Wpływ rankingu BGG na zakup gry

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 930 times

Re: Wpływ rankingu BGG na zakup gry

Post autor: rattkin »

KOSHI pisze: 16 kwie 2020, 18:47 Jaka tu miarodajność?
Miarodajność rankingu wyłania się ze statystycznej średniej bardzo wielu ocen, nie jednej. Dlatego taki ranking "nie boi się" jakiejś grupy osób, które nie lubią tematu X lub mechaniki Y i wlepiają z tego tytułu niskie oceny.

Jest na BGG taki znany ziomeczek, który wszystkim grom coop z automatu (nie wierzę, żeby zagrał we wszystkie) wystawia zawsze 2 z komentarzem "gry coop to zagadki do rozwiązania, nie gry", czy coś w ten deseń. No i co? Niech sobie stawia. Nawet jak ich będzie 50 czy 100, to ich głosy znikną w większym gronie. A jesli takich (oceniających na 2) osób będzie 1000 lub więcej, to wyraźny znak, że coś z grą jednak jest nie tak.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Wpływ rankingu BGG na zakup gry

Post autor: rastula »

z pierwszej setki mam 50 gier - i chyba niewiele bym chciał mieć z pozostałych

z drugie 40 pozycji - tu bym kilka pozycji chętnie przyjął - ale nie miałbym w nie z kim zagrać obecnie

z trzeciej 28 - kilka bym przyjął ale chyba nie wiecej niż +10

z czwartej 25 - j.w.

z piątej 28 - jw.

w szóstej 31 ... już nie mam siły myśleć co bym tam jeszcze przyjał..:)

w siódmej 21 jw.

z ósmej 12 - mało mi do szczęścia brakuje...

dalej już dziś nie policzę ;)

nigdy w życiu nie brałem pod uwagę rankingu BGG w zakupach...



nie podejmuję się interpretacji tego wyniku :D
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5311
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1091 times
Been thanked: 1717 times
Kontakt:

Re: Wpływ rankingu BGG na zakup gry

Post autor: BOLLO »

Pytanie tylko dlaczego owy ranking mimo tego co się o nim pisze nie zmienia się od Listopada 2019 (chodzi o top 100)?
Myślę że są już nowe gry które wyparły jakieś tytuły z rankingu zeszłorocznego.
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 930 times

Re: Wpływ rankingu BGG na zakup gry

Post autor: rattkin »

Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4565
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1701 times
Been thanked: 2144 times

Re: Wpływ rankingu BGG na zakup gry

Post autor: PytonZCatanu »

BOLLO pisze: 17 kwie 2020, 00:19 Pytanie tylko dlaczego owy ranking mimo tego co się o nim pisze nie zmienia się od Listopada 2019 (chodzi o top 100)?
Myślę że są już nowe gry które wyparły jakieś tytuły z rankingu zeszłorocznego.
Raz na tydzień, dwa, regularnie sprawdzam co się dzieje na BGG i gwarantuje Ci, że się zmienia :)
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4565
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1701 times
Been thanked: 2144 times

Re: Wpływ rankingu BGG na zakup gry

Post autor: PytonZCatanu »

rattkin pisze: 17 kwie 2020, 00:36 Ależ zmienia.

https://www.peterjezik.com/bgg/
Root, Nemesis, Wingspan, Everdell, Teotichuacan, Underwater Cities - to gry z najbardziej spektakularnym awansem w TOP 100

Root - szybka, asymetryczna gra wojenna w oryginalnym wydaniu.
Nemesis - olbrzymia, klimatyczna gra, w pięknym wydaniu
Everdell - piękne wydanie, dopracowana mechanika w kartach, milion dodatków.
Teo - ciężkie, popularne euro
UC- jak wyżej.


Stawiam piwo, jeśli ktoś mi wytłumaczy awans Wingspan....
Awatar użytkownika
lukkk
Posty: 443
Rejestracja: 21 gru 2017, 00:49
Has thanked: 95 times
Been thanked: 99 times

Re: Wpływ rankingu BGG na zakup gry

Post autor: lukkk »

PytonZCatanu pisze: 17 kwie 2020, 12:23
Stawiam piwo, jeśli ktoś mi wytłumaczy awans Wingspan....
Bo to ulubiona gra ekologów i aktywistów, postulujących ochronę wymierających gatunków ptaków :)
Taki wróbel. Jeszcze 30 lat temu był dosłownie wszędzie. A teraz? Tylko w KFC/ McDonaldzie, gdzie dziaduje o frytki ;)
Wygrałem to piwo? :D
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4565
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1701 times
Been thanked: 2144 times

Re: Wpływ rankingu BGG na zakup gry

Post autor: PytonZCatanu »

lukkk pisze: 17 kwie 2020, 12:29
PytonZCatanu pisze: 17 kwie 2020, 12:23
Stawiam piwo, jeśli ktoś mi wytłumaczy awans Wingspan....
Bo to ulubiona gra ekologów i aktywistów, postulujących ochronę wymierających gatunków ptaków :)
Taki wróbel. Jeszcze 30 lat temu był dosłownie wszędzie. A teraz? Tylko w KFC/ McDonaldzie, gdzie dziaduje o frytki ;)
Wygrałem to piwo? :D
E tam, jest tylu ekologów na świecie? Ja mam inną teorię. Gra ma narysowane zwierzątka, kobiety lubią zwierzątka, mężowie mogą namówić żony na partyjkę, z wdzięczności dają wysokie oceny ;)

No bo, starając się być obiektywny (np. Root miałem i sprzedałem, ale nie powiem, że jest to zła gra, dla pewnego typu graczy to na pewno mistrzostwo), to Winspan nie ma żadnej cechy, która powinna wyróżniać gre w TOP 100.
thegammer
Posty: 153
Rejestracja: 13 kwie 2017, 17:06
Has thanked: 15 times
Been thanked: 29 times

Re: Wpływ rankingu BGG na zakup gry

Post autor: thegammer »

"Statystyka jest jak kostium bikini: pokazuje wiele, ale nie pokazuje najważniejszego." - Aaron Levenstein

Najlepiej zagrać. Ja czasami czytam komentarze na BGG przed zakupem.
Ostatnio zmieniony 20 kwie 2020, 08:27 przez thegammer, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
lukkk
Posty: 443
Rejestracja: 21 gru 2017, 00:49
Has thanked: 95 times
Been thanked: 99 times

Re: Wpływ rankingu BGG na zakup gry

Post autor: lukkk »

PytonZCatanu pisze: 17 kwie 2020, 12:38
lukkk pisze: 17 kwie 2020, 12:29
PytonZCatanu pisze: 17 kwie 2020, 12:23
Stawiam piwo, jeśli ktoś mi wytłumaczy awans Wingspan....
Bo to ulubiona gra ekologów i aktywistów, postulujących ochronę wymierających gatunków ptaków :)
Taki wróbel. Jeszcze 30 lat temu był dosłownie wszędzie. A teraz? Tylko w KFC/ McDonaldzie, gdzie dziaduje o frytki ;)
Wygrałem to piwo? :D
E tam, jest tylu ekologów na świecie? Ja mam inną teorię. Gra ma narysowane zwierzątka, kobiety lubią zwierzątka, mężowie mogą namówić żony na partyjkę, z wdzięczności dają wysokie oceny ;)

No bo, starając się być obiektywny (np. Root miałem i sprzedałem, ale nie powiem, że jest to zła gra, dla pewnego typu graczy to na pewno mistrzostwo), to Winspan nie ma żadnej cechy, która powinna wyróżniać gre w TOP 100.
Bo może te ptaki mają wszystkie cechy aby być grą mocno casualową. Nie mówię tutaj o rozgrywce ale o tematyce.
Co można kupić w Empiku? Przeważnie Monopoly w 100 różnych wersjach, Chińczyka, Szachy, Warcaby, Grzybobranie, itp. Czyli gry proste/ albo o rodzinnej tematyce/ albo stare i lubiane.
Może Wingspan kojarzy się właśnie mocno z typem gier rodzinnych i trafia w gusta tych ludzi, którzy w gry planszowe nie grają wcale/ albo grają z doskoku.

Tylko wtedy taki człowiek nie wiedział by więc o BGG i tym bardziej o ocenianiu tam gier, więc teoria upada. Qurcze, nie tak łatwo wygrać piwo na forum ;)
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4137
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 316 times
Been thanked: 345 times

Re: Wpływ rankingu BGG na zakup gry

Post autor: tomb »

PytonZCatanu pisze: 17 kwie 2020, 12:23
Stawiam piwo, jeśli ktoś mi wytłumaczy awans Wingspan....
Bo to bardzo dobra, całkiem oryginalna oraz świetnie wydana i zilustrowana gra o tematyce, która interesuje większą liczbę ludzi, niż jest wstanie sobie wyobrazić ta część ludzkości, której owa tematyka nie interesuje.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
mnw
Posty: 319
Rejestracja: 15 sty 2010, 17:29
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 150 times
Been thanked: 84 times

Re: Wpływ rankingu BGG na zakup gry

Post autor: mnw »

tomb pisze: 17 kwie 2020, 13:35
PytonZCatanu pisze: 17 kwie 2020, 12:23
Stawiam piwo, jeśli ktoś mi wytłumaczy awans Wingspan....
Bo to bardzo dobra, całkiem oryginalna oraz świetnie wydana i zilustrowana gra o tematyce, która interesuje większą liczbę ludzi, niż jest wstanie sobie wyobrazić ta część ludzkości, której owa tematyka nie interesuje.
Bingo. Ja bym to nawet ujął jednym słowem: estetyka. Założę się, że gdyby też wspomniany Root był wydany inaczej, to pewnie też w Top 100 by się nie znalazł. Tak samo przewijała się tu na forum niedawno dyskusja nt. Everdella, który również ponoć jest grą fajną, ale koniec końców nieposiadającą cech "pozwalających" jej na Top 100. Dla mnie ogólnie pojęta estetyka jest ważnym wyznacznikiem przyjemności z gry, i podejrzewam, że najwyraźniej wielu graczy też tak ma.
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5311
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1091 times
Been thanked: 1717 times
Kontakt:

Re: Wpływ rankingu BGG na zakup gry

Post autor: BOLLO »

rattkin pisze: 17 kwie 2020, 00:36 Ależ zmienia.

https://www.peterjezik.com/bgg/
Wow faktycznie ale jak widziałem non stop Gloomhaven na 1 to jakoś mi ta lista się w oczach nie zmieniała :-)
Dobrze wiedzieć że coś się rusza.
Awatar użytkownika
KOSHI
Posty: 877
Rejestracja: 23 kwie 2011, 19:23
Has thanked: 303 times
Been thanked: 299 times

Re: Wpływ rankingu BGG na zakup gry

Post autor: KOSHI »

rattkin pisze: 16 kwie 2020, 21:29
KOSHI pisze: 16 kwie 2020, 18:47 Jaka tu miarodajność?
Miarodajność rankingu wyłania się ze statystycznej średniej bardzo wielu ocen, nie jednej. Dlatego taki ranking "nie boi się" jakiejś grupy osób, które nie lubią tematu X lub mechaniki Y i wlepiają z tego tytułu niskie oceny.
Zgadzam się jak najbardziej. Przy większej ilości ocen nie ma na to wpływu, że ktoś ocenia z pupy. Dlatego u mnie średnia to ocena wyjściowa + /- 2 zważywszy na preferencje / gust itp. Także filmy ze średnią 8 mogą u mnie dostać i 10 i 6. Rzadko coś dostaje niżej lub wyżej 3 oceny a już marginalnie moja ocena jest rozbieżna od bazowej o więcej jak 3 oczka.
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5311
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1091 times
Been thanked: 1717 times
Kontakt:

Re: Wpływ rankingu BGG na zakup gry

Post autor: BOLLO »

A ja tam jak mam coś kupić z 800 pozycji lub z top 50 bo wedle ilości "rejtingu" wybieram tę z top50. Glommheven jeszcze nie mam pomimo że mam droższe gry niż ona sama ale uważam że do tej gry jeszcze nie dorosłem na tyle by ją mieć dla samego posiadania.
Tak więc w moim przypadku ranking gier ma znaczenie bo nie jestem geekiem który przerobił setki gier i z rękawa rzuca tytułami i mechanikami. Polegam zatem na innych i jak na razie się nie zawiodłem. Chociaż osobiście uważam ze w TOP 100 Pędzące Żółwie to must be :-)
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3039
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 578 times
Been thanked: 239 times

Re: Wpływ rankingu BGG na zakup gry

Post autor: DarkSide »

Pamiętajcie też o jednym (że zacytuję tu siebie z innego tematu :wink: ) obecnie takie TOP200 jest bardziej "elitarne" niż np.: TOP100 sprzed 10 lat. Myślę, że ta granica elitarności jest już znacznie dalej przesunięta niż pozycja 100. Z kolei kwestia o której rattkin wspominał na temat różnicy ocen rzędu 0,1 pomiędzy jakąś setką tytułów sprawia, że taką pozycję na liście (może nie do końca samą ocenę) należy coraz częściej traktować z pewną rezerwą. Zapewne za niedługo nadejdzie taki moment, w którym będziemy dyskutowali o danym tytule w kontekście tego w którym tysiącu rankingu BGG się aktualnie znajduje.
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -11%, ALEplanszówki -3%
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5311
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1091 times
Been thanked: 1717 times
Kontakt:

Re: Wpływ rankingu BGG na zakup gry

Post autor: BOLLO »

Widząc to jak nowe gry 1-2 letnie wchodzą szturmem na TOP 100 wydaje mi się że aktualnie TOP 100 długo się nie utrzyma. Fakt niektóre gry nie powinny według mnie w ogóle być w TOP 100 ale to oczywiście moja subiektywna ocena. Wypadł mój X-Wing i to jest przykre :-)
Tak więc teraz to tak naprawdę nie wiadomo co będzie w TOPCE i wszystko się może bardzo szybko zmienić. Nie mniej jednak nadal podtrzymuje że przy wyborze gier sugeruję się rankingiem a dokładniej "rejtingiem".
Awatar użytkownika
Piskal
Posty: 152
Rejestracja: 11 lis 2015, 22:35
Has thanked: 22 times
Been thanked: 41 times

Re: Wpływ rankingu BGG na zakup gry

Post autor: Piskal »

DarkSide pisze: 22 wrz 2020, 12:11 Pamiętajcie też o jednym (że zacytuję tu siebie z innego tematu :wink: ) obecnie takie TOP200 jest bardziej "elitarne" niż np.: TOP100 sprzed 10 lat. Myślę, że ta granica elitarności jest już znacznie dalej przesunięta niż pozycja 100. Z kolei kwestia o której rattkin wspominał na temat różnicy ocen rzędu 0,1 pomiędzy jakąś setką tytułów sprawia, że taką pozycję na liście (może nie do końca samą ocenę) należy coraz częściej traktować z pewną rezerwą. Zapewne za niedługo nadejdzie taki moment, w którym będziemy dyskutowali o danym tytule w kontekście tego w którym tysiącu rankingu BGG się aktualnie znajduje.
O z tym się mogę zgodzić w całej rozciągłości. Jeszcze 2-3 lata temu, średnie GEEK rating powyżej 7.00 kończyło się przy 200 numerze. Obecnie jest to 382 w rankingu - CATAN.
O wiele więcej jest też gier, które by się pewnie tam znalazły, gdyby nie mała liczba głosów.
Nie wiem, nie znam się, nie orientuję się, zarobiony jestem!
jasiek66
Posty: 118
Rejestracja: 08 maja 2021, 17:34
Has thanked: 25 times
Been thanked: 31 times

Re: Wpływ rankingu BGG na zakup gry

Post autor: jasiek66 »

Wracając do tematu. Kompletnie nie ma znaczenia, przeglądam z ciekawości.
tomwro
Posty: 338
Rejestracja: 12 kwie 2021, 07:47
Has thanked: 21 times
Been thanked: 56 times

Re: Wpływ rankingu BGG na zakup gry

Post autor: tomwro »

U mnie ranking ma bardzo duży wpływ za decyzję zakupu. Tak samo jak ocena, jak gra działa np na 2 osoby, bo głównie w takim składzie gram.
Awatar użytkownika
frezje
Posty: 12
Rejestracja: 20 kwie 2011, 00:15

Re: Wpływ rankingu BGG na zakup gry

Post autor: frezje »

Pozycja gry w rankingu bgg ma dla mnie znaczenie w dwóch wypadkach. Gdy chcę kupić jedną a rozważam kilka gier, co do których (to kluczowe) nadal się waham, rozważywszy uprzednio wszystkie możliwe inne kryteria, wtedy czasem pozycja w rankingu top 100 potrafi przeważyć szalę. Drugi wypadek (podobny zresztą) to, gdy ja już się przekonałam, a chcę kogoś przekonać do jakiejś gry, a ta osoba jest odrobinę na "nie". Wtedy próbuję zagrać na psychologiczny "społeczny dowód słuszności" i używam argumentu, a wiesz, że ta gra to jest taka to i taka w rankingu NA ŚWIECIE? Czasem nie działa, jednak zwykle działa :twisted: :mrgreen:
Ogólnie dość często kupując gry sprawdzamy cyferki na bgg, ale posiadamy i lubimy też gry niedoceniane przez ranking więc hmm... :D :shock: :mrgreen:
ODPOWIEDZ