Tania gra dla 2 do 4 os.

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
KidOmega

Tania gra dla 2 do 4 os.

Post autor: KidOmega »

Cześć,

żeby dalej nie uszczuplać budżetu domowego, ale miło zająć czas na parę chwil, poszukuję gier tanich, odznaczających się w jakiś sposób ciekawą mechaniką czy klimatem. Jeżeli chodzi o kategorię to jest to całkowicie obojętne, najważniejsza według mnie jest regrywalność i to coś co przyciągnie do gry na więcej niż jeden raz.

Gram głównie z narzeczoną w wolnych chwilach to też szukam gier dla dwóch osób. Czasami zdarzy się, że zagramy ze znajomymi, ale raczej nie przewiduję grać w więcej niż 2 osoby.

Głównym kryterium jest tutaj cena - mnóstwo świetnych gier w tym momencie to wydatek co najmniej 120 zł. Dlatego jestem ciekawy waszych propozycji i doświadczeń związanych z grami tanimi. Dla każdego oczywiście "tanio" oznacza co innego, w związku z tym powiedzmy że budżet to 50-60 zł, jeżeli gra będzie super ekstra to oczywiście możemy go trochę nagiąć. Chociaż może ktoś zna i chwali sobie jakieś tańsze perełki nawet poniżej zakładanego budżetu :) ;)

Dotychczas grałem w Azul, Robinson Crusoe, 7 cudów świata, Dixit. Rozważałem Zamki Burgundii, Ulm, Torres - głównie z powodu tego, że aktualnie kosztują mniej niż 100 zł. Tania gra - ale nie "śmieciowa" albo na jeden raz :)
anna26
Posty: 221
Rejestracja: 29 lis 2017, 09:53
Has thanked: 14 times
Been thanked: 23 times

Re: Tania gra dla 2 do 4 os.

Post autor: anna26 »

Zamki jak najbardziej polecam super dla pary
Ponadto star realms,
Patchwork
A małych bukiet, cartografowie, rzuć na tace
Kruki
Capital
Fantastyczne światy
Sztuka wojny
j_g
Posty: 2000
Rejestracja: 17 sty 2016, 18:08
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 511 times
Been thanked: 251 times

Re: Tania gra dla 2 do 4 os.

Post autor: j_g »

Głębia, Targi-Tuareg, Metallum, Gejsze, Wyspa Kwitnącej Wiśni, Najemnicy, Red7, Port Royal.
krzyss
Posty: 979
Rejestracja: 02 lut 2015, 20:14
Has thanked: 32 times
Been thanked: 32 times

Re: Tania gra dla 2 do 4 os.

Post autor: krzyss »

Z czystym sumieniem polecam:
Kartografowie,
Spacer po Burano,
Na sprzedaż.

Tylko na dwie osoby - Zamek.

Te gry to ostatnie hity u nas i moich sąsiadów.


Trochę trudniejsza ale łapiąca się w cenie jest Hansa Teutonica. Może też warto spróbować.
autopaga
Posty: 1434
Rejestracja: 29 wrz 2018, 20:27
Lokalizacja: Szczecin/Tanowo
Has thanked: 96 times
Been thanked: 320 times

Re: Tania gra dla 2 do 4 os.

Post autor: autopaga »

A ja powiem może i kontrowersyjnie tania gra to jest gra którą łatwo można odsprzedać. Małe gry za 20-60zł dosyć ciężko się sprzedaje i to z dużą stratą. Kupując używkę w dobrej cenie, można pograć i sprzedać w tej samej kwocie jak się dba o gry i jak tytuł jest chodliwy typu brzdęk, na skrzydłach itd.
Miszon
Posty: 2524
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1024 times
Been thanked: 498 times

Re: Tania gra dla 2 do 4 os.

Post autor: Miszon »

krzyss pisze: 20 kwie 2020, 00:15 Trochę trudniejsza ale łapiąca się w cenie jest Hansa Teutonica. Może też warto spróbować.
Na 2 osoby gorzej działa.

Zamki Burgundii faktycznie super, ale nie wiem czy za 60zł znajdziesz.
Za to podpisuję się pod Capitalem oraz Star Realms. To drugie można grać (podobnie jak Zamki) i ze 100 razy i nie powinno się znudzić. A jeśli: można dokupić dodatek, jest sporo, najlepiej Colony Wars. To typowo na 2 osoby, na więcej dziwnie się gra. Jest też wersja w świecie fantasy zamiast SF : Hero Realms, też sporo dodatków jakby co, zdaje się że chyba nawet jakieś kooperacyjne.
Bardzo lubię też O Mój Zboże, na 2 osoby gra się tak samo jak na 4, największy minus to niemal kompletny brak interakcji, no i może dziwna instrukcja.
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
autopaga
Posty: 1434
Rejestracja: 29 wrz 2018, 20:27
Lokalizacja: Szczecin/Tanowo
Has thanked: 96 times
Been thanked: 320 times

Re: Tania gra dla 2 do 4 os.

Post autor: autopaga »

Santa Maria pojawia się czasem w super cenie 40-50zł, świetnie działa w każdym składzie osobowym, według mnie ta gra jest lepsza od zamków burgundii.
Awatar użytkownika
bobule
Posty: 1008
Rejestracja: 21 wrz 2017, 22:09
Has thanked: 45 times
Been thanked: 207 times

Re: Tania gra dla 2 do 4 os.

Post autor: bobule »

KidOmega pisze: 19 kwie 2020, 22:10 Dotychczas grałem w Azul, Robinson Crusoe, 7 cudów świata, Dixit. Rozważałem Zamki Burgundii, Ulm, Torres - głównie z powodu tego, że aktualnie kosztują mniej niż 100 zł. Tania gra - ale nie "śmieciowa" albo na jeden raz :)
Zamki jak kupisz w zadowalającej cenie, a grałeś i Ci się podobało to spoko, jak nie to zagraj gdzieś w jakimś klubie i potem zobacz, bo to gra fajna mechanicznie, brzydka jeśli chodzi o estetykę i czasowo dosyć zajmująca (nie skończysz partii w pół godziny jak w Azulu, ale też tragedii nie ma) ;) Taka na następny krok powiedziałbym, a może niekoniecznie na sam początek ;)
Ulm może i jest mega tani, ale a) jest to raczej suche euro, jak nie jesteś fanem takich gier to nie polecam. Jeśli nie wiesz, czy jesteś fanem takich gier, to też nie polecam, bo po prostu są lepsze euro-gry do sprawdzenia na początek. Dodatkowo gra najlepiej chodzi chyba jednak w pełnym gronie.
Torresa aktualnie nie kupisz już za 60 zł, ale to raczej typowa gra abstrakcyjna. Pytanie czy takiej szukasz ;)

propozycje ode mnie:

Patchwork - na dwie osoby, za 60 zł, szyjecie kołderkę, osoba, która na koniec będzie miała więcej guziczków, wygrywa. Bardzo prosta, ale sprawia dużo frajdy.

Głębia - dwie osoby, za góra 30zł, zagrywacie karty, wartości na nich się sumują, osoba która ma będzie miała po swojej stronie mniejszą, bądź większą sumę kart (w zależności od kafelka), zgarnia "skarby" znajdujące się na kafelku, jak dla mnie mega spoko, odrobinę losowa, ale trochę kombinowania jest, zasady banalne i do wyjaśnienia w 3 minuty ;)

Star realms - nówka chyba za coś koło 50 zł, używkę można kupić i za 20. Bardzo prosty deck building, mega fajne wprowadzenie do tego rodzaju gier, niby tematyka nie każdemu może pasować, ale nie ona jest najistotniejsza w tej grze. Rozgrywka trwa około 15-20 minut.

Zamek od Naszej Księgarni - jak grałeś w Carcassone, to będziesz wiedział o co chodzi, jeśli nie grałeś. Myślę, że warto poznać. Do kupienia za około 50 zł, na dwie osoby, wykładasz kafelki z drogami/ chlewikami i daszkami domów, kładziesz meeple (pionki), zbierasz punkty, odrobinę losowa, ale pozwala fajnie spędzić 30 minut.
Awatar użytkownika
matten
Posty: 265
Rejestracja: 27 gru 2015, 20:36
Has thanked: 12 times
Been thanked: 7 times

Re: Tania gra dla 2 do 4 os.

Post autor: matten »

Zdecydowanie Patchwork. Zasady proste, ale gra ma niesamowite pokłady regrywalności. Jest ładnie wydana i ma ciekawą tematykę. Stosunek ceny do jakości bardzo dobry. Do głowy przychodzą mi jeszcze Gejsze i Haru Ichiban, ale nie są takie fajne jak Patchwork :)
Top 3 moich ulubionych gier dla dwóch osób: 1. Patchwork // 2. Splendor // 3. 7 Cudów Świata: Pojedynek

Moja kolekcja: https://boardgamegeek.com/collection/user/matten
VincentVega
Posty: 205
Rejestracja: 13 sty 2017, 10:39
Has thanked: 16 times
Been thanked: 28 times

Re: Tania gra dla 2 do 4 os.

Post autor: VincentVega »

Capital +1, polecam prosta fajna gra, ostatnio widziałem w dobrej cenie na ofertach grup FB za 40zł, jak będziesz zainteresowany/a daj znać podeślę linka.
dawid
Posty: 520
Rejestracja: 26 lut 2014, 14:59
Has thanked: 184 times
Been thanked: 243 times

Re: Tania gra dla 2 do 4 os.

Post autor: dawid »

Jeśli miałbym policzyć stosunek czasu zabawy do kosztu to niekwestionowalnym numrem jeden jest Ganz Schon Clever.
Twórcy udostępnili plansze za darmo. Na BGG można znaleźć. Drukujesz dwa arkusze, laminujesz, kupujesz mazak suchościeralny, 6 kolorowych kości i grasz bez końca. Myślę, że śmiało ponad 200 gier za mną. Jeśli Ci się nie chce bawić to możesz kupić polską wersję, która się nazywa "Rzuć na Tacę" . To jest jakieś 30-40 PLN.

Dodam wspomniane wcześniej Star Realms . Też można grać w to godzinami a kosztuje 36 PLN (ja raczej nie pisałbym się na dodatki, mało wnoszą a już troszkę więcej kosztują.

TOP3 tanich a dobrych gier zamykają u mnie Najemnicy. Nie ma znaczenia, która część. Niedawno w promoce kupiłem za około 30 PLN za jedną. Teraz śmiało można kupić za około 40 PLN. Nie potrzebujesz całej trylogii żeby się dobrze bawić.

Wspomniany Patchwork też jest fajną propozycją a kosztuje 60 PLN. Są też Gejsze za 30 PLN (ja osobiście bardzo tego nie lubię, ale wiele osób sobie chwali), jest Jaipur za 45 PLN (z uwagą żeby nie grać za dużo bo może się szybko znudzić). Kiedyś podobało mi się też O mój Zboże (30 PLN), ale to było jakieś 5 lat temu i od tego czasu nie grałem, więc nie wiem czy dalej by mi się podobało :-)

Poza tym śledziłbym wątek ze sprzedażą i fora na facebooku. Czasem można znaleźć używane w dobrej cenie, a większość sprzedających raczej szanuje swoje gry, więc są zazwyczaj w dobrym stanie.
Awatar użytkownika
roadrunner
Posty: 536
Rejestracja: 22 sie 2013, 12:30
Has thanked: 261 times
Been thanked: 274 times

Re: Tania gra dla 2 do 4 os.

Post autor: roadrunner »

Też polecam Capital i Star Realms.
Poza tym (większość tylko używane w tej cenie, ale tytuły często wystawiane na forum i fejsie): Ulm, Lorenzo il Magnifico, Dziedzictwo de Crecy, Arboretum, Valeria wioski, Odkrycia: dzienniki Lewisa i Clarka.

Każda z nich mieści się w budżecie i zapewnia sporą regrywalność. Poczytajcie, który tytuł najlepiej odpowiada Waszym preferencjom, np. pod względem mechaniki - i udanego grania.
Mam | Mogę zagrać | Udane transakcje: 100+ na forum, 6 na FB
Hejtowałem Kaskadię przed tym, jak się opamiętaliście. ;)
Sprzedam: dobre gry @Dział Handlu | Kupię: Tokaido: Rozdroża i inne @Kupię
100P |> Moje top
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5281
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1087 times
Been thanked: 1706 times
Kontakt:

Re: Tania gra dla 2 do 4 os.

Post autor: BOLLO »

a ja do 100 polece:
Wyprawa do Eldorado
7 cudów Pojedynek
Hero Realms/Star Realms
ODPOWIEDZ