance)

Post autor: orzeh »

nie wiem czy moge tu umiescić, na isnta ion wrzuciło pare grafik z PAX Viking.
Wrzucam w spojlerze, prosze usunąć jeśli nie można tego robić:
Spoiler:
W ogóle to chyba zatrudnili kogoś do obsługi Instagrama bo posty są wrzucane częściej niż reprinty PAX Renessaince ;)

Edit - a'propos Pax Renaissance 2:
Spoiler:
kisiel365
Posty: 777
Rejestracja: 10 paź 2016, 18:35
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 229 times
Been thanked: 282 times

Re: Gry z serii Pax (Porfiriana, Pamir, Renaissance)

Post autor: kisiel365 »

Wygląda miodnie. Jaram się. Dobrze, że nie dali tego otoolowi :)
mam 3trolle-7% (S) errata do 1861/67 (K) 1882, 1817/USA
Awatar użytkownika
AnimusAleonis
Posty: 1775
Rejestracja: 17 paź 2018, 17:03
Been thanked: 251 times

Re: Gry z serii Pax (Porfiriana, Pamir, Renaissance)

Post autor: AnimusAleonis »

orzeh pisze: 31 mar 2020, 12:59 Edit - a'propos Pax Renaissance 2:
Spoiler:
Co do Viking to tam ok, ani ziębi ani grzeje... ale te do nowego Pax.... ugh.. nie jestem fanem.... wygląda to jak screeny z cut-scenes jakieś generycznej gry z lat 90-tych... do planszówki która ma być, co najmniej a la, historyczna to średnio mi pasuje.
Ale w sumie nie wiadomo do czego są te obrazki, mogą to być ilustracje do instrukcji….
Wszystko się okaże jak pokażą layout kart, jak są czytelne i jak spójne wizulanie, to dla mnie najważniejsze.
Expat który przeprowadził się do Polski rok temu, uczy się polskiego od trochę ponad roku - z góry przepraszam za jakiekolwiek gafy ortograficzne i gramatyczne i proszę o wyrozumiałość :D
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4673
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1044 times
Been thanked: 1986 times

Re: Gry z serii Pax (Porfiriana, Pamir, Renaissance)

Post autor: warlock »

Cieszę się, że dotarł do mnie dziś angielski dodatek do Pax Ren (imo jest znakomity) - obecna kieszonkowa edycja zostaje na półce tak czy siak, bo mam obawy, że graficznie nowa wersja straci ten wyjątkowy charakter... Ale zobaczymy, co ostatecznie zostanie zaprezentowane 7 kwietnia ;).
Awatar użytkownika
Rafal_Kruczek
Posty: 1092
Rejestracja: 20 sie 2008, 11:48
Lokalizacja: Legnica
Has thanked: 84 times
Been thanked: 31 times

Re: Gry z serii Pax (Porfiriana, Pamir, Renaissance)

Post autor: Rafal_Kruczek »

pwoloszun pisze: 26 mar 2020, 14:15 To ja tylko dodam, ze to nie bedzie 2nd print ale faktycznie 2nd edition, NOWA, mocno zmieniona gra.

Zmiany beda DUZE:
- zmiany zasad
- kilkanascie nowych kart, sporo nowych Abilities
- kilkanascie zmian na "starych" kartach
- kompletnie nowy layout kart, mapy
W porównaniu do zmian w Pax Pamir zmiany w Pax Ren to kosmetyka. Bardziej ewolucja niż rewolucja.
1) zmianę co do wystawiania represjonowanych pionków i figur do krolestwa ktore nie jest u gracza mozna wprowadzić bez 2 edycji już teraz. Przepisanie instrukcji na nowo - oooo tutaj jest pole do popisu.
3) wprowadzenie mapy pozwoliło na dodanie 3 stanu ( sposród czterech mozliwych: świecki i 3 teokracje) do lokacji. Ale do tej pory niewiele kart o wykorzystywało. Ma wejść kilka jednorazowych efektów reformacji do obecnych kart żeby to wykorzystać. Z tego co widze na Reformacja na 2 kartach sie pojawiła i chyba umożliwiło to wprowadznie teokracji z kilku jednorazowych efektów
https://docs.google.com/spreadsheets/d/ ... J28sz6qMm0 - na zakladce ze zmianami widzę
apostazja - bardzo mocny efekt z dodatku ma być wprowadzony wstecznie także na 11 kartach z podstawki - spora zmiana w balansie gry , ale nic czego w niej wcześniej nie było.

4) zmiany w layoucie - zakładam że na lepsze, poczekam na publikacje przed wyrażaniem opinii
2) Ogólnie jeśli ktoś ma grę z dodatkami to te dodatkowe 11 kart to jakies 10% więcej - lekkie urozmaicenie. Jesli ktoś nie miał dodatku ( a tez z 59 kartami miał bardzo mały nakład, ale 5 promek z BGG store chyba nie udało sie wyprzedać ) to nowych kart jest ponad 70, czyli o okolo 80% wiecej - to jest DUŻE urozmaicenie gry. Ale niewiele nowego.
Czyli jak ktoś ma podstawkę bez dodatku i lubi grę to zakup to wychodzi troche taniej niż paskarskie ceny za dodatek, więc warto.
Jak ktoś nie ma gry to też warto - najlepsza integracja mechaniki z tematem w serii.
Jak ktoś ma grę z dodatkiem, to kwestia obliczenia czy sie opłaca wydać około100 69 USD za 11 kart , wieksze pudełko, poprawki estetyczne i lekki rebalans. Dla mnie to Pax Ren evergreen z którego chce mieć wszytkie edycje i rozważałem zakup dla samych poprawek estetycznych( i wieksze pudełko dla mnie nie jest zaletą).
Ostatnio zmieniony 01 kwie 2020, 14:30 przez Rafal_Kruczek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Xenir
Posty: 354
Rejestracja: 07 cze 2018, 13:42
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 150 times
Been thanked: 304 times

Re: Gry z serii Pax (Porfiriana, Pamir, Renaissance)

Post autor: Xenir »

Raczej nie przesadzałbym ze 100 USD za nowego Paxa. Do tej pory najdroższą grą SMG na Kickstarterze był Bios: Origins, i kosztował 69 USD. Pod względem komponentów Pax Ren jest mniejszy niż B:O2. Pozostałe Paxy w tej samej kampanii kosztowały 49 USD (Porfiriana) i 34 (Transhumanity, ale tego bym nie brał pod uwagę jako wyznacznik ceny, bo pudełeczko dużo mniejsze)
Galatolol pisze: 29 mar 2020, 00:23 Pax Viking ma być "entry level" Paxem. Mam alergię na temat wykingów, więc co najwyżej "zagram u kolegi".
Chyba nawet wiem u którego :lol:
Awatar użytkownika
Rafal_Kruczek
Posty: 1092
Rejestracja: 20 sie 2008, 11:48
Lokalizacja: Legnica
Has thanked: 84 times
Been thanked: 31 times

Re: Gry z serii Pax (Porfiriana, Pamir, Renaissance)

Post autor: Rafal_Kruczek »

Xenir pisze: 01 kwie 2020, 14:04 Raczej nie przesadzałbym ze 100 USD za nowego Paxa. Do tej pory najdroższą grą SMG na Kickstarterze był Bios: Origins, i kosztował 69 USD. Pod względem komponentów Pax Ren jest mniejszy niż B:O2. Pozostałe Paxy w tej samej kampanii kosztowały 49 USD (Porfiriana) i 34 (Transhumanity, ale tego bym nie brał pod uwagę jako wyznacznik ceny, bo pudełeczko dużo mniejsze)
Galatolol pisze: 29 mar 2020, 00:23 Pax Viking ma być "entry level" Paxem. Mam alergię na temat wykingów, więc co najwyżej "zagram u kolegi".
Chyba nawet wiem u którego :lol:
Sorry, rzeczywiście jest 69 USD + wysyłka, Zapamietałem te 100 USD ,ale to jest 109 USD za Pax Ren 2 i Pax Viking
https://www.boardgamegeek.com/thread/23 ... 9#34398579
drzewko
Posty: 294
Rejestracja: 05 sie 2016, 09:37
Has thanked: 47 times
Been thanked: 300 times

Re: Gry z serii Pax (Porfiriana, Pamir, Renaissance)

Post autor: drzewko »

Tu można zerknąć jak to może wyglądać
https://www.youtube.com/watch?v=HWDC-ViVneg
rogerkrk
Posty: 63
Rejestracja: 01 mar 2016, 23:20
Has thanked: 14 times
Been thanked: 19 times

Re: Gry z serii Pax (Porfiriana, Pamir, Renaissance)

Post autor: rogerkrk »

Xenir pisze: 01 kwie 2020, 14:04
Galatolol pisze: 29 mar 2020, 00:23 Pax Viking ma być "entry level" Paxem. Mam alergię na temat wykingów, więc co najwyżej "zagram u kolegi".
Chyba nawet wiem u którego :lol:
To ja też się zapiszę do kolejki :lol: :lol:
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4673
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1044 times
Been thanked: 1986 times

Re: Gry z serii Pax (Porfiriana, Pamir, Renaissance)

Post autor: warlock »

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Wstępne koncepcje są takie ;).
Awatar użytkownika
ghostdog
Posty: 645
Rejestracja: 20 sty 2006, 15:54
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times

Re: Gry z serii Pax (Porfiriana, Pamir, Renaissance)

Post autor: ghostdog »

Wychodzi na to, że pomimo posiadania wszystkiego z pierwszej edycji trzeba będzie rozważyć zakup nowej.
"Obydwaj pochodzimy ze starożytnych plemion Obydwaj jesteśmy już na wymarciu Wszystko wokół nas zmienia się....."
moja lista
http://boardgamegeek.com/collection/use ... own=1&ff=1
Awatar użytkownika
Xenir
Posty: 354
Rejestracja: 07 cze 2018, 13:42
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 150 times
Been thanked: 304 times

Re: Gry z serii Pax (Porfiriana, Pamir, Renaissance)

Post autor: Xenir »

Trochę na temat Pax Viking: https://www.youtube.com/watch?v=GLh_hTfZRRk

A tutaj pierwsze wersje Living Rules (na razie widać, że wersja rozwojowa): https://docs.google.com/document/d/1OsI ... dN-FU/edit
W dokumencie powyżej jest grafika mapy i przykład Jarla

  • autorem jest Jon Manker, Phil Eklund jest tylko developerem
  • 1-6 graczy
  • każdy gracz ma trochę asymetryczny start - początkowa zdolność jarla
  • karty zagrywane na mapę
  • 6 dróg do zwycięstwa:
    • Szwecja - opanowanie Szwecji (król?)
    • Ruś - ustanowienie księstw Rusi
    • najazdy - wszystkie łodzie poza lokacją startową
    • teokracja - wspieranie formującego się chrześcijaństwa
    • dominacja - wystarczająco dużo zwolenników w danej dziedzinie
    • multikulti - zwolennicy po wyczerpaniu się kart
  • okrągłe karty
Awatar użytkownika
612
Posty: 436
Rejestracja: 16 mar 2015, 15:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 69 times
Been thanked: 565 times

Re: Gry z serii Pax (Porfiriana, Pamir, Renaissance)

Post autor: 612 »

kisiel365
Posty: 777
Rejestracja: 10 paź 2016, 18:35
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 229 times
Been thanked: 282 times

Re: Gry z serii Pax (Porfiriana, Pamir, Renaissance)

Post autor: kisiel365 »

Będzie ktoś robił zbiorowe zamówienie?
mam 3trolle-7% (S) errata do 1861/67 (K) 1882, 1817/USA
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3039
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 578 times
Been thanked: 239 times

Re: Gry z serii Pax (Porfiriana, Pamir, Renaissance)

Post autor: DarkSide »

Chyba nawet nie ma takiej opcji na KS. Z tego co widze to indywidualne wsparcia tylko.
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -11%, ALEplanszówki -3%
Zablokowany