Tapestry vs. Civilization. Nowy początek

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
aaxxee
Posty: 233
Rejestracja: 08 wrz 2014, 17:14
Lokalizacja: Ciechocinek
Has thanked: 9 times
Been thanked: 19 times
Kontakt:

Tapestry vs. Civilization. Nowy początek

Post autor: aaxxee »

Witam. Szukam przyjemnej gry cywilizacyjnej do grania z żoną. Która z tych dwóch pozycji daje więcej frajdy z grania?
j_g
Posty: 2005
Rejestracja: 17 sty 2016, 18:08
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 511 times
Been thanked: 252 times

Re: TAPESTRY vs. Civilization. Nowy początek

Post autor: j_g »

Ty najlepiej znasz Wasze gusta. Jeśli tego nie jeszcze robiłeś to najlepiej spróbuj obejrzeć filmik z zasadami, gejmplejem i zdecyduj - to tylko dwa tytuły do porównania. Rady innych mogą być nietrafione. To nie takie oczywiste co lepsze, tym bardziej jeśli gry są na podobnym poziomie fajności. Patrzyłeś 'Poprzez wieki'?
Cyel
Posty: 2587
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1233 times
Been thanked: 1449 times

Re: TAPESTRY vs. Civilization. Nowy początek

Post autor: Cyel »

Ja mogę się wypowiedzieć tylko o Tapestry...i średnio polecam. Zwłaszcza, jak mówisz, że chciałbyś grę cywilizacyjną. Cywilizacyjności w Tapestry za bardzo nie uświadczysz, to zlepek mniej lub bardziej abstrakcyjnych układanek-minigierek do których tematyka doklejona jest bardzo na siłę.

Na przykład dopiero pod koniec zauważyłem, że pola z akcjami, po których przesuwamy nasze pionki mają na górze napisane małym druczkiem, że to jakieś odkrycia i wynalazki. Są one dopisane na odczepkę, równie dobrze mogłyby być całkiem inne albo mogłoby ich w ogóle nie być, bo przez całą rozgrywkę nikt nie cieszył się, że np. wynalazł maszynę parową albo elektryczność, tylko że ma z tego ruchu dodatkowy grzybek albo pionek.

Tak samo walka w grze jest skrajnie abstrakcyjna i bardziej kojarzy się z Go lub warcabami niż komputerową Cywilizacją.
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
Awatar użytkownika
aaxxee
Posty: 233
Rejestracja: 08 wrz 2014, 17:14
Lokalizacja: Ciechocinek
Has thanked: 9 times
Been thanked: 19 times
Kontakt:

Re: TAPESTRY vs. Civilization. Nowy początek

Post autor: aaxxee »

Poprzez wieki mamy i bardzo lubimy, jednak obecnie przy 10 miesięcznej rozrabiace, niebardzo jest czas. Dlatego szukamy czegoś prostszego, szybszego, lecz niebanalnego. Zależy nam też na ciekawym wydaniu. Może niepotrzebnie dodałem wzmiankę o cywilizacji.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6480
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 607 times
Been thanked: 959 times

Re: TAPESTRY vs. Civilization. Nowy początek

Post autor: Odi »

Nie grałem w Nowy Początek.

Tapestry bardzo mi się podoba. Ja też lubię Civkę Chvaatila, i myślę sobie, że Tapestry jest jej idealnym uzupełnieniem.
To wciąż jest gra o tematyce cywilizacyjnej, a przy tym zawiera wiele elementów, których w Poprzez Wieki nie znajdziesz: wyścig na torach odkryć, "cywilizacje" z innymi możliwościami i taktyką/strategią gry, budowanie mapy, uzupełnianie swojego "miasta"... Jest do tego 2-3 krotnie krótsza i prostsza.

Ja się zawsze bawię przy Tapestry bardzo fajnie. Nie jest to jakiś niesamowity hit, ale po prostu przyjemna gra. Inna sprawa, to cena, no ale sam musisz zdecydować.
Awatar użytkownika
aaxxee
Posty: 233
Rejestracja: 08 wrz 2014, 17:14
Lokalizacja: Ciechocinek
Has thanked: 9 times
Been thanked: 19 times
Kontakt:

Re: TAPESTRY vs. Civilization. Nowy początek

Post autor: aaxxee »

Można ją porównać do lżejszej Terry Mysticy?
dwainlittle
Posty: 65
Rejestracja: 18 paź 2014, 22:22
Has thanked: 9 times
Been thanked: 4 times

Re: TAPESTRY vs. Civilization. Nowy początek

Post autor: dwainlittle »

aaxxee pisze: 11 kwie 2020, 12:36 Można ją porównać do lżejszej Terry Mysticy?
W jakim sensie lżejszej?
Kompletnie inne gry, na siłę szukając podobieństwa - zdejmując budynek że swojej planszy odkrywasz zasoby, które otrzymujesz w fazie przygotowania przed nową rundą/epoką.

TM jest grą dużo trudniejszą, dla mnie to inna liga.
Awatar użytkownika
aaxxee
Posty: 233
Rejestracja: 08 wrz 2014, 17:14
Lokalizacja: Ciechocinek
Has thanked: 9 times
Been thanked: 19 times
Kontakt:

Re: TAPESTRY vs. Civilization. Nowy początek

Post autor: aaxxee »

Pomyliłem gry tego samego autora. To Scythe ma podobieństwa do TM.
Awatar użytkownika
morelonger
Posty: 53
Rejestracja: 19 sty 2018, 17:36
Has thanked: 3 times

Re: TAPESTRY vs. Civilization. Nowy początek

Post autor: morelonger »

Mechanika trochę z Tzolkina, ale nie do końca ;P

Mi się gra bardzo podoba, ale tak jak poprzednik wspomniał bardziej cieszysz się z grzybka niż z rozwiniętej technologi.

Technologie się liczą bardziej i cieszysz się z nich jak dadzą Ci budynek :)
“A little knowledge is a dangerous thing. So is a lot.”
Awatar użytkownika
Neysmeey
Posty: 197
Rejestracja: 03 wrz 2019, 15:46
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 117 times
Been thanked: 73 times

Re: Tapestry vs. Civilization. Nowy początek

Post autor: Neysmeey »

Nie gralem w Tapestry, ale posiadam i grywam w Nowy Początek i mogę ją polecić. Mechanizm zagrywania kart daje dużo satysfakcji, co prawda nie mamy takiego poczucia rozbudowy jak w Tapestry (fizyczne budynki) czy Poprzez Wieki (ilość kart, ich typy), ale myślę, że w sytuacji braku czasu trzeba iść na kompromis. Sama gra jest mega przyjema, ładnie wydana i dynamiczna.
Muszę jednak zaznaczyć, że ja nie znoszę Poprzez Wieki więc nasze gusta mogą się różnić.
Profil na: Boardgamegeek
Awatar użytkownika
aaxxee
Posty: 233
Rejestracja: 08 wrz 2014, 17:14
Lokalizacja: Ciechocinek
Has thanked: 9 times
Been thanked: 19 times
Kontakt:

Re: Tapestry vs. Civilization. Nowy początek

Post autor: aaxxee »

Zakupiłem Tapestry i jesteśmy zadowoleni. Gra nas wciągneła. Widać losowość i brak balansu, ale nawet przegrywając czuć frajdę z gry.
Awatar użytkownika
morelonger
Posty: 53
Rejestracja: 19 sty 2018, 17:36
Has thanked: 3 times

Re: Tapestry vs. Civilization. Nowy początek

Post autor: morelonger »

aaxxee pisze: 24 kwie 2020, 21:50 Zakupiłem Tapestry i jesteśmy zadowoleni. Gra nas wciągneła. Widać losowość i brak balansu, ale nawet przegrywając czuć frajdę z gry.
Na stronie phalanax i na stronie wydawcy masz aktualizację która wzmacnia balans.
“A little knowledge is a dangerous thing. So is a lot.”
Awatar użytkownika
aaxxee
Posty: 233
Rejestracja: 08 wrz 2014, 17:14
Lokalizacja: Ciechocinek
Has thanked: 9 times
Been thanked: 19 times
Kontakt:

Re: Tapestry vs. Civilization. Nowy początek

Post autor: aaxxee »

Mam to. Ale nie używamy😀
ODPOWIEDZ